Kosztowna drzemka w Gdyni

Krzysztof Klinkosz
28 listopada 2010 (artykuł sprzed 13 lat)

Koszykarze Asseco Prokomu po raz drugi w tym sezonie rywalizowali z Żalgirisem Kowno. Po niezłym, ale przegranym po dogrywce wyjazdowym meczu w Eurolidze, wydawało się, że mistrzowie Polski są w stanie na własnym parkiecie sięgnąć po komplet punktów. Niestety, gdynianie przespali trzecią kwartę i ta "drzemka" kosztowała ich porażkę 60:73 (16:18, 17:16, 9:20, 18:19). Rywale pozostali więc niezwyciężonymi w rozgrywkach Ligi VTB.

ASSECO PROKOM: Varda 13, Burrell 8, Eldridge 6, Widenow 5, Szczotka 0 - Ewing 10, Giddens 9, Brown 7, Hrycaniuk 2, Witka 0, Łapeta 0.

ŻALGIRIS: Collins 12, Jankunas 10, Milaknis 8, Begić 7, Salenga 2 - Kalnietis 12, Pocius 10, Delininkaitis 6, Samhan 6, Klimavicius 0, Kuzminskas 0.

Wynik spotkania otworzył DeJuan Collins trafiając z rzutu wolnego, w takiej samej sytuacji dwukrotnie spudłował Ratko Varda a już z gry trafił Arturas Milaknis i w 3 minucie goście prowadzili 3:0.

Dopiero minutę później trafił po raz pierwszy dla gospodarzy Courtney Eldridge . Amerykański rozgrywający postanowił sam pójść z kontrą i po wymanewrowaniu kilku rywali trafił spod kosza. Za chwilę ten sam zawodnik zaliczył przechwyt i po kolejnej samotnej kontrze zdobył punkty na 4:5.

Pierwsze prowadzenie w meczu dał gdynianom Bobby Brown, który trafił za 3 w 5 min. (7:5)

Za chwilę jednak goście wyrównali a późniejj niemal po każdej akcji prowadzenie przechodziło z rąk do rąk. W ósmej minucie po "trójce" Ewinga było 12:11 dla Asseco Prokomu ale goście po wolnych Martynasa Pociusa doprowadzili do stanu 13:12. Z kolei nieco później, po prostym błędzie w obronie, gdynian piłkę przejął Mantas Kalnietis i spod kosza zdobył punkty na 15:12 dla Żalgirisu.

W ostatniej minucie pierwwszej odsłony po akcji 2+1 Mirzy Begicia było już 18:14 dla gości. Dystans zniwelował nieco Ronnie Burrell , który po dynamicznym wejściu pod kosz obrócił się w miejscu zwodząc tym samym blokujących go rywali i już z czystej pozycji trafił punkty. Szkoda, że amerykański skrzydłowy rzadko w tym sezonie pokazuje swoje umiejętności. Po pierwszej kwarcie było 18:16 dla Żalgirisu.

Minimalna przewaga gości utrzymywała się również na początku drugiej kwarty, tuż po wznowieniu gry na 20:16 trafił Jankunas a dwoma wolnymi odpowiedział Varda.

W 13 minucie serbski środkowy wymusił trzeci faul Mirzy Begicia i grośny center Żąlgirisu musiał na chwilę usiąść na ławce rezerwowych. Tymczasem Varda doprowadził do remisu 20:20.

Nieuważna i nieskuteczna gra gospodarzy znów dała podstawy Litwinom do objęcia wyraźniejszego prowadzenia. Najpierw Brown za słabo i zbyt czytelnie podawał do J.R. Giddensa, piłkę przejął Jankunas i nie atakowany pomknął po dwa punkty, później znów Brown zamiast podejść do kosza zdecydował się na rzut za 3, który tylko odbił się od obręczy.

W odpowiedzi Milaknis trafił za 3 i było 28:22 dla gości w 15 min. Trener Tomas Pacesas wziął czas , po którym jego podopieczni zagrali już nieco skuteczniej. W 18 min. po punktach Vardy spod kosza goście prowadzili już tylko 30:28.

W 19 minucie po wolnych Burrella było 32:30 dla Żalgirisu, za moment do remisu mógł doprowadzić Giddens ale trafił z linii rzutów wolnych tylko raz (31:32).

Na kilkanascie sekund przed końcem pierwszej połowy trener gdynian obniżył skład i chciał szukać punktów zza łuku. Istotnie, na trzypunktowy rzut zdecydował się Giddens ale nie trafił i do przerwy było 34:33 dla gości.

W pierwsszej połowie 8 punktów dla gospodarzy zdobył Burrell, 6 punktów było udziałem Vardy. W zespole litewskim najlepiej punktował Kalnietis - 7 "oczek".

"Odkryty" dopiero niedawno, przez trenera gdynian Eldridge wykorzystał na początku drugiej połowy dwa wolne i wyprowadził swój zespół na prowadzenie 35:34. Za chwilę jednak zza lini 6,75 trafił Milaknis i Litwini znów wygrywali (37:35).

Żalgiris znów "złapał" gospodarzy na kilku prostych błędach w konstruowaniu akcji i po szybkich kontratakach zaczął błyskawcznie powiększać przewagę. W 24 minucie było już 44:35 dla gości.

Trener gospodarzy zdecydował się na ustawienie z Witką i Łapetą jako graczami wysokimi, niestety rywale zbyt łatwo przedostawali się pod kosz gdyński i prowadzili już 52:37 w 27 minucie. "Swojej klepki" w parkiecie nie mógł także znaleźć Widenow.

Pod koniec treciej kwarty obydwa zespoły zaprezentowały nieco "radosnej koszykówki" biegając szybko po parkiecie jednak bez efektów punktowych. Jako pierwsi do kosza trafili gospodarze ale i tak przewaga Żalgirisu była wyraźna 52:41 w 29 min. Ostatecznie po 30 minutach gry goście prowadzili 54:42.

Gospodarze nie byli w stanie powstrzymać Żalgirisu i rozpocząć odrabiania strat na początku ostatniej odsłony. W 33 minucie było 60:44 dla gości.

Po przerwie na żądanie wziętej przez Tomasa Pacesasa gospodarze zaczęli grać nieco skuteczniej. Najpierw punkty zdobył Giddens, później za 3 trafił Varda i było 60:49 dla Żalgirisu. Niestety na tym odrabianie strat się skonczyło gdyż w następnej akcji 2 punkty z gry i jeden z wolnego trafił Kalnietis.

W 36 minucie z parkietu musiał zejść z 5 faulami Burrell a goście prowadzili wówczas 65:51. W 38 minucie z tego samego powodu musiał opuścić plac gry Filip Widenow.

Gdynianie w prostej sytuacji podali w aut na połowie Żalgirisu z kolei Jankunas zawisł w powietrzu nad Łapetą i Hrycaniukiem i zdobył punkty (71:54 w 39 min.).

Ewing w końcówce meczu chciał poderwać do gry kolegów trafiając za trzy ale goście nie stracili nic ze swojej skuteczności i na nieco ponad minutę przed końcem było 71:59 dla Żalgirisu. Ostatecznie zespół litewski wygrał 73:60.

- Nie wiem co mozna powiedzieć po takim meczu, zagraliśmy bardzo źle. Mieliśmy aż 19 strat, tak nie da się wygrać meczu. Ponadto Żalgiris nie zagrał dziś wcale rewelacyjnie. Bardzo źle zagrał nasz obwód, popełniał zbyt dużo błędów. Nie trafialiśmy spod kosza i z osobistych, mimo, że bardzo dużo uwagi poświęcamy na treningach tym elementom - powiedział po meczu trener Pacesas.

Pozostałe wyniki 4 kolejki Ligi VTB:
VEF Ryga - Chimki Moskiewski Region 75:81 (15:19, 16:24, 20:20, 24:18). Mecz Kalevu Tallin z Azowmaszem Mariupol rozegrany zostanie 2 grudnia.

• 33:34

jeden punkt różnicy, damy radę:) tylko zwycięstwo APG!

• gdyby celność rzutów była lepsza...

to i wynik byłby zupełnie inny, tyle niewykorzystanych sytuacji, w tym rzutów wolnych, tak nie da się wygrać...

• 11 3

• słowem porażka (1)

ale i tak pozycja w VTB nie jest zła:))

• 8 7

• Tylko czy w VTB przejdą dalej?

To się okaże w marcu. Niestety już dziś widać,że taktyka budowania składu okazała się błędna. Pewnie taka ilość Polaków w kadrze wynikała z ceny,ale w takim razie nasz pech polega na tym,że jesteśmy (obecnie znacznie) słabszym koszykarsko narodem od Litwinów (przecież kadra Żalgirisu bazuje przede wszystkim na Litwinach).Tak więc w tych warunkach chyba faktycznie Prokomu nie stać na rywalizację na trzech frontach (tutaj budżet musiałby jeszcze nieco wzrosnąć (właściwie: ZNACZĄCO wzrosnąć).Szkoda że tak wyszło; to chyba naprawdę nie jest kraj na czołowy europejski zespół...

16 Muszynianka Domelo Sokół Łańcut 25 5 20 2020:2200 30

1 października 2023 Suzuki Arka Gdynia zmieniła nazwę na Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia.

Wyniki 26 kolejki

• Muszynianka Domelo Sokół Łańcut - TREFL SOPOT (sobota, godz. 15:30)
  • Enea Stelmet Zastal Zielona Góra - KRAJOWA GRUPA SPOŻYWCZA ARKA GDYNIA (poniedziałek, godz. 15:30)