Kamienie przerwały derby

mat
17 marca 2008 (artykuł sprzed 16 lat)
Najnowszy artykuł o klubie Energa Bałtyk Gdynia IV liga. Bałtyk Gdynia wygrał aż 7:1, remis w derbach Trójmiasta
Przy piłce Daniel Czuk, który asystował przy jedynym golu IV-ligowych derbów Gdyni. Przy piłce Daniel Czuk, który asystował przy jedynym golu IV-ligowych derbów Gdyni.
Lecące z nasypu kamienie oraz atak pseudokibiców Arki na banery wywieszone przez Bałtyk na blisko dziesięć minut przerwały w niedzielę IV-ligowe derby Gdyni. Interweniowała policja, która oddała strzały z broni gładkolufowej. Na boisku lepsi byli piłkarze biało-niebiescy, którzy wygrali z Arką II 1:0 (0:0) po golu Radosława Styna w 80. minucie. Rezerwy Lechii wiosnę zainaugurowały wygraną wyjazdową nad Czarnymi Pruszcz Gdański 4:0 (0:0).

Nie pomogły nadzwyczajne względy bezpieczeństwa. - Na ochronę tego spotkania musieliśmy wydać więcej pieniędzy niż na wszystkie pozostałe w ciągu dwóch sezonów - podkreślał Stanisław Rajewicz, dyrektor Bałtyku. Klub zdecydował, że sprzeda bilety około 300 kibiców. Imprezę zabezpieczało aż 40 ochroniarzy. Firma, która podjęła się tych obowiązków znalazła się dopiero w... Gdańsku. "Taurus" na co dzień ochrania mecze Lechii.

Bilety imienne, które przy wejściu na stadion należało okazać z dowodem tożsamości, kupili głównie sympatycy gospodarzy. Oni zajęli miejsca na trybunie przy bocznym boisku GOSiR. Nieliczni sympatycy Arki, którzy oficjalnie weszli na mecz, oglądali mecz z góry trybuny, od strony "klatki gości" głównego stadionu. Około 300-osobowa grupa w żółto-niebieskich barwach blisko pół godziny po rozpoczęciu spotkania pojawiła się na nasypie kolejowym. Rozpięto transparent: "Przez was nie ma dziś z nami wielu dobrych chłopaków".

Atak z "torów" nastąpił zaraz po przerwie. Celem były dwa banery wywieszone przez Bałtyk za bramką od strony hali. Gospodarze napisali na nich: "Historii nie zmienicie! Tu jest nasz dom! Nasze życie! Olimpijska 5 na zawsze biało-niebieska" oraz "Metody Bałtyku znacie. DRWĘCA walczcie a przetrwacie". To drugie było wyrazem wsparcia dla piłkarzy z Nowego Miasta Lubawskiego, którzy dwa lata temu grali w II lidze, a teraz drużyna seniorów została zlikwidowana.

Psuedokibice Arki obrzucali boisko kamieniami. Gdy w ich stronę ruszyła policja i ochrona, drugi atak przyszedł od strony sztucznej murawy. - Zostało tam wyłamane ogrodzenie - mówił jeden z ochroniarzy. Kilka osób niespodziewanie pojawiło się za bramką i zerwało banery. W ich stronę z trybun poszedł kontratak. Doszło do krótkiej walki na pięści. Policja zaprowadziła porządek. Około 70. minuty gry ludzie z nasypu kolejowego stracili... zainteresowanie meczem i poszli sobie.

Delegaci okręgowego związku na gorąco nie chcieli odnosić się do zajść. - "Opiszemy wszystko jak było, a ewentualne sankcje podejmie na posiedzeniu Wydział Dyscypliny" - usłyszeliśmy. Nieoficjalne dowiedzieliśmy się, że wśród wniosków zajdzie się i taki, aby mecze podwyższonego ryzyka Bałtyku w Gdyni odbywały się na głównej płycie stadionu GOSiR!

Wobec tych wydarzeń poczynania piłkarzy zeszły na dalszy plan. Zresztą w drugiej połowie futboliści nie kopali tylko piłki. Najpierw gra została przerwana, bo zespoły musiały oczyścić murawę z serpentyn, które niemal w całości zasłały trawę od strony trybun. Potem trzeba było z boiska pozbierać kamienie. Czynili to zawodnicy gospodarzy! Sędzia na około dziesięć minut przerwał mecz.

Liderzy IV ligi, z wyjątkiem ostatnich minut, mieli przewagę. Jednak Arce II, która wystawiła juniorów rocznika 1990 wspartych Damianem Nawrocikiem trzeba oddać, że jej drużyna była bardzo dobrze ustawiona taktycznie, a nastolatkowie niedostatki wynikające z siły i doświadczenia nadrabiali lepszym wyszkoleniem technicznym.

W 17. minucie piłkę do siatki posłał Nawrocik, ale był na spalonym. Potem trzy razy Damian zatrudnił Dariusza Grubbę i były to jedyne celne strzały żółto-niebieskich. Jednak po gdyńskim napastniku nie było zbytnio widać, że to zawodnik pierwszej drużyny. Nie wybijał się ponad innych uczestników derbów.

Bałtyk przed przerwą miał trzy sytuacje strzeleckie. Debiutujący w drużynie Wojciech Pięta dwukrotnie z rogów wrzucał piłkę na głowy partnerów, ale Styn i Marek Widzicki pudłowali. Jeszcze lepszej okazji nie wykorzystał Dariusz Patalan. Pięć metrów od bramki zmienił lot piłki po uderzeniu Widzickiego, ale posłał ją nad poprzeczką.

W 60. minucie wydawało się, że będzie gol dla Bałtyku. Patalan posłał piłkę nad bramkarzem, ale z linii wybił ją Michał Kowol. Trener Jerzy Jastrzębowski czym bliżej końca, wzmacniał siłę uderzeniową zespołu. Strzałem w dziesiątkę okazało się przesunięcie do pomocy Daniela Czuka. To właśnie nominalny obrońca przeprowadził rajd prawą stroną boiska i idealnie dośrodkował na głowę Styna, którego szkoleniowiec przestawił z prawej na lewą flankę. Radek strzelił jedynego gola derbów.

Arka II ambitnie dążyła do wyrównania. Najbliżej był Jarosław Felisiak, który już w doliczonym czasie gry strzelił obok słupka.

BAŁTYK: Grubba - Czuk, Pietrzyk, Martyniuk, Zybert - Styn, Widzicki, Pięta, Poźniak (58 Peta) - Patalan (76 Litwinko), Kudyba (90 Wierchołowski).

ARKA II: Kuc - Wilczyński, Sobczyński, Robakowski, Kowol - Sulima (68 Kowalczyk), Czoska (90 Dziubiński), Budziński, Bułka (88 Felisiak) - Nawrocik, Kazimierczak (75 Krzemiński).

Sędziował: Piasecki (Słupsk). Żółte kartki: Czuk (Bałtyk), Robakowski, Kazimierczak (Arka II).

Na inaugurację wiosny pewnie trzy punkty zainkasowały rezerwy Lechii. Gdańszczanie wygrali w Pruszczu Gdański 4:0 (0:0) po golach Marcina Szałęgi (46. min.), Marcina Pietrowskiego (58) oraz dwóch trafieniach Damiana Szuprytowskiego (80, 87), który na boisku przebywał zaledwie 12 minut. Sukces biało-zielonych nie dziwi, gdyż wystawili aż pięciu piłkarzy, trenujących na co dzień z pierwszym zespołem. Debiut zaliczył Adrian Fedoruk, pozyskany zimą z Olimpii Elbląg.

LECHIA II: Kubiński - Weber (78 Szuprytowski), Krysiński, Osłowski, Gładczuk - Adrian Fedoruk, Gacek (46 Wojtkiewicz), Pietrowski (61 Pajor), Szałęga, Kawa - Dziengielewicz (75 Górecki).

Pozostałe wyniki 18. kolejki: Olimpia Sztum - Orkan Rumia 0:2, Gryf Wejherowo - TKP Tczew 3:0, Brda Przechlewo - Gryf 95 Słupsk 4:2, Orzeł Trąbki Wielkie - Polonez Bobrowniki 4:0, Orlęta Reda - Bytovia 1:0, Zatoka Puck - Powiśle Dzierzgoń 4:0, Huragan Przodkowo - Czarni Czarne (przełożony na 26.03).