Koszarek i Dylewicz przesądzili sprawę

Marta
12 lutego 2012 (artykuł sprzed 12 lat)

Koszykarze Trefla, jak na liderów przystało, zwycięstwem zakończyli rozgrywki w pierwszym etapie sezonu zasadniczego TBL. Sopocianie jednak po raz drugi w sezonie bardzo męczyli się grając z Siarką, tym razem w Tarnobrzegu. Żółto-czarni wygrali 90:81 (30:19, 22:25, 16:27, 22:10), ale komplet punktów zapewnili sobie dopiero w ostatnich sekundach meczu, kiedy skutecznością popisywali się Łukasz KoszarekFilip Dylewicz.

SIARKA JEZIORO: Doaks 12, Piechowicz 11, Karnowski 11, Corbett 10, Miller 5 - Tiller 21, Barycz 8, Walski 0.

TREFL: Koszarek 23, Dylewicz 21, Turek 15, Wiśniewski 13, Waczyński 9 - Kuzminskas 6, Stefański 2, Cummings 2, Mallett 0, Stalicki 0.

W pierwszej rundzie koszykarze Trefla Sopot doznali niespodziewanej porażki 65:66 z ekipą Siarki Jezioro Tarnobrzeg na parkiecie Hali 100-lecia w Sopocie (przeczytaj relację). Choć już dawno zapewnili sobie pierwsze miejsce po pierwszym etapie sezonu zasadniczego ekstraklasy, w długą podróż do Tarnobrzegu ruszali z chęcią zrewanżowania się za ówczesny blamaż.

Po kilku pierwszych, remisowych minutach spotkania (m.in. 2:2 i 5:5) sopocianie zaczęli stopniowo przejmować w meczu inicjatywę i dzięki lepszej skuteczności, zwłaszcza w rzutach za łuku powiększali swoje prowadzenie.

W 6 minucie po "trójce" Łukasza Koszarka było 20:11 dla Trefla, po kolejnym trafieniu dystansowym podstawowego rozgrywającego sopocian prowadzili oni 23:13. Ostatecznie pierwsza część gry zakończyła się wygraną gości 30:19.

To chyba podziałało na zespół znad morza zbyt uspokajająco. Grająca wąskim składem Siarka przez kolejne 20 minut spotkania z mozołem odrabiała straty. Jeszcze po 20 minutach meczu było 52:44 dla sopocian ale stracili oni kontrolę nad spotkaniem w trzeciej odsłonie.

W tym okresie meczu gospodarze raz po raz zbliżali się do Trefla na odległość 2, 3 punktów, jednak długo goście potrafili skutecznie odpowiadać i utrzymywali się na prowadzeniu. W końcówce tej kwarty jednak gospodarzom udało się przełamać ekipę Karlisa Muiznieksa, wyszli na prowadzenie 69:68 a ostatecznie przed ostatnią kwarta spotkania było 71:68 dla gospodarzy.

Czwartą część meczu sopocianie rozpoczęli od serii 7:0. W 32 minucie było 75:71 dla Trefla ale później przez długi okres czasu żadnej że stron nie udało się przeprowadzić punktowej akcji.

Pierwsi skuteczność poprawili gospodarze i w 35 minucie było tylko 75:73 dla Trefla. Kolejne akcje upływały pod znakiem fatalnej skuteczności z jednej i drugiej strony aż wreszcie Filip Dylewicz trafił 2 wolne i było 79:73.

To jednak nie był koniec emocji w Tarnobrzegu. Dla gospodarzy punkty zdobyli Przemysław KarnowskiJ.T. Tiller zrobiło się 79:77 dla sopocian i na 122 sekundy przed końcem gry ich trener poprosił o czas.

Po powrocie do gry do gospodarze zdobyli kolejne punkty za sprawą Wojciecha Barycza, który najpierw zablokował pod własnym koszem Dylewicza a później zdobył punkty dla Siarki.

Wówczas jednak sprawy w swoje ręce wziął niezawodny Koszarek. Sopocki rozgrywający trafił zza łuku, z półdystansu "poprawił" Dylewicz, zrobiło się 82:79 dla Trefla i gospodarze musieli uciekać się do fauli. Faulowali jednak nie tego gracza co trzeba. Koszarek dwa razy, w końcówce, stawał na linii rzutów wolnych i dał sopocianom kolejne 4 punkty. W ostatniej akcji meczu jeszcze raz Dylewicz znalazł drogę do kosza Siarki i w ten sposób, zwycięsko, zakończył pierwszy etap sezonu zasadniczego ekipy Trefla.

Tabela wprowadzona: 2012-02-12
Pozostałe wyniki XXVI kolejki TBL: AZS Politechnika Warszawska - Anwil Włocławek 62:86 (21:24, 19:22, 9:21, 13:19), AZS Koszalin - Energa Czarni Słupsk 67:69 (17:18, 13:23, 16:16, 21:12), PGE Turów Zgorzelec - Polpharma Starogard Gd. 103:80 (26:20, 26:16, 31:14, 20:30), Zastal Zielona Góra - Kotwica Kołobrzeg 85:55 (24:16, 18:15, 24:15, 19:9), Śląsk Wrocław - PBG Basket Poznań 81:77 (28:18, 15:18, 19:31, 19:10).

W drugim etapie sezonu zasadniczego drużyny zostana podzielone na dwie grupy. W pierwszej systemem "każdy z Każdym" mecz i rewanż zagrają drużyny z miejsc 1 - 5 plus Asseco Prokom Gdynia, te ekipy będą miały zagwarantowany start w play-off. W drugiej grupie zagrają pozostałe drużyny, również systemem "każdy z każdym" mecz i rewanż Pierwsze dwa zespoły z "dolnej grupy" również zapewnią sobie start w play-off.

Pierwsza kolejka drugiej fazy odbędzie się w dniach 25/26 lutego. Trefl pojedzie wówczas do Słupska zaś Asseco Prokom zagra u siebie z Anwilem. Do pierwszych ligowych derby dojdzie więc w weekend 24/25 marca w Gdyni, rewanż w Sopocie zaplanowano na niedzielę, 15 kwietnia i będzie to ostatnia kolejka sezonu zasadniczego.