Furmanek wygrała, Pogorzelec na podium PŚ

2 marca 2015 (artykuł sprzed 9 lat)
Najnowszy artykuł na ten temat Natalia Partyka zdobyła drugie złoto w Rio
Katarzyna Furmanek (z prawej) do poprzedniego roku rywalizowała z Darią Pogorzelec w kategorii do 78 kg. Od tego sezonu przeszła do wyższej kategorii i dzięki temu obie gdańszczanki stanęły na podium zawodów Pucharu Świata zaliczanych do kwalifikacji olimpijskich. Katarzyna Furmanek (z prawej) do poprzedniego roku rywalizowała z Darią Pogorzelec w kategorii do 78 kg. Od tego sezonu przeszła do wyższej kategorii i dzięki temu obie gdańszczanki stanęły na podium zawodów Pucharu Świata zaliczanych do kwalifikacji olimpijskich.

Katarzyna Furmanek zgłosiła aspiracje do występu w przyszłorocznych igrzyskach w Rio de Janeiro. Judoczka AZS AWFiS Gdańsk za jednym zamachem wygrała turniej Pucharu Świata w Pradze powyżej 78 kg, odniosła największy sukces w międzynarodowej karierze oraz zapisała 50 punktów do rankingu olimpijskiego. Dobrą formę potwierdziła również Daria Pogorzelec. W kategorii 78 kg stanęła ona na najniższym stopniu podium. Ponadto siódma w wadze 63 kg była Karolina Tałach (obie Wybrzeże Gdańsk).

Katarzyna Furmanek wywodzi się z Piły. Tak zaczynała przygodę z judo. Od 2009 roku startuje w barwach AZS AWFiS Gdańsk. W kolekcji ma już kilkanaście medali z mistrzostw Polski w różnych kategoriach wiekowych, była też brązową medalistą mistrzostw Europy juniorek, ale do ubiegłego roku pozostawała w cieniu innej gdańszczanki. Niespełna 25-letnia judoczka walczyła bowiem w wadze, w której królowała Daria Pogorzelec.

Dlatego Furmanek podjęła decyzję, aby spróbować sił w najcięższej kategorii wiekowej. Obecnie startuje w wadze +78 kg, gdy zawodniczka Wybrzeża pozostała w 78 kg. Dla Katarzyny to jedyna szansa, by spróbować wywalczyć paszport olimpijski, gdyż w każdej kategorii dany kraj może wystawić tylko jednego reprezentanta.

TUTAJ PRZECZYTASZ WIĘCEJ O ZASADACH KWALIFIKACJI OLIMPIJSKICH

Debiut na międzynarodowej arenie w nowej wadze był dla Furmanek niezwykle udany. Przed miesiącem zajęła pierwsze miejsce w belgijskim Arlon. Jednak tak naprawdę dopiero występ w Pradze utwierdza zawodniczkę w przekonaniu, że stać ją na awans do turnieju na igrzyska w Rio de Janeiro. To bowiem w stolicy Czech zdobyła pierwsze punkty do rankingu olimpijskiego.

Przypomnijmy, że podstawowa droga do nominacji olimpijskiej wiedzie przez zawody eliminacyjne, które odbywać się będą od maja ubiegłego roku do końca maja 2016 roku. Dla judoczek w każdej kategorii jest 14 miejsc. Potem można już tylko liczyć na kwalifikacje kontynentalne bądź dziką kartę.

W Pradze Furmanek w drodze na najwyższy stopień podium pokonała: przez ippon zajmującą 13. miejsce w rankingu Turczynkę Gulsah Kocaturk, Gulżanę Issanową z Kazachstanu (27. w rankingu), Lee Eun-Ju z Korei Południowej (41.), a w finale sprawiła największą niespodziankę, zwyciężając plasującą się na 5. pozycji w świecie Chinkę Su Yong.

- To wielki wyczyn Kasi. W wadze, w której obecnie walczy, musi rywalizować z zawodniczkami, które ważą od niej nawet o 30-40 kilogramów więcej. Z takimi też wygrywała w Pradze - podkreśla Michał Kaczmarek, były wieloletni prezes pomorskiego okręgu judo.

TUTAJ ZNAJDZIESZ LISTY RANKINGOWE JUDO

Zwycięstwo w Pucharze Świata w Pradze dało Furmanek pierwsze zdobycze do rankingu olimpijskiego. 50 punktów przyniosło jej od razu 39. miejsce na liście obejmującej 139 zawodniczek kategorii +78 kg.

Jak informowaliśmy w każdej wadze nominację olimpijską zdobędzie 14 zawodniczek, ale z zastrzeżeniem, że tym gronie może być po jednej reprezentantce danego państwa oraz w tym limicie nie liczą się Brazylijki, który mają start zagwarantowany w każdej kategorii z urzędu jako gospodarz igrzysk.

Dlatego w kategorii +78 kg ostatnim obecnie miejscem dającym kwalifikację olimpijską jest lokata 23. Do zajmującej ją Marlin Viveros z Ekwadoru, która ma na koncie już 5 punktowanych startów, Furmanek traci aktualnie 91 punktów. Natomiast kwalifikacja kontynentalna dla Europejki, która teraz przypadłaby Litwince Sancie Pakenyte (25. miejsce) jest odległa od Polki o 88 punktów.

DARIA POGORZELEC CORAZ BLIŻEJ RIO

Kolejny krok w kierunku Rio de Janeiro zrobiła w Pradze również Pogorzelec. Daria stanęła na najniższym stopniu podium po zwycięstwach nad: Julią Tillmanns (Niemcy), Aleną Kaczorowskają (Rosja) i Ivaną Maranić (Chorwacja). Judoczka Wybrzeża uznała tylko wyższość Yujin Park (Korea Południowa), która ostatecznie wylądowała poza podium. W finale Gemma Gibbons (W.Brytania) pokonała Samantę Soares (Brazylia). Z gdańszczanką razem na 3. stopniu podium stanęła Albina Amangeldijewa (Kazachstan).

Pogorzelec zdobyła w Pradze kolejnych 20 punktów do rankingu olimpijskiego, które pozwoliły jej na awans na 8. miejsce w tej kategorii. Nad pierwszą zawodniczką, nie mającą obecnie kwalifikacji (22. pozycja Anastasija Dmitriewa z Rosji) Daria ma już 206 punktów przewagi. W tej wadze sklasyfikowanych jest 146 judoczek.