Śląsk ograł Trefla w ostatniej minucie

31 stycznia 2016 (artykuł sprzed 8 lat)

Starta przy wyrzucie piłki z autu, a następnie rzut z okolicy 9. metra za trzy punkty - takie dwa błędy popełnił w końcówce meczu ze Śląskiem Wrocław Piotr Śmigielski. Starta przy wyrzucie piłki z autu, a następnie rzut z okolicy 9. metra za trzy punkty - takie dwa błędy popełnił w końcówce meczu ze Śląskiem Wrocław Piotr Śmigielski.

Koszykarze Trefla nie mają litości dla swoich kibiców. Po raz trzeci z rzędu przegrali mecz w końcówce. Tym razem w ostatniej minucie spotkania prowadzenie odebrał im Śląsk, choć wydawało się, że żółto-czarni mają wszystko pod kontrolą. We Wrocławiu ulegli jednak 76:81 (18:17, 21:19, 23:21, 14:24) i ponownie zbliżają się do dna tabeli.

Śląsk: Jarmakowicz 14 punktów, Ikovlev 14 (1x3, 7 zb.), Jankowski 13 (3x3), Kowalenko 7 (1x3), Kulon 5 oraz Williams 19, Chanas 7 (1x3), Han 2

TREFL: Duren 19 (2x3), Majok 17 (6 zb.), Śmigielski 11 (5 zb.), Dutkiewicz 2, Kulka 2 oraz Dzierżak 10, Motylewski 5, Krefft 3 (1x3), Stefański 2, Stefanik 2

W hali we Wrocławiu spotkały się drużyny, którym gra z pozycji gospodarza - Śląsk i gościa - Trefl nie sprawiała w tym sezonie wiele przyjemności. Przed niedzielnym starciem pierwsi z nich wygrali na własnym parkiecie zaledwie 1 z 9 spotkań. Natomiast żółto-czarni przywozili tylko porażki z 9 meczów poza domem.

Sopocianie myśleli o tym, aby ponownie nie dać się pokonać rywalom w końcówce spotkania. Tak było w dwóch poprzednich meczach z Asseco Gdynia i MKS Dąbrowa Górnicza. Każde z nich przegrywali różnicą 2 punktów.

Po dwunastu meczach przerwy trener Zoran Martić zdecydował się ponownie wystawić w pierwszej piątce Piotra Śmigielskiego. Wcześniej próbował tego dwa razy, a obrońca zdobywał odpowiednio 16 i 2 pkt. I tym razem nie wyszło to Śmigielskiemu na dobre. W pierwszej kwarcie zdobył tylko dwa punkty.

Najpierw najaktywniejsi w ataku byli Ater Majok oraz Tyreek Duren. Później dołączyli się pozostali koszykarze. W pierwszej kwarcie prowadzenie zmieniało się aż 8 razy. Ostatecznie zostawili je dla siebie w 10. minucie sopocianie po dwóch celnych rzutach wolnych Pawła Dzierżaka (17:18).

Śmigielski rozpoczął za to od 4 pkt drugą kwartę. Świetnie weszli w nią także młodzi koszykarze żółto-czarnych. Kolejno celne trafienia zaliczali Dzierżak, Jakub Motylewski i za trzy Paweł Krefft, a Trefl prowadził 29:19. W odpowiedzi gospodarze zaliczyli serię punktową i ponownie wynik zbliżał się remisu. Na koniec pierwszej połowy Treflowi udało się go uniknąć za sprawą rzutu za trzy punkty Durena (36:39).

5 punktów z rzędu Majoka, dwa wolne Marcina Dutkiewicza i również na początku trzeciej kwarty sopocianie zbudowali 10-punktową przewagę (36:46). Także tym razem pozwolili Śląskowi odpowiedzieć serią trafień. Przez ostatnie trzy minuty tej części gry punkty dla żółto-czarnych zdobywali tylko rozgrywający: Duren - 5 i Dzierżak - 4.

Na 10 min. przed końcem sopocianie prowadzili 62:57. 120 sekund później, po trafieniu Francisa Hana zrobiło się tylko 64:63 dla gości. Szybko trójką odpowiedział Josip Bilinovać więc Trefl ponownie odskoczył. Takiej przewagi jak w dwóch wcześniejszych kwartach nie udało się jednak zbudować. Pachniało kolejną, dramatyczną końcówką z udziałem sopockich koszykarzy. Wtedy pod koszem rywali zaczął rządzić Majok. Najpierw zdobył punkty efektownym wsadem, który poderwał z parkietu konstrukcję kosza, a następnie rzutem nad Jarvisem Williamsem (67:73).

Gracze Śląska za wszelką cenę chcieli zniwelować straty rzutami za trzy punkty, ale te nie wpadały do kosza. A kiedy piłkę zebrał Williams, to dwukrotnie został zablokowany przez Majoka. Niemoc gospodarzy przerwał na 2 min. przed końcem celnym rzutem wolnym Norbert Kulon (68:73). 30 sekund później za dwa z faulem i wolnym trafił Williams i zaczęło robić się gorąco (71:73). Na 57 sekund przed końcem mieliśmy już remis 73:73. Doprowadził do niego wolnymi Denis Ikovlev.

Trener Martić poprosił o czas i rozrysował akcję. W niej jeden na jednego grał Śmigielski, który przy próbie wejścia pod kosz został sfaulowany. Trafił tylko raz, a na zegarze widniało 46 sekund do końca kwarty. Po czasie dla trenera Śląska Emila Rajkovicia piłkę pod koszem dostał Williams. A że pilnował go niższy Bilinovać, to Amerykanin spokojnie umieścił piłkę w koszu (75:74). Trefl miał 35 sekund, aby przejąć prowadzenie lub doprowadzić do dogrywki. Wyrzucający piłkę z aut Śmigielski podał jednak do zawodnika gospodarzy. W rezultacie faulowany był Kulon, który trafił dwa osobiste (77:74). Z szybką akcją wyszedł Duren, został faulowany, ale to nie dawało rzutów wolnych. Trefl zaczął z autu, mógł przygotować akcję pod rzut za trzy punkty, ale niespodziewanie na taki wariant, będąc około 9 metrów od kosza zdecydował się Śmigielski. Nie trafił nawet w obręcz.

Na zegarze pozostawało 16 sekund. Za chwilę dwa wolne na punkty zamienił Michał Jankowski, w odpowiedzi za trzy rzucał Duren i został sfaulowany. Trafił tylko dwa z trzech wolnych (79:76), a kiedy to samo uczynił po drugiej stronie parkietu Jankowski było po meczu.

Wyniki 18 kolejki

• ASSECO GDYNIA - Polski Cukier Toruń 69:73 (13:15, 17:13, 14:23, 25:22)
  • Śląsk Wrocław - TREFL SOPOT 81:76 (17:18, 19:21, 21:23, 24:14)
  • BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski - Rosa Radom 69:62 (23:16, 15:13, 17:15, 14:18)
  • Polpharma Starogard Gdański - Siarka Tarnobrzeg 81:79 (16:20, 15:19, 23:16, 27:24)
  • AZS Koszalin - Polfarmex Kutno 78:86 (14:20, 25:19, 16:27, 23:20)
  • MKS Dąbrowa Górnicza - Start Lublin 71:49 (19:21, 10:12, 27:8, 15:8)
  • King Wilki Morskie Szczecin - Stelmet BC Zielona Góra 67:74 (20:10, 13:19, 18:21, 16:24)
  • PGE Turów Zgorzelec - Anwil Włocławek 75:94 (23:15, 16:25, 20:27, 16:27)
  • 10 lutego
  • Śląsk Wrocław - Energa Czarni Słupsk

Opinie (27)

• Tragedia ! Na 2 minuty prowadzili 6 cioma ! Co ten trener wyrabia !

• 24 0

• Nie wierzę, po prostu nie wierzę (4)

Cała druzyna na psychoterapię, a przede wszystkim Śmiegielski i Duren
    Który już raz zawalają mecz w końcówce wczesniej grając dobrze?
    Trener który sobie nie radzi z problemami też- do widzenia
    Tu akurat pieniadze nie grają, no chyba że najsłabsze emocjonalnie ogniwa posadziło by się w końcówce na lawie, ale nie ma na o odpowiednich następców

• 16 0

• Idziemy na rekord Guinessa z przegrnymi końcówkami

Treneiro po raz kolenjy obnażył swój warsztat

• 9 0

• Potrzebny psycholog w tej druzynie a Smigielski z Durenem koncowke zagrali beznadziejnie.Kolejny raz pilka z boku przez Smigielskiego nie trafiacdo adresata.Trener bez koncepcji,grajki trzesa sie jak galareta w ostatnich sekundach.Slask tez lipa ale w******czylo na Trefla!W zeszlym sezonie Hicks z Polpy byl za niskie pieniadze ale po co!Kwiatek!Odejdz bo jestes beznadziejny!

• 14 0

• Drużynie nie jest potrzebna żadna psychoterapia, tylko inny trener!

• 8 2

• Stefański

Świeżo upieczony sportowiec roku 2015 w Sopocie

• 4 0

• (3)

Panie wierzbicki!Czy pan nie widzi czy pan nie chcecwidziec!Wywal pan swojego pracusia kwiatka!Czlowiek bez pojecia w transferach i za g pan mu placi!Prezesie!To jest prosba ludzi,ktorzy jeszcze chodza na mecze ale mysle,ze juz niedlugo!

• 22 2

• Trzeba przestac chodzic na Trefla bo to co graja to parodia a te koncowki to dziecinada!Szkoda kasy!

• 13 2

• Podstawowy błąd transferowy to trener! Zawodnicy są OK.

• 2 0

• I to tej najwierniejszej...

Ale cierpliwość tez ma swoje granice

• 6 0

• To nie wina zawodników! Trener won! (4)

To trener ustala taktykę. Jak można przegrać tyle końcówek? Jak drużyna może mieć w meczu 5 asyst??? To wszystko trener! Chłopaki grają i walczą, ale mam czasem wrażenie, że bez trenera poszłoby im lepiej...

• 11 3

• (2)

Trener ok ale doswiadczony grajek Smigielski nie potrefi po raz kolejny wyprowadzic pilki z boku!Nie masz komu to odbij od rywala!Stare jak swiat!Stefanik fauluje o ostatniej sek regulaminowego 24 sek i trzy wolne trafione a to przeciez koncowka.Duren bez pomyslu w koncowce!Mysle,ze dostaja trzesiawki w ostatnich momentach a przeciez Dudek,Majok,Smigiel,Stefan to nie malolaci!Brak umiejetnosci a trener do wymiany razem z Kwiatkowskim i to now!

• 11 3

• Bo takie rzeczy się trenuje. (1)

Na treningach i z trenerem! Zwłaszcza jak są młodzi zawodnicy. Brak asyst to też wina zawodników?

• 4 2

• Przed erą Kijewskiego w Treflu też w statystykach asyst było jak na lekarstwo.

Wystarczyły 2 tygodnie treningów z Kijewskim i asysty posypały się jak z rękawa, a drużyna zdobyła puchar Polski. Zawodnicy zostali ci sami. Powtórzę - trener do wymiany!

• 4 1

• taktyka taktyką, ale na parkiecie biegają zawodnicy a nie trener.

To zawodnicy uwalniają się do podań, szukają pozycji, podają piłkę, wybijają z autu itd. Co ma zrobić trener jak zawodnicy tracą piłkę przy wznowieniu gry ?
      Niezależnie co im powie i co narysuje to zawodnicy trzymają piłkę w rękach i nią dysponują. Parę meczy przegraliśmy przez koszmarne błędy własne poszczególnych zawodników. Nie chcę ich wyliczać bo nie o to chodzi, przecież to też ludzie i tez robią błędy. Po prostu przestańcie odżegnywać od czci i wiary zawodników i trenera. Też mi jest niewesoło, że zaraz będziemy czerwoną latarnią ligi ale ja będę dopingował drużynę do końca tego sezonu. Fajnie jest klaskać jak drużyna walczy o mistrzostwo Polski? Na pewno trudniej dopingować swoich pomimo niecenzuralnych słów, które się czasem cisną na usta patrząc na grę i wyniki.