Jedno zwycięstwo od trofeum i Ligi Mistrzyń

27 stycznia 2012 (artykuł sprzed 12 lat)
Atom Trefl po raz pierwszy w historii wystąpi w finale Pucharu Polski. Sopocianki gratulują Megan Hodge, która w meczu z Aluprofem zdobyła tytuł MVP. Atom Trefl po raz pierwszy w historii wystąpi w finale Pucharu Polski. Sopocianki gratulują Megan Hodge, która w meczu z Aluprofem zdobyła tytuł MVP.

Siatkarki Atomu Trefla po raz pierwszy w historii klubu awansowały do finału Pucharu Polski. Sopocianki wzięły rewanż na Aluprofie Bielsko-Biała za porażkę przed rokiem w tej fazie rywalizacji, wygrywając 3:0 (25:20, 25:22, 25:20). MVP pojedynku została Megan Hodge. W sobotę o godzinie 14.30 w Radomiu podopieczne Alessandro Chappiniego zmierzą się z Tauronem MKS Dąbrowa Górnicza, który wyeliminował obrończynie pucharu - Bank BPS Muszyniankę Fakro. Zdobywca trofeum zapewni sobie prawo startu w Lidze Mistrzyń w przyszłym sezonie

.

ATOM TREFL: Glass, Sieczka, Tokarska, Kożuch, Hodge, Ssuschke-Voigt, Maj (libero) oraz Świeniewicz

ALUPROF: Wołosz, Ciaszkiewicz, Wojtowicz, Bamber-Laskowska, Vindevoghel, Pelc, Miyashiro (libero) oraz Frąckowiak, Kaczorowska, Lichtman, Banecka

Przed rokiem w Inowrocławiu sopocianki niespodziewanie przegrały z Aluprofem 1:3 (przeczytaj relację). W Radomiu wzięły rewanż, od razu dyktując swoje warunki gry. W pierwszym secie rywalki prowadziły tylko raz, gdy udanie zbijała Gabriela Wojtowicz po ataku z obejścia w inauguracyjnej akcji.

Po zbiciach Megan Hodge niebiesko-zielone odskoczyły na 6:3, a trzy punkty przewagi miały także przy pierwszej przerwie technicznej (8:5). Dopiero minuta poza parkietem nieco rozkojarzyła naszą drużynę. Po powrocie do gry nie mogła się przebić Hodge, a przewaga stopniała do 9:8.

Ostatecznie górę wzięła lepsza zagrywka oraz organizacja kontry. Dzięki tym elementom sopocianki stopniowo powiększały przewagę. Po dwóch atakach z rzędu Hodge egzekwowanie piłek setowych rozpoczęły już od 24:17. Bielszczankom udało się obronić trzy setballe, ale wobec ataku Eweliny Sieczki, który nastąpił po przerwie na żądanie trenera Chappiniego, były już bezradne.

W drugiej partii rywalki dokonały dwóch zmian w porównaniu z wyjściową "6". Dobrze do gry wprowadziła się zwłaszcza atakująca Joanna Frąckowiak. Nim sopocianki znalazły na nią lekarstwo, Aluprof objął prowadzenie 4:1. Od tego momentu obie drużyny grały zrywali, zdobywając i tracąc punkty seryjnie.

Atom Trefl wysforował się na prowadzenie 6:5 przy serwisie Coriny Ssuschke-Voigt. Jednak na przerwę techniczną to bielszczanki zeszły z korzystnym wynikiem (8:6). Sopocianki do walki zebrały się po drugiej przerwie technicznej. Z 12:16 zbliżyły się na 15:16 znów przy zagrywkach niemieckiej środkowej bloku.

Mariusz Wiktorowicz przywołał z ławki Cassidy Lichtman. Bielszczanki zdobyły przejście, a rezerwowa rozgrywająca popisała się asem na 19:16. Potem było jeszcze 22:19 dla bielszczanek.

Losy seta odmienił atak Hodge na wagę 20. punktu, a potem zagrywki Małgorzaty Kożuch oraz kapitalna gra blokiem Ssuschke-Voigt. Po czasie, który wziął trener Chappini, sopocianki zdobyły sześć punktów z rzędu! Przy ostatniej piłce niemiecka środkowa zatrzymała atak Wojtowicz.

Początek trzeciej odsłony spotkania zwiastował rezygnację Aluprofu. Bielski klub, który w historii Pucharu Polski najczęściej sięgał po to trofeum (aż ośmiokrotnie) nie potrafił sobie poradzić z serwisami Kożuch. Atom Trefl prowadził 8:2.

Przerwa techniczna nie po raz pierwszy tego dnia zmieniła nastroje. Po powrocie do gry rywalki wyrównały na 9:9! Z tego złego ustawienia sopocianki wyszły po zbiciu Hodge. Po chwili poprawiły Tokarska i dwukrotnie Sieczka. Od 13:9 niebiesko-zielone już kontrolowały prze bieg wydarzeń na parkiecie. Rywalki nie zbliżyły się bardziej niż na dwa punkty.

Końcówka znów była popisem naszego zespołu. Przy 22:20 punkt zdobyła Tokarska, a po chwili piłkę meczową wywalczyła Hodge. Mecz został zakończony po ataku w siatkę reprezentacyjnej przyjmującej, Klaudii Kaczorowskiej.

-Przed rokiem zaliczyłyśmy lekki falstart i nie chciałyśmy tego powtórzyć. Cieszymy się ze zwycięstwa, gdyż zostało ono odniesione niezbyt dużym nakładem sił. To efektem odpowiedniego nastawienia. Jako że wcześniej z Bielskiem wiodło nam się różnie, to wyszłyśmy do gry zmobilizowane nie na 100, a na 200 procent. Kluczowy był pierwszy set. Dzięki wygranej pozbyłyśmy się zupełnie stresu - tak Ewelina Sieczka oceniła to spotkanie na antenie Polsatu Sport.

W finale sopocianki powinny mieć przewagę wynikającą ze wcześniejszego rozegrania meczu w sobotę oraz krótszego pojedynku. Drugi półfinał rozstrzygnął się dopiero po tie-breaku i zakończył się niespodzianką. Tauron MKS Dąbrowa Górnicza pokonał Bank BPS Muszyniankę Fakro 3:2 (16:25, 25:21, 29:27, 23:25, 16:14). Dla dąbrowianek jest to pierwszy finał Pucharu Polski w historii klubu. Pokonane nie obronią trofeum sprzed roku.

Opinie (49) 3 zablokowane

• Brawo, brawo, brawissimo (3)

• 22 4

• Brawo,chociaż szkoda że nie będą grać z Muszynianką w finale... (2)

Bo jakby grały z Muszynianką,to pewnie nawet porażka skończyłaby się tak jak rok temu (że wchodzą do LM jako drugi zespół ligi,bo Muszyna ma też puchar),a tak trafią na bardzo zdeterminowaną Dąbrowę Górniczą.Może być cięzko,a jak przegrają,to bye bye Ligo Mistrzyń...

• 1 1

• No to wyjście jest jedno: (1)

trzeba wygrać :) ATOM!!!

• 1 1

• Niestety mogę powiedzieć: a nie mówiłem...?

Szkoda,bo już praktycznie po LM...

• 0 0

• super blok

Corina i Maja doskonale

• 17 4

• Nasz Atom to duma Pomorza, szyk i elegancja.