Medalowe starty gdańskich judoczek

28 lipca 2014 (artykuł sprzed 9 lat)
Aleksandra Jabłońska (pierwsza z prawej) w Pradze wywalczyła 3. miejsce podczas turnieju Pucharu Europy juniorek. Aleksandra Jabłońska (pierwsza z prawej) w Pradze wywalczyła 3. miejsce podczas turnieju Pucharu Europy juniorek.

Intensywnie przygotowują się do najważniejszych tegorocznych imprez gdańskie judoczki. Katarzyna Furmanek z AZS AWFiS zajęła 5. miejsce podczas Grand Prix seniorek w Mongolii, a jej młodsza koleżanka z klubu Aleksandra Jabłońska wywalczyła 3. lokatę podczas turnieju Pucharu Europy juniorek w Pradze. W rosyjskim turnieju Grand Slam na najniższym stopniu podium stanęła natomiast Daria Pogorzelec z Wybrzeża. Niestety w Tiumeniu urazu nabawiła się Halima Mohamed-Seghir, która z tego powodu może nie wystartować w tegorocznym finale mistrzostw świata seniorek.

Katarzyna Furmanek (z prawej) wywalczyła 5. miejsce w GP Mongolii. Katarzyna Furmanek (z prawej) wywalczyła 5. miejsce w GP Mongolii.
Podczas turnieju Grand Prix Mongolii w Ułan Bator świetny występ zanotowała Katarzyna Furmanek startująca w kategorii do 78 kg. Zawodnicza AZS AWFiS rozpoczęła zawody od zwycięstwa Koreanką Gyeong-Mi Jeong. W drugiej rundzie rozprawiła się natomiast z reprezentantką Kazachstanu Zariną Raifową.

PEŁNE WYNIKI ZAWODÓW W UŁAN BATOR

W półfinale Furmanek została pokonana przez Niemkę Luise Malzahn. Oznaczało to walkę o trzecie miejsce. Gdańszczanka zmierzyła się w niej z Kanadyjką Catherine Roberge. Po bardzo wyrównanym pojedynku Kasia niestety przegrała walkę na kary 3:2. Porażka oznaczała zajęcie 5 miejsca, co i tak jest dużym sukcesem. Klubowa koleżanka Furmanek Zuzanna Pawlikowska w rywalizacji do 52 przepadła w pierwszej walce eliminacyjnej.

Judoczki po turnieju zostały w Mongolii na międzynarodowym campie skąd Pawlikowska udała się do rosyjskiego Tiumenia (problemy zdrowotne wykluczyły ze startu Furmanek, która wróciła do Polski). Zuzanna ponownie przepadła w eliminacjach. Choć dobrze zaczęła walkę z Oddettą Giuffridą, bo prowadząc na Yuko, Włoszka zdołała pokonać naszą zawodniczkę przez Ippon i wyrzucić ją z turnieju.

SPRAWDŹ PEŁNE WYNIKI Z TIUMENIA

Lepiej w Rosji spisała się zawodniczka Wybrzeża Gdańsk Daria Pogorzelec. Siódma zawodniczka igrzysk olimpijskich w Londynie zajęła 3. miejsce w kategorii do 78 kg. Daria najpierw rozprawiła się z Kanadyjką Roberge, która wcześniej pokonała Furmanek w Mongolii, a następnie wygrała z Włoszką Assuntą Galeone i Chinką Yang Li. W półfinale uległa jednak Brazylijce Mayrze Aguiar, późniejszej triumfatorce zawodów.

Pechowo turniej zakończył się dla innej zawodniczki Wybrzeża, Halimy Mohamed-Seghir. Mająca algierskie korzenie gdańszczanka startowała w kategorii do 63 kg i już w pierwszej walce przeciwko Japonce Yuce Osumi nabawiła się kontuzji kolana. rywalizowała z Japonką Yuką Osumi. Wstępne badanie rezonansem magnetycznym wykazało uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego, co stawia pod dużym znakiem zapytania start Halimy w sierpniowych mistrzostwach świata seniorek w Czelabińsku (wstępną kwalifikację uzyskała także Furmanek).

W Pucharze Europy startowały z powodzeniem gdańskie juniorki. Zawodniczki AZS AWFiS Anna Isenko (-63 kg) i Aleksandra Jabłońska (-70 kg) zajęły 9. miejsca w zawodach rozgrywanych we Wrocławiu, ale już w czeskiej Pradze uplasowały się wyżej. Isenko zajęła 7. miejsce, a Jabłońska stanęła na najniższym stopniu podium przegrywając tylko jedną walkę, z reprezentantką Bośni i Hercegowiny - Aleksandrą Samardzic.

SPRAWDŹ KOMPLETNE WYNIKI Z PRAGI

Pecha miała Magdalena Miller, której we Wrocławiu odnowił się uraz stawu skokowego. Na szczęście wraz z Jabłońską, już wcześniej wypełniła minima, gwarantujące jej udział w mistrzostwach Europy juniorek, które we wrześniu odbędą się w Bukareszcie.

Katarzyna Furmanek (trzecia od lewej) i Zuzanna Pawlikowska (druga od prawej) w Mongolii. Katarzyna Furmanek (trzecia od lewej) i Zuzanna Pawlikowska (druga od prawej) w Mongolii.