Asseco oddaliło się od górnej szóstki w TBL

Marcin Dajos
16 lutego 2014 (artykuł sprzed 10 lat)

Fiodor Dmitriew jako jedyny w Asseco trzyma ostatnio wysoki poziom gry. Fiodor Dmitriew jako jedyny w Asseco trzyma ostatnio wysoki poziom gry.

Koszykarzom Asseco nie udało się nawiązać walki w wyjazdowym starciu z Rosą. Taktyka na rzuty za trzy punkty, zresztą prowokowana przez rywali, nie przyniosła oczekiwanego efektu (skuteczność 8/30). Gdynianie przegrali w Radomiu 59:72 (18:22, 12:23, 15:14, 14:13) i mocno skomplikowali sobie walkę o górną szóstkę Tauron Basket Ligi. Jedynym zawodnikiem Asseco, którego można pochwalić za mecz z Rosą jest Fiodor Dmitriew.

Rosa: Lucious 13 (1x3), Archibeque 13 (15 zb.), Dłoniak 10 (1x3), Majewski 6 (2x3), Witka 2 (5 zb.) oraz Jeszke 8 (2x3), Łączyński 7 (1x3), Zalewski 6 (2x3), Radke 5, Adams 2

ASSECO: Dmitriew 21 (3x3. 5 zb.), Szczotka 8 (1x3), Seweryn 6 (2x3), Walton 3 (1x3, 9 as.), Szymański 2 (5 zb.) oraz Galdikas 10, Frasunkiewicz 9 (1x3), Kowalczyk 0, Matczak 0

16 lutego 2014, godz. 20:00
Rosa Radom
ASSECO Gdynia

32% 156 typowań Rosa Radom
1% 6 typowań REMIS
67% 328 typowań ASSECO Gdynia

Trener Rosy Wojciech Kamiński stwierdził przed meczem z Asseco, że dla układu tabeli ma on wartość 6 pkt. Wszystko dlatego, że przy zwycięstwie jego drużyna znajdowała się w komfortowej sytuacji w walce o górną szóstkę, w której uczestniczą również gdynianie. A rozchodzi się o ostatnią pozycję dającą awans do play-off już po pierwszej części rozgrywek.

Obie drużyny przystąpiły do niedzielnego starcia na wysokich obrotach. Dzięki temu oglądaliśmy szybkie akcje od kosza do kosza. Tak jak można było się spodziewać napędzali je rozgrywający A.J. Walton oraz Korie Lucious. A kiedy Amerykanie opadli z sił, zastępowali ich Sebastian Kowalczyk oraz Kamil Łączyński.

Tak Asseco, jak i Rosa mocno skupiły się również na rzutach za trzy punkty. Po pierwszej kwarcie gospodarze mieli w tym elemencie gry skuteczność 3/10, a goście 2/6. W Asseco w ataku wyróżniał się jeden gracz, Fiodor Dmitriew. Rosjanin grał dobrze tak tyłem, jak i przodem do kosza i po inauguracyjnej kwarcie miał już 9 pkt.

Niestety im dłużej trwała pierwsza połowa, tym gdynianie częściej decydowali się na rzuty zza linii 6,75 m. Już w poprzednich meczach widać było, że jest to podstawa ich ataku. Trener David Dedek tłumaczył, że posiadając takich strzelców, nie można grać inaczej. Kiedy jednak piłka nie wpada do kosza, robi się problem. I tak było w Radomiu. W 12 min. za trzy punkty trafił obrońca rywali, Jakub Zalewski, a Rosa prowadziła 30:20. Dedek poprosił o czas i nieco wybił z rytmu rywali, którzy na kolejne punkty czekali przez dwie minuty. Ale po stronie Asseco nie zmieniało się nic. Gdynianie forsowali rzuty za trzy. Niektóre oddawane z dziwnych pozycji, niektóre z prostych. Wpadały rzadko.

Rosa natomiast zaczęła przenosić ciężar gry pod kosz, gdzie coraz lepiej radził sobie Kirk Archibeque. Po jego 5 pkt. oraz trafieniu Luciousa gospodarze prowadzili już 42:27. Trójkę trafił wówczas Piotr Szczotka, ale szybko odpowiedział na nią Jakub Dłoniak.

Jak ukierunkowany jest atak Asseco przekonaliśmy się dosadnie w ostatniej akcji gdynian w pierwszej połowie, gdy Walton dostał się pod kosz. Amerykanin przyzwyczaił do tego, że po takich wejściach zdobywa łatwe punkty. Tym razem nawet nie próbował rzucać, a oddał piłkę na obwód do Przemysława Frasunkiewicza. A przecież polski skrzydłowy nie imponował wcześniej w ataku, oddają m.in. rzut za trzy obok obręczy. W tej sytuacji trafił w nią, ale nie do kosza.

Pierwsze trzy celne rzuty w drugiej połowie Asseco oddało oczywiście zza linii 6,75 m. W inny sposób gdynianie zdobyli punkty dopiero w 27 min, gdy Dmitriew wykorzystał dwa rzuty wolne (54:41). Później zespół Dedka pokazał, że można jednak grać inaczej. Dokonali tego Kowalczyk i Ovidijus Galdikas. Litwin łapał nad koszem piłki podawane przez rozgrywającego i kończył akcje wsadem. Rosa grała jednak wciąż bardziej wszechstronną koszykówkę, czyli raz pod kosz, raz na zewnątrz i spokojnie trzymała na dystansie gdynian.

Czwartą kwartę od punktów rozpoczął były koszykarz młodzieżowego GTK Gdynia Damian Jeszke, który przed obecnym sezonem wolał wyjechać do Radomia niż przyjąć propozycję Asseco. Najlepszy gracz ostatnich mistrzostw Europy U-18 dywizji B trafiając za trzy powiększył prowadzenie Rosy do 64:47.

Gospodarze grali już na zupełnym luzie, co odbiło się na ich skuteczności w ataku. A w obronie radomianie wciąż odpuszczali gdynian na obwodzie, a ci dalej nie trafili. Asseco nie było już stać na zryw, a więc trzeba było pogodzić się z porażką.

Wyniki 18 kolejki

• Kotwica Kołobrzeg - TREFL Sopot 59:72 (12:19, 22:19, 11:15, 14:19)
  • Rosa Radom - ASSECO Gdynia 72:59 (22:18, 23:12, 14:15, 13:14)
  • Energa Czarni Słupsk - PGE Turów Zgorzelec 71:78 (23:15, 19:23, 10:22, 19:18)
  • Stelmet Zielona Góra - Śląsk Wrocław 81:69 (21:12, 13:23, 23:14, 9:17, d. 15:3)
  • Polpharma Starogard Gdański - AZS Koszalin 85:81 (20:27, 19:17, 24:15, 22:22)
  • Stabill Jezioro Tarnobrzeg - Anwil Włocławek 90:80 (23:17, 23:19, 22:22, 22:22)

Opinie (15) 2 zablokowane

• w pełni udany weekend - wygrana Trefla , przegrana Ass'ów (1)

mała uwaga do dzisiejszych meczów: jak długo jeszcze będą kompromitować koszykówkę tacy gracze jak np. Frasunkiewicz czy Bigus? nie lepiej dać szansę młodzieży?

• 15 22

• jaka mlodziez? wymieniaj nazwiska.

• 3 7

• odpowiedź niżej, dotyczy nie konkretnie AG tylko ogólnie stanu koszykówki męskiej w Polsce:

dopóki towarzystwo wzajemnej adoracji czyli mieszanina leśnych dziadków z młodymi "rekinami" a raczej wielorybami biznesu i marketingu będzie rządzić tą dyscypliną.
    Paszport jest paszport i zapychanie składów cieniami zawodników sprzed kilku lat jest na porządku dziennym. na młodzież trener nie patrzy bo kluby rozliczają trenerów z wyników tu i teraz a nie z budowania na przyszłość (żeby było śmieszniej to właśnie władze klubów powinny myśleć o przyszłości)
    Ile z klubów PLK ma jakieś zaplecze w niższych ligach oraz przemyślaną strategię rozwoju młodzieży ?