Jednostronne derby na inaugurację sezonu

21 sierpnia 2010 (artykuł sprzed 13 lat)
Najnowszy artykuł o klubie Drew Pal 2 Lechia Rugby Lechia i Ogniwo w pierwszym wiosennych derbach. Arka podejmuje Budowlanych
Janusz Urbanowicz (z piłką) oficjalnie zakończył karierę zawodniczą, ale kiedy Lechia ma kłopoty kadrowe nadal wspomaga gdańską drużynę na boisku Janusz Urbanowicz (z piłką) oficjalnie zakończył karierę zawodniczą, ale kiedy Lechia ma kłopoty kadrowe nadal wspomaga gdańską drużynę na boisku

Wakacyjna przerwa nie zmieniła układu sił na linii druga a przedostatnia drużyna poprzedniego sezonu. Rugbiści Lechii Gdańsk rozgromili na własnym boisku Ogniwo Sopot 54:0 (23:0). Biało-zieloni zwycięstwo zadedykowali swojemu kapitanowi Sławomirowi Kaszubie, który tego dnia brał ślub. Natomiast największym pechowcem inauguracji był Jarosław Rycewicz, który jeszcze w pierwszej połowie prosto z boiska został odwieziony do szpitala z pękniętym barkiem.

Punkty zdobyli:
Jurij Buchajło 14, Marek Odoliński 5, Mariusz Wilczuk 5, Robert Kwiatkowski 5, Łukasz Doroszkiewicz 5, Marek Płonka 5, Piotr Jurkowski 5, Rafał Witoszyński 5, Grzegorz Buczek 5.

LECHIA: Odoliński (70 Janiec), Janiec (60 Urbanowicz), Witoszyński - Wantoch-Rekowski (60 Wójcik), Doroszkiewicz - Hedesz (50 Kuźmiński), Płonka, Wojcieszak (65 Sienkiewicz) - Piszczek - Buchajło (55 Zajkowski) - Buczek, Wilczuk (45 Lenartowicz), Rokicki, Kwiatkowski - Jurkowski (50 Narwojsz).

OGNIWO: Rycewicz (30 D.Plich, 62 Domaradzki), M.Plich (57 Rzepkowski), Guniava - Irla, Anuszkiewicz (62 Lisiecki) - Węgierski, Graban (68 Wechsel), Rogowski (41 Kurdelski) - Czaja - Korbolewski - Krause, Łopuski, Przychocki, Olszewski (68 Elend) - Kavtidze.

Ogniwo rozpoczęło z dużym animuszem. Już w inauguracyjnej akcji było blisko zdobycia punktów. Jednak Lechia szybko opanowała sytuację. Gospodarze szybko postanowili "ustawić" mecz karnymi. Jurij Buchajło z dwóch prób wykorzystał tylko jedną. Zresztą przed przerwą łącznik młyna nie był dobrze dysponowany. Kopał jeszcze przy trzech podwyższenia, ale nie zamienił żadnego z nich na punkty. Inna sprawa, że miał trudne pozycje.

Pierwsze trzy "piątki" Lechia zdobyła po akcjach przy linii bocznej. W 12. minucie akcji formacji młyna punktami zwieńczył Marek Odoliński. W 24. i 39. minucie gdańszczanie wykorzystywali luki na lewym skrzydle. Najpierw sopockim obrońcom uciekł Mariusz Wilczuk, a tuż przed przerwą Robert Kwiatkowski.

Po tej akcji zresztą spiker ogłosił zakończenie pierwszej połowy, ale sędzia przedłużył tę odsłonę o trzy minuty i ani myślał dać zespołom odpocząć. Z tej sposobności skorzystał Łukasz Doroszkiewicz. Czwarte przyłożenie oznaczało, że biało-zieloni są już pewni punktu bonusowego.

Po zmianie stron obrona sopocka była niczym dziury w dobrym serze szwajcarskim. Bez kłopoty piłkę między słupami kładli Marek Płonka i Buchajło. Natomiast kompletnie słabość defensywy Ogniwa obnażył Piotr Jurkowski. Reprezentant Polski przebiegł z piłką po punkty z własnej połowy.

W trakcie akcji przepuścił przed siebie Vaxo Kavtidze, a potem i tak zwodem minął gruzińskiego obrońcę Ogniwa. Po części było do wyrównanie porachunków sprzed przerwy. Wówczas obaj zawodnicy zostali wyrzuceni przez arbitra na 10 minut poza boisko. Kavtidze za niedozwolony atak na Piotrze Piszczku, a Jurkowski za to, że nazbyt agresywnie stanął w obronie kolegi.

- Nie spodziewaliśmy się tak wysokiej porażki. Fatalnie zagraliśmy w obronie. Ewidentnie drużyna nie wytrzymała też psychicznie. Kilka akcji rywali zupełnie rozkleiło mój zespół - przyznał Jarosław Hodura.

Szkoleniowiec Ogniwa, widząc, że losy meczu są rozstrzygnięte pozwolił zadebiutować w ekstralidze juniorom: Michałowi Domaradzkiemu, Mateuszowi Wechselowi i Jarosławowi Rzepkowskiemu. Nowicjusz wszedł na boisko także wśród Lechii. W seniorskim towarzystwie zaprezentował się syn byłego reprezentantka Polski, Krzysztofa Wójcika - Bartłomiej.

- Dobrze broniliśmy, nie zlekceważyliśmy przeciwnika, mimo upału nie odpuszczaliśmy, chłopakom chciało się grać i stąd ten wysoki wynik. Jednak w mojej ocenie mecz nie był do jednej bramki i tak jednostronny jak pokazuje rezultat - ocenił Grzegorz Kacała.

Trener Lechii też sporo zmieniał, stosował zmiany czasowe, a na ostatnie 10 minut, gdy niezdolny do gry był Marek Odoliński ponownie na boisko wprowadził, Grzegorza Jańca, który kilkanaście minut wcześniej został zdjęty z boiska.

Największym pechowcem inauguracji był Jarosław Rycewicz. Po pół godzinie gry filar Ogniwa został odwieziony do szpitala przez karetkę z podejrzeniem pęknięcia prawego barku. Jeśli diagnoza z boiska Andrzeja Szymeczko potwierdzi się, to ten rugbista może już w tym roku nie zagrać.

Pozostałe wyniki 1. kolejki:
Arka Gdynia - Posnania 65:12 (31:7), Budowlani Łódź - Budowlani Lublin 29:10 (15:5), Orkan Sochaczew - Juvenia Kraków 66:14 (47:0).