Koszulka "Ptysia" pod kopułą hali

Krzysztof Klinkosz
27 września 2011 (artykuł sprzed 12 lat)

Memoriał poświęcony jednej z najlepszych polskich koszykarek, Małgorzacie Dydek, otworzył nowy sezon koszykarek Lotosu. Koszulka z numerem 12 powędrowała pod dach Hali Gdynia, odsłonięto tablicę poświęconą "Ptysiowi" a w memoriałowym meczu jej następczynie pokonały Artego Bydgoszcz 75:65.

Koszykarski memoriał w Gdyni rozpoczął się jednak o wiele wcześniej niż główny mecz pomiędzy Lotsem a Artego. Przed spotkaniem zawodniczki z Gdyni odwiedziły oddział pediatryczny Szpitala Miejskiego w Gdyni, przedszkole anglojęzyczne MaxiKids oraz przedszkole "Jantarek". Grała także młodzież. Rozgrywki młodziczek wygrała ekipa z Bydgoszcz, a miejscowe juniorki wzięły rewanż na rywalkach z tego miasta za porażkę w finale tegorocznych mistrzostw Polski w tej kategorii wiekowej. Tym razem wygrały 59:58.

Już w hali, ale jeszcze przed meczem kibice obejrzeli filmową impresję poświęconą Małgorzacie Dydek. Wybitną koszykarkę wspominały jej koleżanki z parkietu, współpracownicy, przedstawiciele mediów a przy dźwiękach saksofonów pod dach hali wciągnięto żółtą koszulkę gdyńskich koszykarek z numerem 12 i nazwiskiem Dydek.

Przy przygaszonych światłach nastąpiła później prezentacja gdyńskiego zespołu, który rywalizować będzie na parkietach w Ford Germaz Ekstraklasy i Euroligi. Poszczególne zawodniczki wbiegały na parkiet w towarzystwie młodych koszykarek a na telebimach pojawiały się klipy z krótką autoprezentacją koszykarek.

Po tej uroczystej części gdyńskiej gali przyszedł czas na rywalizację na parkiecie. Najwyraźniej jednak koszykarki z Gdyni nieco zdeprymował charakter uroczystości i fakt pierwszego występu w nowym sezonie przed własną publicznością. Mimo kilku składnych akcji piłka wykręcała się, po ich rzutach, z kosza.

Zresztą druzyna z Bydgoszczy również nie grzeszyła skutecznością stąd pierwsze punkty w meczuu padły dopiero w3 minucie. Ich autorką była Agnieszka Szott. Po objęciu prowadzenia przez Artego trener Lotosu szybko wziął czas i tuż po wznowieniu gry gospodynie wyrównały. Dokonała tego Jolene Anderson zaś za chwilę, po indywidualnej akcji spod jednego pod drugi kosz na prowadzenie wyprowadziła Lotos Geraldine Robert.

Gdynianki grały z upływem minut coraz składniej i skuteczniej, wyszły na prowadzenie 17:9 jednak w końcówce pierwszej kwarty nastąpił moment dekoncentracji. Bydgoszczanki zdołały doprowadzić do remisu 19:19 a minimalne prowadzenie po pierwszych 10 minutach zapewniła gdyniankom Natalia Plumbi wykorzystując, już po czasie jeden z rzutów wolnych.

W drugiej kwarcie obydwa zespoły znów zagrały bardzo nieskutecznie. Łącznie zdobyły zaledwie 2 punktów. Nieco lepsze były bydgoszczanki, które po 20 minutach gry prowadziły 31:28.

W przerwie natomiast miała miejsce jeszcze jedna uroczystość związana z osobą jednej z najwybitniejszych polskich koszykarek. Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek odsłonił tablicę poświęconą Małgorzacie Dydek.

Gdynianki "obudziły się" w trzeciej kwarcie. Przyspieszyły tempo swoich akcji, które jednocześnie były składne więc momentalnie zaczęły powiększać przewagę nad rywalkami. Ta część gry wygrana przez gospodynie wysoko - 28:10 dała im prowadzenie po 30 minutach 56:41.

Gdynianki, które praktycznie w tym sezonie są nowym zespołem, potrzebują jeszcze trochę czasu na dogranie pewnych elementów zarówno w ofensywie, jak i w obronie, widać jednak, że już po miesiącu wspólnych treningów widać efekty zgrywania zespołu. Poszczególne akcje grane "na pamięć" kończyły się szybko zdobywanymi punktami. Martwić może nieco tylko słaba skuteczność rzutów zza łuku, jedynie dwie próby na 10 w całym meczu zakończyły się zdobyciem punktów.

W czwartej kwarcie gdynianki kontrolowały już swoją przewagę a w końcówce, wyraźnie rozluźnione pozwoliły rywalkom na zniwelowanie część strat. Ostatecznie Lotos pokonał Artego 75:65.

Lotos Gdynia - Artego Bydgoszcz 75:65 (20:19, 8:12, 28:10, 19:24)
LOTOS:
Anderson 19, Henry 8, Robert 6, Żurowska 5, Jalcova 5 - Knezević 13, Ajanović 10, Ziętara 6, Bandyk 2, Plumbi 1, Marciniak 0.

ARTEGO: Jimenez 15, Szott 14, Ellis 7, Kułaga 6, Koc 2 - Mrozińska 11, Szymczak - Górzyńska 4, Kuras 3, Szybała 3.

- Cieszę się, że mój zespół dostał zaproszenie na ten Memoriał, że mogłam w ten sposób uczcić pamięć Małgosi. Kiedy przyjechałam na halę byłam nieco zaskoczona, że nie ma tu żadnych znaków, które świadczyłyby o tym, że pamięta się o niej. Jednak przed meczem pod dachem zawieszono koszulkę z jej numerem i nazwiskiem, tak właśnie powinno być. W momencie, kiedy wieszano koszulkę pod dachem byłam wzruszona tak jak inne dziewczyny. Poleciały łzy. Jeśli chodzi o sam mecz to graliśmy na serio, myślę, że nikt z kibiców, którzy tutaj przyszli nie wybaczyłby nam gdybyśmy tego spotkania nie potraktowały poważnie. Widać, że Lotos będzie w tym sezonie bardzo mocną ekipą - powiedziała po meczu Agnieszka Szott, wybrana jego MVP, która przed kilku laty występowała w Gdyni wspólnie z Małgorzatą Dydek.

- Z Małgorzatą Dydek nie dane mi było spotkać się na parkiecie, ale oczywiście jej nazwisko znane jest w całym koszykarskim świecie, również w Grecji. Wiem, że to jednak z najlepszych koszykarek w historii. Wiem, że wiele zrobiła dla popularyzacji tego sportu, myślę, że wiele z tych dziewczynek, które występowały dziś w turnieju, które były też tu na hali przekonały się do koszykówki właśnie dzięki niej - powiedziała po meczu nowa rozgrywająca Lotosu Gdynia Natalia Plumbi.

Opinie (40) 6 zablokowanych

• (5)

Kurczę,nie mogłem być.Napiszcie jak było,sporo ludzi?