• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pekin 2022. Zaledwie 8 setnych sekundy od medalu

Jacek Główczyński
16 lutego 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
aktualizacja: godz. 10:40 (18 lutego 2022)
M.in. Kamila Stormowska (nr 51) i Nikola Mazur (11) są w gronie polskich sportowców, którzy dzięki wynikowi uzyskanemu w Pekinie, zapewnili sobie państwowe stypendia. Miejsc w "8" było 12. M.in. Kamila Stormowska (nr 51) i Nikola Mazur (11) są w gronie polskich sportowców, którzy dzięki wynikowi uzyskanemu w Pekinie, zapewnili sobie państwowe stypendia. Miejsc w "8" było 12.

Piotr Michalski zajął 4. miejsce na 1000 metrów w łyżwiarstwie szybkim. Medal przegrał o 0.08 sekundy. Wcześniej na dystansie o połowę krótszym do podium zabrakło mu 0.03 sekundy! Kamila Stormowska była 24. na 1500 metrów w short tracku. To ostatni start łyżwiarki Stoczniowca Gdańsk w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich Pekin 2022. Przypomnijmy, że najlepszy wynik uzyskała ona w sztafecie, w której startowała także jej koleżanka klubowa - Nikola Mazur. Polki uzyskały 6. pozycję, a do oznacza, że zdobyły prawo do otrzymania państwowych stypendiów, które wypłacane są za lokaty w czołowej "8". Taki wynik biało-czerwoni osiągnęli w tej imprezie 13 razy.Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pekin 2022 - harmonogram konkurencji i wszystkie wynikiAktualizacja, 18.02.2022, godz. 10:40

Doskonale zaprezentował się Piotr Michalski w biegu na 1000 metrów w łyżwiarstwie szybkim. Polak nie był brany pod uwagę w gronie kandydatów do medali, musiał startować już w 4. z 15 par, a mimo to uzyskał wyśmienity wynik 1:08.56.Jak się później okazało zajął 4. miejsce, a medal przegrał zaledwie o 0.08 sekundy na rzecz Norwega Haavarda Holmefjorda Lorentzena. Triumfował Holender Thomas Krol (1:07.92) przed Kanadyjczykiem Laurentem Dubeuil (1:08.32).

Dla 27-letniego Michalskiego to najlepsze wyniki w karierze. Dla porównania 4 lata temu w Pjonchangu był 31. i 33. Jednak jest on też wielkim pechowcem. Na 500 metrów medal przegrał o 0.03 sekundy, co oznaczało różnicę 0,5 centymetra!

Przypomnijmy, że jego partnerką życiową jest Natalia Maliszewska, która nie mogła wystartować w swojej koronnej konkurencji w short tracku na 500 metrów, bo miała wtedy pozytywne wyniki badań na obecność koronawirusa.


Środa, 16 lutego była ostatnim dniem startów w short tracku na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich Pekin 2022. Z dwóch łyżwiarek Stoczniowca Gdańsk, zgodnie z zapowiedziami, zaprezentowała się Kamila Stormowska. Tym samym niespełna 22-letnia zawodniczka była najbardziej zapracowaną polską reprezentantką w tej dyscyplinie. Wystartowała bowiem aż w pięciu konkurencjach.

Do rywalizacji na 1500 metrów zakwalifikowano 36 zawodniczek, które w ćwierćfinałach podzielono na 6 serii. Awans z każdej zdobywały po 3 najlepsze z każdego biegu oraz 4 z najlepszymi czasami spośród tych, które zajęły 4. miejsca.Stormowska dzielnie walczyła o awans. Na 10. okrążeniu wysunęła się nawet na 2. miejsce, ale ostatecznie dojechały do mety czwarta w czasie 2:33.603. Szybsze były: Lang Kim (Korea Południowa, 2:32.879), dziesięciokrotna już medalistka olimpijska - Arianna Fontana (Włochy, 2:32.946) i Corinne Stoddard (USA, 2:33.329). Co gorsza dla zawodniczki Stoczniowca decyzją jury do półfinałów zakwalifikowana została także piąta na mecie Julie Letai, a to oznaczało, że nasza reprezentantka straciła też szansę na awans z czasem.

Terminy startów i wyniki wszystkich reprezentantów Polski w ZIO Pekin 2022Ostatecznie Stormowska skończyła na 24. miejscu i był to jej najlepszy występ indywidualnie. 29. była Natalia Maliszewska (2:25.850), która w swojej serii przyjechała do mety jako piąta.

Przypomnij sobie jak Polki jechały po najlepszy w historii wynik olimpijski w short trackuJednak Stormowska, a także druga zawodniczka Stoczniowca - Nikola Mazur mogą opuszczać Pekin zadowolone. Były członkiniami sztafety, która zajęła 6. miejsce, a to oznacza, że zdobyły prawo do otrzymania państwowych stypendiów, które są wypłacane za lokaty w czołowej "8" igrzysk olimpijskich.

- Zdecydowanie najbardziej udany bieg tych igrzysk. Dzięki dziewoje! - tak Mazur m.in. skomentowała występ olimpijski na Istagramie.
A dziś na przykład sztuka awansu do "8" nie udała się sprinterkom w drużynie w narciarstwie klasycznym. Izabela MarciszMonika Skinder zajęły 9. miejsce.

Sylwetki łyżwiarek Stoczniowca Gdańsk i ile medali zdobyć miała Polska na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich Pekin 2022. Wyniki ankiety sprzed rozpoczęcia imprezyWyniki łyżwiarek Stoczniowca Gdańsk w ZIO Pekin 2022
Sztafeta kobiet na 3000 metrów
6. miejsce m.in. w składzie Nikola Mazur i Karolina Stormowska

Sztafeta mieszana
11. miejsce m.in. w składzie Mazur i Stormowska

1500 metrów
24. Stormowska

1000 metrów
26. Stormowska

500 metrów
27. miejsce Mazur, 28. Stormowska


Przypomnij sobie, w jakich okolicznościach łyżwiarki Stoczniowca Gdańsk zdobyły kwalifikację olimpijskąLokat w czołowej "8" w Pekinie polscy sportowcy zdobyli dotychczas 12.

Natomiast jedynym medalistą jest nadal Dawid Kubacki. Tym samym Polska jest w gronie 28 państw z 91 startujących, których przedstawiciel był na olimpijskim podium.Najlepsze wyniki reprezentantów Polski w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich Pekin 2022:
brązowy medal

Dawid Kubacki - indywidualnie skocznia normalna

4. miejsce
Piotr Michalski - łyżwiarstwo szybkie, 1000 metrów
Kamil Stoch - indywidualnie skocznia duża

5. miejsce
Piotr Michalski - łyżwiarstwo szybkie, 500 metrów

6. miejsce
Piotr Żyła, Paweł Wąsek, Dawid Kubacki, Kamil Stoch,
Nikola Mazur, Kamila Stormowska, Natalia Maliszewska, Patrycja Maliszewska - sztafeta na 3000 metrów kobiet w short tracku
Kamil Stoch - indywidualnie skocznia normalna
Dawid Kubacki, Kamil Stoch, Nicole Konderla, Kinga Rajda - drużyna mieszana w skokach narciarskich

7. miejsce
Oskar Kwiatkowski - slalom równoległy w snowboardzie

8. miejsce
Karolina Bosiek, Natalia Czerwonka, Magdalena Czyszczoń - bieg drużynowy na 3 km w łyżwiarstwie szybkim
Klaudia Domaradzka, Mateusz Sochowicz, Wojciech Chmielewski, Jakub Kowalewski - sztafeta w saneczkarstwie
Aleksandra Król - slalom równoległy w snowboardzie
Maryna Gąsienica-Daniel - slalom gigant w narciarstwie alpejskim

Kluby sportowe

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (33)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

Najczęściej czytane