Lechia pokonała w sparingu Bytovię

6 lutego 2015 (artykuł sprzed 9 lat)

Zobacz gola Mateusza Możdżenia z rzutu wolnego, który był ozdobą sparingu Lechia - Bytovia

Piłkarze Lechii pokonali w sparingu I-ligową Bytovię 2:1 (1:0). Wszystkie gole w Gdańsku padły po stałych fragmentach gry. Już ósme trafienie zimą zaliczył Kevin Friesenbichler, a ozdobą pojedynku była bramka z rzutu wolnego Mateusza Możdżenia. Dla podstawowych graczy biało-zielonych był to ostatni sprawdzian przed inauguracją wiosny. Pozostali zawodnicy będą mogli wykazać się jeszcze w sobotę. O godzinie 11:00 przy Traugutta rozpocznie się gra kontrolna z III-ligową Kaszubią Kościerzyna. Dla kibiców wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona do 999.

Friesenbichler 13 (karny), Możdżeń 57 - Wróbel 74

LECHIA: M.Bąk - Wojtkowiak, Janicki, Bougaidis (72 Gerson), Wawrzyniak (72 Leković) - Możdżeń (72 Dźwigała), Łukasik (64 Vranjes) - Kazlauskas (46 Makuszewski), Mila (64 Wiśniewski), Grzelczak (64 Nazario) - Friesenbichler (64 Colak)

BYTOVIA: Pawłowski (46 Laskowski) - Socha, K.Bąk, Juraszek (60 Wróbel), Jasiński (64 Wilczyński) - Jastrzembski, Bajić - Mąka (Formela), Mandrysz (46 Kryszak), Jakóbowski - Buzała (64 Surdykowski)

LICZBA ZIMOWYCH TRANSFERÓW LECHII WZROSŁA DO SIEDMIU. DWAJ PIŁKARZE PODPISALI UMOWY NA 3,5 ROKU

Jerzy Brzęczek do sparingu na tydzień przed inauguracją ekstraklasy wystawił kadrę, która z powodzeniem może rozpocząć 13 lutego mecz z Wisłą Kraków. W "11" znalazło się czterech piłkarzy pozyskanych zimą: Grzegorz Wojtkowiak, Jakub Wawrzyniak, Donatas KazlauskasSebastian Mila. Pomocnik przejął od razu opaskę kapitana.

Od 72. minuty grał Gerson, który przed sparingiem podpisał 3,5-letni kontrakt w Gdańsku, a kolejni piłkarze pozyskani w tym oknie transferowym: Łukasz BudziłekPrzemysław Macierzyński przewidywani są do gry w sobotnim sparingu. Również przy Traugutta tego dnia o 11:00 Lechia zmierzy się z III-ligową Kaszubią Kościerzyna.

Na piątkowy sparing do protokołu wpisanych zostało 20 piłkarzy Lechii. Poza kadrą znaleźli się m.in.: Marcin Pietrowski, Bartłomiej Pawłowski oraz Ariel Borysiuk. Ten ostatni przeciwko Wiśle grać nie będzie mógł, gdyż pauzuje za nadmiar kartek uzbieranych jesienią.

Na prezentacji oklaskiwani byli wszyscy piłkarze Lechii. Natomiast w ekipie gości równie mocne brawa jak biało-zieloni otrzymał Paweł Buzała. Ponadto sparing w barwach Bytovii rozpoczęło jeszcze czterech byłych gdańskich piłkarzy: Wojciech Pawłowski, Marko BajićKrzysztof Bąk. Ten ostatni jest kapitanem I-ligowca.

Zobacz, którzy piłkarze Lechii mają największe szanse, by na inaugurację wiosny w ekstraklasie zagrać w wyjściowym składzie

Pierwsza połowa rozczarowała. Wydawało się, że przy kilkustopniowym mrozie piłkarzom jeszcze bardziej będzie chciało się biegać. Tymczasem gra była wolna, z obu stron mnożyły się niedokładności, a wielu piłkarzy miało problemy z utrzymaniem równowagi na boisku. W niektórych akcjach decydował przypadek. Jako że brakowało spięć podbramkowych około 40 minucie kibice zaczęli nagradzać miejscowych już za wywalczenie... rogu.

Mimo to na przerwę Lechia zeszła z prowadzeniem. W dużej mierze była to zasługa akcji Kazlauskasa jak i nieporadności bytowskich defensorów. Litwin przedarł się prawym skrzydłem i zagrał po ziemi w pole karne. Kamil Juraszek, były stoper m.in. Arki Gdynia, tak niefortunnie wybijał piłkę, że trafił nią w rękę Radosława Jasińskiego. Sędzia odgwizdał karnego.

Do jedenastki podszedł Kevin Friesenbichler i technicznym strzałem pokonał Pawłowskiego. Dla austriackiego napastnika to już ósmy gol w zimowych sparingach! Dzięki tej skuteczności wszystko wskazuje na to, że wygrał rywalizacji z Antonio Colakiem, który jesienią był podstawowym napastnikiem.

TOMASZ DAWIDOWSKI OCENIA SIŁĘ ATAKU LECHII. PRZECZYTAJ

Nieco lepszą Lechię w ofensywie obejrzeliśmy w drugiej połowie. W 54. minucie Kevin zaliczyłby asystę, ale Piotr Grzelczak po podaniu napastnika spudłował z 7. metra. Akcja rozpoczęła się od zagrania Mili na lewe skrzydło, gdzie właśnie wbiegł Friesenbichler.

Na prezentacji Paweł Buzała (nr 29) zebrał równie gromkie brawa jak obecni piłkarze Lechii, ale za gola w sparingu z Bytovią na największe oklaski zasłużył Mateusz Możdżeń (nr 32) Na prezentacji Paweł Buzała (nr 29) zebrał równie gromkie brawa jak obecni piłkarze Lechii, ale za gola w sparingu z Bytovią na największe oklaski zasłużył Mateusz Możdżeń (nr 32)
Natomiast gola, dla którego warto było pomarznąć w piątek przy Traugutta, strzelił Mateusz Możdżeń. Skierował on piłkę do siatki, w "okienko" bramki po uderzeniu z wolnego z 20. metrów po faulu na Macieju Makuszewskim, który do gry wszedł po przerwie.

W 64. minucie trener Brzęczek dokonał aż czterech zmian równocześnie. Boisko opuścił Mila. Opaska kapitańska powędrowała do innego piłkarza pozyskanego zimą - Wawrzyniaka. Jednak tylko na 6 minut, gdyż lewy obrońca także opuścił boisko. Dopiero wówczas kapitanem został Mateusz Bąk, który w tej roli kończył poprzedni sezon.

Bramkarz Lechii skapitulował w 74. minucie, a chwilę wcześniej szkoleniowiec dokonał dwóch roszad w obronie oraz wymienił kolejnego defensywnego pomocnika. Bytovia zaskoczyła gospodarzy po rozegraniu rzutu wolnego. Dośrodkował Mariusz Kryszak, a gola głową strzelił Łukasz Wróbel.

- Było to słabe wykonanie w naszym wykonaniu. Graliśmy zbyt wolno. Przeciwnik się wycofywał, czekał na nasze straty piłki, liczył na kontrataki. Jednak bramkę straciliśmy po stałym fragmencie gry. Weszła nowa grupa zawodników, brakło koncentracji, zdyscyplinowania. To nie może się zdarzać. Co prawda rywale mieli wówczas w naszym polu karnym kilku rosłych zawodników, ale to nie jest usprawiedliwienie.

Dlatego nie był to mecz, który w naszym wykonaniu powalał na kolana. Zawodnicy muszą przyzwyczaić się, że zmieniają się warunki w porównaniu z tymi, które były w zagranicznych sparingach. Obojętnie z kim nie będziemy teraz grać, nie będzie to łatwe spotkanie, jeśli przeciwnik będzie na nas czekać i zmuszał nas do ataku pozycyjnego
- ocenia trener Brzęczek.

Opinie (64) ponad 10 zablokowanych

• Bardzo dobra gra LG (w podstawowym składzie) (5)

Stracona bramka po błędzie w ustawieniu rezerwowej obrony to chyba pierwsza okazja do interwencji dla Bąka

• 36 15

• jak Gina Gershon to rezerwowa obrona (obok Janickiego i Wojtkowiaka), to po co pacany go kupowały, jak doły I ligi z nim jadą?

• 10 6

• Dlaczego Mila nie przekazał przy zmianie opaski kapitana Wiśni albo Bąkowi ? (2)