Wiadomości

Josef Vitek do kibiców hokeja w Gdańsku: Zostaniecie w sercu na całe życie

Lotos PKH Gdańsk

Josef Vitek dwukrotnie grał w gdańskim zespole. Najpierw grał w latach 2007-2010, a następnie dołączył w 2017 roku.
Josef Vitek dwukrotnie grał w gdańskim zespole. Najpierw grał w latach 2007-2010, a następnie dołączył w 2017 roku. fot. Maciej Czarniak / trojmiasto.pl

- Jesteście kochani. Zostaniecie w moim sercu na całe życie, Zawsze czułem wasze wsparcie, gdy wjeżdżałem na lód. Chciałbym wam za wszystko podziękować - tak żegna się za naszym pośrednictwem z gdańskimi kibicami hokeja Josef Vitek. Czeski napastnik grał w naszych klubach w latach 2007-2010 i 2017-2020. Lotos PKH już poinformował, że z 39-latkiem nie przedłuży kontraktu, a hokeista jeszcze nie podjął decyzji, czy spróbuje kontynuować karierę, gdyż planował jej zakończenie właśnie w Gdańsku.Pięciu hokeistów odeszło z Lotos PKH Gdańsk.Damian Konwent: Spędził pan łącznie sześć lat w barwach gdańskiej drużyny. Który mecz najbardziej utkwił panu w pamięci?

Josef Vitek: Pamiętam, gdy Zdenek Jurasek miał problemy ze zdrowiem. Zasłabł po jednym z meczów, a lekarze stwierdzili zawał. Byliśmy przerażeni. Postanowiłem, że w kolejnym meczu z Zagłębiem Sosnowiec zagram w specjalnie dedykowanej dla niego koszulce, którą sam w domu przygotowałem, z napisem "Zdenek Jurasek 21" i założyłem ją na mecz pod tę meczową. Tak się złożyło, że strzeliłem cztery gole i po każdym z nich pokazałem ją. Chciałem żeby mój kolega z "piątki" wyzdrowiał, a w ten sposób pokazałem, że jestem z nim. Wygraliśmy 5:3. Generalnie z każdego spotkania w gdańskich barwach coś wynosiłem: smutek po przegranych pojedynkach, po których byłem jeszcze bardziej zmotywowany do dalszej pracy i radość z wygranych, z których cieszyliśmy się razem z kibicami.

Grał tu pan w latach 2007-2010, a następnie wrócił w 2017 roku. Który pobyt był lepszy?

Oba różniły się. Podczas tego pierwszego byłem młodszy i w pełni sił. To były najlepsze lata dla hokeisty, co widać było na lodzie. W 2017 roku wróciłem na stare śmieci. Czułem się bardziej doświadczony i ze względu na wiek mogłem pełnić rolę mentora. Myślę, że umiejętności nie były mniejsze, ale na pewno podejście i świadomość była inna.

Josef Vitek dedykował gole Zdenkowi JuraskowiKtóry z tych sezonów był dla pana najlepszy?

Myślę, że ten pierwszy. Nie wiedziałem co mnie w Polsce czeka, troszkę bałem się ekstraklasy. To było nowe życie, nowy świat, nie wiedziałem jak będą reagować kibice i jaki będzie tutaj hokej. Była to też niespodzianka, jak to wszystko zostało w sercu, bo dobrze się tutaj czułem. Otrzymałem nagrodę dla najlepszego obcokrajowca i świetnie wspominam pełne trybuny w fazie play-off.

Czego zabrakło drużynie w odniesieniu sukcesów w ostatnich dwóch sezonach?

Przed rokiem przegraliśmy z GKS Tychy w ćwierćfinale. Wtedy mieliśmy słabszy początek sezonu, ale końcówka była super. Zabrakło nam szerszej ławki rezerwowych, przytrafiło się kilka kontuzji i gdyby nie to, to myślę, że moglibyśmy awansować dalej. Przebieg minionego też był dobry - uważam nawet, że lepszy, niż zakładaliśmy - ale wydaje mi się, że nie trafiliśmy do końca z formą na play-offy. Graliśmy z zespołem, który był dobrze poukładany taktycznie, miał cztery mocne "piątki" i nie będę ukrywał, że raczej mieli większy budżet.

Grupa Lotos nie zostawi gdańskich hokeistówJosef Vitek

Josef Vitek

Dane:

ur.:
1981-01-08
wzrost.:
178
waga.:
84
Ocena z sezonu:
3.80 (8166 ocen)
Średnie oceny w kolejnych meczach sezonu

więcej »Co dalej z pańską karierą? Będzie kontynuowana?

Obecnie odpoczywam i relaksuję się po sezonie. Myślę, że na podjęcie konkretnych decyzji przyjdzie jeszcze czas. Czuję się dobrze, zdrowie dopisuje. Nie chciałbym mówić "tak" lub "nie". Powiem tak: chciałem zakończyć karierę w Gdańsku, ale aktualnie nie wiem co dalej. Może chciałbym jeszcze zagrać, jakieś propozycje się pojawiły, ale mam też rodzinę i inne zobowiązania, więc to nie jest wszystko takie łatwe.

Najlepsi hokeiści Lotosu PKH Gdańsk według czytelników Trojmiasto.plMyślał pan o karierze trenera?

Jeszcze w Sanoku i w Tychach prowadziłem zajęcia dla dzieci. Tutaj również próbowałem, także wydaje mi się, że mógłbym podołać. To trudny temat, bo dopóki nie otrzymasz takiej propozycji, to nie ma o czym mówić. Na pewno chciałbym zostać przy hokeju, bo myślę, że jakieś doświadczenie zdobyłem i się na tym znam.

Czuł pan rozczarowanie, gdy dowiedział się, że umowa nie zostanie przedłużona?

Trener tak zadecydował i nie chcę podważać jego zdania. To nie jest ważne, czy jestem teraz rozczarowany, choć myślę, że na takim samym poziomie mógłbym jeszcze pograć. Chciałbym wszystkim podziękować, że mogłem tutaj być.

Marek Ziętara: Udany sezon, ale potrzebne są zmianyJak pan zareagował?

Mam 39 lat i wieku nie zatrzymasz. W ostatnich latach musiałem liczyć się z takim scenariuszem.

Chciałby pan jeszcze powiedzieć coś kibicom z Gdańska?

Jesteście kochani. Zostaniecie w moim sercu na całe życie Dlatego też wróciłem tutaj na ostatnie lata kariery, co było najlepszą możliwą decyzją, jaką podjąłem. Zawsze czułem wasze wsparcie, gdy wjeżdżałem na lód. Chciałbym wam za wszystko podziękować.

Najlepiej typujący wyniki Lotosu

imię i nazwisko typowań pkt. skuteczność
1. Tomek Marcinkowski 50 85 62%
2. Piotr Ł. 52 84 59.6%
3. Adrian Pobłocki 51 82 60.8%
4. Radosław Dymkowski 52 81 59.6%
5. Marcin Dymkowski 51 81 58.8%

Tabela końcowa

Polska Hokej Liga
M Z Rz Rp P Bramki Pkt.
1 GKS Tychy
2 Re-Plast Unia Oświęcim
3 JKH GKS Jastrzębie
3 GKS Katowice
5 Podhale Nowy Targ
6 Comarch Cracovia
7 LOTOS PKH GDAŃSK
8 Energa Toruń
9 Zagłębie Sosnowiec
10 Kadra PZHL
11 Naprzód Janów
  • Ćwierćfinały:
  • LOTOS PKH GDAŃSK - Re-Plast Unia Oświęcim 1:4
  • GKS Tychy - Energa Toruń 4:0
  • Podhale Nowy Targ - GKS Katowice 2:4
  • JKH GKS Jastrzębie - Comarch Cracovia 4:3
  • Półfinały zostały odwołane. Kolejność na miejscach 1-2 ustalono na podstawie tabeli po sezonie zasadniczym. Mistrzostwo Polski przyznano GKS Tychy, a wicemistrzem kraju została Re-Plast Unia. Natomiast dwóch pozostałych półfinalistów wspólnie sklasyfikowano na 3. miejscu.
  • Kolejność na miejsca 5-8 ustalona została według pozycji zajętych w sezonie zasadniczym przez drużyny, które odpadły w ćwierćfinałach.
  • Kolejność na miejsca 9-11 na podstawie wyników po sezonie zasadniczym.

Playoff

Ćwierćfinały
GKS Tychy
1 miejsce po rundzie zasadniczej
4
Re-Plast Unia Oświęcim
2 miejsce po rundzie zasadniczej
4
Energa Toruń
8 miejsce po rundzie zasadniczej
0
LOTOS PKH GDAŃSK
7 miejsce po rundzie zasadniczej
1
JKH GKS Jastrzębie
4 miejsce po rundzie zasadniczej
4
Podhale Nowy Targ
3 miejsce po rundzie zasadniczej
2
Comarch Cracovia
5 miejsce po rundzie zasadniczej
3
GKS Katowice
6 miejsce po rundzie zasadniczej
4
Półfinały
GKS Tychy
zwycięzca ćwierćfinału 1
Re-Plast Unia Oświęcim
zwycięzca ćwierćfinału 3
JKH GKS Jastrzębie
zwycięzca ćwierćfinału 2
GKS Katowice
zwycięzca ćwierćfinału 4
Finał

Terminarz

29.02 (sob) godz.18:00 Re-Plast Unia Oświęcim 3:0 LOTOS PKH Gdańsk
26.02 (śr) godz.18:30 LOTOS PKH Gdańsk 1:4 Re-Plast Unia Oświęcim LIVE!
25.02 (wt) godz.18:30 LOTOS PKH Gdańsk 2:1 Re-Plast Unia Oświęcim LIVE!
22.02 (sob) godz.18:00 Re-Plast Unia Oświęcim 7:2 LOTOS PKH Gdańsk
21.02 (pt) godz.18:00 Re-Plast Unia Oświęcim 2:0 LOTOS PKH Gdańsk

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »

Najczęściej czytane