Klucz do sukcesu to defensywa

15 kwietnia 2009 (artykuł sprzed 15 lat)

Koszykarze Asseco Prokom niesamowite emocje zgotowali kibicom na inaugurację play-off. Gdy w trzech pozostałych parach ćwierćfinałowych już przed świętami poznaliśmy rozstrzygnięcia, to mistrzowie Polski muszą po raz piąty zmierzyć się z Atlasem Stalą Ostrów. W piątek o godzinie 19.00 sopocianie ugoszczą rywala w decydującym starciu u siebie.

Finał z udziałem żółto-czarnych to nieodzowny obrazek na krajowych parkietach od 2002 roku. Dwa pierwsze podejścia do tytułu mistrzowskiego było jeszcze nieudane, ale od 2004 roku to Sopot nieprzerwanie siedzi na tronie przeznaczonym dla najlepszej drużyny PLK. Trudno sobie wyobrazić, aby ta passa w tym roku przerwana została już w ćwierćfinale i nie było ósmego finału z rzędu.

Atlas Stal to zaledwie dziewiąta drużyna sezonu zasadniczego. Ostrowianie stracili w nim do Asseco Prokom aż osiem punktów, choć już wówczas pokazali, że z ekipą Tomasa Pacesasa grać potrafią. U siebie triumfowali w połowie stycznia 86:84, a w pierwszej rundzie przegrali w Sopocie nieznacznie - 86:90. Już wówczas zdumiewała słabość obrony mistrzów, albo raczej swoboda ofensywna podopiecznych Andrzeja Kowalczyka.

Ćwierćfinały pokazały już dobitnie, że żółto-czarni mogą wygrywać, jeśli nie stracą powyżej 80 punktów. Tak było w meczach numer dwa i trzy play off (84:78, 85:79). Natomiast pójście na wymianę ciosów kończyło się tym, że obie ekipy łamały barierę 90 punktów, ale minimalnie lepsi byli ostrowianie (92:90 i 97:96).

- Na ostatnich treningach pracowaliśmy właśnie nad defensywą, gdyż z tego powodu przegrywaliśmy mecze. Oczekuję, że drużyna zagra z pełną koncentracją. Nawet nie wyobrażam sobie innego wyniku niż nasze zwycięstwo - zapewnia trener Asseco Prokom.

Dobre wejście w mecz, a następnie nie odpuszczanie nawet na kilka minut rzeczywiście może być również kluczowym aspektem piątkowej konfrontacji. W Ostrowie mistrzowie sprawiali wrażenie jakby za bardzo pewnych siebie. W pierwszym wyjazdowym spotkaniu w inauguracyjnej kwarcie przegrywali różnicą 15 punktów, ale nim skończyła się pierwsza połowa już prowadzili. Może dlatego w drugim starciu sopocianie na serio do gry zabrali się dopiero w ostatniej kwarcie, gdy mieli już stratę 22 punktów. Jednak okazało się, że mecz był dla nich za krótki, gdyż do dogrywki zabrakło jednego punktu...

Aby na żywo zobaczyć piątkowy mecz trzeba wykupić bilety, których ceny kształtują się następująco: 100, 50, 35, 25, 20 i 10 zł. Ci którzy nie przyjadą do hali przy ul. Goyki, mogą obejrzeć bezpośrednią transmisję w TVP Sport.