Arka wygrała z Wisłą Płock

14 marca 2014 (artykuł sprzed 10 lat)

Mateusz Szwoch kapitalnym golem zdobytym w 81 minucie zza pola karnego dał żółto-niebieskim zwycięstwo 2:1. Na zdjęciu pomocnik Arki w pojedynku z Pawłem Magdoniem. Mateusz Szwoch kapitalnym golem zdobytym w 81 minucie zza pola karnego dał żółto-niebieskim zwycięstwo 2:1. Na zdjęciu pomocnik Arki w pojedynku z Pawłem Magdoniem.

Gol określony mianem "stadiony świata" Mateusza Szwocha dał zwycięstwo Arce w meczu, w którym gdyńscy piłkarze musieli odrabiać straty. Gospodarze pokonali na stadionie przy ul. Olimpijskiej Wisłę Płock 2:1 (0:0). Pierwszą bramkę w żółto-niebieskich w barwach w oficjalnym spotkaniu zdobył Bartosz Ślusarski, który tuż przed zamknięciem okna transferowego pozyskany został z Lecha Poznań. Na trybunach zanotowano rekord frekwencji w tym sezonie - 6634 kibiców.

Szromnik - Cienciała, Juraszek, Sobieraj, Radzewicz - Budka, Szwoch, Rzuchowski, Tomasik - Ślusarski, Aleksander
Miejsce: Stadion Miejski
Sędziowie: Malec (Łódź) oraz Golis, Gajda
Widzów: 6634
Kiełpin - Stefańczyk, Magdoń, Sielewski, Hiszpański - Góralski, Wlazło - Janus, Burkhardt, Kaczmarek - Krzywicki
  • 60' Szromnik Zmiany Miszczuk
  • 73' Tomasik Zmiany Kowalski
  • 80' Budka Zmiany Marcus
  • 69' Janus Zmiany Kacprzycki
  • 86' Wlazło Zmiany Dziedzic
  • 87' Hiszpański Zmiany Sekulski
  • 50' Ślusarski
  • 81' Szwoch
  • 47' Wlazło
  • 90+2 Sobieraj
  • 88' Dziedzic
  • 90' Kaczmarek

POMECZOWE KOMENTARZE TRENERÓW
PAWEŁ SIKORA (Arka):
Nikt nie mówił, że będzie łatwo. Wisła postawiła nam ciężkie warunki gry. To beniaminek, ale i dobrze poukładany i silny kadrowo zespół. Ponadto w Gdyni o każde zwycięstwo trzeba będzie mocno walczyć, bo przeciwnicy przyjeżdżają do nas podwójnie zmotywowani.

Jeśli chodzi o grę, wyglądała ona lepiej niż w meczu z Tychami. Myślę, że i pod tym względem będziemy szli do przodu. Teraz najbardziej cieszą trzy punkty. Dzięki temu skończyliśmy mit trenera Kaczmarka, który lubił podkreślać, że z Arką nigdy nie przegrał.

Na pewno nie mieliśmy założenia, aby oddać Wiśle środek pola. Jednak rywale w tym sektorze boiska mieli dobrych piłkarzy: Góralskiego i  Burkhardta. Jeden jest szybki i waleczny, a drugi dobry technicznie. My na tych pozycjach wystawiliśmy dwóch piłkarzy z rocznika 1993. Na pewno gra tej formacji mogła wyglądać lepiej, ale pamiętajmy, że był to dopiero pierwszy mecz przed własną publicznością.

Szwoch miał dotychczas jeden problem. Nie chciał kończyć akcji strzałami, do ostatniej chwili szukał możliwości dogrania. Walczymy z nim, aby to zmienił, bo przy takich umiejętnościach powinien uderzać z dystansu. Każdy taki gol pomaga mu uwierzyć w te możliwości.

Nie wiem, co stało się ze Szromnikiem. Po jednej z interwencji zgłosił uraz biodra. Ciężko stwierdzić, czy to zbicie, czy stłuczenie mięśnia.

Ponadto na ostatnim treningu mięsień naciągnął Oleksy. Jednak nie wydaje się to groźna kontuzja. Powinien szybko wrócić do gry, choć nie wiem, czy na najbliższy mecz. Także rokowania u Tomka Jarzębowskiego nie są złe.

Najgorzej przedstawia się sprawa u Igora Tyszczenki. Na szczęście mamy wartościowych zmienników, więc głowa mnie tak bardzo nie boli.

MARCIN KACZMAREK (Wisła):
Bardzo się cieszę, że mogliśmy grać w takiej atmosferze. Nie chciałbym porównywać Arki do Górnika Łęczna, z którym graliśmy w poprzedniej kolejce. Na pewno oba zespoły mają słuszne aspiracje walki o ekstraklasę. W Gdyni jest stadion, kibice, wspaniała otoczka, stadion i kibice... Dlatego trzeba bić się o najwyższe cele, a nie poprzestać na grze w niższych ligach, bo piłka nożna jest dla ludzi.

Ja nigdy nie powiedziałem, że Wisła jest kandydatem do ekstraklasy. Rzeczywiście narobiliśmy sobie apetytu dobrymi wynikami jesienią. Jednak nie zapominamy, że jesteśmy beniaminkiem, a zatem musimy bić się o każdy punkty, aby utrzymać się w I lidze.

Po pierwszych meczach wiosny, mimo że przegraliśmy z pretendentami do ekstraklasy, mam niedosyt, bo zaliczyliśmy falstart. Uważam, że w meczu kluczowe są minuty po zdobytej i straconej bramce. W tym spotkaniu lepiej wykorzystała je Arka, szybko doprowadzając do wyrównania.

Potem też nie uniknęliśmy błędu, co skończyło się pięknym strzałem Szwocha. Ubolewam również, że w środkowej strefie, gdzie zgodnie z przewidywaniami, mieliśmy liczebną przewagę, nie wyprowadziliśmy więcej akcji. Kilkakrotnie "łamaliśmy" je, a powinniśmy grać prostopadłe piłki do Krzywickiego, grać też w jego kierunku ze skrzydeł.

Trener Sikora wyszedł z założenia, że zwycięskiego składu się nie zmienia i do gry wystawił tę samą "11" co w ostatniej kolejce przeciwko GKS Tychy
inna sprawa, że szkoleniowiec Arki nadal nie ma zbyt dużego pola manewru, gdyż drużynę trapią kontuzję, do protokołu wpisanych zostało tylko 17 graczy, kolejnym kontuzjowany jest wypożyczony z Zagłębia Lubin - Oleksy, natomiast Tyszczenko z powodu kontuzji kolana może nie zagrać w ogóle w tym sezonie
stadion w Gdyni szczelnie otoczony siłami policyjnymi, jednak goście do sektora przeznaczonych dla nich na trybunach jeszcze nie dotarli
frekwencje tradycyjnie na meczach Arki podamy, gdy otrzymamy dane w tym względzie od organizatora spotkania
piłkarze wyszli na murawę przy dźwiękach Roty Arki, gospodarze zagrają na żółto-niebiesko, goście w białych strojach
1'
od środka rozpoczęła Arka
1'
"O Areczko Ty najlepszych kibiców w Polsce masz..." - skandowanie z trybun
2'
Hiszpański wywalczył róg dla gości
2'
nieudane dośrodkowanie z rogu Burkhardta (WISŁA), on jak i Kaczmarek (WISŁA) grali niegdyś w Arce
3'
Kiełpin (WISŁA) z trudem odbił piłkę po strzale Tomasika (ARKA), ale gola by nie było, gdyż sędzia dopatrzył się faulu Arki w polu karnym rywali
4'
zamieszanie w polu karnym Wisły, ale bez strzału gdynian
5'
szybka odpowiedź Wisły, dośrodkowanie Kaczmarka nie dochodzi do Krzywickiego (WISŁA), dobrze dośrodkowanie głową przeciął Juraszek
6'
cały czas doping z trybun dla Arki, goście nadal nieobecni na trybunach
7'
róg dla Arki, Góralski wybił piłkę poza boisko spod nóg Szwocha
7'
po dośrodkowaniu Rzuchowskiego (ARKA) z narożnika boiska niecelny strzał głową Juraszka
8'
spiker wita prezydenta Szczurka, który właśnie wszedł na stadion
9'
"Kto wygra mecz?" - skandowanie z jednej trybuny, odpowiedź z drugiej: "Arka"
10'
na razie szybki mecz, choć sporo niedokładności, obie drużyny mają ochotę do atakowania
11'
niezbyt dobre dośrodkowanie Tomasika (ARKA), ale obrońcy Wisły nie ryzykują, piłka wybita poza bramkę przez Magdonia, róg dla Arki
12'
tym razem kombinacyjne rozegranie rogu przez Arkę, kilka podań po ziemi, ale te adresowane w pole karne już nie doszło celu
12'
nieznacznie niecelny strzał Janusa (WISŁA) z narożnika pola karnego, piłka przeszła obok słupka
14'
na trybunę honorową weszli przedstawiciele... Lechii: Andrzej Juskowiak i Roman Kaczorek
15'
"Arka gol" - z trybun praktycznie nieustające w ostatnich minutach skandowanie
16'
Szromnik (ARKA) pewnie przechwycił piłkę po dośrodkowaniu z wolnego Burkhardta (WISŁA), faul był na aktywnym od początku spotkania prawoskrzydłowym gości - Janusie
17'
róg dla Wisły, po akcji Kaczmarka
17'
obrona Arki wybiła piłkę po dośrodkowaniu Kaczmarka z rogu
18'
po stronie Arki sporo niedokładności, gdyż gdynianie starają się grać z pominięciem drugiej linii, sporo przekopów piłki z własnej połowy w okolice 30. metra od bramki Wisły
19'
na spalonym Ślusarski (ARKA)
21'
kibice Arki skandują nazwy zaprzyjaźnionych klubów, zaczęli od Cracovii, potem Gwardia Koszalin...
22'
Budka (ARKA) wrzucił piłkę z autu w pole karne Wisły, ale i po tej sytuacji nie było zagrożenia dla bramki gości
23'
strzał z dystansu Tomasika (ARKA), Kiełpin (WISŁA) wypuścił piłkę z rąk, ale żaden z piłkarzy Arki nawet nie próbował biec na dobitkę
25'
do wybitej przez bramkarza Wisły na roku boiska wyskoczyli najniżsi w Arce Rzuchowski (ARKA) i Szwoch (ARKA), co oczywiście przyniosło wygranie "główki" 2-metrowemu Krzywickiemu (WISŁA)
26'
niecelny strzał Krzywickiego (WISŁA)
28'
po dośrodkowaniu Tomasika (ARKA) z wolnego w polu bramkowym do główki doszedł Aleksander (ARKA), ale uderzył słabo i niecelnie
29'
coraz większa optyczna przewaga Arki, ale brakuje cierpliwości i budowania akcji ofensywnych większą liczbą podań, za mało jest również ataków skrzydłami
30'
"MZKS Arka" - skandowanie z trybun
30'
"Areczko, tylko zwycięstwo" - przypominają skandowaniem kibice
31'
po faulu na Kaczmarku złe dośrodkowanie z 35. metra od bramki Arki Burkhardta (WISŁA)
32'
Rzuchowski (ARKA) w polu karnym mógł strzelać po "długim rogu", ale próbował dograć do napastników w pole bramkowe, Magdoń wybił piłkę na róg
33'
Kiełpin (WISŁA) miał duże kłopoty ze złapaniem piłki po dośrodkowaniu z rogu Szwocha (ARKA), ale za trzecim razem to mu się udało
34'
Szromnik (ARKA) obronił strzał Krzywickiego (WISŁA) sprzed pola karnego
36'
strzał Burkhardta (WISŁA) z wolnego z około 30 metrów prosto w ręce Szromnika (ARKA)
35'
kibice gości wchodzą na trybuny, "wita" ich niezbyt cenzuralne skandowanie miejscowych
36'
spiker apeluje o kulturalny doping
37'
Wisła zamówiła 300 biletów dla swoich kibiców
38'
"Jesteśmy z wami" - skandują goście pod adresem swoich piłkarzy
41'
"Ten mecz musimy wygrać" - z sektora Wisła, "Areczko, my chcemy gola" - skandują miejscowi
41'
najlepsza okazja dla Arki, po płaskim zagraniu Szwocha (ARKA) w polu karnym, na wślizgu piłkę atakowali Ślusarski (ARKA) i Aleksander (ARKA), ale żaden z nich nie zdołał wepchnąć futbolówki do siatki
42'
róg dla Arki
42'
po dośrodkowaniu Budki (ARKA) znów piłka wybita na róg przez gości
43'
tym razem zbyt mocne dośrodkowanie Budki (ARKA) z rogu, piłka minęła skaczących do główki piłkarzy gospodarzy
45'
niecenzuralnie z trybun pod adresem sędziego, który odgwizdał faul Aleksandra
45'
rekord frekwencji w tym sezonie w Gdyni. Jak właśnie podał spiker na stadionie jest obecnych 6634 kibiców
45'
Sędzia zakończył pierwszą połowę. Bez goli w Gdyni
W pierwszej połowie czym dalej w przysłowiowy "las", tym z poziomem spotkania było coraz gorzej. Początek był szybki z obu stron, potem coraz więcej było niecelnych podań, a jak na lekarstwo płynnych akcji, Arka starała się grać często z pominięciem drugich linii, adresując podania bezpośrednio do napastników Ślusarskiego (ARKA) i Aleksandra, ale są oni czujnie pilnowani i na razie ani razu nie "udało" mi się urwać defensorom gości. Brakuje też gospodarzom akcji oskrzydlających.

Wisła nastawiona jest na grę z kontry. Po przejęciu piłki gości dość składnie przedostają się na przedpole bramki Arki, ale tam już brakuje rywalom precyzji. Strzały są zbyt lekkiej lub niecelne.
w przerwie meczu Arka SI nagradza najlepszych piłkarzy klubu w poszczególnych rocznikach:

Natomiast za najlepszego piłkarza klubu uznano Marcina Porębę z rocznika 1999

ZAWODNIKIEM ROKU W KLUBIE S.I. "ARKA" ZA ROK 2013 ZOSTAŁ MARCIN PORĘBA z rocznika 1999

Gratulujemy!
"Areczko, tylko zwycięstwo" - to skandowanie wita gdyńskich piłkarzy wracających na boisko
w przerwie żaden ze szkoleniowców nie zdecydował się na zmiany, trener Sikora ma na ławce Cichockiego, Pruchnika, Kowalskiego, Wojowskiego, Marcusa i bramkarza Miszczuka
46'
drugą połowę rozpoczęła Wisła
47'
[0:1] WISŁA STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Wlazło. Przed polem karnym Sobieraj zablokował strzał Burkhardta, ale poprawka Wlazło z 20. metra była nie do obrony!
50'
[1:1] ARKA STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Ślusarski. Gdynianie przeprowadzili akcję prawą stroną boiska. Dośrodkował Budka, a piłkarz pozyskany tuż przed zamknięciem okna transferowego z Lecha głową z kilku metrów umieścił futbolówkę w siatce
51'
Sobieraj (ARKA) wybija w aut piłkę po dośrodkowaniu Kaczmarka
52'
po zdobyciu wyrównania cały czas z trybun skandowanie "Arka gol"
53'
przerwa w grze, pomocy masażystów potrzebuje Szromnik (ARKA)
54'
bramkarz Arki może kontynuować grę
55'
niestety, Szromnik (ARKA) znów poprosił do siebie masażystów
56'
Szromnik (ARKA) zostaje na boisku
58'
znów masażyści przy bramkarzu Arki
60'
ARKA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza jednak Szromnik, w jego miejsce wchodzi Miszczuk, który wiosną rozegrał w I lidze w Arce 4 mecze, a jesień miał straconą z powodu... kontuzji
62'
Kiełpin (WISŁA) przy wybiciu piłki trafił w Ślusarskiego (ARKA), jednak bramkarz Wisły miał szczęście, że futbolówka po odbiciu napastnika Arki nie poszła w światło bramki, a w górę, bramkarz Wisły zdołał ją ponownie przejąć
63'
"Gdyńska Arka" - skandowanie z trybun
63'
próby dośrodkowań gości, piłkę bitą przez Stefańczyka wybił Radzewicz (ARKA), a po zagraniu Burkhardta (WISŁA) piłka poszybowała nad poprzeczką bramki Arki
65'
"Jesteśmy z wami" - przebija się tylko od czasu do czasu doping z sektora Wisły
66'
pomocy medycznej wymaga Góralski (WISŁA)
67'
na spalonym Kaczmarek (WISŁA)
69'
WISŁA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Janus, w jego miejsce wchodzi Kacprzycki, czyli piłkarz wypożyczony na rundę wiosenną do Płocka z Lechii Gdańsk
70'
71'
obraz gry bardzo podobny do tego sprzed przerwy, częściej przy piłce utrzymuje się Arka, ale mało jest płynnych akcji po stronie gospodarzy, goście sprawiają wrażenie, że w każdej chwili są w stanie wyprowadzić kolejny, groźny kontratak
73'
ARKA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Tomasik, w jego miejsce wchodzi Kowalski.
73'
"Jeszcze jedna bramka musi być" - skandowanie z gdyńskich sektorów
75'
zbyt mocne zagranie Stefańczyka do Krzywickiego (WISŁA), Miszczuk (ARKA) przejął piłkę
78'
róg dla Wisły po akcji Kaczmarka
78'
wybita piła po dośrodkowaniu Kaczmarka z rogu
79'
Aleksandrowi w polu karnym odskoczyła piłka od nogi po dobrym podaniu Budki (ARKA)
80'
ARKA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Budka, w jego miejsce wchodzi Marcus.
81'
[2:1] ARKA STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Szwoch. Kapitalny strzał pomocnika, który doszedł do odbitej piłki około 25 metrów od bramki i posłał futbolówkę w "okienko"
86'
WISŁA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Wlazło, w jego miejsce wchodzi Dziedzic, były piłkarz m.in. Arki
87'
WISŁA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Hiszpański, w jego miejsce wchodzi Sekulski.
88'
róg dla Wisły
88'
Żółtą kartką został ukarany Dziedzic (WISŁA), który w walce o piłkę w polu karnym po dośrodkowaniu z rogu ostro faulował Cienciałę
89'
ostatnie minuty upływają przy dopingu "Arka gol"
90'
aż pięć minut doliczone do drugiej połowy, to m.in. ze względu na przerwy, aby udzielić pomocy Szromnikowi (ARKA)
90+1
rzut wolny dla Wisły z wysokości pola karnego Arki
90+2
kłopoty Arki z wybiciem piłki z własnej "16", akcję kończy strzał Dziedzica (WISŁA) nad poprzeczką
90+2
przepychanki na boisku
90'
sędzia rozdziela piłkarzy i wyciąga po jednej żółtej kartce dla każdej z drużyn
90+2
Żółtą kartką został ukarany Sobieraj (ARKA).
90'
Żółtą kartką został ukarany Kaczmarek (WISŁA).
90+3
Ślusarski (ARKA) posłał piłkę nad wychodzącym z własnej "16" bramkarzem Wisły, ale drogę do bramki zdążyli zagrodzić jej obrońcy Wisły, będzie tylko róg dla Arki
90+4
bez zagrożenie dla bramki Wisły po rogu Arki
90+5
dobre piąstkowanie piłki przez Miszczuka (ARKA), akcje przenoszą się szybko spod jednej pod drugą bramkę

• ARKA GDYNIA - Wisła Płock 2:1 (0:0)
  • Energetyk ROW Rybnik - GKS Tychy 1:1 (1:0)
  • GKS Bełchatów - Chojniczanka 1:1 (0:1)
  • Puszcza Niepołomice - Olimpia Grudziądz 1:0 (1:0)
  • Dolcan Ząbki - Stomil Olsztyn 4:2 (2:1)
  • Miedź Legnica - Sandecja Nowy Sącz 2:2 (1:1)
  • GKS Katowice - Okocimski Brzesko 0:1 (0:0)
  • Kolejarz Stróże - Termalica Bruk-Bet Nieciecza 1:1 (0:0)
  • Górnik Łęczna - Flota Świnoujście 0:0

Opinie (115) ponad 50 zablokowanych

• WRACAMY DO EKSTRAKLASY A ZA 2 LATA LIGA MISTRZÓW (7)

• 119 49

• dowcip tygodnia :D

• 37 20

• Obudź się chłopie!

• 21 11

• beton z Wrzeszcza chyli czoła przed zwycięską Arką (1)