Kadetki UKS Atena z Pucharem Europy

31 października 2012 (artykuł sprzed 11 lat)
Trener Adam Kaszubowski i florecistki UKS Atena Gdańsk z Pucharem Europy we florecie kadetek. Trener Adam Kaszubowski i florecistki UKS Atena Gdańsk z Pucharem Europy we florecie kadetek.

Uczniowski Klub Sportowy Atena ma najlepszą drużynę florecistek w Europie w kategorii kadetek do lat 17. Gdańszczanki wygrały pucharowe zmagania na Słowacji, w pokonanym polu pozostawiając 31 zespołów! Jak prezentują się najmłodsi adepci tej dyscypliny, będzie można przekonać się w najbliższą sobotę, gdy w specjalistycznym obiekcie przy ul. VII Dwór 6 odbędzie się ogólnopolski turniej dzieci i młodzików.

Rywalizacja w Pucharze Europy Kadetek odbyła się w słowackim Szamorinie. Trener Adam Kaszubowski wystawił zespół złożony z wychowane Gdańskiej Szkoły Floretu. Anna Szymczak, Julia Wąsowicz, Anna JereczekMagdalena Drapella nie miały sobie równych i to bez względu na to, czy naprzeciw nich stawały ekipy klubowe czy reprezentacyjne. Regulamin dopuszczał bowiem nie tylko start drużyn z jednego klubu czy państwa, ale również teamów składających się z kilku nacji.

W półfinale florecistki UKS Atena pokonały właśnie taką mieszaną drużynę Słowaczek i Węgierek 45:41, a w pojedynku o pierwsze miejsce wygrały z pierwszą ekipą Rumunii 45:34.

Najlepsza "ósemka" drużynowo
1. UKS Atena Gdańsk, 2. Rumunia I, 3. Rosja I, 4. Słowacja/Węgry, 5. Niemcy I, 6. Niemcy II, 7. Rosja III, 8. Białoruś

Polska odniosła również sukces w turnieju indywidualnym. Tę rywalizację wygrała Julia Chrzanowska. Florecistka Budowlanych Toruń w ćwierćfinale pokonała Szymczak, która jako najlepsza z gdańszczanek sklasyfikowana została na 8. pozycji. Startowało 167 zawodniczek.

Najlepsza "ósemka" indywidualnie:
1. Julia Chrzanowska (Budowlani Toruń), 2. Malina Calugareanu (Rumunia), 3. Adelia Abdrakmanowa (Rosja) i Aikaterin Kontochristopoulous (Grecja), 5. Kim Kirschen (Niemcy), 6. Julia Walczyk (Zjednoczeni Pabianice), 7. Leandra Behr (Niemcy), 8. Anna Szymczak (UKS Atena Gdańsk)
.....................................................................
11. Julia Wąsowicz (UKS Atena Gdańsk)
31. Julia Buraczewska (UKS De La Salle Gdańsk)
55. Karolina Piskorska (UKS Atena Gdańsk)
95. Aleksandra Jeglińska (UKS De La Salle Gdańsk)
109. Anna Jereczek (UKS Atena Gdańsk)
112. Magdalena Drapella (UKS Atena Gdańsk)
129. Sara Żelechowska (UKS Atena Gdańsk)

Starsza kategoria wiekowa formę przed startem w Pucharze Świata w Luksemburgu (3-4 listopada) sprawdziła na krajowych planszach we Wrocławiu. Z licznego grona przedstawicieli gdańskiego floretu w stawce ponad 140 rywalizujących najlepszy wynik osiągnęła Natalia Gołębiowska. Zawodniczka Sietom AZS AWFiS uplasowała się na trzecim miejscu. Pierwszą "10" zamknęła jej koleżanka klubowa, Zuzanna Sobczak. Triumfowała Martyna Długosz (Kusy Szczecin).

Rozczarowaniem zakończył się występ gdańskich juniorów, gdyż w pierwszej pucharowej potyczce tego sezonu zajęli oni całe podium, tym razem wypadli słabiej. Tym razem najlepsi z nich - Krystian Gryglewski i Ksawery Nowosielski (obaj Sietom AZS) - podzielili 9. miejsce. Wygrał Oskar Metza (AZS AWF Poznań).

Najmłodsi adepci floretu na miejsce spotkania wyznaczyli sobie
Gdańską Szkołę Floretu przy ul. VII Dwór 6. W II Turniej o Puchar Prezydenta Gdańska zaprezentują się dzieci i młodzicy. Dla kibiców wstęp na te ogólnopolskie zawody jest bezpłatny.

Program zawodów:
10:00 eliminacje grupowe kat. wiekowa: 1999-2001 (młodzicy) - dziewczęta i chłopcy
12:00 eliminacje grupowe kat. wiekowa: 2002-2003 (dzieci) - dziewczęta i chłopcy

W ubiegłym roku, w premierowym wydaniu tego turnieju wystartowało 132 florecistek i florecistów. Gdańszczanki zwyciężyli wśród młodziczek i dzieci. Na najwyższym stopniu podium stanęły: Aleksandra JeglińskaKarolina Murawska (obie UKS de La Salle Gdańsk).