Lechia wysoko pokonała Apoel

Rafał Sumowski
27 czerwca 2015 (artykuł sprzed 8 lat)

Pod nieobecność kilku podstawowych graczy w sparingu z Apoelem okazję do wykazania się dostali juniorzy Lechii. Młodzież wykorzystała swoją szansę. Na zdjęciu strzelec trzeciej bramki dla biało-zielonych Łukasz Kopka. Pod nieobecność kilku podstawowych graczy w sparingu z Apoelem okazję do wykazania się dostali juniorzy Lechii. Młodzież wykorzystała swoją szansę. Na zdjęciu strzelec trzeciej bramki dla biało-zielonych Łukasz Kopka.

Lechia w pierwszym letnim sparingu z Apoelem Nikozja 4:1 (1:0). Swoje szanse od trenera Jerzego Brzęczka wykorzystali juniorzy biało-zielonych. Po bramce zdobyli Łukasz Kopka i Hieronim Gierszewski. Z trybun mecz obserwował Bartłomiej Pawłowski, który miał zostać wypożyczony do Podbeskidzia Bielsko-Biała. Gdański klub wezwał jednak pomocnika do powrotu i wszystko wskazuje na to, że powalczy on o miejsce w składzie.

Bramki: Wawrzyniak 26 rzut karny, Buksa 46, Kopka 86, Gierszewski 87 - Piątkowski 64

LECHIA: Bąk (46 Budziłek) - Stolarski (75 Powszuk), Wawrzyniak, Dźwigała, Leković (88 Jadanowski) - Nazario (84 Górski), Łukasik - Buksa, Wiśniewski (70 Kopka), Makuszewski (61 Wolski) - Colak (79 Gierszewski)

APOEL: Rodriguez (46 Kissas), Artymatas (46 Guilherme), Efrem (46 Charalmbides), De (59 Sotiriou), Leal (69 Papafotis), Antoniades (46 Alexandrou), Stilić (46 Makridis), Astiz (69 Anastasiou), Morais (46 Ioannou), Sergio (46 Piątkowski), Vieira (46 Choco)

Żółte kartki: Sergio, Makridis, Choco

Trener Jerzy Brzęczek zgodnie z zapowiedziami, przeciwko Apoelowi zdecydował się na przetestowanie nowych wariantów w ustawieniu. W wyjściowej jedenastce zagrali zarówno Jakub Wawrzyniak jak i Nikola Leković, którzy mają rywalizować o miejsce na lewej obronie. "Wawrzyn", który wyszedł na boisko z opaską kapitana, został przez szkoleniowca ustawiony na środku obrony razem z Adamem Dźwigałą, który przymierzany jest na wypożyczenie do Górnika Łęczna. Natomiast Bruno Nazario mecz rozpoczął jako defensywny pomocnik.

LEKOVIĆ: JA I WAWRZYNIAK BĘDZIEMY DLA LECHII RÓWNIE WAŻNI

Kibice, którzy na trybunach zasiąść mogli w sobotę w liczbie tylko 999 osób ze względu na brak charakteru imprezy masowej, przywitali piłkarzy głośnym dopingiem "My wierzymy tylko w BKS". Pierwsze minuty gry nie przyniosły groźnych sytuacji, choć w 7 minucie dobrym dośrodkowaniem na głowę Antonio Colaka popisał się podłączający się do akcji ofensywnych Nikola Leković. Napastnik nie zdołał jednak oddać czystego strzału.

Chwilę później po wrzutce Macieja Makuszewskiego bliski zmieszczenia piłki przy słupku był Paweł Stolarski, a grająca z dużym animuszem Lechia została po tej akcji nagrodzona gromkimi brawami. Apoel odpowiedział celnym strzałem Inakiego Astiza, który pokonał Mateusza Bąka, ale sędzia odgwizdał spalonego.

W 26 minucie rzut karny wywalczył Piotr Wiśniewski. Do "jedenastki" podszedł Wawrzyniak i pewnym strzałem pokonał Jordi Rodrigueza. Apoel zebrał się do ataku, a Bąka pokonał Luis Leal, ale i tym razem uderzenie padło ze spalonego. W odpowiedzi sprzed pola karnego uderzał Wiśniewski, ale wysoko nad bramką. Jeszcze przed przerwą Lechia kilkukrotnie stworzyła zagrożenie pod bramką Cypryjczyków. Po uderzeniach głową blisko szczęścia byli Colak i Buksa, jednak wynik nie uległ zmianie.

Lechii udało się podwyższyć prowadzenie zaraz po przerwie. Niespełna minutę po wznowieniu gry piłkę w środku pola rozegrał Nazario, a na strzał zza pola karnego zdecydował się Adam Buksa. Uderzył na tyle silnie i precyzyjnie, że zaskoczony Tassos Kissas nie miał nic do powiedzenia. Chwilę później mogło być już 3:0, ale znakomitej okazji pod bramką nie wykorzystał Colak, a następnie w poprzeczkę trafił piłką Wiśniewski.

Trener Brzęczek na 30 minut przed końcem gry dokonał pierwszej zmiany w polu. Za Makuszewskiego wpuścił jednego z wyróżniających się w Lechii juniorów Macieja Wolskiego. To defensywny pomocnik, więc po jego wejściu na lewe skrzydło przeniósł się Nazario.

Chwilę później po dośrodkowaniu z rzutu wolnego Łukasza Budziłka strzałem głową pokonał wprowadzony po przerwie Mateusz Piątkowski. Napastnik, który niedawno przeniósł się na Cypr z Jagiellonii Białystok próbował kilka minut później powtórzyć ten wyczyn, ale jego uderzenie czujnie wybronił gdański golkiper.

Z biegiem czasu na boisku pojawiali się kolejni juniorzy Lechii i to właśnie oni wypracowali dla biało-zielonych kolejne gole. Hieronim Gierszewski w polu karnym położył bramkarza, który zdołał wybić mu piłkę spod nóg. Do futbolówki doszedł jednak Łukasz Kopka i posłał ją do siatki. Bramka wywołała sporą euforię na trybunach, a jeszcze większa była ona niespełna minutę później, gdy niepilnowany Gierszewski znalazł się sam na sam z bramkarzem i również wpisał się na listę strzelców ustalając wynik spotkania.

Mecze towarzyskie Lechii w ramach przygotowań do sezonu:
1 zwycięstwo, bramki 4:1
27.06, Gdańsk - Apoel Nikozja (Cypr) 4:1 (1:0)
4.07, 17:00, Lublin - Szachtar Donieck (Ukraina)
5.07, 15:00 lub 18:45, Lublin - AS Monaco (Francja) lub Hannover (Niemcy)
8.07, ?, Grodzisk Wielkopolski - Bytovia
11.07, ?, Gdańsk - przeciwnik w trakcie ustalania

Na sparing z mistrzem Cypru trener Brzęczek miał do dyspozycji w sumie 18 zawodników. Zabrakło wśród nich reprezentantów, którym przedłużono urlopy do niedzieli: Ariela Borysiuka, Sebastiana Mili, Rafała Janickiego, Stojana VranjesaDonatasa Kazlauskasa. Z powodów zdrowotnych zagrać nie mogli jeszcze Grzegorz Wojtkowiak, RudinilsonDamian Garbacik. W kadrze nie było także bramkarza Marko Maricia, który trenuje z zespołem od wtorku.

Większość z nich obserwowała sobotni mecz z trybun. Wraz z nimi zasiadł na nich Bartłomiej Pawłowski. Pomocnik, który miał udać się na wypożyczenie został już wprawdzie zaprezentowany przez Podbeskidzie Bielsko-Biała w klubowej koszulce, ale umowa nie została podpisana. Lechia prawdopodobnie wobec fiaska negocjacji z Jakubem Koseckim nakazała wrócić zawodnikowi, który poprzednią rundę spędził w Zawiszy Bydgoszcz.

RUCHY TRANSFEROWE LECHII PRZED SEZONEM 2015/16

Przyszli: Bartłomiej Pawłowski (pozycja: pomocnik, powrót z wypożyczenia do Zawiszy Bydgoszcz, kontrakt w Lechii do 30.06.2017), Andrzej Woźniak (trener bramkarzy, ostatnio Dolcan Ząbki), Paweł Stolarski (obrońca, powrót z wypożyczenia do Zagłębia Lubin, kontrakt w Lechii do 30.06.2017), Damian Podleśny (bramkarz, powrót z wypożyczenia do Chojniczanki, 30.06.2017), Marko Marić (paszport Chorwacja, bramkarz, ostatni klub Rapid Wiedeń, Austria, wypożyczenie z Hoffenheim, Niemcy, 30.06.2016)

Przedłużone wypożyczenia: Bruno Nazario (Brazylia, pomocnik, Hoffenheim, 30.06.2016), Kevin Friesenbichler (Austria, napastnik, Benfica Lizbona, 30.06.2016)

Mogą przyjść: Maciej Wolski (pomocnik, z drużyny rezerw), Bernard Powszuk (obrońca, z drużyny rezerw), Daniel Górski (pomocnik, z drużyny rezerw), Jacek Jadanowski (obrońca, z drużyny rezerw), Łukasz Kopka (pomocnik, z drużyny rezerw), Maciej Gajos (pomocnik, Jagiellonia Białystok), Arkadiusz Głowacki (obrońca, Wisła Kraków), Hieronim Gierszewski (napastnik, z drużyny rezerw), Fiodor Cernych (paszport Litwa, napastnik, Górnik Łęczna), Michał Mak (napastnik, GKS Bełchatów), Marco Paixao (Portugalia, napastnik, Śląsk Wrocław), Benoit Pedretti (Francja, pomocnik, Ajaccio, Francja)

Odeszli: Rafał Skórski (trener bramkarzy, praca z akademią), Marcin Pietrowski (pomocnik, Piast Gliwice, wolny transfer), Piotr Grzelczak (pomocnik, Jagiellonia Białystok, wolny transfer), Mateusz Możdżeń (obrońca/pomocnik, klub nie skorzystał z opcji przedłużenia kontrakty o 2 lata, nowy klub Podbeskidzie Bielsko-Biała), Mavroudis Bougaidis (narodowość Grecja, obrońca, koniec wypożyczenia z Granady, Hiszpania), Filip Malbasić (Serbia, pomocnik, koniec wypożyczenia z Hoffenheim), Henrique Miranda (Brazylia, obrońca, koniec wypożyczenia z Sao Paulo, Brazylia)

Mogą odejść: Damian Podleśny (bramkarz), Adam Dźwigała (pomocnik/obrońca), Donatas Kazlauskas (Litwa, pomocnik) - na wypożyczenia