Mistrzowie Polski w motocrossie w Gdańsku

9 września 2013 (artykuł sprzed 10 lat)

Zobacz jak przebiegała rywalizacja w finałowej rundzie cyklu mistrzostw Polski w Gdańsku.

W Gdańsku odbyły się finałowe rundy motocrossowych mistrzostw Polski, które wyłoniły najlepszych zawodników w kraju aż w pięciu kategoriach. W rywalizacji MX Open zwyciężył Łukasz Lonka z Automobilklubu Głogów, który sięgnął również po triumf w całym cyklu. W klasie MX Masters podobnie uczynił jego ojciec - Jacek Lonka. W finałowym akcencie sezonu wzięła udział ponad setka zawodników.

Rywalizacja na torze w Gdańsku - Borkowie przy ul. Starogardzkiej trwała przez dwa dni. Jako pierwsi startowali zawodnicy w klasach MX65, MX2, MX2 Junior i MX Masters. Wielkich niespodzianek nie było, bo dotychczasowy liderzy cyklu obronili swoje pozycje.

Dwoma zwycięstwami sezon zakończył Filip Bukowicz (MX 65), który w całym sezonie uzyskał 474 na 500 możliwych punktów wyprzedzając o 48 "oczek" Dariusza Rapacza i o 58 Wiktora Małeckiego. Cała trójka w tej samej kolejności stanęła na podium zarówno w gdańskiej rundzie, jak i w całym cyklu.

W rywalizacji MX Masters najlepsi byli Jacek LonkaJacek Olszewski, ale to ten drugi zdobył mistrzowski tytuł zachowując w cyklu sporą przewagę sprzed finałowej rundy. W klasie MX2 Junior w Gdańsku najlepszy był Karol Kruszyński, który w klasyfikacji generalnej ukończył rywalizację dopiero na 5. lokacie. Poza czołową trójką w ostatnich zawodach znalazł się Adam Tomiczek z UKS Wiraż Cieszyn, ale i tak ze sporą przewagą triumfował w "generalce".

Podwójne powody do radości miał Łukasz Lonka. Syn Jacka - triumfatora klasy MX Masters, w Gdańsku wygrał w klasach MX Open oraz MX2 kończąc na pierwszym miejscu trzy z czterech startów. W obu kategoriach końcowy triumf był również jego dziełem.

Dwa zwycięstwa i komplet punktów zdobył na zakończenie sezonu w klasie MX 85 Dominik Małecki, któremu jednak do mistrzostwa Polski zabrakło 24 punktów. Tytuł przypadł Jakubowi Barczewskiemu, który w Gdańsku był drugi, ale zdobyte przez niego 82 punkty wystarczyły do obronienia przewagi w całym cyklu.