Asseco pokonało Turów i było blisko rekordu

14 października 2015 (artykuł sprzed 8 lat)
aktualizacja: godz. 12:24 (15 października 2015)

Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia

Filip Matczak poderwał zespół w trzeciej kwarcie, w której zdobył 9 pkt. Filip Matczak poderwał zespół w trzeciej kwarcie, w której zdobył 9 pkt.

Asseco zaczęło sezon od dwóch wygranych. W rozegranym awansem meczu 6. kolejki Tauron Basket Ligi pokonali na własnym parkiecie PGE Turów Zgorzelec 77:75 (23:17, 5:17, 29:14, 20:27). Drużyna Tane Spaseva powinna wygrać nawet wyżej, ale nie uchroniła się w końcówce od prostych błędów. Uratował ją jednak ekwilibrystyczny rzut Przemysława Frasunkiewicza i spokój na linii rzutów wolnych Przemysława Żołnierewicza. Bezpośrednio po spotkaniu wydawało się, że gospodarze ustalili rekord zbiórek TBL. Potem jednak zmniejszono ich liczbę z 61 do 53, co najlepszym rezultatem już nie jest.

ASSECO: Matczak 17 (2x3, 8 zb.), Żołnierewicz 13 (1x3, 13 zb.), Hickey 12 (2x3), Parzeński 11 (9 zb.), Frasunkiewicz 9 (3x3, 12 zb.) oraz Kowalczyk 9 (1x3), Szczotka 5 (1x3), Morozov 1, Kaplanović 0, Czerlonko 0

PGE Turów: Harris 19 (7 zb.), Dillon 10 (1x3), Dylewicz 11 (1x3, 7 zb.), Kostrzewski 4 (9 zb.), Karolak 3 (1x3) oraz Tatum 19 (2x3), Krestinin 4, Novak 3 (1x3), Niedźwiedzki 0, Prostak 0

Wysokie zwycięstwo na inaugurację Tauron Basket Ligi nad Treflem miało dodać koszykarzom Asseco pewności siebie i określić wzór, jak grać. Chodziło głównie o szybką koszykówkę.

I tak też było na początku starcia z Turowem tyle, że drużynie Tane Spaseva brakowało skuteczności. Dopiero pod koniec 3. min. pierwsze punkty dla gospodarzy zdobył Filip Matczak (2:6). Chwilę wcześniej Macedończyk musiał jednak prosić o czas na żądanie.

Obudził tym Przemysława Żołnierewicza, który zaczął wchodzić z piłką w pole trzech sekund i dał prowadzenie 11:7. Niespodziewanie defensywę ustawił na odpowiednim poziomie Maxim Morozov. Rosjanina brakowało w pierwszym meczu sezonu, ponieważ musiał polecieć do Moskwy w sprawach wizowych.

Kolejny popis w obronie Morozowa, który zatrzymał Filipa Dylewicza i dwa rzuty wolne Sebastiana Kowalczyka dały Asseco przewagę 11 pkt (20:9). Niestety gdynianie nie potrafili utrzymać takiej intensywności w kolejnej części meczu.

Ponownie gdynianie mieli problemy z trafieniem z gry. Tym razem potrzebowali aż 4 min. drugiej kwarty. Wydawało się, że odblokował ich Piotr Szczotka, ale w pierwszej połowie, z gospodarzy trafił już tylko raz Kowalczyk.

Gdynianie nie mogli poradzić sobie ze strefą i zagęszczaniem pola trzech sekund. Bez refleksji oddawali rzut za rzutem zza linii 6,75 m, ale te czasami ledwie trafiały w obręcz. Na szczęście dla nich Turów nie potrafił wykorzystać tej nieporadności z zimną krwią. Co prawda przyjezdni wyszli na prowadzenie 30:28, ale także popełniali wiele głupich błędów. Poziom kwarty sprawił, że spokojnie mogli ją oglądać jedynie najbardziej wytrwali kibice.

Nerwy puszczały także Spasevowi. W przerwie potrafił jednak tak zmobilizować swoich koszykarzy, że ci ponownie zaczęli grać na zadowalającym poziomie. Przede wszystkim chętniej wchodzili w pole trzech sekund rywali i podawali. Do tego pod tablicą rywali panowali Jakub Parzeński i Szczotka.

Statystyki tuż po meczu Statystyki tuż po meczu
Pomeczowy protokół pokazał, że gdynianie wygrali w zbiórkach aż 61:43. Ich wynik byłby nowym rekordem TBL. Poprzedni należał do Polonii Warszawa, której koszykarze zebrali 58 piłek w meczu z Unią Tarnów 9 maja 2007 roku. Na oficjalnej stronie ligi mamy jednak zweryfikowane statystyki. A w nich Asseco ma 53 zbiórki.

Statystyki na oficjalnej stronie ligi Statystyki na oficjalnej stronie ligi
Rzutowo świetnie wyglądał Matczak, który zdobył w trzeciej kwarcie 9 pkt. Asseco miało nawet serię trzech trójek pod rząd. Ostatnią, w 24. min. trafiał Przemysław Frasunkiewicz. Dwa wolne Matczaka i celny rzut zza linii 6,75 Szczotki dały ich drużynie pod koniec tej części gry 11-punktowe prowadzenie (57:46).

Na tym jednak emocje się nie skończyły. Równo z syreną kończącą przedostatnią kwartę za dwa trafił Denis Krestinin. Trójka Jakuba Karolaka i wolny Damontre Harrisa i było 62:56 dla gdynian. O pozytywny wynik dla gospodarzy zadbali jednak Parzeński i trójką Matczak (68:58).

Na dwie i pół minuty przed końcem było już jednak tylko 70:65. Trójka Camerona Tatuma, punkty z kontry Dylewicza i mieliśmy remis 70:70. Wtedy, w ostatniej sekundzie akcji, przewracający się na plecy Frasunkiewicz rzucił za trzy punty i trafił (73:70).

Dobra obrona i rzut w stylu A.J. Waltona rozgrywającego Asseco Anthony'ego Hickeya i na 47,8 sekundy przed końcem gdynianie ponownie prowadzili 5 pkt (75:70). Zamurowało ich jednak w ataku, a na 5,8 sekundy przed końcem faulowali Dylewicza. Ten trafił dwa wolne (75:74), a po tym Turów wysłał na linię rzutów wolnych Żołnierewicza. Koszykarz Asseco trafił dwa rzuty (77:74), z szybką akcją wyszedł Daniel Dillon i był faulowany przy rzucie za trzy przez Hickeya (2,5 sekundy do końca). Trafił pierwszy rzut, spudłował drugi i specjalnie trzeci. Po nim piłkę wywalczyło Asseco i wygrało 77:75.

- Kibice mogli obejrzeli thriller, ale dla mnie był to zabójczy mecz. Do tego pierwszy w domu. Nie graliśmy tutaj nawet sparingów, Dla młodego zespołu taki mecz u siebie jest bardzo stresujący. Widać było na boisku nerwy - mówi Spasev.
- Fizycznie byliśmy wycieńczeni, ponieważ graliśmy cztery dni temu w Sopocie. Ale to nam nie przeszkodziło w trakcie meczu z Turowem wrócić do gry i wygrać. Dlatego jestem dumny z moich zawodników. Świetnie zagrał Żonierewicz, który miał double-double, niemal dorównał mu Parzeńki, do tego z bardzo dobrej strony zaprezentował się Matczak - dodaje.

Wyniki 2 kolejki

• Rosa Radom - Śląsk Wrocław 75:79 (17:18, 19:19, 22:23, 17:19)
  • AZS Koszalin - TREFL SOPOT 75:74 (17:21, 18:13, 15:22, 19:13, d. 6:5)
  • ASSECO GDYNIA - Polfarmex Kutno 71:62 (19:9, 20:9, 19:19, 13:25)
  • Polpharma Starogard Gdański - Energa Czarni Słupsk 81:101 (29:23, 21:22, 12:25, 19:31)
  • BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski - Anwil Włocławek 61:85 (15:20, 13:30, 16:16, 17:19)
  • PGE Turów Zgorzelec - Start Lublin 76:66 (18:16, 24:15, 15:16, 19:19)
  • MKS Dąbrowa Górnicza - Polski Cukier Toruń 94:96 (19:17, 23:11, 15:20, 15:24, d: 10:10, 12:14)
  • King Wilki Morskie Szczecin - Siarka Tarnobrzeg 70:75 (20:19, 19:23, 16:19, 15:14)
  • Śląsk Wrocław - Stelmet BC Zielona Góra 67:76 (18:24, 17:19, 19:13, 13:20)
  • Awansem z 6. kolejki
  • ASSECO GDYNIA - PGE Turów Zgorzelec 77:75 (23:17, 5:17, 29:14, 20:27)