Wiadomości

Kandydat na Ligowca Roku 2018. Pavels Steinbors: Łatwiej atakować niż bronić

Arka Gdynia

Najnowszy artukuł na ten temat

Rasmus Jensen Ligowcem Października. Żużlowiec Wybrzeża otrzymał najwyższe noty

Pavels Steinbors trofeum na Najlepszego Ligowca 2017 Roku otrzymał od Michała Kaczorowskiego, prezesa Trojmiasto.pl.
Pavels Steinbors trofeum na Najlepszego Ligowca 2017 Roku otrzymał od Michała Kaczorowskiego, prezesa Trojmiasto.pl. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Pavels Steinbors broni tytułu Najlepszego Ligowca Roku w Trójmieście. Bramkarz Arki Gdynia przyznaje jednak, że nie liczy na drugie z rzędu zwycięstwo, choć ocenia, że minione 12 miesięcy było dla niego dobre. Cykl wywiadów z dziesiątką kandydatów do zwycięstwa w plebiscycie rozpoczęliśmy od Andrei Anastasiego, trenera siatkarzy Trefla Gdańsk. Natomiast w poniedziałek zapraszamy na rozmowę z Mikkelem Bechem, żużlowcem Zdunek Wybrzeża Gdańsk. Głosowanie w plebiscycie trwać będzie do 31 stycznia.GŁOSUJ
Ligowiec Roku 2018


Jacek Główczyński: Łatwiej się broni czy atakuje?

Pavels Steinbors: Atakuje.

Tak jest tylko na boisku, czy także w życiu?

Ciekawe pytanie... Na boisku na pewno bramkarz ma trudniejsze zadanie, bo na nim spoczywa większa odpowiedzialność niż na piłkarzach z pola. A w życiu? Zawsze chyba ciężej jest coś zbudować niż utrzymać to co się ma, czyli tutaj trudniej atakować.

W sporcie mówi się, że trudniej coś obronić niż zdobyć. Zgadza się pan z tą maksymą?

Chyba tak.

POZNAJ WSZYSTKICH NOMINOWANYCH W PLEBISCYCIE NA LIGOWCA ROKU 2018

W 2018 roku Arka broniła dwóch trofeów. Skuteczność 50-procentowa, gdyż po raz drugi z rzędu zdobyliście Superpuchar, ale nie udało się powtórzyć triumfu w Pucharze Polski. Gdyby mógł pan wybrać tylko jedno zwycięstwo nad Legią byłoby to na Łazienkowskiej, czy jedna wolałby pan sukces na Narodowym?

Wolałbym Puchar Polski, gdyż nie tylko finał, ale wszystkie mecze w tych rozgrywkach miały niesamowitą atmosferę, wiązały się z dużymi przeżyciami. Jednak, gdy przegraliśmy na Narodowym, to meczu na Łazienkowskiej nie traktowaliśmy jako rewanżu. Przynajmniej ja nie miałem czegoś takiego w głowie. Dla mnie były to dwa różne mecze.

A jak będzie z obroną tytuł Najlepszego Ligowca Roku w Trójmieście? Liczy pan na drugą wygraną z rzędu?

Zakończony rok nie był dla mnie bardzo dobry, ale dobry chyba tak. Mimo to szczerze powiem, że nie liczę, iż obronię tytuł. Nie zasłużyłem, bo trochę za dużo bramek ostatnio wpadło, a i wyniki drużyny też nie były takie jak byśmy chcieli.

W życiu prywatnym był to lepszy rok niż na boisku?

Tutaj było jeszcze ciężej. Nie widzę się bowiem z rodziną na co dzień. Żona z dwoma synami 8- i 5-letnim mieszkają w Rydze. Gdy grałem w innych klubach, byli ze mną. Natomiast, gdy przyszedłem do Arki to dostałem kontrakt tylko na rok, a starszy syn akurat szedł do szkoły. Dlatego, nie wiedząc co będzie dalej, zdecydowaliśmy, że naukę zacznie na Łotwie.

PRZYPOMNIJ SOBIE JAK PAVELS STEINBORS WYGRYWAŁ PLEBISCYT ZA 2017 ROK

Teraz ma pan kontrakt z Arką do 30 czerwca 2020 roku, w którym jest opcja przedłużenia umowy o kolejny rok. Myśli pan o Gdyni jako miejscu pracy przez 2,5 roku czy jeszcze dłużej?

Chciałbym zostać jak najdłużej, ale wiem, że nie wszystko zależy ode mnie. Już przy tej opcji przedłużenia umowy decydujące zdanie należeć będzie do klubu.

Latem dużo się w Arce zmieniło, tak jeśli chodzi o personalia i filozofię gry. Według pana to roszady na lepsze?

Na pewno nie na gorsze. Natomiast z definitywnymi ocenami trzeba poczekać do zakończenia sezonu. Z drużyną piłkarską jest bowiem jak z każdym człowiekiem. Może być dobry, ale jak nie odnosi sukcesów, niektórzy zapominają o tym jego atucie. A zespół zawsze ocenia się nie tylko jak gra, ale przede wszystkim, jaki wynik osiągnie w końcowej tabeli.

Arka w ekstraklasie na ogół miała lepszą jesień od wiosny. Dlaczego tak było w dwóch ostatnich sezonach, w których pan był już w drużynie?

Nie wiem. Może teraz będzie odwrotnie? Na pewno zrobimy wszystko, aby tę tendencję przełamać. Wszystko w naszych rękach. Teraz mocno pracujemy i myślę, że wiosną zrobimy to, co chcemy.

PRZECZYTAJ WYWIAD Z MICHAŁEM JANOTĄ M.IN. O ARCE, REPREZENTACJI POLSKI I BYCIU NAJLEPSZYM W EKSTRAKLASIE

Pavels Steinbors

Pavels Steinbors

Dane:

ur.:
1985-09-21
wzrost.:
191
waga.:
81
Średnie oceny w kolejnych meczach sezonu

więcej »KIBICE ARKI WRACAJĄ NA WYJAZDY. KLUB SPRZEDAJE KARNETY NA MECZE W GDYNI. SPRAWDŹ CENY

O co grać będzie Arka wiosną?

Nic się nie zmieniło. Chcemy być w górnej "8" ekstraklasy. Puchar niestety nam odpadł, a zatem wszystkie siły skierujemy na ligę.

Piłkarze z pola zawsze mówią, że przerwa między rundami jest dla nich o wiele cięższa niż sam sezon. Bramkarzem także w tym okresie pracują dużo mocniej?

Oczywiście. Dużo rzeczy robimy na siłę, na wzmocnienie. Jest ciężko, bo mamy po dwa treningi dziennie, ale to trzeba zrobić, żeby później było łatwo na boisku.

Zgrupowanie w Turcji to już będzie przyjemność, czy w tym okresie nie ma miło nigdy?

Nigdy nie powiem, czy lubię, czy nie takie przygotowania. To jest po prostu potrzebne, trzeba założyć fundament pod formę, która będzie w trakcie sezonu. W Turcji oczywiście będzie więcej treningów z piłkami. Także w bramce będzie można więcej rzeczy zrobić, bo na sztucznej murawie nie da się tego wszystkiego wykonać.

PRZECZYTAJ, NA JAKI MANKAMENT WSKAZUJE TRENER ARKI, KTÓREGO NA RAZIE NIE UDAŁO SIĘ USUNĄĆ

Czy podczas zajęć w siłowni albo podczas innych ćwiczeń motorycznych bije pan nadal rekordy życiowe?

Już nie robię żadnych rekordów. Nie muszę się sprawdzać. Tylko wiem, co jest mi potrzebne do dobrego przygotowania się do bronienia i nad tym się skupiam. A z rekordów to pamiętam rekord... szkoły w skokach do przodu. Utkwiło mi to w pamięci, bo potem moje zdjęcie wisiało w gablocie na ścianie.

U schyłku roku trener narzekał, że piłkarze Arki są zbyt niscy, co skutkuje m.in. tym, że mało strzelacie, a dużo tracicie goli ze stałych fragmentów gry. Czy z pana perspektywy to skutkuje tym, że częściej interweniuje pan na przedpolu?

Szczególnie w końcówce rundy wpadały takie bramki. Bolały one tym bardziej, że nikt nas nie "rozklepał", aby one po dośrodkowaniach z wolnych czy rożnych. Ja nigdy nie bronię się przed tym, by wychodzić z bramki i pomagać kolegom przy górnych piłkach. Jednak czasami trzeba kalkulować, bo wyjść w ciemno, nonszalancko to mija się z celem. Troszeczkę też w takich sytuacjach nie było przy nas szczęścia.

PIERWSZY TRENING ARKI BEZ ZASKOCZEŃ. SPRAWDŹ LISTĘ OBECNOŚCI

W poprzednim sezonie Arka po 20 kolejkach miała straconych 19 goli. Teraz o 9 więcej. Czy to efekt zmiany filozofii, że poprzednio graliście głównie by nie stracić bramki, a teraz by strzelić o jedną więcej niż przeciwnik?

Jak każdy bramkarz nie lubię wyciągać piłki z siatki. Staram się, by tych traconych goli było jak najmniej i jak najmocniej pomóc drużynie. Tej jesieni nie udawało się to także dobrze jak poprzednio. I nie sądzę, że to efekt zmiany stylu gry. Nie było takich sytuacji, że szliśmy wszyscy do przodu i nas kontrowali. Natomiast bolączką były stałe fragmenty gry, gdyż po nich dostaliśmy większość bramek. Tutaj potrzeba koncentracji i odpowiedzialności przy pilnowaniu rywala, za którego jest się odpowiedzialnym.

Pod względem technicznym rozwija się pan cały czas jako bramkarz, czy bazuje pan głównie na rutynie i doskonaleniu tego co już pan potrafi?

Wiadomo, że najlepiej czuję się na linii. W takiej grze mam najwięcej atutów. Jednak człowiek uczy się przez całe życie. Tak jest i ze sportowcem. Cały czas uczę się, by stawać się lepszym bramkarzem. Także w treningach cały czas pojawiają się nowe rzeczy. Na przykład teraz więcej zwracamy uwagę na grę nogami.

W REZERWACH ARKI STRZELA JAK NA ZAWOŁANIE. DLACZEGO NIE GRA W PIERWSZEJ DRUŻYNIE?

Od 28 kwietnia 2017 roku nie opuścił pan bramki w ekstraklasie. Łącznie to już 64 mecz z rzędu. Czuje pan rywalizację o miejsce w bramce, czy jest sytuacja: Steinbors i długo, długo nikt?

Cały czas mnie ktoś napiera. Najpierw był to Konrad Jałocha, potem Krzysiek Pilarz, teraz są młodzi bramkarze, którzy mają przed sobą dobre perspektywy. Są blisko.

W reprezentacji Łotwy może być pan też numerem jeden, czy pogodził się pan na dobre z rolą rezerwowego, którą wyznaczono panu w ostatnich latach?

Zawsze będę miał taką nadzieję, do czasu kiedy będę dostawał powołania. Na każde zgrupowanie jadę po to, aby grać.

PRZECZYTAJ O MURAWIE STADIONU W GDYNI, KTÓRA MA ZNÓW STAĆ SIĘ PIŁKARSKIM DYWANEM

W eliminacjach mistrzostw Europy 2020 Łotwa trafiła do grupy z Polską. Biało-czerwoni powinni się was obawiać?

Myślę, że coś możemy w tych meczach "ugryźć".

Pamięta pan kwalifikacje do Euro 2004 roku, gdy w "polskiej" grupie awans zdobyła Łotwa?

Tak, ale to było dawno. Teraz nawet trudno powiedzieć, dlaczego nie idzie nam. Pewnie jest wiele przyczyn.

Czyli na awans nie liczycie?

Jak to się mówi: nadzieja umiera ostatnia. Będziemy walczyć do końca, w każdym meczu grać jakby było to nasze spotkanie. Jednak nikt nie stawia przed nami zadania, że mamy awansować.

PRZECZYTAJ W CZYM ARKA JUŻ NAŚLADUJE EUROPEJSKIE POTĘGI

Typowanie wyników

mecz ligowy
10.02.2019 godz.15:30
wartość: 3 punkty

Jak typowano

1

56%

287 typowań

x

28%

144 typowania

2

16%

85 typowań

Opinie (15) 1 zablokowana

 • Aż dziw że nikt nie chce nam go pod kupić.... (3)

  Chyba chodzi o wiek

  • 14 6

  • Bo na przedpolu jest cienki jak barszcz. (2)

   Inaczej,na przedpolu to jest zero

   • 12 9

   • Skoro tak piszesz to czemu jest mianowany na ligowca roku? (1)

    • 11 11

    • Na wniosek napinaczy internetowych...

     Tylko to potraficie...

     • 4 10

 • Pavels , z betonem nie wygrasz ale gratki za nominację.

  • 18 11

 • kij nie bramkarz , kij nie zawodnik !

  • 7 24

 • Świetny bramkarz! Jednak za bardzo przyspawany do linii. (1)

  Wygrał nam wiele meczy ale jego gra nogami i lęk przed rozepchnięciem się na przedpolu pozostawia niedosyt.Pewnie już tego nie poprawi bo swoje latka ma. Jak każdy zawodnik ma swoje mankamenty.Było nie było jeden z lepszych w całej historii klubu. Czy ligowiec roku hmm...

  • 21 3

  • Sam powiedział, że woli atakować. To jak przyspawany do lini ?

   • 0 0

 • Trener Lechii (1)

  TYlko on. To co zrobił to cud

  • 5 10

  • nie chwal dnia przed zachodem

   • 4 0

 • Nie ośmieszajcie się (1)

  • 6 1

  • 191 cm i takach atakujących to ja lubię w składzie.

   • 0 0

 • To jakieś nieporozumienie, że on kandyduje

  • 4 12

 • hej Arka gooolll!!

  Bardzo dobry bramkarz i super człowiek.

  • 8 0

 • Krzepisz i Staniszewski nie nadają się na grę w ekstraklasie,mecz pucharowy z Jagiellonią to wykazał.

  Zadanie dla dyrektora sportowego Włodarczyka :przestestować w oknie zimowym paru bramkarzy wysokich ,doświadczonych ,ktorzy w przyszłości będą mogli stać się równorzędnymi zmiennikami dla Pavelsa Steinborsa.

  • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższe spotkanie Arki

początek meczu: 29.11.2020 godz. 12:40 LIVE!

Widzew Łódź
:
ARKA Gdynia
mecz ligowy

Jak typują inni

1

43%

79 typowań

x

27%

48 typowań

2

30%

55 typowań

TYPUJ!

Najwyżej ocenieni zawodnicy Arki

Najlepiej typujący wyniki Arki

imię i nazwisko typowań pkt. skuteczność
1. Miś Brązuś 15 35 73.3%
2. Wojciech rohde Rohde 15 35 73.3%
3. Ryszard Kiwatrowski 11 33 90.9%
4. Żaneta Kwiatkowska 15 33 66.7%
5. Kasia Lamczyk 15 32 66.7%

Aktualna tabela

Piłka nożna - I liga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Bruk-Bet Termalica Nieciecza 12 11 0 1 23:6 33
2 ŁKS Łódź 13 10 2 1 33:9 32
3 Górnik Łęczna 13 7 4 2 18:8 25
4 ARKA GDYNIA 13 7 3 3 23:11 24
5 Odra Opole 13 7 3 3 13:12 24
6 Radomiak Radom 13 6 4 3 18:13 22
7 GKS Tychy 13 5 5 3 18:13 20
8 Puszcza Niepołomice 12 5 4 3 15:15 19
9 Korona Kielce 13 5 3 5 12:17 18
10 Miedź Legnica 13 4 5 4 19:16 17
11 Widzew Łódź 13 4 4 5 10:15 16
12 Chrobry Głogów 13 4 3 6 16:22 15
13 GKS Bełchatów 13 4 4 5 9:12 14
14 Stomil Olsztyn 13 3 4 6 10:15 13
15 Zagłębie Sosnowiec 13 2 2 9 10:16 8
16 Resovia 13 2 2 9 9:21 8
17 GKS 1962 Jastrzębie 13 2 1 10 9:23 7
18 Sandecja Nowy Sącz 13 0 3 10 7:28 3

Obowiązuje system każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny wywalczą bezpośredni awans do ekstraklasy. Zespoły z miejsc 3-6 o jedno miejsce premiowane grą w elicie zagrają w barażach. Do II ligi zdegradowana zostanie tylko jedna ekipa, która zajmie 18., ostatnie miejsce.
GKS Bełchatów rozpoczął sezon z minus 2 punktami.

Wyniki 13 kolejki:

 • Apklan Resovia - ARKA GDYNIA 1:2 (0:1)
 • Bruk-Bet Termalica Nieciecza - Widzew Łódź 2:0 (1:0)
 • Stomil Olsztyn - GKS 1962 Jastrzębie 0:1 (0:1)
 • GKS Tychy - Miedź Legnica 0:2 (0:1)
 • Zagłębie Sosnowiec - Chrobry Głogów 1:2 (1:1)
 • GKS Bełchatów - Korona Kielce 0:1 (0:0)
 • ŁKS Łódź - Puszcza Niepołomice 4:4 (3:1)
 • Odra Opole - Górnik Łęczna 1:1 (0:1)
 • Sandecja Nowy Sącz - Radomiak Radom 1:1 (1:1)
 • Mecz zaległy z 10. kolejki
 • Puszcza - Bruk-Bet Termalica (środa)

Terminarz

29.11 (nd) godz.12:40 Widzew Łódź typuj bez publiczności ARKA Gdynia LIVE!
02.12 (śr) godz.17:40 ARKA Gdynia typuj Korona Kielce
06.12 (nd) godz.12:40 Radomiak Radom typuj ARKA Gdynia
21.11 (sob) godz.12:00 Apklan Resovia 1:2 bez publiczności ARKA Gdynia LIVE!
18.11 (śr) godz.16:00 ARKA Gdynia 2:0 bez publiczności Zagłębie Sosnowiec LIVE!

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »