• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Jubileuszowe: Sopot Beach Rugby i Memoriał Edwarda Hodury 30.07.2022

22 lipca 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 

Sopot Beach Rugby i Memoriał Edwarda Hodury świętują jubileusz. Rozgrywki na plaży odbędą się po raz dziesiąty, a turniej ku czci trenera, który zbudował potęgę sopockiego rugby, rozegrany zostanie już po raz trzydziesty. 30 lipca na boiskach, które powstaną przy molo, wejście nr 23, mogą rywalizować tak profesjonalne zawodniczki i zawodnicy, jak i zupełni amatorzy. Trwają zapisy do startu. Impreza zaplanowana jest jako całodniowy festiwal tej dyscypliny sportu między godziną 10 a 19. Dla kibiców wstęp bezpłatny.Zapisz się do startu w Sopot Beach RugbyRugby uchodzi za jedną z najszybszych i najbardziej widowiskowych gier zespołowych, które są rozgrywane w odmianie plażowej. Rywalizują 5-osobowe zespoły. Mecze trwają 2x3 lub 2x5 minut. Nawet ci, którzy na stadionie, w wersji 15-osobowej gubią się w przepisach, na plaży nie mają kłopotów tak z uczestnictwem w rozgrywce jak i w kibicowaniu. Reguły gry ograniczone zostały do minimum.

- Sopot Beach Rugby to jeden z największych turniejów tego typu na świecie. W ubiegłym roku wzięło w nim udział blisko 400 zawodniczek i zawodników z Polski oraz zagranicy. Impreza w przeszłości była wybieraną najlepszą imprezą sportową roku w Sopocie. Gwarantuje to najwyższy poziom organizacyjny i sportowy. Tegoroczna edycja rozpocznie się 30 lipca o godzinie 10. Do godz. 13 planowane są rozgrywki kobiet i amatorów. Natomiast od godz. 14 do 19 odbywać się będzie męski turniej. Tradycyjnie zamówiliśmy świetną pogodę i najlepszą atmosferę - zapewnia Jarosław Hodura, prezes Fundacja Sportu i Rekreacji im. Edwarda Hodury.

Sopot Beach Rugby - regulamin

To będzie jubileuszowa, dziesiąta edycja Sopot Beach Rugby. Rozgrywki prowadzone będą na dwóch boiskach, które usytuowane zostaną na plaży przy molo w Sopocie, wejście nr 23. Wstęp dla kibiców jest bezpłatny.

- Po sąsiedzku rywalizować będą drużyny złożone z utytułowanych rugbistów i rugbistek, znanych z ligowych boisk i kadr narodowych, drużyny zagraniczne, a także zespoły amatorskie, w których wystąpią sympatycy tej dyscypliny. Liczę na udział trójmiejskich drużyn, które dużo zawdzięczają Edwardowi Hodurze. Był on zawodnikiem i trenerem nie tylko w Ogniwie Sopot i Lechii Gdańsk, ale także jego wielu wychowanków, jak na przykład: Jakub Szymański, Dariusz Komisarczuk, Wojciech Ruszkiewicz czy Maciej Stachura, stawiało podwaliny pod klub Arka Gdynia. Udział w tym turnieju to dobry moment, aby oddać mu hołd. Na wszystkich uczestników turnieju, bez względu na osiągnięte wyniki, czekają pamiątkowe medale SBR 2022. Duża część uwagi zostanie poświęcona aspektom związanym z ochroną środowiska i zdrowym stylem życia. Wszystko pod hasłem "Eco Friendly" - dodaje Jarosław Hodura.


Warto się spieszyć z zapisami, gdyż organizator zapowiada, że po osiągnięciu limitów uczestników, które założone zostały na poszczególne turnieje, nie będzie już możliwości dołączenia do rozgrywek. Łącznie przewidziano miejsca dla 32 drużyn.

X Sopot Beach Sopot Rugby, 30.07.2022

 • Turniej Kobiet (limit: 8 drużyn)
 • Turniej Mężczyzn (limit: 16 drużyn)
 • Turniej Amatorski (limit: 8 drużyn)


Przed rokiem turniej męski wygrała drużyna The Imports, złożona z rugbistów z RPA i Nowej Zelandii, którzy występują w ekstralidze. Wśród pań po raz trzeci z rzędu najlepsza była Legia Warszawa, a w rywalizacji amatorów zwyciężyła Mafia Wołomin.

Przeczytaj relację z Sopot Beach Rugby 2021

Doskonała zabawa dla grających i kibiców oraz świetna promocja rugby to nie jedyne cele plażowego turnieju. Przede wszystkim rywalizacja odbywa się w ramach Memoriału Edwarda Hodury, który odbędzie się już po raz trzydziesty, a jego tradycja sięga 1993 roku.

- Dzięki tym rozgrywkom, przynajmniej raz do roku możemy przypomnieć osiągnięcia i zasługi Edwarda Hodury i uchronić je od zapomnienia - podkreśla Jarosław Hodura, syn patrona turnieju, który był również jednym z wielu podopiecznych wybitnego trenera, sięgających po tytuły mistrza kraju i wielokrotnie występujących w reprezentacji Polski.

Przeczytaj o turniejach z cyklu Memoriał Edwarda Hodury w latach 1993-2012Przypomnijmy, że Edward Hodura urodził się 29 lipca 1938 roku w Gdyni, a zmarł nagle 30 maja 1991 roku w Sopocie, w wieku niespełna 53 lat. Jako zawodnik grał w Lechii Gdańsk (1961-79) oraz Ogniwie Sopot (1979-82). Zdobył 11 ligowych medali, z tytułem mistrzowskim w 1961 roku oraz Pucharem Polski w 1977 roku włącznie. 16 razy wystąpił w reprezentacji Polski, dla której zdobył 8 punktów. Grał w II i III linii młyna.

Jeszcze większe sukcesy osiągnął jako trener. Rozpoczął od złota w 1970 roku z seniorami Lechii, ale przede wszystkim został zapamiętamy ze wspaniałej pracy od podstaw w Ogniwie. W latach 1964-65 był pierwszym trenerem sekcji rugby, a następnie pracował przy ul. Jana z Kolna od 1981 roku aż do śmierci.

To była złota dekada Ogniwa, która zaowocowała m.in. czterema tytułami mistrza Polski seniorów (1987-88, 1990-91), trzema Pucharami Polski (1987-89), trzema mistrzostwami kraju juniorów (1982-83, 1985), dwoma tytułami mistrza kraju kadetów (1982-83), by o medalach z mniej szlachetnego kruszcu nie wspominać, a dla samego Edwarda Hodury - dwukrotnym tytułem trenera roku w Polsce (1983, 1987) oraz Honorową Odznaką PZR. Od lipca 2002 roku jego imię nosi stadion Ogniwa.

Edward Hodura - w cyklu sopocianie Muzeum SopotNatomiast od 1993 roku nieprzerwanie dokonania Edwarda Hodury przypomina memoriał, którego 30 lipca odbędzie się 30. edycja. Impreza rozpoczęła się na stadionie Ogniwa, dając początek rozgrywkom w rugby siedmioosobowe w naszym kraju. Potem spełniała także rolę edukacyjną i promocyjną dyscypliny. Raz odbyła się nawet w formule dla amatorów, co dało początek sekcji rugby w... Arce Gdynia, gdyż po zwycięstwie w tych rozgrywkach żółto-niebiescy postanowili powołać profesjonalną drużynę.

W latach 2002-10 Memoriał Edwarda Hodury odbywał się jako jedna z eliminacji cyklu mistrzostw Europy w rugby 7. Sopot gościł wówczas czołowe reprezentacje narodowe kontynentu z: Francją, Irlandią czy Hiszpanią na czele.

Jak to się zaczęło? Przeczytaj relację i zobacz video z pierwszego turnieju Sopot Beach Rugby 2013Od 2013 roku memoriał rozgrywany jest w formule plażowej wraz z Sopot Beach Rugby. W tym roku partnerami turnieju są: miasto Sopot, MOSiR Sopot, MIYA Cosmetics, Index Klubokawiarnia, Żywiec Zdrój, Gravity OFF, BigYellowFoot Adventure Team, TOI TOI Polska, Fundacja RECAL.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Miejsca

Wydarzenia

Opinie (10)

 • Czekam (2)

  na występ jednego z najlepszych zawodników w historii Ogniwa Jacka Karnowskiego !!!!!!!!

  • 5 0

  • czekaj tatka latka

   • 0 0

  • do rafalka i innych to samo pytanie

   a ty ile razy miales pilke w rekach rafalku ?a moze napisz co zrobiles dla ogniwa .

   • 0 0

 • (3)

  Wystąpi na 100 %

  • 1 0

  • Kamień

   z serca kolego dzięki za info, bo chodziły słuchy że na tournieju z Barbariansami w RPA po indywidualnej akcji przez ponad połowę boiska i przyłożeniu między słupy doznał kontuzji ? podobno ta akcja krąży w necie sam Jonny Wilkinson bije brawo na stojąco.ps mecz wygrany z Anglią właśnie po przyłożeniu Jacka w ostatniej minucie meczu.

   • 2 1

  • Sopot się sypie wszystko zepsuło 2 miejsce

   • 1 2

  • Liga za chwile

   Jakie transfery ktoś wie

   • 0 0

 • słabo jak w turnieju w Sopocie nie startują rugbiści z Trójmiasta (2)

  o co chodzi w tym wszystkim?

  • 2 1

  • Za wysokie wpisowe

   jak na bieganie po plaży

   • 0 1

  • chyba byles nieobecny kolego .byli z gdanska gdyni no i sopotu

   • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

Najczęściej czytane