Wiadomości

stat

Czy zamknąć PGE Arenę przed kibicami Lechii?

Lechia Gdańsk

debata w trojmiasto.pl
Kary, które należy wymierzać za tego typu obrazki na stadionach, nadal dzielą. Wojewoda pomorski zapowiada ostre sankcje dla Lechii po meczu z Piastem. Polemizuje z nim doradca zarządu Ekstraklasy SA, który jest przeciwko zamykaniu stadionów.
Kary, które należy wymierzać za tego typu obrazki na stadionach, nadal dzielą. Wojewoda pomorski zapowiada ostre sankcje dla Lechii po meczu z Piastem. Polemizuje z nim doradca zarządu Ekstraklasy SA, który jest przeciwko zamykaniu stadionów. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Ryszard Stachurski przyznaje, że rozważa zamknięcie PGE Areny przed kibicami Lechii podczas rozgrywek piłkarskich "na jeden lub kilka meczów" oraz zapowiada "ostre kary" dla klubu. Z wojewodą pomorskim polemizuje dr Seweryn Dmowski. Doradca Zarządu Ekstraklasy SA, w przesłanym do naszej redakcji oświadczeniu, napisał m.in. że to: "zapowiedzi działań wykraczających poza kompetencje ustawowe".PREZES GRUPY LOTOS O SYTUACJI W LECHII

Czyje argumenty w sprawie zamknięcia bądź nie PGE Areny przed kibicami Lechii przekonują Ciebie bardziej?

wojewody pomorskiego 37%
doradcy zarządu Ekstraklasy SA 35%
żadnego z nich 28%
zakończona Łącznie głosów: 975
W ostatnim meczu tego roku na PGE Arenie - jak ustaliła policja - w wyniku odpalenia "około 80 rac świetlnych oraz dwóch świec dymnych i petard hukowych" na 12 minut sędzia musiał przerwać spotkanie piłkarzy Lechia - Piast, gdyż zadymienie boiska było zbyt duże.

LECHIA - PIAST: RELACJA, FOTO, VIDEO - ZOBACZ I PRZECZYTAJ

Ekstraklasa SA już trzy dni po tych ekscesach nałożyła kary na Lechię. Klub ma zapłacić 30 tysięcy złotych grzywny, zorganizowane grupy kibiców biało-zielonych nie mogą uczestniczyć w czterech najbliższych spotkań ekstraklasy, począwszy od tego, które już odbyło się w Poznaniu, a osoby, siedzące w sektorach U, V, W, X (trybuna zielona) podczas meczu Lechia - Piast, nie wejdą na jedno spotkanie gdańszczan na PGE Arenie. To bowiem na tej trybunie doszło do użycia środków pirotechnicznych.

EKSTRAKLASA JUŻ UKARAŁA LECHIĘ ZA PIROTECHNIKĘ PODCZAS MECZU Z PIASTEM. PRZECZYTAJ JAKIE NAŁOŻONO SANKCJĘ

Zobacz, jak wyglądał stadion, gdy sędzia zarządził 12-minutową przerwę w meczu Lechia - PiastJednak na klub i kibiców mogą spaść jeszcze dotkliwsze kary. Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku zwrócił się do Wojewody Pomorskiego z prośbą o rozważenie możliwości skorzystania z uprawnień zawartych w art. 34 ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Ten przepis mówi o możliwości zamknięcia obiektu w całości lub części.

WNIOSEK O ZAMKNIĘCIE CZĘŚCI BĄDŹ CAŁOŚCI PGE ARENY. DECYZJA NAJPÓŹNIEJ W STYCZNIU

Wojewoda 10 grudnia wszczął postępowanie administracyjne. Na wydanie decyzji ma 30 dni. Jednak już teraz na antenie Radia Gdańsk zapowiada:

-Będą ostre kary dla Lechii Gdańsk. To nie pierwszy taki przypadek. To jest recydywa, w dodatku wielokrotna. Policja przed tym meczem wiedziała, co się stanie i poinformowała organizatora, ale mimo wszystko Lechia nie zrobiła nic - mówił m.in. Stachurski w radiowej audycji "Rozmowa kontrolowana".

ZOBACZ CAŁĄ ROZMOWĘ Z WOJEWODĄ

Przypomnijmy, że wojewoda pomorski podjął decyzję o zamknięciu 34 sektorów z meczu inaugurującego wiosnę 2014 na PGE Arenie. Ostatnie ekscesy tego typu na tym obiekcie miały miejsce w grudniu ubiegłego roku podczas spotkania Lechia - Legia.

INAUGURACJA WIOSNY 2014 TEŻ BYŁA PRZY CZĘŚCIOWO ZAMKNIĘTYCH TRYBUNACH

Natomiast jeszcze dotkliwsza sankcja spadła na klub latem, pod odpaleniu środków pirotechnicznych podczas sparingowego pojedynku Lechia - Panathinaikos Ateny, które równie doprowadziło do przerwy w grze. Główna murawa stadion przy ul. Traugutta, gdyż na niej odbywał się wspomniany mecz, został zamknięta przed piłkarską Lechią na cały sezon 2014/15.

WOJEWODA ZAMKNĄŁ STADION PRZY UL. TRAUGUTTA PRZED LECHIĄ, ALE TYLKO PIŁKARSKĄ

Teraz, przed wydaniem ostatecznej decyzji wojewoda chciałbym poznać stanowisko klubu, ale ma z tym problemy.

" Próbuję się umówić z zarządem Lechii Gdańsk, ale okazuje się, że nie ma prezesa, że jest dwoje członków zarządu. Mam nadzieję, że uda mi się z kimś porozmawiać przed podjęciem ostatecznej decyzji. Zwróciłem się do Lechii Gdańsk z prośbą o odpowiedź na kilkanaście pytań. Cały czas czekam na te odpowiedzi, może zmienią moją decyzję i perspektywę patrzenia, ale nie wydaje mi się - podkreślał Ryszard Stachurski na radiowej antenie.

ADAM MANDZIARA PREZESEM LECHII. SPRAWDŹ, KTO MU ODDAŁ MIEJSCE W ZARZĄDZIE KLUBU

Kilkanaście godzin później klub ogłosił, że nowym prezesem został Adam Mandziara. Czy zarząd Lechii pod jego kierunkiem zdoła odwieść wojewodę od sankcji, które zapowiadał w czwartek rano.

-Będę działać stanowczo i konsekwentnie. Gdy słyszę, że Ekstraklasa nałożyła na Lechię karę finansową w wysokości 30 tysięcy złotych to jest to jakiś żart. Gdy kibice Legii narozrabiali w Lokeren to klub dostał karę 105 tysięcy euro, dwa mecze bez kibiców w Warszawie i całkowity zakaz wyjazdowy. To w sumie 3 miliony złotych. A Lechia dostała jeden procent tego, co otrzymała Legia. Gdyby ta kara była chociaż odrobinę dotkliwa, ale to jest jedynie suma na poziomie sprzedanych kilkuset biletów. Dlatego rozważam zamknięcie stadionu Lechii na jeden lub kilka meczów - ocenił Ryszard Stachurski.

Tak wyglądało odpalenie środków pirotechnicznych na meczu z Piastem.M.in. "wycieczka" wojewody pod adresem Ekstraklasy wywołała reakcję doktora Seweryna Dmowskiego. Doradca Zarządu Ekstraklasy SA przesłał do naszej redakcji oświadczenie, w którym odnosi się do - jego zdaniem - dokonanej przez wojewodę pomorskiego: "błędnej interpretacji rzeczywistości oraz zapowiedzi działań wykraczających poza kompetencje ustawowe".

FRAGMENTY OŚWIADCZENIA DORADCY ZARZĄDU EKSTRAKLASY SA POLEMIZUJĄCE ZE STANOWISKIEM WOJEWODY POMORSKIEGO:
Najbardziej niepokoją mnie motywy wojewody zamierzającego skorzystać z uprawnień wynikających z art. 34 UoBIM, czyli nakazać rozegranie imprezy masowej bez udziału publiczności.

Przepis ten wyraźnie mówi, że jest to możliwe "w przypadku negatywnej oceny stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego w związku z planowaną lub przeprowadzoną imprezą masową".

Przypomnę jedynie, że zgodnie chociażby z komentarzem do ustawy autorstwa prokuratora Cezarego Kąkola (s. 390) "pomiędzy wymienioną negatywną oceną a planowaną lub przeprowadzoną imprezą masową musi zachodzić ścisły związek przyczynowy. Nie można celem uzasadnienia wprowadzenia zakazu podnosić okoliczności, które nie mają żadnego związku podmiotowego czy przedmiotowego z mającą się odbyć imprezą masową, np. zaistnienia w przeszłości określonych naruszeń porządku publicznego".

Skoro na mocy decyzji Komisji Ligi na mecz z Wisłą nie wejdą osoby, które odpalały pirotechnikę podczas meczu z Piastem, to na czym opiera się negatywna ocena stanu bezpieczeństwa? Na ogólnie domniemanym ryzyku, że ktoś wniesie na stadion racę? Dzisiaj jest to możliwe na każdym stadionie na świecie - na tej podstawie można by starać się zawsze zamknąć każdy z nich.

Chętnie poznałbym uzasadnienie wniosku Policji w przedmiocie zamknięcia stadionu Lechii. Jak również argumenty nakazujące już dziś sądzić, że ocena stanu bezpieczeństwa podczas lutowego meczu z Wisłą jest negatywna.

W ciągu ostatniego roku udało się dzięki ciężkiej pracy wielu osób i instytucji odejść od polityki bezrefleksyjnego zamykania stadionów przez wojewodów - nowy model działania chwali nie tylko środowisko piłkarskie, ale także przedstawiciele administracji publicznej wszystkich szczebli.

Pan wojewoda wzdycha podczas wywiadu, że średnia frekwencja na polskich stadionach jest niższa niż w Bundeslidze. Polecam rozważyć następujący dylemat - czy decyzja o uznaniu stadionu Lechii za niebezpieczny i zamknięciu go na jedno lub więcej spotkań pomoże w jej zwiększeniu?


W oświadczeniu jest jeden fragment, i to nawet na samym początku pisma, w którym Dmowski zgadza się z wojewodą, ale nawet i ten akapit kończy się puentą odnośnie skuteczności działań m.in. policji.

Zgadzam się w zasadzie z jedną linią argumentacji pana wojewody - pisze doradca zarządu Ekstraklasy SA.

Klub zezwalając na wniesienie sektorówki, musiał liczyć się z tym, że może zostać odpalona pod nią pirotechnika, szczególnie jeśli sygnalizowała to Policja (inna sprawa, że podobno sygnalizowała to już kilkakrotnie w ciągu poprzednich miesięcy, a do odpalenia pirotechniki nie doszło).

Brak identyfikacji którejkolwiek z osób odpowiedzialnych za odpalenie pirotechniki oraz brak jakichkolwiek zakazów klubowych nie najlepiej świadczą o stopniu, w jakim klub panuje nad sytuacją na Trybunie Zielonej.

Z drugiej strony, może warto zapytać, jakie sukcesy na tym polu mają służby podległe panu wojewodzie, m.in. Policja? Szczególnie ciekawi mnie na przykład, ile osób udało jej się zidentyfikować i zatrzymać spośród tych, które odpalały pirotechnikę rok temu na meczu Lechia-Legia
" - dodaje Seweryn Dmowski.

Opinie (304) ponad 20 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższe spotkanie Lechii

początek meczu: 23.02.2020 godz. 17:30 LIVE!

Lech Poznań
:
LECHIA Gdańsk
mecz ligowy

Jak typują inni

1

44%

151 typowań

x

29%

101 typowań

2

27%

93 typowania

TYPUJ!

Najwyżej ocenieni zawodnicy Lechii

Najlepiej typujący wyniki Lechii

imię i nazwisko typowań pkt. skuteczność
1. Stefan Sandach 28 47 57.1%
2. Krzysztof Dębski 28 46 57.1%
3. Krzysztof Ogonowski 28 46 57.1%
4. Janusz Bereziuk 28 46 53.6%
5. Maciej Śleboda 26 45 61.5%

Aktualna tabela

Piłka nożna - Ekstraklasa
Drużyny M Z R P Bramki Pkt.
1 Legia Warszawa 22 13 3 6 45:23 42
2 Cracovia 22 13 3 6 32:17 42
3 Pogoń Szczecin 23 11 7 5 25:18 40
4 Śląsk Wrocław 23 10 9 4 31:24 39
5 Lech Poznań 22 9 7 6 37:22 34
6 LECHIA GDAŃSK 22 9 7 6 26:24 34
7 Piast Gliwice 22 10 4 8 24:22 34
8 Wisła Płock 22 9 4 9 27:35 31
9 Jagiellonia Białystok 22 8 6 8 31:29 30
10 Raków Częstochowa 22 9 2 11 26:34 29
11 Zagłębie Lubin 22 8 4 10 31:31 28
12 Górnik Zabrze 23 6 9 8 27:29 27
13 Wisła Kraków 22 7 2 13 26:35 23
14 Korona Kielce 22 6 5 11 12:24 23
15 ARKA GDYNIA 22 5 6 11 17:31 21
16 ŁKS Łódź 23 4 4 15 21:40 16

W sezonie zasadniczym każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Po 30 kolejkach nastąpi podział na grupę mistrzowską i spadkową, a w każdej zagra po 8 drużyn. Wszystkie punkty zostaną zaliczone, a w drugiej fazie w obu grupach każdy zagra z każdym, ale już bez rewanżów.
Z ekstraklasy zdegradowane zostaną 3 ostatnie drużyny. Mistrz Polski zagra w eliminacjach Ligi Mistrzów, a dwie kolejne drużyny w eliminacjach Ligi Europy.

Wyniki 23 kolejki:

  • ARKA GDYNIA - Raków Częstochowa (sobota, godz. 15)
  • Lech Poznań - LECHIA GDAŃSK (niedziela, godz. 17:30)
  • ŁKS Łódź - Pogoń Szczecin 0:0
  • Śląsk Wrocław - Górnik Zabrze 2:1 (2:0)
  • Legia Warszawa - Jagiellonia Białystok
  • Piast Gliwice - Cracovia
  • niedziela
  • Wisła Kraków - Korona Kielce
  • Wisła Płock- Zagłębie Lubin

Terminarz

23.02 (nd) godz.17:30 Lech Poznań typuj LECHIA Gdańsk LIVE!
01.03 (nd) godz.12:30 Korona Kielce typuj LECHIA Gdańsk
04.03 (śr) godz.20:30 LECHIA Gdańsk typuj Legia Warszawa
14.02 (pt) godz.20:30 LECHIA Gdańsk 1:0 Piast Gliwice LIVE!
07.02 (pt) godz.20:30 Śląsk Wrocław 2:2 LECHIA Gdańsk LIVE!

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »

Najczęściej czytane