Tripapina i Rajski wywalczyli buzdygany

21 grudnia 2015 (artykuł sprzed 8 lat)
Najlepsi uczestnicy XXII Turnieju o Buzdygan Jego Magnificencji Rektora AWFiS Gdańsk. Najlepsi uczestnicy XXII Turnieju o Buzdygan Jego Magnificencji Rektora AWFiS Gdańsk.

W międzynarodowej obsadzie florecistki i floreciści rywalizowali w XXII Turniej o Buzdygan Jego Magnificencji Rektora AWFiS Gdańsk. Najlepiej w ekipie gospodarzy zaprezentowali się: Magdalena Knop, która awansowała do finału oraz Michał Janda, osiągając ćwierćfinał. Oboje przegrali z triumfatorami: Swietłaną Tripapiną (Rosja) i Leszkiem Rajskim (Wrocławianie).

Na planszach w Gdańskiej Szkole Floretu stawiło się 60 zawodniczek i 70 zawodników. Krajowa stawka walczyła o punkty Pucharu Polski, a rywali z Rosji, W.Brytanii i Belgii do przyjazdu do naszego kraju zachęciła możliwość wzbogacenia konta w cyklu Młodzieżowego Pucharu Europy do lat 23.

Z zagranicznych ekip najmocniejsza była zdecydowanie ta ze Wschodu. "Sborna" do szerokim finałów (po 8) wprowadziła aż pięcioro swoich przedstawicieli. Dwoje z nich stanęło na podium, w tym miejsce na najwyższym wywalczyła Swietłana Tripapina. 21-letnia Rosjanka to brązowa medalistka mistrzostw świata juniorów. W finale pokonała Magdalenę Knop 15:7.

Zawodniczka Sietom AZS AWFiS na klubowych planszach potwierdziła dobre przygotowanie do sezonu, zdobywając kolejne punkty, które mogą pomóc jej w zdobyciu kwalifikacji olimpijskiej. Gdańszczan w tym sezonie, w trzech startach Pucharu Świata zdobyła najwięcej punktów z biało-czerwonych. Za 23. miejsce w Turynie zainkasowała 60, a za 39. pozycje w Cancun i St-Maur po 15. Kolejną okazję ku temu będzie miała w Gdańsku od 15 do 17 stycznia 2016 roku.

PO RAZ DWUNASTY ZAWODY PUCHARU ŚWIATA FLORECISTEK ODBĘDĄ SIĘ W GDAŃSKU

Na najniższym stopniu podium stanęły inne reprezentantki Polski: Martyna Synoradzka i Martyna Jelińska. Natomiast ubiegłoroczna triumfatorka i aktualna liderka krajowego rankingu - Hanna Łyczbińska ukończyła zawody dopiero na 9. miejscu.

Wyniki kobiet:
Ćwierćfinały:
Swietłana Tripapina - Kristina Samsonowa (obie Rosja) 15:9, Martyna Synoradzka (AZS AWF Poznań) - Julia Walczyk (Zjednoczeni Pabianice) 14:13, Martyna Jelińska - Marta Łyczbińska (obie Budowlani Toruń) 12:8, Magdalena Knop (Sietom AZS AWFiS Gdańsk) - Renata Tomczak (IKS Jamalex Leszno) 15:11

Półfinały:
Tripapina - Synoradzka 15:10, Knop - Jelińska 14:10

Finał:
Tripapina - Knop 15:7

Kolejność:
1. Tripapina, 2. Knop, 3. Synoradzka i Jelińska, 5. Samsonowa, 6. Walczyk, 7. M.Łyczbińska, 8. Tomczak

W turnieju także tylko jeden gdańszczanin przebił się do czołówki. To rozczarowanie, gdyż aż 4 znajduje się w czołowej "5" krajowego rankingu.

Michał Janda w turnieju sklasyfikowany został ostatecznie na 6. miejscu po porażce w ćwierćfinale z Leszkiem Rajskim 13:15. Starszy od 8 lat od zawodnika Sietom AZS AWFiS wrocławianin był tego dnia poza zasięgiem rywali. W kolejnych walkach, które dzieliły go od 1. miejsca, wygrywał jeszcze łatwiej niż uczynił to z przedstawicielem gospodarzy.

Wyniki mężczyźni:
Askar Chamzin Askar (Rosja) - Paweł Szumielewicz 15:14, Leszek Rajski Leszek (obaj Wrocławianie) - Michał Janda (Sietom AZS AWFiS Gdańsk) 15:13, Andrzej Rządkowski (Wrocławianie) - Paweł Borontow (Rosja) 15:12, Mateusz Ulanowski (AZS AWF Warszawa) - Ilja Degtjarew (Rosja) 15:11

Półfinały:
Rajski - Chamzin 15:7, Ulanowski - Rządkowski 15:13

Finał:
Rajski - Ulanowski 15:4

Kolejność:
1. Rajski, 2. Ulanowski, 3. Chazmin i Rządkowski, 5. Borontow, 6. M.Janda, 7. Szumielewicz, 8. Degtjarew

Opinie (8) 1 zablokowana

• szermierka w Gdańsku schodzi do coraz większego podziemnia

zawody już na dobre robią tylko dla rodzin

• 2 0

• buzdygan (3)

Gratulować tym co wygrali Sietom czy Atena nie dbają o swoich zawodników.Szkoda że ten klub idzie na ilość a nie na jakość Poznań, Warszawa ,Wrocław mają nie wielką ilość zawodników a pokonują Gdańsk.W Gdansku jest 20 zawodników a w innych klubach trzech i oni wygrywają Gdańsk nie potrafi trenować szermierzy Może czas pomyśleć nad zmianami Sobczakowie pomyślcie nad zmianami Pozdrawiam

• 3 0

• Do ja

Ja. Mam pomysl. Może ty zacznij trenować i dbac o zawodnikow

• 0 1

• Jeszcze raz do ja

Mily człowieku. Zastanow się,co piszesz.Wymien chociaż jeden wynik międzynarodowy cytowanych klobow szermierczych i zobacz,jakie wyniki międzynarodowe mieli w tym roku szermierze Sietomu i Ateny

• 0 0

• ja

Cytowane przez Ja kluby to takie w stylu Polska Mistrzem Polski. Tyle

• 0 0

• Zrozumcie (2)

Nie ma w Polsce drugiego takiego klubu,ktory tak bardzo dba o swoich zawodnikow jak Sietom i Atena

• 0 3

• Drodzy Rodzice

Nie wysylajcie swoich nieutalentowanych dzieci na szermierke a będą wspaniale wyniki