Konieczny czwarty mecz w ćwierćfinale

5 kwietnia 2011 (artykuł sprzed 13 lat)

Zaledwie jeden procent uczestników naszego typera obstawił, że koszykarze Asseco Prokomu przegrają dzisiaj w Koszalinie. A jednak stało się. Gdynianie nie po raz pierwszy w tym sezonie zawiedli. Mistrzowie Polski, którzy na własnym parkiecie w dwóch pierwszych meczach rzucali AZS po ponad sto punktów, ulegli na wyjeździe akademikom 78:83 (23:22, 23:21, 17:22, 15:18). W środę, również w Koszalinie odbędzie się pojedynek numer cztery ćwierćfinałów play-off

.

AZS: Reese 20, Frazier 16 (3x3), Milicić 10 (2), Reynolds 10, Śnieg 8 oraz Bogavac 13 (2), Bartosz 6

ASSECO PROKOM: Ewing 20 (1), Varda 12, Szczotka 6, Eldridge 5 (1), Witka 4 oraz Burrell 10, Widenow 8, Hrycaniuk 6, Szubarga 5 (1), Woods 2, Adams, Frasunkiewicz.

Mariusz Karol w żartach prosił swojego sopockiego odpowiednika, aby do Koszalina nie zabierał Courtney Eldridge'a. Zdaniem koszalińskiego szkoleniowca to on "zarżnął" jego drużynę w drugim spotkaniu w Gdyni. Jednak Tomas Pacesas nie przechylił się do tej sugestii, a wspomniany rozgrywający otworzył rejestr punktowy dzisiejszego spotkania.

Mistrzowie Polski wyszli na parkiet bardzo zmobilizowani. Trafili pięć z siedmiu pierwszych rzutów z gry. Po niespełna czterech minutach prowadzili już 12:3, a połowa tych zdobyczy była autorstwa Ratko Vardy.

Niestety, wraz z wysoką przewagą uleciała koncentracja. W 6. minucie o przerwę musiał prosić trener Pacesas, aby przypomnieć w ostrych słowach podopiecznym, po co wyszli na parkiet. Reynolds Grady Reynolds, Winsome FrazierGeorge Reese wyrównali na 12:12.

Dobrym posunięciem okazało się wprowadzenie do gry Ronniego Burrella. Do końca inauguracyjnej kwarty amerykański skrzydłowy zdążył zdobyć 7 punktów ze 100-procentową skutecznością rzutów! Jednak akademicy ani zamierzali dać za wygraną. Wynik w granicach remisu utrzymywał m.in. były gracz mistrzów Polski.

Rutynowany Igor Milicić w 7. minucie "trójką" dał pierwsze tego dnia prowadzenie gospodarzom (15:14), a na sekundę przed końcem pierwszej kwarty ustalił jej rezultat, niwelując straty do jednego punktu (23:22).

Drugą odsłonę "trójką" otworzył Frazier. Gdynianie zostali na kilka minut ustawieni w roli goniących wynik. Odpowiedzialność za grę wzięli na siebie Daniel EwingQyntel Woods, który na parkiecie pojawił się pod koniec pierwszej kwarty, ale wytrwał w grze niespełna 6 minut.

To oni najpierw doprowadzili do wyrównania 29:29. Następnie "Mr. Q" odzyskał prowadzenie, trafiając na 33:31, a kapitan Asseco Prokomu poprawił na 43:39. W ostatnich akcjach oba zespoły odwołały się do rzutów za trzy punkty.

Gdy trafił Krzysztof Szubarga, zrobiło się 46:40. Co ciekawe była to jedyna z dziesięciu "trójek", która w pierwszej połowie udała się Asseco Prokomowi. Szkoda, że dziewięć sekund później gdynianie nie upilnowali Fraziera, który udanym rzutem zza łuku ustalił wynik do przerwy na 46:43.

Po zmianie stron powtórzyła się historia z początku meczu. Gdynianie doskonale rozpoczęli i szybko zgaśli. Po trafieniach Ewinga oraz za trzy Eldridge było 51:43 dla Asseco Prokomu. Jednak w 24. minucie trener Pacesas musiał wziąć czas, gdyż rywale odpowiedzieli siedmioma punktami z rzędu, a hasło do odrabiania strat dał weteran Milicić, rzucając znów za trzy.

Po powrocie do gry Piotr Szczotka i Burrell poprawiły rezultat do 55:50. Gra z korzystnym wynikiem toczyła się aż do ostatnich sekund trzeciej kwarty i rezultatu 63:62. O tym, że to AZS wyszedł do ostatniej odsłony z prowadzeniem 65:63 zadecydowały dwa udane rzuty z obwodu Slavisa Bogavaca.

W 34. minucie po akcji 2+1 Reynoldsa akademicy odskoczyli na 72:67, a na niewiele ponad trzy minuty przed końcem prowadzili 77:72 po akcji Mateusza Bartosza. Trener Karol zdecydował się na ryzykowną grę. Korzystał z zaledwie 7 zawodników. Trener Pacesas rotował całą "12" koszykarzy, a mimo to przegrał.

Szczotka i Filip Widenow sprowadzili wynik do 78:80, ale Szubarga za szybko chciał odzyskać prowadzenie, bo jego trójka nie trafiła do celu. Ten element był zresztą fatalny w wykonaniu mistrzów w Koszalinie - zaledwie trzy celne z 19 prób!

Na 16 sekund przed końcem Szczotka sfaulował Tomasza Śnieg, a rywal wykorzystał tylko jeden z dwóch wolnych na 81:78. Niestety, gdynianie pozwolili zebrać piłkę z własnej tablicy Reesowi. Nie po raz pierwszy zresztą, gdyż pod względem zbiórek też przegrali ten mecz.

Ewingowi nie pozostało nic innego jak znów faulować. Tym razem na 11 sekund przed końcem rzucał dwukrotnie wolne Frazier, poprawiając wynik meczu na 85:78. Po kolejnych trzech sekundach o czas poprosił trener Karol. Po powrocie do gry za trzy rzucił Szubarga. Niecelnie. Trudno zresztą było liczyć, że trafi skoro z sześciu prób zza linii 6.75 tego dnia wykorzystał tylko jedną.

Pozostałe wyniki trzeciej serii ćwierćfinałów play-off: Anwil Włocławek - Trefl Sopot 75:79 (16:19, 12:8 20:20, 17:18, d. 10:14) Polpharma Starogard Gdański - Energa Czarni Słupsk 84:69 (20:23, 21:17, 16:8, 27:21), PBG Basket Poznań - PGE Turów Zgorzelec 77:69 (18:20, 17:18, 18:19, 24:12).