Kinnard i Malesa to za mało

Krzysztof Klinkosz
3 stycznia 2010 (artykuł sprzed 14 lat)

Hit 15. kolejki w Sopocie był niezwykle zacięty, walki nie brakowało również w parterze. Hit 15. kolejki w Sopocie był niezwykle zacięty, walki nie brakowało również w parterze.

Lewrance Kinnard pracował za dwóch, a nawet za trzech koszykarzy, ale Treflowi nie udało się uzyskać korzystnego wyniku, gdyż Amerykanina wsparł mocniej jedynie rezerwowy Paweł Malesa. Sopocianie przegrali dzisiaj u siebie z Anwilem Włocławek 73:80 (22:25, 7:13, 27:15, 17:27).

TREFL: Kinnard 31, Kitzinger 8, Stefański 7, Hawkins 5, Ratajczak 5 - Malesa 17, Kadziulis 0, Załucki 0, Kowalczyk 0, Kietliński 0.

ANWIL: Tujlković 15, Jovanović 15, Pluta 11, Sullivan 10, Szubarga 9 - Dunn 10, Chanas 6, Joyce 4, Wołoszyn 0, Barycz 0.

Gospodarze musieli sobie radzić bez Sauliusa Kuzminskasa. Litwin podczas jednego z treningów nabawił się kontuzji pleców i w niedzielę jedynie dopingował swoich kolegów z trybun. Nie w pełni sił był również jego rodak, Gintaras Kadziulis.

Pierwsze akcje meczu to typowa wymiana ciosów. Prowadzenie obejmowała raz jedna, raz druga drużyna. Sopocianie w 3. minucie wyszli na prowadzenie 5:4, jednak następny fragment przegrali aż 0:9 i zrobiło się 5:13.

W drugiej części inauguracyjnej kwarty sopocianie nieco poprawili skuteczność i zaczęli niwelować straty. Ciężar zdobywania punktów wziął na siebie Kinnard jednak nie miał dostatecznego wsparcia w kolegach z zespołu.

Przed ostatnią akcją pierwszej kwarty sopocianie przegrywali 22:25, na rzut zza linii 6,25 zdecydował się Iwo Kitzinger jednak nie zdołał doprowadzić do remisu.

W drugiej kwarcie długo żaden z zespołów nie mógł trafić do kosza. pierwsi niemoc strzelecką przełamali włocławianie (22:27), trafieniem odpowiedzieli sopocianie, jednak podobnie jak w pierwszej kwarcie, z Anwilem walczył tylko osamotniony Kinnard.

Taka taktyka nie mogła przynieść powodzenia i Anwil powiększał swoją przewagę. W 16 minucie włocławianie prowadzili 32:24 a po rzucie Jamesa Joyce'a w 18 minucie było 36:25 dla Anwilu.

W ekipie gospodarzy zawodziła skuteczność i zbiórki. Dość powiedzieć, że tylko dzięki "trójce" Marcina Stefańskiego w końcówce pierwszej połowy sopocianie poprawili żenującą wręcz zdobycz punktową w drugiej kwarcie, jednak i tak 7 "oczek" zdobytych w 10 minut chwały sopocianom nie przynosi.

Rzut Stefańskiego pozwolił gospodarzom zmniejszyć rozmiary prowadzenia Anwilu do wyniku "jednocyfrowego".

Po przerwie lepsze otwarcie mieli sopocianie. W 24. minucie przegrywali jedynie 38:41. Anwil próbował utrzymywać przewagę rzutami z dystansu, ale w tym czasie ten element gry u nich zawodził.

Sopocianie kontynuowali odrabianie strat i w 26 minucie po pierwszej w meczu celnej "trojce" Kitzingera był remis 41:41. Anwil jednak błyskawicznie odpowiedział "trojką" Nikoli Jovanovicia, odzyskując prowadzenie.

W 27 minucie Anwil prowadził już 48:41 po wolnych Joyce'a. Dystans zmniejszył nieco za chwilę Kitzinger po efektownym wejściu pod kosz, trafiając w niedoczasie, ale po chwili ten sopocki gracz zaliczył czwarte przewinienie.

W 28. minucie doszło do niecodziennej sytuacji. Paweł Malesa w jednej akcji zdobył aż sześć punktów! Rezerwowy Trefla trafił za trzy, a przy tym rzucie był faulowany, a zatem dostał wolnego. Dwa kolejne zaś wolne były wynikiem przewinienia technicznego dla Wołoszyna. Tym samym zrobiło się tylko 50:49 dla Anwilu.

Wreszcie w ostatniej minucie trzeciej kwarty niezmordowany Kinnard wyprowadził swój zespół na prowadzenie 51:50. Po kilkunastu sekundach Cliff Hawkins dołożył trójkę, a kwartę efektownie zakończył Kinnard dając prowadzenie gospodarzom po 30 minutach 56:53.

Początek ostatniej odsłony rozpoczął się od akcji 2+1 Mujo Tuljkovicia i w meczu znów był remis (56:56). Goście na krótko powrocili na prowadzenie (60:58), jednak kolejna "trójka" Malesy sprawiła, że Trefl znów minimalnie prowadził (61:60).

Gospodarze po punktach Kinnarda prowadzili już 63:60, jednak niecelne rzuty i straty piłki sprawiły, że Anwil w 37 minucie wyszedł na prowadzenie 67:63.

Niestety nawet przerwy na żądanie brane przez trenera Karlisa Muiznieksa nie pobudziły sopocian, którzy w końcówce popełniali błąd za błędem. Na niespełna 2 minuty przed końcem meczu Anwil prowadził 73:63 po "trójce" Jovanovicia.

Paweł Malesa trafił z rzędu dwie "trójki" i na minutę przed końcem meczu było 69:74, dwa wolne wykorzystał Kitzinger i sopocianie zmniejszyli straty do 3 punktów (71:74) a na tablicy pozostało 48 sekund do ostatniej syreny.

W ostatnich sekundach meczu sopocianie postanowili faulować, chcąc wykorzystując fatalną skuteczność z rzutów wolnych do tej pory gości. Niestety, Anwil zaczął trafiać w tym elemencie i na 13 sekund przed końcem meczu prowadził 78:71.

Malesa zdobył za moment 72 i 73 punkt dla sopocian jednak na odrabianie strat było już za późno. Anwil, który nie zwykł zbyt często wygrywać w Hali 100-lecia Sopotu, tym razem wyjeżdżał znad morza z tarczą.

Tabela wprowadzona: 2010-01-03
Pozostałe wyniki 15 kolejki PLK: Asseco Prokom Gdynia - Stal Stalowa Wola 102:98 (22:15, 29:23, 25:27, 26:33), Energa Czarni Słupsk - PBG Basket Poznań 72:65 (26:24, 8:10, 23:18, 15:13), AZS Koszalin - Polpharma Starogard Gdański 87:66 (23:16, 26:16, 19:23, 9:11), Sportino Inowrocław - Kotwica Kołobrzeg 77:79 (23:25, 15:17, 18:19, 21:18). W poniedziałek zagrają: Polonia Azbud Warszawa - Znicz Jarosław, mecz Polonia 2011 Warszawa - PGE Turów Zgorzelec przełożony na 27 stycznia.