Kiepskie pożegnanie Gdyni z Ligą VTB

9 lutego 2011 (artykuł sprzed 13 lat)

Drużyna Chimki wygrywając w Gdyni umocniła się na pierwszym miejscu w grupie B Ligi VTB Drużyna Chimki wygrywając w Gdyni umocniła się na pierwszym miejscu w grupie B Ligi VTB

Koszykarze Asseco Prokomu już wcześniej stracili szanse na awans do Final Four Zjednoczonej Ligi VTB, ale można było przypuszczać, że postarają się z honorem pożegnać się z własną publicznością w tych rozgrywkach. Niestety, gdynianie przegrali w hali przy ul. Górskiego z liderem grupy B - Chimki Moskwa aż 57:86 (18:24, 12:17, 15:29 12:16). Poniżej zapis bezpośredniej relacji, którą przeprowadziliśmy z tego spotkania

.

ASSECO PROKOM: Widenow 10, Burrell 9, Adams 7 (1), Hrycaniuk 6, Eldridge 4, oraz Ewing 6, Kostrzewski 4, Seweryn 3 (1), Szczotka 3, Varda 3, Łapeta 2, Witka.

CHIMKI: Langford 17 (1), Loncar 11 (1), Kelati 10 (2), Monja 8 (2), Planic 7 oraz Fridzon 13 (3), Dmitriew 8 (1), Swwrasenko 5, Zajcew 3, Lopes 2, Panin 2, Karpeko.

Gdynianie z ośmiu dotychczasowych meczów w tych rozgrywkach wygrali tylko trzy i stracili szanse na awans do Final For. Dzisiaj w składzie nie ma Qyntela Woodsa, który rozchorował się, a Tomas Pacesas wystawił piątkę, której jeszcze nie widzieliśmy na otwarcie żadnego wcześniejszego spotkania.

Gospodarze zaczęli kiepsko. Już w pierwszej minucie pozwolili się dwukrotnie zaskoczyć Kresimirowi Loncarowi i Keathowi Langfordowi, a w drugiej minucie goście dołożyli dwie "trójki"!

Zza łuku celnie rzucali Siergej Monja i Loncar. W 3. minucie Chimki prowadziły już 12:0, a kolejną udaną akcją popisał się Langford. Dopiero przy tym rezultacie do kosza rywali piłkę posłał Ronie Burrell. Po chwili Amerykanin po wolnych dorzucił na 4:12.

Gospodarzom trudno było nawiązać równorzędną walkę, gdyż sami trafiali średnio co trzeci rzut, gdy rosyjska drużyna była praktycznie bezbłędna. W 6. minucie Monja dorzucił kolejną "trójkę" na 17:6. Dziewięciu prób oddany dotychczas tylko jedna była w wykonaniu gości niecelna (trafione dwa wolne oraz po trzy rzuty za dwa i trzy punkty)!

Dopiero gdy Burrela w ofensywie wsparł Filip Widenow gdynianie ruszyli do odrabiania strat. W 7. minucie zbliżyli się na 13:17, by znów stanąć. Goście odskoczyli na 24:15, co też pozwoliło im wygrać sześcioma punktami pierwszą kwartę (24:18). W końcówce tej odsłony straty nieco zmniejszył Piotr Szczotka.

Drugą kwartę gdynianie zaczęli niemal równie fatalnie jak pierwszą. Nie upłynęły dwie minuty od wznowienia gry, a przegrywali 18:31! Dopiero wówczas trafił Ratko Varda. I tak jak w inauguracyjnej odsłonie także i teraz Asseco Prokom rozpoczyna pościg.

Varda, Tommy Adam i Widenow sprowadzili straty do 25:31 w 15. minucie. Z początkowej skuteczności rywali już niewiele zostało, w rzutach za dwa mają oni już teraz gorszą skuteczność niż gdynianie, ale mistrzom Polski trudno przejąć inicjatywę, gdyż przegrywają walkę na tablicach (13:19 w zbiórkach). Trudno też zatrzymać Langforda, który zdobył już 12 punktów. Do niego też należała akcja na 41:30, która ustaliła wynik do przerw.

Zmiana stron boiska nie zmieniła zwyczajów związanych ze zdobywaniem punktów na początku kwarty. Na początku trzeciej rosyjska drużyna poprawiła wynik na 50:33, a potrzebowała na to niewiele ponad dwóch minut.

Tę passę przerwały trzy punkty z rzędu Ewinga. Jednak tym razem Chimki nie zamierzało osiadać na laurach. Wynik był śrubowany do 27. minuty i rezultatu 63:36. Gdynianom nie udawały się rzuty dystansowe (2 udane z 9), a na deskach coraz większą przewagę mieli rywale (już 28:18 przewaga ich w zbiórkach), mimo że Varda nie oszczędzał się, ale to zaowocowało jedynie pięcioma przewinieniami i przedwczesnym zakończeniem meczu przez środkowego Asseco Prokomu już na początku 23. minuty.

Po trzech kwartach mistrzowie Polski przegrywali 45:70 Co prawda mecz był rozstrzygnięty, ale zwyczaje zostały tylko nieznacznie zmienione. Czwartą kwartę otworzyły oczywiście punkty Chimki, ale tym razem otwarcie w ich wykonaniu było zaledwie 4:0. Na więcej nie pozwolił Mateusz Kostrzewski.

Coraz śmielej poczynał sobie znany z występów w polskiej lidze i... reprezentacji Polski, Thomas Kelati. Urodzony w Walla Walla skrzydłowy w 33. minucie podniósł swój dorobek do 10 punktów, trafiając po raz drugi "trójką". Chimki prowadziły 79:49, a gospodarzy nic nie mogło już uchronić przed klęską! Gdynianie dali sobie rzucić aż 10 "trójek".

W drugim dzisiejszym meczu tej grupy Kalev Tallin przegrał u siebie z Żalgirisem Kowno 66:91 (16:20, 18:19, 18:20, 14:32). Ten wynik nic dobrego nie wróży gdynianom, którzy właśnie występem na Litwie 9 marca zakończą rozgrywki VTB.

• 16 30

• TREFL TO POTĘGA TREFL TO MISTRZ... ale miałem sen...

• 17 31

• :)

ciekawa twarz vardy;) widac z jego strony pelna olewka.tez zawodnik tylko sie koncentruje na eurolige.powtprka z ost sezonu wiec.