King Szczecin - Trefl Sopot 81:83. Koszykarze zapewnili sobie awans do play-off

28 lutego 2021 (artykuł sprzed 3 lat)

Marcin Stefański i Anunwa Omot zgodnie wskazali, że miejsce Trefla Sopot w tym sezonie jest w play-off Energa Basket Ligi. Marcin Stefański i Anunwa Omot zgodnie wskazali, że miejsce Trefla Sopot w tym sezonie jest w play-off Energa Basket Ligi.

Trefl Sopot pokonał na wyjeździe Kinga Szczecin 83:81 (25:24, 19:25, 21:15, 18:17) w 26. kolejce Energa Basket Ligi. Po tym sukcesie podopieczni Marcina Stefańskiego praktycznie zapewnili sobie awans do play-off. Najbliższe mecze rozstrzygną, na którym konkretnie miejscu przystąpią żółto-czarni do drugiej fazy rozgrywek. Zapewne będzie to jedna z pozycji w przedziale 5-7, choć są jeszcze matematyczne szanse, aby zaatakować pierwszą "4".

Trefl Sopot na 3. miejscu w Pucharze Polski koszykarzy do lat 19

KING: Lampe 21, Fakuade 11 (1x3, 10 zb.), Melvin 7 (1x3, 8 zb.), Schenk 6 (1x3), Kikowski 1 oraz Brown 13 (1x3), Purvis 7 (1x3), Thomas 6, Zębski 5 (1x3), Bartosz 4

TREFL: Gruszecki 19 (4x3), Omot 19 (2x3, 5 zb.), Ł.Kolenda 17 (1x3, 5 st.), Moten 8 (2x3), Olejniczak 4 oraz Paliukenas 8, M.Kolenda 6, Leończyk 2 (7 zb.), Kowalenko

Sąsiedzi w tabeli Energa Basket Ligi stoczyli bardzo zacięty bój. Nikt nie odpuszczał, gdyż zwycięzca już w niedzielę praktycznie zapewniał sobie awans do play-off. Trefl zdecydował się na grę zaledwie "9" zawodników, w tym z jedynym klasycznym rozgrywającym - Łukaszem Kolendą, gdyż TJ Haws jest kontuzjowany, a Nikola Radicević pozyskany został dopiero dwa dni temu.

Kłopoty Trefla Sopot na rozegraniu

Na początku 3. minuty goście po rzucie zza łuku Karola Gruszeckiego objął prowadzenie 7:4. Natomiast chwilę potem po akcji 2+1 Łukasza Kolendy poprawił na 10:6.

Aż do czwartej kwarty 4 punkty różnicy to była najwyższa przewaga sopocian. Taka pojawiła się na przykład w 13. minucie, gdy po "trójce" Łukasza było 34:30., czy po kwadransie gry po akcji 2+1 Anunwy Omota (37:33).

Jednak jeszcze przed przerwą inicjatywę przejął King. Rzuty Macieja LampeJakuba Schenka pozwoliły zejść gospodarzom na przerwę z korzystnym wynikiem 49:44. A zaraz po zmianie stron Michael Fakuade poprawił na 51:44.

Trefl odpowiedział wzmocnieniem defensywy. Natomiast w ofensywie Michał Kolenda i Omot już w 24. minucie wyrównali na 53:53. Aż do końca trzeciej kwarty żadnej drużynie nie udało się odskoczyć na więcej niż 2 punkty. Po pół godzinie gry prowadzili sopocianie (65:64), gdyż też część gry "trójką" zakończył Darious Moten.

W czwartej kwarcie podopieczni Marcina Stefańskiego już wyraźnie postawili na rzuty dystansowe. Kolejno trafiali: Omot, Moten i Gruszecki. W 32. minucie Trefl odskoczył na 5 punktów, a po chwili Moten poprawił na 77:70.

Wówczas Jesus Ramirez wziął czas. Hiszpańskiemu szkoleniowcowi udało się poderwać Kinga do walki. Na cztery minuty przed końcem, po "trójce" Fakuade gospodarze zbliżyli się na 78:80.

Koszykarzom obu drużyn na dobre udzieliły się nerwy. Przez ponad 3 minuty żaden z zespołów nie mógł zmienić wyniku. Wreszcie udało się to Ł.Kolendzie, który wykorzystał oba rzuty wolne.

Na 21 sekund przed końcem gry Rodney Purvis popisał się wsadem, a w odpowiedzi ręka zawiodła Gruszeckiego. Karol spudłował dwukrotnie z wolnych, ale na szczęście udało się sopocianom zebrać piłkę na atakowanej tablicy.

Na 9 sekund przed końcem do wolnych podszedł M.Kolenda, ale wykorzystał tylko jeden rzut. Trefl nie pozwolił rywalom na ustawienie akcji za trzy punkty, gdyż od razu sfaulował M.Kolenda. Sędziowie uznali to za przewinienie techniczne.

Z wolnego trafił Paweł Kikowski, a szansy na doprowadzenie do dogrywki nie wykorzystał Lampe. Po jego rzucie piłkę z tablicy zebrał Paweł Leończyk i Trefl mógł się cieszyć z 15. zwycięstwa w rozgrywkach, które jest praktycznie na wagę gry w play-off.

To pokazuje, jaki postęp zrobił zespół trenera Stefańskiego. Jest w czołowej "8" już na pięć meczów przed końcem sezonu zasadniczego, gdy w sezonie 2018/19 do ostatniej kolejki grał o uniknięcie... degradacji. Natomiast w poprzednim, skróconym z powodu pandemii sezonie, był szósty, mając na koncie 12 wygranych.

16 Polpharma Starogard Gdański 27 5 22 2286:2516 32
Drużyny grają systemem każdy z każdym w dwóch rundach (mecz i rewanż). Następnie osiem najlepszych zespołów przystąpi do fazy play-off. Drużyny z miejsc 9-16 zakończą sezon, a ostatnia spadnie z ligi. Jej miejsce zajmie mistrz Suzuki I Ligi.
Tabela wprowadzona: 2021-03-03

Wyniki 26 kolejki

• King Szczecin - TREFL SOPOT 81:83 (24:25, 25:19, 15:21, 17:18)
  • Enea Astoria Bydgoszcz - ASSECO ARKA GDYNIA (przełożony na 9.03)
  • Śląsk Wrocław - GTK Gliwice 80:72 (25:19, 16:16, 23:21, 16:16)
  • Legia Warszawa - Pszczółka Start Lublin 74:72 (18:11, 12:20, 17:16, 27:25)
  • MKS Dąbrowa Górnicza - Arged BMSlam Stal Ostrów Wlkp. 93:100 (26:23, 27:26, 19:31, 21:20)
  • HydroTruck Radom - PGE Spójnia Stargard 73:75 (25:25, 14:20, 16:13, 18:17)
  • Polpharma Starogard Gd. - Polski Cukier Toruń 87:94 (25:16, 20:25, 21:24, 21:29)
  • Enea Zastal BC Zielona Góra - Anwil Włocławek (przełożony na 5.03)