Szczypiorniści Wybrzeża wygrali derby Gdańska

30 marca 2014 (artykuł sprzed 10 lat)
Najnowszy artykuł o klubie Energa Wybrzeże Gdańsk Energa Wybrzeże Gdańsk - Gwardia Opole 31:29. Nie będzie bezpośredniego spadku
Adrian Kondratiuk (nr 23) jest absolwentem gdańskiej SMS. Zawodnik Wybrzeża nie miał jednak sentymentów i w derbowym pojedynku był najlepszym strzelcem Wybrzeża. Adrian Kondratiuk (nr 23) jest absolwentem gdańskiej SMS. Zawodnik Wybrzeża nie miał jednak sentymentów i w derbowym pojedynku był najlepszym strzelcem Wybrzeża.

Szczypiorniści Wybrzeża Gdańsk pokonali SMS Gdańsk 32:21 (18:7) i wrócili na zwycięską ścieżkę po swojej jedynej ligowej porażce w tym sezonie. W Poznaniu Kar-Do Spójnia Gdynia nie sprostała natomiast miejscowemu MKS, przegrywając 25:26 (9:11). Wybrzeże do awansu potrzebuje jeszcze dwóch zwycięstw, natomiast Spójni, aby utrzymać się bez baraży, wystarczy jeden triumf.

Wybrzeże Gdańsk - SMS Gdańsk 32:21 (18:7)
WYBRZEŻE: Sokołowski, Chmieliński, Głębocki - Kondratiuk 7, Abram 5, Jasowicz 3, Prymlewicz 3, Rogulski 3, Rakowski 3, Nilsson 3, Kornecki 2, Sulej 2, Wiak 1 oraz Mogielnicki, Żak.

SMS: Glabik, Dyszer, Szot - Czarnecki 5, Kowalczyk 5, Majdziński 3, Szopa 3, Chyła 2, Potoczny 2, Matuszak 1 oraz Bekisz, Grzegorek, Kawka, Pedryc, Pietruszko, Skwierawski.

Wybrzeże przed tygodniem w Malborku straciło szansę na zachowanie miana niepokonanego w obecnych rozgrywkach. Gdańszczanie poprawili jednak sobie nastroje w derbowym starciu z licealistami. Po dłuższej przerwie do gry wrócili rekonwalescenci Łukasz RogulskiKrzysztof Mogielnicki. Ten drugi wciąż zmaga się jednak z bólem kręgosłupa i ograniczał się jedynie do gry w defensywie.

Prowadzenie w derbowym starciu najpierw objęli gracze SMS. Podopieczni Dariusza Tomaszewskiego, po bramce Marcina Szopy, prowadzili już 2:0. To najwyraźniej rozdrażniło Wybrzeże, które pozwoliło młodszym kolegom na zdobycie jeszcze zaledwie 5 bramek w pierwszej części meczu. Znakomicie bronił Sebastian Sokołowski, a wyżej notowany gdański zespół w 8 minut zdobył 6 bramek z rzędu.

Do przerwy zespół Damiana WlekakaDaniela Waszkiewicza wypracował przewagę aż 11 trafień. W drugiej połowie SMS zdołał jeszcze podjąć rękawicę przez kwadrans, ale końcówka spotkania należała zdecydowanie do gospodarzy. Zaledwie 15 minut na zdobycie 7 bramek potrzebował absolwent SMS Adrian Kondratiuk.

Wybrzeże, by zapewnić sobie awans do Superligi, potrzebuje dwóch zwycięstw w trzech ostatnich kolejkach. Taki dorobek pozwoli im skończyć sezon bez oglądania się na wyniki wicelidera Nielby Wągrowiec. Natomiast SMS, jako zespół szkolący licealistów, nie jest zagrożony spadkiem, choć zajmuje przedostatnią lokatę.

MKS Poznań - Kar-Do Spójnia Gdynia 26:25 (11:9)
MKS: Zarzycki, Badowski, Kopczyński - Komisarek 6, Tokaj 6, Niedzielski 3, M.Kasperczak 3, J.Kasperczak 3, Przedpełski 3, Bartłomiejczyk 1, Pochopień 1, Leder, Niedzielak, Szczukocki.

KAR-DO SPÓJNIA: Zimakowski, Skowron - Dorsz 9, Bronk 5, Pacholarz 3, Szlinger 3, Wróbel 3, Dziemian 1, Gębala 1 oraz Bielec, Borzymowski, Mbanefo.

Jednej wygranej potrzebuje za to Kar-Do Spójnia Gdynia, która już teraz mogła zapewnić sobie utrzymanie bez potrzeby gry w barażach. Podopieczni Marcina Markuszewskiego przegrali jednak na wyjeździe z MKS Poznań. Gdynianie przegrali jedną bramką, choć na 5 sekund przed końcem gry, po przechwycie, rzut mogący zapewnić remis oddał najskuteczniejszy w drużynie Grzegorz Dorsz. Rzucił jednak obok słupka.

- Mogliśmy wygrać to spotkanie, tym bardziej, że po 12 minutach prowadziliśmy 6:2. Niestety, potem chyba za bardzo poczuliśmy zwycięstwo i zawodnicy zaczęli grać indywidualnie. Sporo błędów kosztowało nas utratę prowadzenia, a potem musieliśmy gonić wynik. Doszliśmy rywali w końcówce, ale do remisu zabrakło nam szczęśliwego rzutu - relacjonuje trener Markuszewski.

Z ligi bezpośrednio spadną dwa ostatnie zespoły, a trzeci od końca zagra w barażach o utrzymanie (wszystko to nie uwzględniając zespołu SMS). Kar-Do Spójnia musi zachować przynajmniej punkt przewagi nad Grunwaldem Poznań, gdyż w wypadku równego dorobku o wyższej lokacie zadecyduje bilans bezpośrednich pojedynków. Ten jest lepszy dla drużyny z Wielkopolski (32:24 i 22:23).

Wyniki 23 kolejki

• WYBRZEŻE GDAŃSK - SMS GDAŃSK 32:21 (18:7)
  • MKS Poznań - KAR-DO SPÓJNIA GDYNIA 26:25 (11:9)
  • Nielba Wągrowiec - AZS UKW Bydgoszcz 36:21 (21:10)
  • Warmia Traveland Olsztyn - MKS Real-Astromal Leszno 32:29 (14:17)
  • AZS UW Warszawa - KS Meble Wójcik Elbląg 24:25 (10:11)
  • Vetrex Sokół Kościerzyna - Grunwald Poznań 26:19 (11:11)
  • Wolsztyniak Wolsztyn - Polski Cukier Pomezania Malbork 29:30 (16:14)

Opinie (9)

• PO CO KOMU SPOJNIA GDYNIA???

przeciez to ma byc Spojnia GDANSK!!!!!!!!!!

• 17 0

• awans na 99% (2)

W końcu Wybrzeże zagra w Superlidze, w końcu będą prawdziwe derby Pomorza. Mam nadzieje, że nie dacie wydrzeć sobie awansu Nielbie? Co prawda MMTS-owi nie leży Wybrzeże (ostatnie sparingi), ale jestem ciekaw potyczek w SL.

• 14 0

• Zal bedzie (1)

wyjazdów do Wągrowca ;) No chyba, ze Nielba również awansuje.

• 3 4

• może być i Nielba

No nie wiem czy legniczanie (1-szy baraż) tak tanio skórę sprzedadzą, no a później ewentualny 2-gi baraż z kimś z 10-go miejsca SL. Ale jeśli miałoby to wyeliminować takie Zagłębie - to bardzo chętnie:)
        Tak więc Wybrzeże, "gramy do końca" aby uniknąć ewentualnych baraży!

• 7 0

• porażka z Malborkiem przydala się czegoś nauczyła pokory teraz będzie tylko lepiej i oczywiscie awans do super ligi gratulacje i powodzenia w nowym sezonie!

• 11 0

• Niezły mecz,młodzież z SMS chciała się pokazać i udało to im się.Wybrzeże pewnie zmierza do ekstraklasy i już nie mogę doczekać meczy z Vive czy z Płockiem.I tylko taka mała uwaga do czarnych,niepotrzebnie pomagali GKS,to było żałosne i zupełnie niepotrzebne.