Wiadomości

Arce odmówiono gry w ekstraklasie

Arka Gdynia

Dlaczego? Zdają się na tym zdjęciu pytać piłkarze Arki (od prawej): Piotr Tomasik, Mateusz Cichocki i Kamil Juraszek. Decyzja Komisji ds. Licencji Klubowych o odmowie gry żółto-niebieskich w ekstraklasie zaskoczyła również władze Arki, które już zapowiedziały odwołanie.
Dlaczego? Zdają się na tym zdjęciu pytać piłkarze Arki (od prawej): Piotr Tomasik, Mateusz Cichocki i Kamil Juraszek. Decyzja Komisji ds. Licencji Klubowych o odmowie gry żółto-niebieskich w ekstraklasie zaskoczyła również władze Arki, które już zapowiedziały odwołanie. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Na boiskach I ligi trwa jeszcze walka o drugie miejsce premiowane awansem, ale Komisja ds. Licencji Klubowych już zdecydowała, kto zasługuje na grę w ekstraklasie. Poza Górnikiem Łęczna, który już wywalczył sobie jedną z dwóch premiowanych pozycji, wskazano na GKS Bełchatów. Natomiast licencji na występy w najwyższej klasie rozgrywek odmówiono m.in. Arce ze względów finansowych. Gdyński klub zapowiedział złożenie odwołania.Jak informowaliśmy, Komisja ds. Licencji Klubowych zaprosiła czołowe drużyny I ligi do składania wniosków na grę w ekstraklasie. Wśród tych klubów znalazła się Arka.

ARKA ZAPROSZONA DO ZŁOŻENIA LICENCJI NA EKSTRAKLASĘ

Po analizie wniosków decyzję ogłoszono już na dwie kolejki przed zakończeniem rozgrywek I ligi. W pełni awans mogą świętować w Łęcznej. Górnik na boisku zapewnił już sobie jedno z dwóch czołowych miejsc w tabeli, a ponadto otrzymał licencję na grę w ekstraklasie, choć z nadzorami infrastrukturalnym i finansowym.

Pod tym samym rygorem Komisja ds. Licencji dopuszcza do gry w ekstraklasie... GKS Bełchatów, choć ten klub na finiszu rozgrywek może jeszcze zostać wyprzedzony przez Arkę Gdynia bądź Dolcana Ząbki. Warianty, do jakich może dojść w dwóch ostatnich kolejkach, znajdziecie pod poniższym linkiem.

SPRAWDŹ, CO MUSI WYDARZYĆ SIĘ NA FINISZU I LIGI, BY ARKA ZAJĘŁA 2. MIEJSCE

Co więcej rywalom Bełchatowa Komisja odmówiła prawa gry w ekstraklasie. Do Arki są natury finansowej. Na dzisiaj gdyński klub nie tylko nie może szykować się do awansu, ale nie ma także prawa występu w I lidze. Wniosek klubu o grę w obecnej klasie rozgrywkowej ma być rozpatrzony 30 maja. Na razie przydzielono 8 licencji na I ligę.

Decyzje Komisji ds. Licencji Klubowych:
1. Licencję na grę w ekstraklasie otrzymały Górnik Łęczna oraz GKS Bełchatów. Ponadto na obydwa kluby zostały nałożone nadzory infrastrukturalne oraz finansowe.

2. Licencji na grę w ekstraklasie odmówiono Arce Gdynia oraz Dolcanowi Ząbki. Obydwa kluby nie spełniły kryteriów F.03 oraz F.04 Podręcznika Licencyjnego. Dolcan nie dostarczył zweryfikowanych przez biegłego dokumentów wymaganych w pkt. 10.5 ust. 5 i 6 oraz 10.6 ust. 9 i 10 Podręcznika Licencyjnego, zaś Arka Gdynia nie uregulowała zobowiązań finansowych w stosunku do podmiotów objętych ochroną licencyjną wynikających z przedmiotowych kryteriów.

3. Licencję na grę w I lidze otrzymały następujące kluby: Chojniczanka Chojnice, GKS Bełchatów, Dolcan Ząbki, Górnik Łęczna, Energetyk ROW Rybnik, Miedź Legnica, Wisła Płock oraz GKS Tychy. Przy czym na GKS Tychy w związku z przebudową stadionu nałożony został nadzór infrastrukturalny.


Obecnie znamy zatem 15 drużyn, które w sezonie 2014/15 na pewno wystąpią w ekstraklasie. Dwa tygodnie temu Komisja ds. Licencji do rozgrywek zakwalifikowała wszystkie wnioski, które złożyły kluby dotychczas występujące w najwyższej klasie rozgrywkowej. Przypomnijmy, że z ekstraklasy, bez względu na wyniki dwóch ostatnich kolejek, zdegradowane zostaną: Widzew Łódź i Zagłębie Lubin.

WSZYSTKIE KLUBY EKSTRAKLASY OTRZYMAŁY LICENCJE NA PRZYSZŁY SEZON

Czego dotyczą zastrzeżenia wobec Arki?. Przywołane przez Komisję kryterium F.03 nakłada na klub obowiązki, które tak opisane są w Podręczniku Licencyjnym PZPN:

"Brak przeterminowanych zobowiązań wobec pracowników, na rzecz ZUS i Urzędu Skarbowego, z tytułu kar nałożonych przez Komisję Dyscyplinarną i Najwyższą Komisję Odwoławczą z tytułu prawomocnych wyroków Piłkarskiego Sądu Polubownego, wobec wojewódzkiego Związku Piłki Nożnej z tytułu płatności składek członkowskich oraz opłat za uczestnictwo w rozgrywkach.

Wnioskodawca musi dowieść, że na dzień 31 marca roku poprzedzającego sezon licencyjny nie ma żadnych przeterminowanych zobowiązań wobec: pracowników, ZUS i Urzędu Skarbowego, z tytułu kar nałożonych przez Komisję Dyscyplinarną i Najwyższą Komisję Odwoławczą, z tytułu prawomocnych wyroków Piłkarskiego Sądu Polubownego, wobec wojewódzkiego Związku Piłki Nożnej z tytułu płatności składek członkowskich oraz opłat za uczestnictwo w rozgrywkach jako wynik zobowiązań umownych i prawnych.

Kryterium to zasadniczo ma pomóc zapewnić, że wskazani pracownicy otrzymają należne im płatności, a związane z nimi składki na ubezpieczenie społeczne i podatki także są odpowiednio rozliczane. Pomoże to usprawnić ochronę określonych wierzycieli, zwiększy wiarygodność klubu i przyczyni się do fair play na boisku i poza nim"
.

Natomiast kryterium F.04 to prognoza finansowa. Jak czytamy w Podręczniku Licencyjnym:

"Wnioskodawca musi sporządzić i przedłożyć prognozę finansową obejmującą okres całego sezonu (tj. od 1 lipca, w którym rozpoczyna się dany sezon rozgrywkowy, do 30 czerwca kończącego sezon licencyjny łącznie na kolejnych 12 miesięcy) w celu udowodnienia Licencjodawcy zdolności do kontynuacji działalności".

Arka nie rezygnuje z ekstraklasy tak na boisku, o czym świadczą zwycięstwa w dwóch ostatnich meczach, choć gdynianie grali w nich przez blisko 2 godziny w "10", jak również nie godzi się z werdyktem Komisji.

ZAGŁOSUJ I WYBIERZ NAJLEPSZEGO PIŁKARZA JEDENASTKI KOLEJKI - CZTERECH GRACZY ARKI NOMINOWANYCH

"Wciąż gramy o Ekstraklasę" - podkreśla klub na swojej stronie internetowej. Gdynianie liczą, że już we wtorek otrzymają uzasadnienie decyzji, a następnie złożą od niej skuteczne odwołanie. Jednak w opublikowanym komunikacie już odnoszą się do części zarzutów, które zostały postawione.

Komunikat Arki
Klub informuje, że (...) otrzyma uzasadnienie decyzji dot. Licencji na grę w Ekstraklasie w sezonie 2014/15 i zgodnie z procedurą licencyjną będzie się od niej odwoływał oraz składał stosowne wyjaśnienia i ewentualne dokumenty, których oczekiwać będzie Komisja.

Klub zapewnia, że nie są kwestią sporną zobowiązania wobec ZUS i Urzędu Skarbowego, które na bieżąco opłaca, a w złożonej dokumentacji przedstawił stosowne oświadczenia z w/w instytucji.

Jednocześnie podtrzymujemy nasze stwierdzenia przed sezonem, że Klub jest w zdecydowanie lepszej kondycji finansowej niż 1-2 lata temu , gdy otrzymywał poprzednie licencje. Mamy nadzieję, że w drodze odwoławczej uzyskamy akceptację Komisji dla złożonego wniosku.


Oczywiście te wszystkie starania nabiorą wielkiej walki dopiero wówczas, gdy Arka na boisku wywalczy 2. miejsce. Gdy bowiem obecna tabela I ligi nie ulegnie zmianie, a żółto-niebiescy ukończą rozgrywki za GKS, to z ekstraklasy cieszyć się będą w Bełchatowie.

Natomiast nie ma możliwości, że Arka skorzysta na odmowie przyznania licencji na ekstraklasę Dolcanowi Ząbki. Nawet teoretycznie nie można zestawić takiej kombinacji wyników w dwóch ostatnich kolejkach, aby w końcowej tabeli Dolcan zajął 2., a Arka 3. miejsce. Istnieje tylko możliwość, że te zespoły oraz GKS ukończą sezon z dorobkiem 57 punktów. Wówczas decydowałaby mała tabela uwzględniająca wyniki między zainteresowanymi, a w niej gdynianie byliby najsłabsi.

BILANSE BEZPOŚREDNICH MECZÓW ARKI, GKS I DOLCANU

Tabela po 32 kolejkach

Piłka nożna - I liga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Górnik Łęczna 32 17 9 6 44:25 60
2 GKS Bełchatów 32 16 9 7 45:27 57
3 ARKA GDYNIA 32 15 8 9 50:35 53
4 Dolcan Ząbki 32 14 9 9 56:37 51
5 Termalica Bruk-Bet Nieciecza 32 13 10 9 37:30 49
6 Olimpia Grudziądz 32 15 4 13 35:37 49
7 Wisła Płock 32 13 9 10 34:31 48
8 GKS Katowice 32 11 11 10 40:41 44
9 Sandecja Nowy Sącz 32 11 10 11 29:36 43
10 Miedź Legnica 32 11 10 11 40:33 43
11 Kolejarz Stróże 32 11 8 13 34:36 41
12 Flota Świnoujście 32 9 11 12 27:34 38
13 GKS Tychy 32 9 10 13 33:44 37
14 Chojniczanka Chojnice 32 8 13 11 31:32 37
15 Stomil Olsztyn 32 9 10 13 36:41 37
16 Puszcza Niepołomice 32 8 9 15 34:50 33
17 Energetyk ROW Rybnik 32 6 15 11 40:46 33
18 Okocimski KS Brzesko 32 4 11 17 17:47 23

Tabela wprowadzona: 2014-05-25

aktualna tabela »

Wyniki 32 kolejki:

 • Chojniczanka - ARKA GDYNIA 0:1 (0:0)
 • Wisła Płock - Sandecja Nowy Sącz 2:0 (1:0)
 • Olimpia Grudziądz - Górnik Łęczna 0:1 (0:0)
 • GKS Bełchatów - Flota Świnoujście 3:0 (2:0)
 • GKS Tychy - Okocimski Brzesko 2:0 (0:0)
 • Stomil Olsztyn - GKS Katowice 3:1 (1:0)
 • Termalica Bruk-Bet Nieciecza - Miedź Legnica 2:0 (2:0)
 • Puszcza Niepołomice - Energetyk ROW Rybnik 1:1 (0:0)
 • Kolejarz Stróże - Dolcan Ząbki 2:1 (1:0)

Opinie (201) ponad 50 zablokowanych

 • (4)

  Początek końca

  • 74 38

  • Najpierw trzeba awansować

   a to nierealne

   • 23 6

  • nieszczęsny klub, spalona ziemia, miasto bez perspektyw (1)

   • 23 20

   • A Twoja wioska jakie ma perspektywy ?

    • 4 5

  • To skandal! Odwolajmy sie z tym do naszego przyjaciela Fryzjera

   • 4 3

 • eeee tam spoko (8)

  Spoko wejdą oddadzą , luz. 2/3 klubów które wchodziło ostatnimi czasy miało ten sam problem

  • 42 38

  • Jako kibic Arki powiem tak ! (7)

   Nie płacenie czegokolwiek co jest wymagane i w terminie powinno być bardzo surowo karane - dla wszystkich i to bez wyjątków !
   Nie płacenie piłkarzykom oczywiście tez !
   Dopuszczanie drużyn z obojętnie jakim zadłużeniem - dyskwfalfikacja dla PZPN !!!

   I nie jest to tylko domena Arki jeżeli jest !
   Te kluby to są prywatne firmy , zakaz sponsorowania klubów z budżetu Państwa.!!!!
   Zysk firm państwowych w całości do budżetu a nie do prywatnych klubików !!!
   , samorządy ok to ich kasa, ludzie wybierają je by ich reprezentowały i rządziły w ich imieniu na lokalnym rynku !

   • 12 7

   • (1)

    A dlaczego zysk takiego KGHM ma iść w całości do budżetu, skoro udziały Skarbu Państwa w tej spółce to niewiele ponad 30%?

    • 8 4

    • OK

     30 % DO BUDŻETU !

     • 2 2

   • co za belkot (2)

    Człowieku w statucie każdej spółki skarbu państwa jest zapis o puli środków przewidzianych na reklamę i sponsoring i żadna spółka z tego nie zrezygnuj. To są koszty które spółki wrzucają sobie po stronie kosztów. Nikt o zdrowym rozsądku na walnym zgromadzeniu nie zmieni tak korzystnego zapisu.

    • 10 2

    • ALEX ? (1)

     Korzystne dla kogo ?

     Dla np. koncertu Madońskiej z budżetu Państwa, nie powstających przedszkoli , braku wsparcia dla rodzin ?itp, itd ?
     Po cholerę reklama Energi na stadionie ?
     Lotosu mamy reklamę przy dystryburorze jak wlewamy paliwo i pada zawsze brzydkie słowo - k...wa jak drogo ?

     Co ona reklamuję ? Drogi prąd kosztem odbiorców przy afrykańskich zarobkach klientów ?

     Czyli jak mniemam według twojej opinii lub stwierdzenia faktów spółki Skarbu Państwa działają w kwestii finansów na jego szkodę finansową ?

     Sponsorować to sobie może prywatny przedsiębiorca ze swojej prywatnej kieszeni !
     Jak ma z czego bo ciągle słychać że ledwo wiążą koniec z końcem tak że często brak im kasy na pensje , a jeżeli już je ma to w większości na minimalne wynagrodzenie.!!!!

     Reklama lania w ligach europejskich , wstydu i zażenowania kibiców na meczach e - kasy ?

     • 2 1

     • Kolego nie rozumiesz.

      Jest pewna ustawowa i statutowa pula przewidziana na reklamę, sponsoring i koszty reprezentacyjne w każdej niemalże firmie. Środki te są wolne od podatku. Gdyby te środki przenieść na stronę dochodu, trzeba byłoby zapłacić od tego podatek. Stworzono takie możliwości po to, aby między innymi zachęcić właśnie firmy do sponsorowania sportu, ale także do wspierania różnych działań chociażby charytatywnych. Wyobraź sobie teraz sytuację, w której Orlen, Lotos czy Grupy Energetyczne zaprzestają jakiegokolwiek sponsoringu?Piłka nożna, sporty motorowe, koszykówka, siatkówka praktycznie spadają na sam margines. W tej kwestii nic nie zmieniło się od lat i nie zmieni. W przeszłości sponsorowały kopalnie, duże zakłady przemysłowe, po zmianach ustrojowych sponsorują spółki skarbu państwa i prywatne także. To jest z zyskiem dla obojga stron.

      • 1 2

   • Czemu kasa z samorządów do klubów? (1)

    ja nie chcę aby moje podatki poszły na klub tylko na szkoły, służbę zdrowia.
    A tak poza tym śledziu boli cię, że arki nie sponsorują duże firmy.
    Wiesz co to jest reklama? a za reklamę trzeba płacić.
    Mała różnica jest taka, że te firmy wybierają najlepsze kluby sportowe w regionie i u nich się reklamują.
    Czemu nie reklamują się u arki? przeszłość mówi ci wszystko

    • 2 2

    • Smakoszu śledzi !

     Cieszę się iż jesteś smakoszem czegoś coś co jest dobre . Smacznego !
     A tak na poważnie !!!!

     1.Reklama kojarzy mi się z nachalnym wciskaniem słabego towaru.
     Dobry towar specjalnej reklamy nie potrzebuje . !!!!
     2. Pracą na "śmieciówkach" dla absolwentów - bezrobotnych po jej pokrewnych kierunkach studiów. !!!!
     3.Oszukiwaniem iż towar jest najlepszy gdzie wszyscy widzą iż jest lipa !
     4.co do przeszłości podaj mi chociaż jeden klubik piłkarski w Polsce który jest czysty , bez bajek tylko proszę !!!!!

     Najlepsze kluby w regionie ? - To te amatorskie , stowarzyszenia !!!!

     • 2 3

 • Pytanie do Panów KIbiców... (6)

  ... z portalu ARKOWCY:
  - dlaczego nie ma możliwości oceniania piłkarzy po ostatnim meczu w Chojnicach???!!!

  Czyżby dlatego, że wasz ziomal Krzysiu otrzymał by masakrycznie niską notę za debilne zachowanie w okolicach 12 minuty i czerwoną kartkę?

  - O zgrozo, mogłoby wyjść na to że warszawiak "Jarza" który wzorowo pilnował tyłów miałby dużo wyższą notę. Nieprawda? A to ON przecież jet winny braku awansu w tym roku.

  • 69 25

  • zaliczyłeś wtope w akcji "trzeźwy poranek"

   i żale wylewasz

   • 22 20

  • to jest obiektywnosc takich poratlikow potrafia tylko wrzeszczec i krytykowac ale nic konstruktywnie (2)

   • 11 11

   • ten portal ma wieksza poczytalnośc od chocby trojmiasto sport, więc lepiej siedź cicho (1)

    głosowania nie ma bo nie było relacji ze spotkania, proste!
    chcesz oceniać postawę zawodników na podstawie kilku wpisów z portalu chojniczanki?

    • 15 13

    • sprawdz znaczenie słowa poczytalność rybo!

     nie używaj słów, których znaczenia nie rozumiesz.

     • 13 6

  • bo nie było transmisji to jak chcesz oceniać (na meczu tez nie byłeś) (1)

   na podstawie relacji tekstowej przyznasz noty?

   ocen nie było po wielu meczach bez transmisji

   • 12 7

   • Czyli nie jezdzicie na swoje mecze? Moze ci z Chojniczanki niech wam opowiedza

    jak graly wasze sledziuchy?

    • 5 1

 • PZPN ? (1)

  Hmmm, o PZPN to znam tylko jedną przyśpiewkę i nawet nie jest taka trudna :) a i Zibi dodaje , że to ładna piosenka :D żenada ten nasz PZPN.

  • 27 24

  • warszawa zazdrosci derbów

   taka prawda

   • 4 0

 • (6)

  Tą decyzją pzpr chce odebrać wolę walki w ostatnich meczach (słynna drukarnia bełchatowska triumfuje)

  • 35 33

  • (3)

   TO są te długi w ARCE czy nie ?

   • 33 3

   • na pewno mniejsze niż w Lechii, Ruchu czy Górniku (2)

    • 10 27

    • czyli są

     • 17 5

    • Byś się ździwił.

     • 0 0

  • Jakby była jakaś wola walki, to wygraliby w Stróżach, przestań żyć nadzieją.

   • 10 7

  • najsłynniejsza drukarnia w tym kraju to szpArka udokumentowane jest to prawomocnymi wyrokami niezawisłych sądów teraz szukacie lepszych od siebie ale jesteście nie do pobicia drukarze

   • 1 0

 • no i jest drugie dno (4)

  po tej info mozna podejrzewać, że fatalna gra zawodników w ostatnim czasie spowodowana była po prostu zaległościami finansowymi i brakiem wypłat. A ja naiwny kibic szukałem niewiadomo jakich przyczyn. Jak mawiał klasyk -"kasa Misiu, kasa" - po prostu

  • 50 8

  • Zamiast podejrzewać po prostu spytaj. (3)

   Kopacze dostawali regularnie kasę. Klub się o to starał by właśnie nie było pretekstu dla nich. Może przez to gdzie indziej zabrakło...

   • 6 11

   • wcale nie dostawali, a premie im wiszą już z rok i nikt ich nawet nie powąchał zapytaj ich ale skoro wiesz lepiej

    • 5 1

   • Kazdy zawodnik arki ma minimum 2 miesiace zaleglosci , nie placa nawet młodym w rezerwach . O premiach za tamten rok nawet sie nie mowi jakby tematu nie bylo. Albo jestes prezesem albo jakas pitolą obrazajaca kopaczy

    • 2 0

   • Fryzjer dopomina sie o zaleglosci. Stad ten caly rozgardiasz.

    • 2 1

 • a podobno to Lechia jest zadłużona, a w areczce wszystko OK, jak widać nie bardzo... (5)

  no ale nic, Szczurek znowu sypnie z pieniedzy mieszkańców

  • 55 25

  • (4)

   tak jak adamowicz juz sypnal na lechie.

   • 11 20

   • (1)

    Lechia ma potencjał a śledzie... w sumie teŻ na IV ligę

    • 24 11

    • Lechia ma potencjał a śledzie korty tenisowe na Aidsmonda hahahaha

     • 1 0

   • Każdy klub jest wspomagany przez miasto, nie tylko Lechia czy Arka (1)

    problem w tym ze Arka jest na prawie wyłącznym utrzymaniu miasta, dodatkowo nie trzyma sie budżetu i generuje dodatkowe koszty dla miasta.

    • 9 1

    • wszyscy w Gdyni mają wywalone na arke i nikt nie chce sponsorować skorumpowanego dziwoląga bez własnego stadionu

     • 1 0

 • Marek

  Nie not po ostatnim meczu ale muszę to napisac Krzysiek ty baranie

  • 22 2

 • równie dobrze mogliby odmówić gry w lidze mistrzów - też im to nie grozi

  • 39 10

 • Wiadomo, boją się nas tam i nie chcą Arki w ekstraklasie wiec robia wszystko co mogą (1)

  Ale będzie dobrze

  • 29 48

  • hahahaha tak sobie tłumacz głupsi od ciebie uwierzą w te brednie hahaha

   • 23 9

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższe spotkanie Arki

początek meczu: 23.10.2021 godz. 15:00 LIVE!

mecz ligowy

Jak typują inni

1

95%

96 typowań

x

5%

5 typowań

2

0%

0 typowań

TYPUJ!

Najwyżej ocenieni zawodnicy Arki

Najlepiej typujący wyniki Arki

imię i nazwisko typowań pkt. skuteczność
1. Robert Jaworski 14 23 57.1%
2. Emil P. 14 23 57.1%
3. Wojciech Władziński 14 23 57.1%
4. Jacek P. 14 23 57.1%
5. Grzegorz Preiss 14 23 57.1%

Terminarz

23.10 (sob) godz.15:00 ARKA Gdynia typuj Resovia LIVE!
26.10 (wt) godz.13:30 Lechia Zielona Góra typuj ARKA Gdynia
31.10 (nd) godz.12:40 Miedź Legnica typuj ARKA Gdynia
17.10 (nd) godz.12:40 ŁKS Łódź 1:0 ARKA Gdynia LIVE!
08.10 (pt) godz.17:30 ARKA Gdynia 0:0 Korona Kielce LIVE!

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »

Najczęściej czytane