Kontynuatorzy tradycji Pogoni i Wybrzeża

Marta
20 marca 2010 (artykuł sprzed 14 lat)

W minionym stuleciu piłkarze ręczni z Gdańska i Zabrza rywalizowali o najwyższe miejsca w ligowej hierarchii, teraz kontynuatorzy tradycji Wybrzeża i Pogoni walczą jedynie o utrzymanie. W pierwszej kolejce rozgrywek o miejsca 9-12 ekstraklasy szczypiornistów gdańscy akademicy pokonali na wyjeździe Powen Zabrze 27:26 (12:11), choć po kilku minutach drugiej połowy prowadzili już 17:11.

NMC POWEN: Kicki, Winkler - Kempys 7, Migała 5, Wojtynek 4, Chodara 3, Bushkov 3, Mogielnicki 2, Szolc 1, Rybarczyk 1, Lenartowicz 0, Kandora 0, Tatz 0, Kąpa 0.

AZS AWFiS: Zimakowski, Pieńczewski - Chrapkowski 8, Fogler 7, Jankowski 4, Wysokiński 4, Kostrzewa 2, Marciniak 1, Sulej 1, Bednarek 0, Olęcki 0, Pilch 0.

Zespół z Zabrza przystąpił do meczu z gdańszczanami pod wodza Krzysztofa Przybylskiego. Nowy szkoleniowiec ma uratować dla Zabrza ekstraklasę szczypiorniaka. "Siódemka" Daniela Waszkiewicza zepsuła jednak Przybylskiemu debiut, wygrywając na wyjeździe i podtrzymując passę swoich zwycięstw nad Powenem w tym sezonie.

Początek spotkania toczył się z lekkim wskazaniem na gospodarzy, którzy jeszcze w 10 minucie prowadzili 5:3. Jednak kolejne 10 minut to rewelacyjna gra gdańszczan, którzy w tym okresie zdobyli sześć bramek, a stracili tylko jedną.

Od rezultatu 9:6 aż do przerwy akademicy kontrolowali sytuację i utrzymywali przewagę 2-3 bramek. Dopiero tuż przed końcem pierwszej połowy miejscowym udało się zdobyć kontaktową bramkę (12:11).

Akademicy mocniej przycisnęli gospodarzy na początku drugiej odsłony. W ciągu 5 minut zdobyli 5 bramek i wyszli na prowadzenie 17:11! Gospodarze nie dawali jednak za wygraną i w ostatnim kwadransie meczu mozolnie odrabiali straty. Wreszcie wyrównali w samej końcówce spotkania z 24:26 na 26:25. Zwycięska bramka dla zespołu z Gdańska padła na 3 sekundy przed końcem meczu.

Także drugie spotkanie o miejsca 9-12 AZS AWFiS rozegra na wyjeździe. @7 marca o godzinie 16.00 gdańszczanie zmierzą się z As-Bau Śląskiem Wrocław. Zwycięstwo pozwoliłoby naszej drużynie włączyć się do walki o najwyższe miejsce w tej grupie, które na koniec sezonu będzie równoznaczne z pozostaniem w ekstraklasie bez dodatkowych meczów, które czekają zespół z 10. miejsca. Dwie najsłabsze drużyny degradowane są zaś do I ligi.

Pozostałe sobotnie mecze ekstraklasy piłkarzy ręcznych:
O miejsca 9-12: As-Bau Śląsk Wrocław - SPR Chrobry Głogów 28:18 (17:9).
Play-off o miejsca 1-8 (do dwóch zwycięstw): MMTS Kwidzyn - Traveland-Społem Olsztyn 31:29 (18:15), Azoty Puławy - Zagłębie Lubin 39:37 po dogr. (15:18, 33:33), Vive Targi Kielce - MKS Piotrkowianin 29:25 (13:14), Wisła Płock - Nielba Wągrowiec 32:18 (15:7).