Wiadomości

stat

Arka na finał z najlepszym polskim rugbistą

Arka Rugby

okiem eksperta
Grający na co dzień we Francji Mateusz Bartoszek jest według Jarosława Batora najlepszym polskim rugbistą z tych wciąż aktywnych. W niedzielę po raz kolejny stanie on po stronie Arki.
Grający na co dzień we Francji Mateusz Bartoszek jest według Jarosława Batora najlepszym polskim rugbistą z tych wciąż aktywnych. W niedzielę po raz kolejny stanie on po stronie Arki. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

"Taktyka pielęgnowana przez Maćka Stachurę na przestrzeni ostatni lat sprawia, że wszystko funkcjonuje jak w zegarku. Można śmiało powiedzieć, że pod tym względem Arka jest najlepsza w Polsce. A przecież na finał dołączą jeszcze Craig BachurzewskiMateusz Bartoszek, który jest według mnie obecnie najlepszym, polskim zawodnikiem" - mówi przed niedzielnym finałem ekstraligi rugby Jarosław Bator, który w przeszłości związany był tak z Arką Gdynia, jak i Budowlanymi Łódź. Początek najbliższego meczu tych drużyn o godz. 20:30.Cały sezon nie będzie miał w niedzielę większego znaczenia. W jednym meczu decydującym o złocie gra się zupełnie inaczej niż w rundzie zasadniczej. Kilka aspektów będzie kluczowych. Przeważy dyspozycja dnia, forma, odpowiednia motywacja.

SZÓSTY FINAŁ ARKI Z BUDOWLANYMI

Patrząc jednak na Arkę - można śmiało powiedzieć, że jest najlepsza w Polsce, jeżeli chodzi o taktykę. Świadczy o tym także liczba kadrowiczów. A nawet pomimo kontuzji, które łapali oni w tym sezonie, to żółto-niebiescy i tak powiększali przewagę nad Budowlanymi, Lechią i Ogniwem.

Taktyka pielęgnowana przez Maćka Stachurę na przestrzeni ostatni lat sprawia, że wszystko funkcjonuje jak w zegarku. A przecież na finał dołączą jeszcze: Craig BachurzewskiMateusz Bartoszek, który jest według mnie obecnie najlepszym, polskim zawodnikiem.

Minusem dla gdyńskiej drużyny może być to, że po kontuzji wraca dopiero do siebie Łukasz Szostek. Od niego dużo zależy, ponieważ rządzi młynem, a taktyka jest podporządkowana właśnie temu zawodnikowi. Do tego brakuje Karola Perzaka. Jest to bardzo agresywny zawodnik tak w ataku, jak i w obronie.

Z drugiej strony sporo kontuzji mamy po stroni Budowlanych. Szykują się tam co prawda powroty, ale trudno przewidzieć, w jak formie będą dani rugbiści. Zespół na pewno wspomoże za to Kamil Bobryk. Ale tak musiało być, gdyż przez kontuzje innych graczy ostatnio na boisko musiał wychodzić Krzysiek Szulc, czyli drugi trener. Kamil będzie więc wzmocnieniem, ale wciąż jestem zdania, że więcej atutów ma Arka.

Drużyny Budowlanych nie analizowałbym pod kontem indywidualnych atrybutów. Łodzianie muszą po prostu dobrze wejść w mecz. Jeżeli do tego zagrają z odpowiednim nastawieniem, trafią na formę dnia i do 30 min ustawią sobie mecz, to wszystko się może zdarzyć. Uważam, że właśnie to pół godziny będzie decydujące.

Finał Arka - Budowlani z 2004 roku

Wtedy drużyny wyglądały nieco inaczej. Budowlani bazowali na wychowankach. Obecnie mają w składzie czterech Gruzinów, którzy nadają ton grze. Atutem łódzkiej drużyny było wówczas przygotowanie motoryczne, za które odpowiadał trener Bogusławski. I to był główny atut Budowlanych.

ARKA ZDOBYŁA PIERWSZE MISTRZOSTWO W 2004, Z BATOREM W SKŁADZIE

Natomiast w naszej drużynie świetnie zagrał Stanisław Krieczun. Był on w doskonałej dyspozycji więc sprawił, że graliśmy w meczu jednego aktora. Obecnie cechy motoryczne sprawiają, że zmierzą się równe drużyny. Być może lekką przewagę pod tzm względem, dzięki sztucznej nawierzchni mają gdynianie. Generalnie chodzi o to, że Arka miała niedawno dużo problemów gry na naturalnej nawierzchni. Trenując cały tydzień na sztucznej okazywało się, że przy grząskiej, normalnej trawie korki bardziej zapadają się w podłoże i w drugich połowach nie wytrzymują zawodnikom nogi. A tak na sztucznej murawie mamy inne odbicie i dużo szybciej się biega. Jest to ważne dla szybkich skrzydłowych Arki. A odbiegając od murawy, to żółto-niebiescy mają także dużą przewagę w młynie i maulu autowym.

Mecz o brąz w 2014 roku

W 2014 ROKU W MECZU O BRĄZ ARKA POKONAŁA NA NSR BUDOWLANYCH

Mecz był bardzo dziwny, ponieważ razem z Budowlanymi, których w poprzednim sezonie byłem trenerem, przyjechaliśmy w roli faworyta. Przecież we wcześniejszym meczu pokonaliśmy Arkę wysoko 54:7. Wydawało się, że jesteśmy na fali. A gdynianie zagrali najlepszy mecz w rundzie i wygrali. Po tym poznaje się klasową drużynę.

Opinie (21)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najwyżej ocenieni zawodnicy Arki

Najlepiej typujący wyniki Arki

imię i nazwisko typowań pkt. skuteczność
1. Andrzej Starzyński 9 19 100%
2. Aneta Starzyńska 9 19 100%
3. Tomasz Muszyński 9 19 100%
4. Grzegorz Szustkiewicz 9 19 100%
5. Kasia Lamczyk 9 19 100%

Tabela końcowa

Rugby - Ekstraliga
M Z R P Bilans Pkt.
1 Master Pharm Łódź
2 OGNIWO SOPOT
3 Pogoń Awenta Siedlce
4 Juvenia Kraków
5 Skra Warszawa
6 LECHIA GDAŃSK
7 Orkan Sochaczew
8 Budowlani Lublin
9 ARKA GDYNIA
  • Rozgrywki zakończone po 10. kolejce ze względu na pandemię koronawirusa i stan epidemii w Polsce. Tytułu mistrza Polski nie przyznano. Nikt nie spada. W przyszłym sezonie ekstraliga ma być powiększona do 10 drużyn.

Terminarz

08.03 (nd) godz.12:30 ARKA Gdynia 5:56 OGNIWO Sopot
17.11 (nd) godz.13:00 Budowlani Lublin 29:19 ARKA Gdynia
10.11 (nd) godz.15:00 ARKA Gdynia 5:47 LECHIA Gdańsk
19.10 (sob) godz.14:00 Skra Warszawa 71:14 ARKA Gdynia
06.10 (nd) godz.14:00 Pogoń Awenta Siedlce 54:19 ARKA Gdynia

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »

Najczęściej czytane