Jubileuszowy memoriał Antoniego Reitera w Gdańsku

4 listopada 2010 (artykuł sprzed 13 lat)

Trójmiejskie judo stopniowo nawiązuje do najlepszych tradycji. W tym roku jeszcze nie udało się wywalczyć medalu na imprezie międzynarodowej rangi mistrzowskiej, ale coraz szersza rzesza utytułowanej młodzieży dobrze rokuje na przyszłość. W najbliższą sobotę w hali Gimnazjum nr 3 w Gdańsku już po raz dwudziesty odbędzie się turniej im. Antoniego Reitera młodzików i dzieci. Początek rywalizacji o godzinie 11.30. Dla kibiców wstęp wolny

.

- W mistrzostwach świata juniorów dorobek reprezentacji Polski jest taki sam jak w rywalizacji seniorów - tylko jedno punktowane miejsce. W Agadirze w Maroko najlepiej z biało-czerwonych spisał się Tomasz Tałach. Judoka Wybrzeża Gdańsk w wadze +100 kg zajął siódme miejsce - przypomina Michał Kaczmarek, prezes pomorskiego związku judo.

Kadra w dużej mierze opierała się na trójmiejskich judokach. Poza wspomnianym Tałachem Polskę reprezentowali: Zuzanna Pawlikowska (AZS AWFiS Gdańsk), Halima Mohamed-Seghir, Karolina Tałach, Jakub Zarzeczny, Damian Nasiadko (wszyscy Wybrzeże). - W mistrzostwach wzięło udział 244 zawodniczki i 352 zawodników z 78 państw - dodaje prezes Kaczmarek.

W starszej kategorii (do lat 22) w Lubaniu rozdano medale w młodzieżowych mistrzostwach Polski. W stawce 104 zawodników i 76 zawodniczek popisowa w wykonaniu trójmiejskich judoczek była rywalizacja do 78 kg, w której zdobyły trzy medale. Wygrała Daria Pogorzelec (Wybrzeże Gdańsk) przed Katarzyną Furmanek (AZS AWFiS) i Maria Małyjasiak (Opty Gdynia).

Ponadto tytuły mistrzowskie wywalczyli reprezentanci AZS AWFiS: Hanna Las (70 kg), Joanna Jaworska (+78), Tomasz Domański (100) oraz Michał Rosa (+100) z Floty Gdynia. Natomiast z brązowymi medalami wrócili gdańscy akademicy: Błażej Mielcarek (81) i Kamil Kozłowski (90).

W Koszalinie odbył się ostatni w tym roku turniej, który zaliczany był do punktacji klubów, gmin, powiatów i województw w ministerialnym Systemie Sportu Młodzieżowego. Dla Pomorza punkty zdobyli następujący trójmiejscy młodzicy:
1. miejsce - Anna Isenko (AZS AWFiS Gdańsk, 70 kg), Tomasz
Stańczyk (AZS AWFiS, 50 kg), Arkadiusz Matlakowski (Galeon, 81 kg)
2 miejsca - Michalina Malec (Galeon Gdynia, 40 kg), Izabela Rozkwitalska (Wybrzeże, 57 kg), Szymon Jasiński (Galeon, 55 kg), Kamil
Kotlik (Conrad Gdańsk, 60 kg), Michał Korzeniowski (Galeon, 66 kg)
3 miejsca - Pola Kamińska (Conrad, 57 kg), Mateusz Itrych (Galeon, 46 kg), Artur Babiński (Wybrzeże, 50 kg), Damian Snowacki (AZS AWFiS, 55 kg), Jakub Rosłonowski (Galeon, 60 kg), Jakub Tuszkowski (Conrad, 66 kg), Adam Osękowski (Opty, 81 kg)
5 miejsca - Magdalena Chylińska (Wybrzeże, 52 kg), Mateusz
Winiarczyk (Wybrzeże, 50 kg), Stanisław Wilemborek (Flota Gdynia, 66 kg), Aleks Mierzejewski (Flota, 73 kg)
7 miejsca - Maciej Czeczkowski (Wybrzeże, 42 kg), Mateusz Majcher (Opty, 46 kg), Onufry Janulewicz (Conrad, 60 kg), Łukasz Trzaska (Flota, 66 kg), Szymon Armantowski (Conrad, 73 kg)

- W punktacji województw Pomorze wygrało rywalizację chłopców, a wśród dziewcząt zajęło czwarte miejsce. Z klubów najwyżej sklasyfikowano Galeon Gdynia, który wśród chłopców zajął piątą pozycję - podsumowuje prezes Kaczmarek.

W najbliższą sobotę będzie okazja w Gdańsku zobaczyć najmłodszych adeptów judo. O 11.30 rozpoczną zmagania dzieci, a o 15.00 na tatami wyjdą młodzicy. Zawody w hali sportowe Gimnazjum nr 3 przy ul. Chałubińskiego 13 na Chełmie są poświęcone pamięci Antoniego Reiter.

Judoka, który przez całą karierę był związany z Wybrzeżem, w 1975 roku jako pierwszy Polak w tej dyscyplinie został mistrzem Europy. Był również srebrnym i brązowym medalistą kontynentalnego championatu, zdobywcą trzeciego miejsca na mistrzostwach świata oraz startował na igrzyskach olimpijskich w Montrealu.

Opinie (5)

• jaka szkółka (3)

Jaką szkółke byście polecili dla mojego 5 letniego szczyla którego chcę zapisać na judo lub aikido ( on oczywiście też chce )

• 1 2

• Małe judo u Rybaka na AWFie

każdy zawodnik ci powie, że Rybak jest dla dzieciaków najlepszy. Mój 5 latek tez tam chodzi, drugi rok i jest super.