• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Gdzie możesz czuć się lechistą?

Jerzy Jastrzębowski
25 czerwca 2015 (artykuł sprzed 9 lat) 

Lechia Gdańsk

Młodzi piłkarze szkolący się w Akademii Piłkarskiej Lechii Gdańsk przychodzili na treningi czując się częścią klubu i z nadzieją, że kiedyś zagrają w pierwszym zespole. Teraz muszą wybierać pomiędzy dwoma podmiotami. Na zdjęciu Bernard Powszuk. Młodzi piłkarze szkolący się w Akademii Piłkarskiej Lechii Gdańsk przychodzili na treningi czując się częścią klubu i z nadzieją, że kiedyś zagrają w pierwszym zespole. Teraz muszą wybierać pomiędzy dwoma podmiotami. Na zdjęciu Bernard Powszuk.

"Konflikt na linii Lechia Gdańsk SA - Akademia Piłkarska Lechii Gdańsk bardzo mnie niepokoi. Z obu stron napływają sprzeczne sygnały, które dezorientują młodych piłkarzy oraz ich rodziców. Oni cały czas czuli się lechistami, a teraz ktoś każe im wybierać pomiędzy jednym z tych podmiotów. To wszystko jest mało eleganckie i nikomu nie służy, a już na pewno nie rozwojowi nastoletnich zawodników. Jeśli jednej i drugiej stronie zależy na Lechii i jej dziedzictwie, powinny wypracować kompromis" - apeluje Jerzy Jastrzębowski, były trener Lechii, który w 1983 roku triumfował z nią w Pucharze Polski, a później prowadził zespół przeciwko słynnemu Juventusowi Turyn.ADAM MANDZIARA: Z NASZEJ STRONY NIE MA KONFLIKTU. SILNY KLUB MUSI MIEĆ SWOJE SZKOLENIE

Absolutnie nie chcę ujmować fachowości ani Adamowi Mandziarze ani Andrzejowi Juskowiakowi, ale wszyscy zdajemy sobie sprawę, że znaleźli się w Gdańsku tylko i wyłącznie za sprawą aktualnego właściciela klubu. Gdyby nie Franz Josef Wernze to przypuszczam, że ani jednego ani drugiego by tu nie było. To jest znak czasów, że w Lechii najwięcej mają do powiedzenia ludzie, których jeszcze niedawno tu w ogóle nie było.

ADAM FEDORUK KOORDYNATOREM NOWEJ AKADEMII LECHII

Teraz obaj panowie stoją na czele dwóch stron konfliktu, który bardzo mnie niepokoi. Niesnaski pomiędzy Lechią Gdańsk SA i Akademią Piłkarską Lechii Gdańsk nie służą nikomu, a już na pewno nie młodym piłkarzom, których marzeniem jest zagrać kiedyś w pierwszym zespole biało-zielonych. Jak mamy rozumieć to, że teraz szkoleniem mają zająć się dwa różne podmioty? To znaczy, że spółka nie jest zadowolona z pracy Akademii, którą sygnowała nazwą przez długi okres czasu? Czy Lechia chce powiedzieć teraz chłopakom trenującym w Akademii, że jeśli nie przejdą do nowego podmiotu to nie będą już lechistami?

JUNIORZY LECHII OGRALI INTER MEDIOLAN

Taki podział jest niepotrzebny. Te wszystkie przepychanki są nieeleganckie i psują wizerunek Lechii. Jeśli pojawiły się nieporozumienia na linii Akademia - spółka, trzeba było załatwić je w ciszy gabinetów. Jeśli jednej i drugiej stronie zależy na Lechii i jej dziedzictwie, powinny wypracować kompromis. Tymczasem mamy dwa obozy, z których dochodzą sprzeczne sygnały. One dezorientują młodych piłkarzy oraz ich rodziców. Nie wiedzą co mają robić. Pan Mandziara mówi, że teraz szkolenie będzie profesjonalne i adeptom futbolu zostaną stworzone bardzo dobre warunki. Przepraszam, ale czy to oznacza przyznanie się, że do tej pory takich nie było?

LECHIA POINFORMOWAŁA O PRZEJĘCIU Z APLG WSZYSTKICH DRUŻYN OD 9-LATKÓW POCZYNAJĄC

Na jakiej podstawie rodzicie i ich dzieci mają wybierać pomiędzy jednym lub drugim podmiotem? Na podstawie czyichś zapewnień? Dlaczego w ogóle ktokolwiek ich teraz do tego zmusza? Popularność klubu buduje się w dużej mierze przez to, że szkoli się młodzież, która z nim się utożsamia.

Sam pracowałem w szkółce Lechista i widziałem, że każdego z tych dzieciaków motywuje świadomość, że być może w przyszłości będzie grał dla Lechii. Ojcowie przychodzą na trybuny i oglądają mecze marząc o tym, że kiedyś zobaczą na boisku swoich synów. To wszystko pobudza ludzie, marka Lechii rośnie w siłę, gdy ma pod swoimi skrzydłami zaangażowanych adeptów. Nie można teraz przyjść i powiedzieć całej ich grupie - wybierajcie czy chcecie grać dla Lechii. A dla kogo grali i trenowali do tej pory? Jak takie sytuacje mają pomagać im budować tożsamość?

AKADEMIA PIŁKARSKA NIE ODDA PIŁKARZY. RODZICE ZDECYDUJĄ O ICH PRZYSZŁOŚCI

Dla dobra naszej utalentowanej piłkarskiej młodzieży powinno doprowadzić się do porozumienia, ustalić jedną wspólną koncepcję. Tym bardziej, że wsparcie dla Akademii nadal deklaruje Grupa Lotos. Rozmawiam z wieloma tutejszymi trenerami i nie jestem jedynym, którego cała ta sytuacja mocno martwi. Nie ma nic gorszego niż wewnętrzne wojenki, a już szczególnie w kwestiach tak istotnych dla przyszłości klubu. Myślę, że dobrą wolę powinna wykazać przede wszystkim spółka, która ma główne atuty w ręku. To ona kontynuuje historię Lechii i jest odpowiedzialna za to, by Lechia dalej była kojarzona z dobrą pracą z młodzieżą.

W kontekście pracy z młodzieżą wymieniane są różne nazwiska. Nie zamierzam oceniać tych wyborów, ale na pewno brakuje mi w tym gronie ludzi, którzy z Lechią związani są bardzo mocno, a są pod ręką jak Jacek Grembocki, Bogusław Kaczmarek, Andrzej Marchel czy Lech Kulwicki. Nie wiem czy cokolwiek im proponowano i czy by się na to zgodzili, ale to są ludzie, którzy zrobili bardzo wiele dla tego klubu i miasta.

ANDRZEJ WOŹNIAK TRENEREM BRAMKARZY LECHII

Być może to właśnie takich ludzi, emocjonalnie związanych z historią Lechii, brakuje przy tych wszystkich rozmowach, które w dużej mierze prowadzą ludzie z zewnątrz. Tu potrzebne jest poważne i spokojne podejście. Zburzyć coś jest bardzo łatwo, trudniej odbudować. Lechia słynęła zawsze z wysokiego poziomu szkolenia, Lechia zawsze była jedna. Niech tak zostanie. Uszanujmy tradycję i nie zaprzepaśćmy tego.
Jerzy Jastrzębowski

Osoba

Jerzy Jastrzębowski

Jerzy Jastrzębowski

Urodzony 14 stycznia 1951 roku w Gdańsku.

Piłkarz Lechii w latach 1967-74, grający na pozycji pomocnika. Następnie trener. Pierwszą drużynę Lechii prowadził aż trzykrotnie w latach: 1982-84, 1999-2000 (jako Lechię/Polonię) oraz 2003-04.

Największy sukces odniósł podczas pierwszej kadencji. W 1983 roku doprowadził gdańską drużynę do zdobycia Pucharu Polski oraz meczów w Pucharze Zdobywców Pucharów z Juventusem Turyn, a w 1984 roku wprowadził biało-zielonych do ekstraklasy. W ostatniej kadencji przy Traugutta dołożył swoją cegiełkę do marszu klubu z A klasy do ekstraklasy. Potem prowadził jeszcze oldbojów Lechii, m.in. w meczach Pucharu Polski na szczeblu wojewódzkim.

Ponadto był trenerem w następujących klubach: Gryfie Słupsk, Igloopolu Dębica, Arce Gdynia, Miedzi Legnica, Pegrotourze Dębica, Pomezanii Malbork, Polonia Gdańsk, Pomezanii, Jezioraku Iława, Sparcie Brodnica, Unii Tczew, Sparcie, Jezioraku, Bałtyku Gdynia, Orle Trąbki Wielkie, Kaszubii Kościerzyna, Cartusii, Gryfie Tczew, Stolemie Gniewino i Powiślu Dzierzgoń.

Kluby sportowe

Opinie (85) ponad 10 zablokowanych

 • (2)

  Pełna zgoda z "Maliniakiem". Warszawska klika zawładnęła Lechią. Widzą to głównie starsi kibice, a do niektórych młodych to nie dociera. Bo przecież mamy 5 miejsce w lidze, bijemy rekordy frekwencji itd. Obyśmy się za chwile nie obudzili w VI lidze, bo tak nam klub wymalwersują.

  • 53 40

  • prorok

   Oby było tak jak piszesz

   • 6 12

  • juskowiak i mandziara z Warszawy

   jusko wiadomo że pyra i nie pisz głupot w tym temacie - osobna sprawa to beret i Legia II Borysiuk, Łukasik itd ale to lechi wychodzi na dobre szkoda że nie wzieli Astiza to lechia miała by puchary a tak nie w tym stuleciu.

   • 4 13

 • Gra pozorów. (1)

  Tak naprawdę to jest to sztucznie wywołany konflikt który lada dzień zostanie wykorzystany przez pewien podmiot do rozwiązania lub skrócenia umowy sponsorskiej. Wszak wpływa negatywnie na nieskazitelny wizerunek sponsora, jest źle odbierany przez lokalne środowisko... Ot dali się ponieść wyreżyserowany emocjom.

  • 29 6

  • Kacper błagam.... spójrz prawdzie w oczy :)

   błagam.... ile mandziara wam płaci za takie komentarze ? niedługo to wszyscy dookoła wykorzystają głupotę, brak wywiązywania się z umów i obietnic przez pana mandziarę. to nowy prezes czy zarząd walnęli focha na Prezydenta Adamowicza, LOTOS i całą resztę świata, która im nie pasuje. To ja się nie dziwie innym podmiotom, że nie chcą mieć nic związanego z takim prezesem ani nie chcą być z nim kojarzeni !!! szkoda tylko naszego Klubu :(

   • 0 0

 • Pełna zgoda z Panem Trenerem. (1)

  A jakie racje ma Klub?

  • 31 16

  • Boze..

   Jeszcze nie skumales ze oni smucą jedynie dlatego ze potraca dobrze platne posadki?

   • 14 8

 • Sztuczny problem. (5)

  Każdy kto choć trochę jest zorientowany w temacie, wie ze wielce poszkodowana APLG smuci tylko dlatego, że wiele osób od nich potraci jedynie dobre posadki. Dzieciaki powinni iść do Lechii SA i tam trenować. Za darmo.

  • 49 18

  • (4)

   O czym ty piszesz ? jakie posadki ? Co proponuje SA ? jakich trenerów ? pieniądze to nie wszystko !!!!!

   • 7 23

   • (3)

    Czy ktoś mógłby napisać jaki jest budżet na pensje "administracji" w Akademii?
    Ile kosztuje rodziców miesięczne szkolenie dziecka w Akademii?
    Czy młodzież wyszkolona w Akademii przechodzi do Lechia S.A. za darmo?

    Znając odpowiedzi na te pytanie łatwiej będzie ustosunkować się do tej sprawy.

    • 11 2

    • No wlasnie... w szkolce Lechi zamiast trenowac talenty to siedza dzieciaki bogaczy. Efekt jest taki ze nie mamy porzadnej mlodziezy! Dawidowicz? Janicki? Sciagani z innych szkolek.

     • 3 1

    • Pracując w Akademii... (1)

     Wiem, że nasze pensje wcale nie są takie jak Wam się wydaje. I większość z nas, o ile nie wszyscy, w żadnym wypadku nie robi tego tylko dla pieniędzy. Oczywiście jest to praca i dochód przynosi. Tylko czy chociaż połowa Rodziców przyszła by do pracy za takie pieniądze? Wątpię...

     • 4 1

     • Pytanie dotyczyło administracji, a nie trenerów.

      • 2 0

 • Warszafka zagarnęła Lechię.

  W Lechii SA warszafka obstawiła się ludźmi typu Wojciech, Czajka (starsi kibice wiedzą ci nawywijali!) Beret? Co on wie i się wypowiada na temat tożsamości Lechii - nie ma prawa.

  Akademia Piłkarska Lechia Gdańsk też ma swoje za uszami, ale to są nasi ludzie jest Borek Lechista od zawsze jest Tomek Bocheński, są trenerzy stąd, dla których HERB coś znaczy .

  Jak Beret z Wojciechem na zebraniach z rodzicami z Akademii mówią, że oni już nie są Lechistami!!! Te dzieci mają Lechię w sercu! I zawsze będą.

  • 34 33

 • Myślę, że teraz w Lechii grać będą dzieciaki, które mają talent a nie bogatych rodziców.

  • 21 13

 • Ja to się w sumie dziwię Lwom, że patrzą na to i nie reagują. (7)

  A tylko oni, jako jedyne większe stowarzyszenie kibiców, mogłoby pogrozić Zarządowi palcem. Dziwię się, że jeszcze nie został wystosowany choćby list otwarty wyrażający niezadowolenie z zatrudniania osób o szemranej reputacji typu Jóźwiak, Woźniak oraz sposób w jaki podchodzą do akademii rozgrywając jakiś swój prywatny mecz z Juskowiakiem.

  • 19 17

  • Rozwiązanie konfliktu jest proste (3)

   Niech APLG przekształci się w spółkę z.o.o. a LGSA wykupi w niej udziały. W ten sposób i uda się zachować ciągłość APLG i LGSA będzie miała większy wpływ na szkolenie.

   • 1 0

   • (2)

    A dlaczego Lechia miałaby wykupować coś co wywodzi się właśnie z klubu?

    Jeśli takie jest myślenie zarządzających akademią, to lepiej niech szybko zostawią nazwę Lechia, bo sprawy w swoje ręce wezmą kibice. A wówczas bez bólu się nie obejdzie.

    • 1 5

    • Ty na pewno !

     • 2 0

    • nie macie już w gimnazjum zajęć z przedsiębiorczości?

     że zadajesz taki głupie pytania?

     • 2 0

  • mecz

   Mecz to rozgrywa burak Mandziara z Lotosem!

   • 7 4

  • lwy

   Wola isc teraz z Pisem po wladze w kraju

   • 1 1

  • lwiątko Lechio

   bo teraz Lewki dobrą kasę dostają to im się zarząd podoba

   • 0 0

 • Szkolenie na sprzedaż. (1)

  Należy sobie odpowiedzieć na pytanie ilu zawodników -wychowanków gra w dziś w I zespole?
  Moim zdaniem chodzi o to aby spółce udało się jak najwięcej (obojętnie gdzie) sprzedać swoich wychowanków, i aby w tym uczestniczyli "swoi" pośrednicy.
  Aby to się udało to "muszą " być młodzież jak i ich rodzice jak najbliżej (mówiąc za politykami) ludzi trzymających władzę.
  Mówienie rodzicom, że nie będą nic płacić nawet składek jest niesprawiedliwe wobec innych klubów i trenujących młodych ludzi. To niech Spółka przestanie korzystać z miejskich obiektów po cenach preferencyjnych ,wybudowanych i utrzymywanych przez Miasto a płaci po cenach rynkowych to zobaczymy czy im się zamknie budżet!

  • 20 2

  • 100% racji! Szczególnie jeśli chodzi o motywy działania AM!!!

   • 2 0

 • Taka jest prawda.

  Akademia jedna i druga ma szkolić piłkarzy a nie ich tożsamość. Na 100 piłkarzy 1 lub 2 zostanie w klubie w przypadku, gdy będzie miał ofertę gry w gorszym klubie, ale za lepsze pieniądze. Trening mentalny w każdym klubie leży. Brak zainteresowania trenerów co robią ich zawodnicy w szkole lub po szkole. Wystarczy zobaczyć jak się gimbaza lansuje w stroju Lechii po galeriach popołudniami mając w d*pie, zdrowe odżywianie.

  • 16 2

 • Mandziara - Lotos (2)

  Wojenkę to prowadzi Mandziara z Lotosem! Ten gość jest chory na głowę. Mści się na APLG za to, że Lotos nie będzie dłużej sponsorem LG. To Mandziara zaczął konflikt z APLG, a nie odwrotnie. Juskowiak jest w Akademii na prośbę jej dyrektora i Lotosu, a nie pana Wernze. I robi tam dobrą robotę. Mandziara to despota z przerośniętym ego!! Kto nie z nim, ten przeciwko niemu.

  • 41 14

  • Lotos olewa... (1)

   ...Lechie, ja olewam lotos -proste .Mandziara racja ,zwlaszcza ,ze daje szkolke za free . Kazdy dzieciak bedzie mogl sprobowac a nie tylko ci ,ktorych tatuskowie i mamusie biegaja jak oszalali za plecami trenerow !

   • 3 8

   • idiota

    przecież można sprawdzić w APLG - zadzwonić, napisać, poczytać na stronie - jaką wielką kasę trzeba mieć by móc szkolić w APLG dziecko !!!
    g*wno prawdą jest to, że stać na to tylko bogatych !!!! tak tak sr*jcie się że mandziara zrobił wam szkółkę za darmo.... a za dwa lata będziecie z miastem szukać ratunku dla Klubu bo nic z niego nie zostanie prócz długów u zagranicznych inwestorów, którym mandziarowaty naobiecywał Bóg wie co !

    • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższy mecz Lechii

Śląsk Wrocław
19 lipca 2024, godz. 20:30
HIT
37% Śląsk Wrocław
24% REMIS
39% Lechia Gdańsk

Tabela

Piłka nożna - Ekstraklasa
Drużyny M Z R P Bramki Pkt.
1 Cracovia 0 0 0 0 0:0 0
1 GKS Katowice 0 0 0 0 0:0 0
1 Górnik Zabrze 0 0 0 0 0:0 0
1 Jagiellonia Białystok 0 0 0 0 0:0 0
1 Korona Kielce 0 0 0 0 0:0 0
1 Lech Poznań 0 0 0 0 0:0 0
1 Lechia Gdańsk 0 0 0 0 0:0 0
1 Legia Warszawa 0 0 0 0 0:0 0
1 Motor Lublin 0 0 0 0 0:0 0
1 Piast Gliwice 0 0 0 0 0:0 0
1 Pogoń Szczecin 0 0 0 0 0:0 0
1 Puszcza Niepołomice 0 0 0 0 0:0 0
1 Radomiak Radom 0 0 0 0 0:0 0
1 Raków Częstochowa 0 0 0 0 0:0 0
1 Stal Mielec 0 0 0 0 0:0 0
1 Śląsk Wrocław 0 0 0 0 0:0 0
1 Widzew Łódź 0 0 0 0 0:0 0
1 Zagłębie Lubin 0 0 0 0 0:0 0
Każdy gra z każdym mecz i rewanż. Trzy najlepsze drużyny po 34. kolejce zdobędą prawo gry w europejskich pucharach, a trzy ostatnie zespoły spadną do I ligi.

Ostatnie wyniki Lechii

26 maja 2024, godz. 15:00
9% Miedź Legnica
17% REMIS
74% LECHIA Gdańsk

Relacje LIVE

Najczęściej czytane