Komplet pucharowych wygranych

27 sierpnia 2008 (artykuł sprzed 15 lat)
Na zdjęciu strzelec pierwszej bramki dla Arki Przemysław Trytko. Na zdjęciu strzelec pierwszej bramki dla Arki Przemysław Trytko.

Trzy trójmiejskie drużyny awansowały do 1/16 finału Pucharu Polski. O największą niespodziankę postarały się rezerwy Lechii, które wygrały na własnym boisku ze Zniczem Pruszków, strzelając I-ligowcowi trzy gole już do przerwy. Drużyny ekstraklasy zagrały w przemeblowanych składach, ale pewnie wygrywały na wyjazdach. Pierwsza gdańska drużyna triumfowała nad Dąbem Dębno, a Arka Gdynia pokonała Kotwicę Kołobrzeg.

Lechia II - Znicz 3:0 (3:0)
Damian Szuprytowski 30, 33, Łukasz Pietroń 38.

Lechia II: Małkowski - Weber (90 Krysiński), Radovanović, Osłowski, Sterczewski - Kowalkowski (85 Grzywacz), Kośnikowski, Pietrowski, Pietroń, Łuczak (75 Gacek) - Szuprytowski.

Gdańsk jest pechowy dla trenera Jacka Grembockiego. Przed wakacjami drużyna wychowanka Lechii właśnie przy Traugutta praktycznie pogrzebała szanse na awans do ekstraklasy, a dziś przegrała z kretesem z miejscową młodzieżą. Goście nie wyciągnęli wniosków z groźnych akcji Mateusza Łuczaka już w 7. i 18. minucie. Po pół godzinie gry 18-latek "urwał" się im zatem prawą stroną, wbiegł w pole karne i mocno strzelił. Pavol Pronaj zdołał odbić piłkę, ale wobec dobitki głową Damiana Szuprytowskiego był bezradny.

Jeszcze ładniejszą akcją popisał się ten ostatni trzy minuty później. 19-latek udanymi zwodami minął przed polem karnym obrońców Znicza, a następnie przymierzył tak celnie w "okienko", że bramkarz ani drgnął. Równie efektowne było uderzenie na 3:0. Łukasz Pietroń strzelił celnie z wolnego, który został podyktowany za faul na Łuczaku. Gerdas Aleksa za to przewinienie otrzymał żółtą kartkę. Gdy na kwadrans przed końcem jeszcze raz debiutant w Zniczu nieprzepisowo zatrzymał Mateusza, został wyrzucony z boiska.

Dąb - Lechia 0:3 (0:1)
Maciej Kalkowski 21, Maciej Kowalczyk 49, Tomasz Midzierski (80).

LECHIA: Bąk - Andruszczak (60 Kawa), Midzierski, Manuszewski, Mysona - Kalkowski, Cacić, Kasperkiewicz, Rogalski (46 Hirsz) - Buzała (46 Kowalczyk), Cetnarowicz.

Jacek Zieliński z wyjściowej jedenastki z niedzielnego meczu ligowego zachował tylko czterech piłkarzy (Andruszczaka, Manuszewskiego, Rogalskiego, Buzałę). Jednak w tym sezonie gdańszczanie mają szerokie rezerwy. Dlatego bez problemu poradzili sobie z III-ligowcem.

Dużą zasługę w zdobyciu prowadzenia miał Piotr Cetnarowicz. To po jego strzale bramkarz odbił piłkę, a ze skuteczną dobitką zdążył Maciej Kalkowski. Tuż przed przerwą powinno być 2:0. Niestety, Maciej Rogalski nie wykorzystał rzutu karnego.

Po przerwie, podobnie jak w meczu z Cracovią bardzo dobrą zmianę dał Maciej Kowalczyk. Napastnik potrzebował zaledwie czterech minut, aby zdobyć gola. Wynik ustalił obrońca Tomasz Midzierski i z przebiegu gry był to najniższy wymiar kary dla gospodarzy.

Po meczu biało-zieloni nie wrócili do domu. Już jutro dotrą do Tarnowskich Gór, gdzie będą przygotowywać się do sobotniego meczu w Bytomiu przeciwko Polonii.

Kotwica - Arka 0:2 (0:1)
Przemysław Trytko 11, Michał Łabędzki 48.

ARKA: Basić - Kowalski, Żuraw, Anderson, Baster - Trytko, Budziński (46 Karwan), Łabędzki (80 Przytuła), Ława - Niciński, Nawrocik (60 Zakrzewski).

W Kołobrzegu bardziej napięta atmosfera była na trybunach, doszło m.in. do starć kibiców, niż na boisku. Co prawda gdynianie narzekali na... wysoko trawę, ale bez kłopotu zdobyli awans. Czesław Michniewicz w porównaniu z ligową "11" zostawił w podstawowym składzie tylko trzech zawodników (Żuraw, Łabędzki, Ława), a do gry wstawił dwóch zagranicznych debiutantów: Tomislava Basica i Andersona.

Pierwszego gola w barwach Arki strzelił Przemysław Trytko. Napastnik wypożyczony z Energie Cottbus popisał się już w 11. minucie solową akcją, którą zwieńczył celnym strzałem. Na początku drugiej połowy wynik ustalił strzałem zza pola karnego Michał Łabędzki, który dziś wystąpił na ulubionej przez siebie pozycji defensywnego pomocnika.

Mecze 1/16 Pucharu Polski, już z udziałem wszystkich drużyn ekstraklasy, mają odbyć się 24 września o godzinie 16.00. Wszystkie trójmiejskie zespoły powinny grać u siebie. W przypadku Lechii trzeba będzie coś pozmieniać w tych planach, aby pomieścić przy ul. Traugutta oba mecze.