Kapitalny mecz Johna Turka

11 stycznia 2012 (artykuł sprzed 12 lat)

Sopocianie wzięli we Wrocławiu udany rewanż za jesienną porażkę w Ergo Arenie. Bohaterem meczu był John Turek. Sopocianie wzięli we Wrocławiu udany rewanż za jesienną porażkę w Ergo Arenie. Bohaterem meczu był John Turek.

Trefl Sopot w meczu 22. kolejki Tauron Basket Ligi pokonał we Wrocławiu miejscowy Śląsk 85:77 (17:27, 26:11, 17:17, 25:22). Po słabej pierwszej kwarcie koszykarze Karlisa Muiznieksa zagrali zdecydowanie lepiej. Świetnie spisywali się uczestnicy nadchodzącego Meczu Gwiazd - Filip Dylewicz, Łukasz Koszarek, Adam Waczyński i przede wszystkim John Turek, zdobywca 29 punktów i 17 zbiórek.

TREFL: Turek 29 (17 zbiórek), Koszarek 19 (7 asyst), Waczyński 14, Dylewicz 12, Wiśniewski 9 - Mallett 2, Cummings 0, Stefański 0, Burgess 0

ŚLĄSK: Callhoun 10, Skibniewski 9 (6 as.), Graham 7, Bogavac 5, Niedźwiedzki 2 - Wójcik 16, Mladenović 10, Vairogs 9, Diduszko 7, Buczak 2, Bochno 0

Pierwsze punkty meczu zdobyli gospodarze - rzucał Slavisa Bogavac. Sopocianie odpowiedzieli z linii osobistych - John Turek wykorzystał tylko jedną próbę. W pierwszych trzydziestu sekundach aż dwa przewinienia zaliczył center Śląska Piotr Niedźwiedzki. Przy stanie 5:1 dla gospodarzy, celną trójką Trefla poderwał Filip Dylewicz, który chwilę później próbował ponownie, lecz tym razem niecelnie. Za moment na linii rzutów wolnych stanął Adam Waczyński i wykorzystując jedną z dwóch prób doprowadził do remisu 5:5.

Śląsk ponownie jednak odskoczył - trójkę "sypnął" Qa'rran Callhoun, a dwa punkty dorzucił Niedźwiecki i było już 10:5. Po kontratakach Trefla i dwóch wsadach Johna Turka wrocławianie prowadzili już tylko jednym punktem (10:9).W połowie kwarty na parkiecie pojawił się weteran Adam Wójcik, ale niecelnie rzucił za trzy - po kontrze i punktach Turka sopocianie wyszli na pierwsze w tym meczu prowadzenie. Po kilku udanych zagraniach przede wszystkim ze strony Wójcika, który pomimo niecelnego rzutu zaraz po wejściu, dał bardzo dobrą zmianę. To głównie dzięki niemu Śląsk objął prowadzenie 22:15.

Nie najlepiej zaczął spotkanie Chris Burgess, który fatalnie przestrzelił oba rzuty osobiste - z pewnością wpłynęło to nieco deprymująco na sopocian, którzy byli wyraźnie słabsi od gospodarzy. Chwilę później kapitalną kontrą popisał się Callhoun, który po faulu Łukasza Koszarka miał szansę na akcję dwa plus jeden, ale bez powodzenia.

Pierwsza odsłona zakończyła się zwycięstwem gospodarzy 27:17. Trefl prezentował się słabo w obronie, nie grzeszył również skutecznością w ataku trafiając pięć na dwanaście rzutów z gry.

Trener Karlis Muiznieks najwyraźniej zdał sobie sprawę, że musi postawić przede wszystkim na JohnaTurka. I właśnie to był chyba klucz do sukcesu. Amerykanin środkowy celnym rzutem rozpoczął drugą kwartę, a później wcale nie spuszczał z tonu.

Następnie udaną akcją dwa plus jeden popisał się wprowadzony chwilę wcześniej Bartosz Diduszko ze Śląska, ale stratę z tej akcji szybko zniwelował Łukasz Wiśniewski, który trafił za trzy. Kolejny celny rzut oddał chwilę później Turek i Trefl odrobił straty do czterech punktów (30:26). Trafienie dorzucił Wiśniewski i  wyraźnie poderwani do boju sopocianie przegrywali już tylko 28:30.

Koszykarze Śląska mieli w tej części gry spore problemy z zastawianiem przeciwników, którzy poprawili swoją grę na tyle, że po celnym rzucie za trzy punkty i dwóch udanych próbach z rzutów osobistych w wykonaniu Koszarka, ponownie wyszli na prowadzenie (39:36). Powietrze najwidoczniej zeszło natomiast z Adama Wójcika, który w przeciwieństwie do pierwszej części meczu, zmuszony był grać dalej od kosza. Warto jednak wspomnieć, że doświadczony zawodnik grał świeżo po przebytej anginie.

Goście rozkręcali się w najlepsze i odrobili straty z nawiązką - na przerwę schodzili z pięciopunktowym prowadzeniem (43:38). Świetnie na tablicach spisywał się Turek, co przełożyło się na dominację Trefla.

Sopocianie po przerwie rozpoczęli z nie mniejszym animuszem i po rzucie Waczyńskiego prowadzili już dziewięcioma punktami (47:38). W trudnym dla gospodarzy momencie swoją pierwszą trójkę trafił jednak Bogavac. Trefl nie przestawał jednak dominować. W stosunku do pierwszych minut poprawił się zwłaszcza Koszarek. Efekt? Śląsk przegrywał już różnicą czternastu punktów (43:57).

Wrocławianie zdołali zbliżyć się na dziesięć punktów. Wówczas o przerwę poprosił trener Muizinieks, który najwyraźniej postanowił uczulić swoich graczy, by nie tracili koncentracji. Udane akcje pomiędzy Turkiem a Koszarkiem pozwoliły utrzymać prowadzenie (59:49).

Nie zmieniło to jednak faktu, że mecz zdecydowanie się wyrównał. Kolejną szansę od Muizinieksa otrzymał Burgess, ale nie spisywał się lepiej niż na początku. Śląsk zbliżył się do Trefla na pięć punktów (60:55) i przed ostatnią częścią gry w hali Orbita zrobiło się naprawdę gorąco. Na sześć minut przed końcem spotkania pięć przewinień zebrał Robert Skibniewski i musiał zejść z parkietu osłabiając Śląska. Tymczasem swoje grał świetnie dysponowany Turek, wspomagany przez kreującego grę Koszarka.

Gospodarze nie zamierzali jednak odpuszczać. Na niespełna trzy i pół minuty przed końcem spotkania rzutem zza łuku popisał się Wójcik przybliżając Śląsk na trzy punkty (69:72). Ostatnią przerwę zmuszony był wykorzystać trener Muiznieks. Zimną krew zachował Dylewicz, który zdobył punkty po akcji z Turkiem (75:69). Sytuację dodatkowo uspokoił Koszarek (77:69).

O czas poprosili tym razem wrocławianie, ale po wznowieniu gry udaną indywidualną akcją popisał się Koszarek. Wrocławianie nie zdecydowali się na zbyt agresywną obronę, a na minutę przed końcem meczu Trefl prowadził 83:74. Sopocianie przetrzymali piłkę w ostatniej akcji i ostatecznie wygrali środowe spotkanie 85:77 rewanżując się tym samym za jesienną porażkę w Ergo Arenie.

Po meczu we Wrocławiu sopocian czekają jeszcze spotkania z Zastalem Zielona Góra i AZS-em Koszalin we własnej hali oraz z PGE Turowem i Siarką Jezioro na wyjazdach. Po dwudziestu rozegranych meczach Trefl z bilansem 15-5 zajmuje pozycję lidera Tauron Basket Ligi.

Tabela wprowadzona: 2012-01-11
Pozostałe mecze 22. kolejki rozegrane zostaną w czwartek 12 stycznia: Kotwica Kołobrzeg - Polpharma Starogard Gd. (godz. 18), PBG Basket Poznań - Energa Czarni Słupsk (godz. 19), Zastal Zielona Góra - Anwil Włocławek (godz. 18), ŁKS Łódź - PGE Turów Zgorzelec (godz. 19:30), AZS Koszalin - AZS Politechnika Warszawska (godz. 18).

Opinie (53) 5 zablokowanych

• Brawo Trefl Sopot! (7)

Drużyna z tradycjami!

• 64 10

• WIELKIE TRADYCJE 2 LATA PHI ALE MECZ ŁADNY :)