Wiadomości

Jazda figurowa... na skuterze!

Od 27 do 29 lipca w Sopocie odbywać się będzie piąta eliminacja mistrzostw świata skuterów wodnych Grand Prix Polski Sopot 2001. Będzie to pierwsza w Polsce impreza tej rangi. W sopockich zawodach wystartuje około 70 zawodników. Patronat nad zawodami objął Marszałek Sejmu RP, Maciej Płażyński.

Pomysł zorganizowania zawodów zrodził się w zeszłym roku, gdy prezydent Karnowski zaproponował sopockim klubom przygotowanie imprez na 100-lecie Sopotu. Decyzja przyznająca Polsce i Sopotowi eliminację mistrzostw świata skuterów wodnych zapadła w październiku w Monaco na konferencji Międzynarodowej Organizacji Sportów Motorowodnych (UIM).

Zawody o mistrzostwo świata odbywają się od 15 lat. Ich organizację otrzymują zarówno małe, jak i duże miasta. Tegoroczny cykl gości w pięciu krajach: na Kubie (Santiago de Kuba), w Rosji (Sankt Petersburg), we Włoszech (Iseo i Gallipoli), w Hiszpanii (Benidrom) i Polsce.

Rywalizacja na akwenie na wprost Grand Hotelu toczyć się będzie w trzech klasach. Do Sopotu przyjadą wszyscy najlepsi w tej konkurencji. Najbardziej utytułowanymi zawodnikami, których będzie można zobaczyć, są: Francuz Didier Navarro (pięciokrotny mistrz świata i ośmiokrotny mistrz Europy), Włoch Alberto Monti (sześciokrotny mistrz Europy) i Hiszpan Dawid Selles (dwukrotny mistrz świata).

Bardzo emocjonujący powinien być wyścig największych skuterów w klasie Ski Division (pojemnosć silnika 1200 ccm, prędkość do 200 km/godz.). Każdy wyścig trwa 30-35 minut plus jedno okrążenie i wymaga od zawodników dużej wytrzymałości. Najliczniej obsadzona jest klasa Runabout, (pojemność 785 ccm, prędkość do 140 km/godz.). W tej konkurencji piloci skuterów do pierwszej boi klęczą, a później do końca wyścigu, trwającego 20-25 minut plus okrążenie, prowadzą na stojąco. Najatrakcyjniej dla kibiców zapowiada się klasa Freestyle.

- Jest to odpowiednik jazdy figurowej na lodzie - mówi przewodniczący komitetu organizacyjnego, Maciej Gawdzik, prezes zarządu Sopockiego Klubu Motorowodnego. - Każdy zawodnik ma trzy minuty na zaprezentowanie się. W trakcie przejazdu musi wykonać określone figury, za które otrzymuje punkty. Oceniany jest także styl - dodaje prezes.

Wyścigi kwalifikacyjne i o pozycje startowe rozegrane zostaną w sobotę, 28 lipca. Początek o godzinie 14.00. Biegi główne rozpoczną się o tej samej godzinie w niedzielę. W wyścigach głównych zapewniony udział ma grupa zawodników z superlicencjami. W każdej imprezie dopuszcza się do startu młodych zawodników, aby umożliwić im zdobycie punktów wymaganych do uzyskania superlicencji. Gospodarze mają prawo wystawić pięciu swoich zawodników do biegów kwalifikacyjnych. W pierwszej setce listy rankingowej nie ma żadnego Polaka.

- Decyzję o nominacji naszych reprezentantów podejmie krajowy związek, ale największe szanse ma Zbigniew Stańczyk. Moim zdaniem, jest on najlepszym polskim zawodnikiem - mówi Maciej Gawdzik.

O wzrastającej popularności tej dyscypliny może świadczyć zainteresowanie mediów. Zawody na żywo pokaże kodowana stacja Polsat Sport (obszerne fragmenty na Polsacie). Prawa do retransmisji kupiło 31 stacji, które przekażą relacje do 140 krajów.

Tomasz ŁunkiewiczOpinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Najczęściej czytane