• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Jak Lechia ma zagrać z Juventusem?

Jerzy Jastrzębowski
28 lipca 2015 (artykuł sprzed 7 lat) 

Lechia Gdańsk

Najnowszy artykuł o klubie Lechia Gdańsk David Badia: Lechia Gdańsk ma być jak orkiestra
Piłkarze Lechii nie mogą poddać się Juventusowi bez walki. Jerzy Jastrzębowski namawia, aby biało-zieloni spróbowali narzucili swoje warunki gry finaliście tegorocznej Ligi Mistrzów. Piłkarze Lechii nie mogą poddać się Juventusowi bez walki. Jerzy Jastrzębowski namawia, aby biało-zieloni spróbowali narzucili swoje warunki gry finaliście tegorocznej Ligi Mistrzów.

"Jeśli Lechia ma walczyć o pierwszą trójkę w ekstraklasie i na serio myśli o występach w europejskich pucharach, to mecz z Juventusem Turyn powinna potraktować jako poważny sprawdzian, na ile w obecnych składzie może do taki celów rzeczywiście się przymierzać. Kibice, którzy przyjdą na ten mecz, będą chcieli oglądać walkę, grę z sercem, a nie udawanie. Gdybym ja był trenerem gdańskich piłkarzy, na pewno wystawiłbym najsilniejszy skład i nie oglądał się na to, że za dwa dni trzeba grać w lidze. Termin rzeczywiście nie jest zbyt fortunny, ale skoro się go przyjęło, trzeba zaprezentować się godnie - mówi nam Jerzy Jastrzębowski, szkoleniowiec biało-zielonych z pamiętnego dwumeczu w Pucharze Zdobywców Pucharów z 1983 roku."Z SZABLĄ NA CZOŁG, CZYLI WSPOMNIENIA UCZESTNIKÓW I ORGANIZATORÓW MECZU LECHIA - JUVENTUS 32 LATA TEMU

Według mnie na dzisiaj optymalna "11" Lechii wygląda następująco: Marić lub Bąk (tutaj decyzję bym pozostawił trenerowi bramkarzy) - Wojtkowiak, Janicki, Dźwigała, Wawrzyniak - Borysiuk, Vranjes - Mak, Mila, Makuszewski - Kuświk.

Ktoś powie, że Kuświk nie jest zagrany z drużyny. Ale kiedy ma się zgrać, jak nie będziemy na niego stawiać? Na środku obrony szkoda mi byłoby wystawiać Borysiuk, bo dla mnie to piłkarzy, który jest o wiele bardziej kreatywny, gdy gra na pozycji 6.

TUTAJ KUPISZ BILETY NA MECZ LECHIA - JUVENTUS

Oczywiście nie skreślałbym Malocy, ale po takim występie jak w Poznaniu dałbym mu do zrozumienia, że miejsca w składzie nie dostanie za darmo, że musi o "11" walczyć. Stąd do czasu wyleczenia kontuzji przez Gersona, który dla mnie w formie sprzed wakacji, był wśród środkowych obrońców Lechii poza konkurencją, szukałbym innych rozwiązań. I dlatego przeciwko Juventusowi sprawdziłbym na tej pozycji Dźwigałę. Jednocześnie dałbym temu piłkarzowi nowy bodziec motywacji do pracy, pokazując, że stawiam na niego.

Jeśli Lechia ma walczyć o pierwszą trójkę w ekstraklasie i na serio myśli o występach w europejskich pucharach, to mecz z Juventusem Turyn powinna potraktować jako poważny sprawdzian, na ile w obecnych składzie może do taki celów rzeczywiście się przymierzać. Kibice, którzy przyjdą na ten mecz, będą chcieli oglądać walkę, grę z sercem, a nie udawanie.

KOLEJNE ZMIANY KADROWE W LECHII: CZTERECH PIŁKARZY DO REZERW, KONTRAKT DLA MARKOVICIA

Jeśli chodzi o taktykę, nakazałbym od pierwszej minuty narzucić swój styl gry. Tylko wówczas rywal zrozumie, że w Gdańsku musi zagrać na poważnie. To są zawodowcy i jeśli będą musieli, to z pewnością podejmą walkę. Natomiast, gdy od razu odda się inicjatywę Juventusowi, to grozi nam to, że goście podejdą luźno do gry, będą próbowali odbyć mecz na pół gwizdka.

TRENER JERZY JASTRZĘBOWSKI O MECZU SPRZED 32 LAT

Aby przejąć inicjatywę, postawiłbym na grę skrzydłami. Mamy tutaj dynamicznych piłkarzy: Maka i Makuszewskiego, których w akcjach ofensywnych powinni wspierać doświadczeni boczni obrońcy: Wojtkowiak i Wawrzyniak. W tym sektorach boiska należałoby podejmować pojedynki jeden na jeden, by zyskać przewagę.

Natomiast ograniczyłbym długie, wysokie piłki. Włoskie drużyny od zawsze słyną z tego, że bardzo dobrze grają w powietrzu. Dlatego w mojej ocenie preferowanie takiego pomysłu na grę to pewne fiasko.

Juventus przyjedzie do Gdańska, będąc w zupełnie innym miejscu przygotowań do sezonu niż obecnie jest Lechia. We Włoszech rozgrywki ruszą dopiero prawie za miesiąc, gdy w Polsce liga już się rozpoczęła. Myślę, że tym w ogóle nie trzeba zaprzątać sobie głowy. Termin z punktu widzenia gdańskiej drużyny rzeczywiście nie jest zbyt fortunny, ale skoro się go przyjęło, trzeba zaprezentować się godnie. Jeśli włoski zespół zobaczy, że ma naprzeciw siebie chcącego grać i walczyć przeciwnika, to znając jego mentalność, z pewnością odpowie tym samym.

JUVENTUS PRZYLECI DO GDAŃSKA WE WTOREK WIECZOREM W NAJSILNIEJSZYM SKŁADZIE

Trener Jerzy Jastrzębowski (drugi z prawej) oraz jego podopieczni m.in. z meczów z Juventusem Turyn: Lech Kulwicki i Andrzej Marchel w ostatnich latach spotykają się w Lechii głównie przy okazji meczów oldbojów. Trener Jerzy Jastrzębowski (drugi z prawej) oraz jego podopieczni m.in. z meczów z Juventusem Turyn: Lech Kulwicki i Andrzej Marchel w ostatnich latach spotykają się w Lechii głównie przy okazji meczów oldbojów.
Gdybym ja był trenerem gdańskich piłkarzy, na pewno wystawiłbym najsilniejszy skład i nie oglądał się na to, że za dwa dni trzeba grać w lidze. Co więcej w dużej mierze o tego jak zaprezentuje się Lechia z Juventusem zależy także wynik jej piątkowego meczu z Pogonią. Jeśli biało-zieloni osiągną korzystny rezultat, który poprą dobrą grą - to zyskają niesłychanie pod względem psychologicznym i w spotkaniach na krajowym podwórku też będzie grać im się łatwiej. Natomiast kolejny słaby mecz, wysoka przegrana może w zestawieniu z dwiema porażkami na starcie ekstraklasy jeszcze bardziej pognębić drużynę.

Juventusowi należy się postawić nawet kosztem tego, że trzeba będzie zapłacić za to w meczu z Pogonią. Tak naprawdę wynik w piątek jeszcze o niczym nie będzie decydował, gdyż w lidze po nim do rozegrania będą aż 34 mecze. Bardziej w cenie od tego, ile będziemy mieli punktów w piątek - będzie właśnie ta sfera psychiczna, na ile w walce z Juventusem piłkarze przekonają sami siebie, że są zdolni do walki o europejskie puchary i miejsca w czołówce tabeli.

Z tego powodu najlepszym piłkarzom Lechii pozwoliłbym zagrać przeciwko Juventusowi co najmniej przez 60 minut. Wówczas otrzymamy odpowiedź, na jakim pułapie możliwości jest kadra, którą zebraliśmy, ewentualnie gdzie jeszcze szukać w niej rezerw, bądź na jakich pozycjach spróbować jeszcze się wzmocnić.

Przemieszanie w składzie podstawowym piłkarzy z rezerwowymi, wymienianie całej "11" po jednej połowie, bądź wręcz zestawienie na jakimś etapie meczu drużyny wyłącznie ze zmienników, niewiele da z punktu widzenia szkoleniowego. Nawet ci piłkarze, którzy rzuceni zostaną na głęboką wodę, jaką jest gra z Juventusem, bez odpowiedniego wsparcia ze strony lepszych graczy, gdyby mieli przegrać sromotnie, to jeszcze bardziej zostaną zdołowani pod względem psychologicznym.

BYŁY DYREKTOR LECHII GDAŃSK OPOWIADA O KULISACH ORGANIZACYJNYCH MECZU Z 1983 ROKU

Wierzę, że obecni kibice, jak ci sprzed 32 lat, docenią chęć ofensywnej gry ze strony gospodarzy, będą zadowoleni, że zobaczyli walkę, a nie udawany mecz. Nawet, jak coś nie wyjdzie, to wówczas nikt nie będzie miał pretensji, bo będzie widział zaangażowanie, zostawione serce na boisku.

My w 1983 roku właśnie odważnie zagraliśmy w meczu w Turynie. Dlatego, nawet po porażce 0:7, na lotnisku w Gdańsku witało nas kilka tysięcy ludzi, którzy dziękowali za to nasze podejście do najlepszej ówcześnie drużyny klubowej na świecie, a na spotkanie rewanżowe w Gdańsku przyszło około 40 tysięcy, choć nie mieliśmy przecież szans, by awansować dalej.

Naszą ekipą sprzed 32 lata spotykamy się na PGE Arenie już 1,5 godziny przed meczem. Będą nie tylko ci, którzy zostali w kraju, ale także Kruszczyński, który osiedlił się w Szwecji, czy Polak, mieszkający w Niemczech. Nie dojadą chyba tylko Kowalczyk z Niemiec, który w Gdańsku w 1983 roku strzelił gola Juventusowi oraz Kamiński, który osiadł we Francji.

Nie znam scenariusza, czy i jak zostaniemy przedstawieni publiczności. Jednak dobrze, że jest Juventus, gdyż znów sobie o nas przypomniano. Na 30-lecie meczów z Juventusem dostaliśmy po koszulce pamiątkowej. Wcześniej i później na ogół byliśmy pomijani. A przecież lata mijają, a nadal rok 1983 pozostaje tym z największymi sukcesami Lechii. Przecież wtedy nie tylko zdobyliśmy Puchar Polski, zagraliśmy w Pucharze Zdobywców Pucharów, ale również, o czym mało kto pamięta, wygraliśmy pierwszą edycję krajowego Superpucharu.

Typowanie wyników

LECHIA Gdańsk
Juventus Turyn

Jak typowano

14% 70 typowań LECHIA Gdańsk
25% 129 typowań REMIS
61% 309 typowań Juventus Turyn

Twoje dane

Jerzy Jastrzębowski

Osoba

Jerzy Jastrzębowski

Jerzy Jastrzębowski

Urodzony 14 stycznia 1951 roku w Gdańsku.

Piłkarz Lechii w latach 1967-74, grający na pozycji pomocnika. Następnie trener. Pierwszą drużynę Lechii prowadził aż trzykrotnie w latach: 1982-84, 1999-2000 (jako Lechię/Polonię) oraz 2003-04.

Największy sukces odniósł podczas pierwszej kadencji. W 1983 roku doprowadził gdańską drużynę do zdobycia Pucharu Polski oraz meczów w Pucharze Zdobywców Pucharów z Juventusem Turyn, a w 1984 roku wprowadził biało-zielonych do ekstraklasy. W ostatniej kadencji przy Traugutta dołożył swoją cegiełkę do marszu klubu z A klasy do ekstraklasy. Potem prowadził jeszcze oldbojów Lechii, m.in. w meczach Pucharu Polski na szczeblu wojewódzkim.

Ponadto był trenerem w następujących klubach: Gryfie Słupsk, Igloopolu Dębica, Arce Gdynia, Miedzi Legnica, Pegrotourze Dębica, Pomezanii Malbork, Polonia Gdańsk, Pomezanii, Jezioraku Iława, Sparcie Brodnica, Unii Tczew, Sparcie, Jezioraku, Bałtyku Gdynia, Orle Trąbki Wielkie, Kaszubii Kościerzyna i Cartusii. W styczniu 2020 roku ponownie objął stanowisko trenera Bałtyku po tym jak prowadził jego V-ligowe rezerwy.

Wydarzenia

Opinie (103) ponad 10 zablokowanych

 • Tradycyjnie (3)

  Bez napastnika i trenera ;-)

  • 104 6

  • Eee no bez jajec. Jest Adam "dudo- rasiak" Buksa na szpicy !!! ;)

   • 6 10

  • ale za to z prezesem na czele

   • 0 0

  • Dlaczego bilety na mecze ligowe dla dzieci zdrożały trzykrotnie? Dla kogo jest Lechia?

   • 2 0

 • Brawo Jastrząb, tylko taka taktyka. (3)

  • 57 11

  • (2)

   Milionerzy zapomnieli o tych, ktorzy grali wtedy z Juve...DLACZEGO, nikt nie pomyslal zeby zorganizowac mecz z zawodnikami, ktorzy grali wtedy w Juve i Lechii. Ej Lwy Polnocy zaspaliscie...wstyd!!!!

   • 7 5

   • nie zapomnieli (1)

    tylko na tym nie da się zarobić wiec po co...

    Jastrząb wyraźnie mówi że nikt o nich przez lata nie pamiętał

    gdyby JUve nie przyjechało to byłoby tak znów

    • 1 0

    • Gdzie Lwy Pln? Historie trzeba szanowac, kto jej nie szanuje ginie.

     • 0 0

 • Jak to jak? Jak równy z równym... (3)

  Czasami się zastanawiam dlaczego piłkarze tak rzadko strzelają z okolic 16 metra?

  • 26 7

  • Kopać to cza umić :)

   • 11 2

  • Bo do 16 metra trzeba najpierw dojsc

   • 4 0

  • bo nie potrafią?

   pamiętam jak kopałem piłkę i byłem nastolatkiem to przy każdej okazji starałem się strzelać sprzed pola karnego a moja ulubiona zagrywka to przyjecie piłki tyłem do bramki, podbicie piłki obrót i natychmiastowy strzał. Kto to dziś potrafi z polskich piłkarzy? teraz mając 58lat po wielu wielu latach przerwy syn namówił mnie na pokopanie piłki z młodymi. Tak pograliśmy ze 3 godziny - jako jedyny nie zszedłem nawet na minute na odpoczynek. młodzi natomiast oddychali rękawami i non stop zmiany. I jeszcze udało mi sie strzelć 2 gole...

   • 3 0

 • Ktoś powie, że Kuświk nie jest zagrany z drużyny. Ale kiedy ma się zgrać, jak nie będziemy na niego stawiać? (2)

  Masło maślane albo za dużo %.

  • 31 24

  • Ktoś powie, że Kuświk jest nie zagrany z drużyny. Ale kiedy ma się zgrać, jak nie będziemy na niego stawiać? Na środku obrony szkoda mi byłoby wystawiać Borysiuk, bo dla mnie to piłkarzy, który jest o wiele bardziej kreatywny, gdy gra na pozycji 6. 

   • 7 2

  • a teraz przeczytaj ze zrozumieniem?

   jak już wyietrzały u ciebie procenty bądź ktoś wytłumaczył ci co autor miał na mysli

   • 2 1

 • Niech wystawią rezerwy rezerw. (1)

  W piątek mecz z Pogonią. Tam niech sie wykażą, a nie w sparingu.

  • 29 24

  • Niech w korki wskoczy Brzeczek, Ken, Beret, Sokolowski, Piekarski, Juskowiak i mecz bylby sto razy lepszy, niz ten z tymi hurtowo sprowadzonymi grajkoami. Buzi jest do wziecia za darmo....

   • 4 2

 • I prawidłowy skład by wystawił. (2)

  Widzi to co każdy kibic: umiejętności, zaangażowanie, kondycje a raczej ich brak u Łukasika cz Buksy.

  Jednak dla Mili również powinna być wskazana mała uwaga w postaci przynajmniej 1 meczu w roli rezerwowego. Co do bramkarza to zdecydowanie Marić. Zastanawiałbym się jeszcze w kwestii lewego obrońcy i zamianą bez formy Wawrzyniaka na dość solidnego, lecz jeszcze bez fajerwerków Lekovića, ale "o dziwo" został przesunięty do rezerw. :)

  • 33 12

  • Mila przytula 100tys. na miesiac i ma wylane na Was gamonie.

   • 4 4

  • Zapisz sie na kurs Uefa Pro jak taki jestes coach.

   • 3 3

 • Powtórka z Turynu w 83... (1)

  Czyli 7:0 w plecy.

  • 47 24

  • Co ty 10:0

   • 4 4

 • Lechia powinna zagrać zestawieniem z II połowy meczu z Apoelem.

  • 3 9

 • Powinna zagrać rezerwami!!! (1)

  W piątek arcyważny mecz z Pogonią! Potem będzie głupie tłumaczenie jak nie wygrają w piątek, że w środę grali sparing! Liga najważniejsza!

  • 20 25

  • Chlopie oni zarabiaja nascie tysiecy na lape i co? graja piach. Gadanie, ze bedzie lepiej, z Pogonią niestety w plecy. Organizacyjnie przedszkole, bo kto godzi sie na mecz z Juve i dwa dni potem wazny ligowy mevz? Michniewicz zrobi wszystko zeby jego Pogon wywiozla 3pkt.

   • 10 2

 • Sparing!!! (1)

  Mimo wszystko postawiłbym bym na Nazario.
  Pewnie ze mną się nie zgodzicie, ale jest chłopak, który ma w sobie pomysł. Może jeszcze jest fizycznie jest za słaby, ale ma to coś w głowie czego innym brak, nie gra głupio. Nie wiem, a może jest to 9. Ostatnio jak grał za Sebastiana to wszystko wyglądało poprawnie.

  • 22 13

  • nazario

   Jedyny z jakims potencjałem na przyszłość

   • 4 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższy mecz Lechii

Śląsk Wrocław
48% LECHIA Gdańsk
28% REMIS
24% Śląsk Wrocław

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Lechii

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1. Radosław Dymkowski 31 61 64.5%
2. Krzysztof Wiecki 31 57 58.1%
3. Grzegorz A 30 53 56.7%
4. Izabela Dymkowska 31 52 54.8%
5. Renata Koczyńska 31 52 54.8%

Tabela

Piłka nożna - Ekstraklasa
Drużyny M Z R P Bramki Pkt.
1 Raków Częstochowa 25 19 4 2 51:16 61
2 Legia Warszawa 25 15 7 3 39:26 52
3 Lech Poznań 25 12 7 6 34:23 43
4 Pogoń Szczecin 25 11 7 7 37:35 40
5 Warta Poznań 25 10 7 8 30:23 37
6 Widzew Łódź 25 10 7 8 31:28 37
7 Cracovia 25 9 7 9 28:24 34
8 Wisła Płock 25 9 5 11 34:34 32
9 Radomiak Radom 25 9 5 11 26:29 32
10 Piast Gliwice 25 8 6 11 27:27 30
11 Stal Mielec 25 8 6 11 27:31 30
12 Śląsk Wrocław 25 7 9 9 25:34 30
13 Zagłębie Lubin 25 8 6 11 24:36 30
14 Jagiellonia Białystok 25 6 11 8 35:34 29
15 Górnik Zabrze 25 7 7 11 32:38 28
16 Korona Kielce 25 7 6 12 27:37 27
17 LECHIA GDAŃSK 25 7 4 14 25:42 25
18 Miedź Legnica 25 4 7 14 25:40 19
Rozegrane zostaną 34. kolejki, w których każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Trzy pierwsze drużyny zapewnią sobie występy w europejskich pucharach. Taką możliwość otrzyma też czwarta drużyna, jeśli Puchar Polski zdobędzie ktoś z miejsc 1-4.
Z PKO BP Ekstraklasa zdegradowane zostaną trzy ostatnie drużyny.

Wyniki 25 kolejki

 • Warta Poznań - LECHIA GDAŃSK 2:0 (1:0)
 • Górnik Zabrze - Wisła Płock 3:2 (0:2)
 • Radomiak Radom - Legia Warszawa 0:2 (0:1)
 • Śląsk Wrocław - Stal Mielec 1:1 (1:1)
 • Jagiellonia Białystok - Zagłębie Lubin 2:2 (0:1)
 • Pogoń Szczecin - Korona Kielce 0:0
 • Raków Częstochowa - Cracovia 4:1 (1:1)
 • Miedź Legnica - Piast Gliwice 0:1 (0:1)
 • Widzew Łódź - Lech Poznań 1:2 (0:0)

Ostatnie wyniki Lechii

19 marca 2023, godz. 12:30
39% Warta Poznań
24% REMIS
37% LECHIA Gdańsk
Miedź Legnica
64% LECHIA Gdańsk
19% REMIS
17% Miedź Legnica

Relacje LIVE

Najczęściej czytane