Jedna wygrana od szóstego złota

17 maja 2009 (artykuł sprzed 14 lat)

Już tylko jedna wygrana dzieli koszykarzy Asseco Prokom od zdobycia po raz szósty z rzędu tytułu mistrzów Polski. Sopocianie wygrali po raz drugi na wyjeździe z PGE Turowem Zgorzelec. Dziś triumfowali 85:77 i tym samym w finale do czterech zwycięstw prowadzą już 3-1! Kolejny mecz odbędzie się w środę w Sopocie o godzinie 18.00.

.

PGE TURÓW: Daniels 16, Miljković 13, Edney 12, Radonjić 11, Witka 8, Drobnjak 6, Turek 6, Roszyk 5, Harris 0, Bochno 0, Stefański 0.

ASSECO PROKOM: Woods 18, Logan 17, Dylewicz 12, Ewing 11, Brazelton 7, Burrell 7, Burke 6, Łapeta 6, Zamojski 1, Hrycaniuk 0.

Mistrzowie rozpoczęli od mocnego uderzenia. Po akcji 2+1 Ronalda Burrella oraz celnych rzutach Davida Logana i Daniela Ewinga otworzyli mecz wynikiem 7:1. Na te punkty odpowiedział bowiem tylko jednym skutecznym wolnym John Turek.

Gospodarze nie dali za wygraną. Stopniowo odrabiali straty. W 6. minucie zbliżyli się na 11:13 i 13:15. Natomiast w ostatniej minucie inauguracyjnej kwarty po "trójce" Gorjana Radonjicia zdobyli kontaktowy punkt na 21:22. Wynik tej odsłony ustalił Patrick Burke.

Początek drugiej kwarty w wykonaniu żółto-czarnych był jeszcze lepszy niż pierwszy, gdyż zdobyli 9 punktów bez własnych strat. Do rezultatu 33:21 doprowadziły dwie udane akcje Tyrone'a Brazeltona oraz trafienia Logana, Burke i jeden celny wolny Przemysława Zamojskiego. Dopiero wówczas udanym rzutem zza łuku popisał się Robert Witka. Ale napór sopocian trwał nadal. Bardzo dobrze z ławki wprowadził się Adam Łapeta. Gdy pomógł jeszcze Qyntel Woods, przewaga osiągnęła rekordowe rozmiary 39:24.

W ostatnich pięciu minutach przed przerwą Turów podjął walkę o zmniejszenie strat. Zbliżył się na 30:39, a w ostatniej minucie nawet na 40:47. Do szatni dwoma wolnymi rezultat ustalił Ewing.

W trzeciej kwarcie ciężar walki w miejscowych szeregach wziął na siebie Tyus Edney. W 25. minucie amerykański rozgrywający sprowadził straty do siedmiu punktów (50:57). W odpowiedzi trafili Woods oraz Logan, który zdobył drugą "trójkę". Przeciwko nim ruszył z kolei Damir Miljkovic, doprowadzając do wyniku 58:62. Chorwat w tym okresie dwukrotnie punktował zza linii 6,25. Jednak znów celnymi rzutami odpowiadali Woods i Logan. Tym samym Asseco przed ostatnią kwartą miał siedem "oczek" w zapasie (67:60).

Gospodarze postawili wszystko na jedną kartę. Dużo rzucali za trzy, trafiali średnio tylko co trzeci rzut, ale gdy wstrzelił się Radonjić w 36. minucie zrobiło się 69:71. Sopocianie bronili się punktami Filipa Dylewicza i Burrella. Na niewiele ponad dwie minuty przed końcem było jeszcze 74:77, ale ostatnie sekundy to popis mistrzów.