Kapitalny mecz Leciejewskiej

Krzysztof Klinkosz
26 kwietnia 2010 (artykuł sprzed 14 lat)

Koszykarki Lotosu wykorzystały szansę na wyrównanie stanu rywalizacji w finale 1-1. Mistrzynie Polski wygrały w Gorzowie z KSSSE AZS PWSZ 80:72 (20:15, 16:17, 20:15, 24:25). Kapitalny mecz rozegrała Magdalena Leciejewska. W najbliższy piątek i w sobotę gdynianki będą grały przed własną publicznością. Jeśli wygrają oba spotkania, zdobędą złoto, gdyż play-off toczy się będzie w tym roku tylko do trzech zwycięstw.

KSSSE AZS PWSZ:Sapova 16, Żurowska 14, Anosike 8, Spencer 6, Dźwigalska 0 - Piekarska 11, Richards 10, Kaczmarczyk 4, Dureika 3.

LOTOS: Leciejewska 27, Wright 20, Phillips 10, Tomialowicz 10, Matović 8 - Urbaniak 3, Jujka 2, Halvarsson 0, Hodges 0, Sosnowska 0.

Pierwsze punkty w meczu zdobyła dla gospodyń Ludmiła Sapova, jednak za chwilę na 2:2 wyrównała Magdalena Leciejewska. Później punkty zdobyła jeszcze Erin Phillips a po kolejnym trafieniu Leciejewskiej Lotos wyszedł na prowadzenie 6:4.

Pierwsze minuty meczu udowodniły, że wczorajsza zdobycz punktowa Leciejewskiej to nie przypadek, koszykarka z Gdynia trafiła "trójkę" i było 9:6 dla Lotosu, w 5 min. po kilku próbach wreszcie trafiła Tanasha Wright i było już 11:6 dla gdynianek.

Gorzowianki szybko wyrównały, po rzucie Izabeli Piekarskiej ale prowadzenie dla Lotosu odzyskała po wolnych Ivana Matović po chwili kapitalnym podaniem przez pół boiska popisała się Phillips a Leciejewska zdobyła punkty na 17:11 dla Lotosu.

Gdynianki grały odważnie, pewnie rozgrywała Phillips a koszykarki z Gdyni nie bały się wchodzić pod kosz, gdzie musiały je faulować gorzowianki, w 8 min po wolnych Wright było 20:11 dla Lotosu.

Pod koniec pierwszej kwarty gospodynie postawiły strefę w obronie, której nie mogły rozbić gdynianki, zespół z Gorzowa odrobił nieco straty i po pierwszej kwarcie było 20:15 dla Lotosu.

Pierwsze punkty w drugiej kwarcie zdobyła Wright, "trójką" odpowiedziała Żurowska, ale kapitalnie w zespole z Gdyni grała Phillips, która również trafiła z dystansu a ponadto walczyła o każdą piłkę w defensywie.

W 14 minucie na rzut za trzy punkty zdecydowała się Marta Urbaniak gdynianka trafiła i wyprowadziła swój zespół na prowadzenie 30:19. Kolejną świetną akcją popisała się w 16 minucie Phillips, ograła broniącą własnego kosza Nkolikę Anosike i podała na czystą pozycję do Matović a Serbka rzuciła na 32:22 dla gdynianek.

W drugiej części drugiej kwarty gospodynie poprawiły defensywę i odrobiły część strat. Po dwóch wolnych Anosike było 32:27 dla Lotosu, na szczęście wolne wykorzystała również Wright i było 34:27 w 18 min.

W końcówce kwarty dwa rzuty wolne wykorzystała Marta Jujka było 36:30 dla Lotosu, jednak w ostatnich sekundach trafiła jeszcze Agnieszka Kaczmarczyk przy asyście Anosike i do przerwy było 36:32 dla gdynianek.

W przeciwieństwie do meczu niedzielnego w gdyńskiej ekipie ciężar zdobywania punktów nie spoczywał tylko na Matović i Leciejewskiej, te koszykarki zdobyły po 6 punktów, 11 natomiast na swoim koncie zapisała Wright. Dla KSSSE AZS PWSZ 8 "oczek" zdobyła Sapova.

Gdynianki bardzo dobrze rozpoczęły drugą połowę, dwa razy trafiła Leciejewska, punkty dołozyła Wright i już po półtorej minuty trzeciej kwarty było 42:32 dla gdynianek. Szkoleniowiec zespołu z Gorzowa szybko poprosił o czas.

Gorzowianki stać bylo tylko na jedno trafienie Sapovej, później znów popis gry dawała Leciejewska po jej dwóch trafieniach z rzędu było 49:34 dla Lotosu w 24 min.

Mistrzynie Polski udanie zablokowały rywalkom dostęp do własnego kosza, gorzowianki zmuszone do rzutów z dystansu zatraciły skuteczność. Lotos zdobywał zaś punkty spod kosza i z obwodu po "trójce" Phillips było w 25 min. 55:39 dla Lotosu.

Po jednej z interwencji parkiet z grymasem bólu na twarzy musiała opuścić Matović, która przy jednej z interwencji boleśnie zbiła nadgarstek. Na szczęście wystarczyła pomoc przy ławce rezerwowych gdynianek i Serbka była gotowa wkrótce do gry. Tymczasem w końcówce kwarty znów gorzowianki zaczęły grać agresywniej i odrobiły nieco straty do Lotosu. Po 30 minutach było 56:47 dla gdynianek.

W 33 minucie "trójkę" trafiła Tomiałowicz i Lotos wyszedł na prowadzenie 61:49. Gorzowianki momentami w czwartej kwarcie były bezradne. Zostawiały gdynianki na czystych pozycjach, w 35 min. po kolejnym rzucie za trzy punkty Tomiałowicz było już 66:51 dla Lotosu.

Gorzowianki zdecydowały się wysoko atakować rywalki, koszykarki Jacka Winnickiego grały jednak z niezwykłą zaciętością, kiedy trzeba było wyszarpywały piłki w parterze, grały długie akcje oddając rzuty w ostatnich sekundach. Po takim właśnie rzucie Matović było 70:60 dla Lotosu w 38 min.

Na 80 sekund przed końcem meczu Wright wykorzystała akcję 2+1 i było 73:63 dla Lotosu, za chwilę jednak Sapova została sfaulowana przy rzucie za 3 punkty, piłka wpadła do kosza a koszykarka z Gorzowa wykorzystała dodatkowego wolnego i na 70 sekund przed końcem meczu zrobiło się tylko 73:67 dla gdynianek.

Końcówka meczu, jak można było przewidzieć, rozegrana została "na rzuty wolne". Najpierw jednak Sapova trafiła za trzy punkty i było 74:70 dla Lotosu na 51 sek. przed końcem meczu. Gdynianki często stawały na linii rzutów wolnych ale trafiały z 50-procentową skutecznością, na szczęście gorzowianki również się myliły pod koszem Lotosu.

Na kilkanaście sekund przed końcem meczu sfaulowana została Leciejewska, wykorzystała tylko jednego wolnego, gorzowianki pogubiły się w ataku a w odpowiedzi obsłużona dalekim podaniem "Lecia" ustaliła wynik meczu na 80:72 dla gdynianek.