Debiut 17-latki w reprezentacji Polski

Koszykarki przegrały z Białorusinkami

Basket 90 Gdynia

Anna Makurat w wieku 17 lat zadebiutowała w seniorskiej reprezentacji Polski i zdobyła 7 punktów. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Rzadko zdarzają się tak wczesne debiuty. Anna Makurat zagrała po raz pierwszy w seniorskiej reprezentacji Polski w wieku 17 lat. Koszykarka Basketu Gdynia w Wałbrzychu potwierdziła, że w pełni na ten zaszczyt zasłużyła, rzucając 7 punktów. Do pełni szczęścia zabrakło tylko korzystnego wyniku. Na inaugurację kwalifikacji mistrzostw Europy 2019 biało-czerwone przegrały z Białorusią 62:70 (17:14, 15:15, 17:28, 13:13). W środę czeka je mecz w Ankarze z Turcją.

POLSKA: Kaczmarczyk 22 (2x3), Żurowska-Cegielska 10, Misek 8, Gajda 7 (1x3), Ziętara 5 (1x3, 7 zb., 7 as.) oraz Makurat 7 (1x3), Szajtauer 2, Skobel 1, Poboży 0, Stankiewicz 0

Anna Makurat jest rewelacją początku sezonu Basket Ligi Kobiet. W barwach Basketu 90 Gdynia 17-latka zadebiutowała na najwyższym szczeblu rozgrywek. Od razu wywalczyła sobie miejsce w podstawowym składzie drużyny prowadzonej przez Gundarsa Vetrę. A to sprawiło, że została powołana także do seniorskiej kadry Polski przez Arkadiusza Rusina.

Obok niej powołania otrzymały z gdyńskiej ekipy także Aneta Kotnis oraz Amalia Rembiszewska. Już wtedy wydawało się, że największe szanse na grę od początku kwalifikacji mistrzostw Europy ma Makurat. I to potwierdziło się w sobotę. Jej koleżanki klubowe nie zmieściły się w meczowej "12".

Trener Rusin zdecydował się wypuścić 17-latkę na boisko, choć od trzeciej kwarty mecz był pod kontrolą Białorusi, a biało-czerwone starały się gonić, aby już na starcie nie skomplikować sobie rywalizacji. Niestety, to się nie udało.

więcej »

Ania po raz pierwszy pojawiła się na boisku w połowie pierwszej kwarty. Chwilę później zaliczyła asystę do Agnieszka Kaczmarczyk, która trafiła za trzy punkty (11:6). Pierwsze punkty w kadrze zdobyła po 3. minutach na parkiecie. Także trafiła zza linii 6,75 m. (14:9). Jeszcze w tej kwarcie dołożyła dwa celne rzuty wolne.

W trakcie ostatniej pogoni w czwartej kwarcie jedną z głównych ról odgrywała właśnie koszykarka Basketu 90. Jej trafienie spod kosza sprawiło, że przewaga rywalek spadła do jedynie 3 pkt (58:61). Na więcej jednak Białorusinki nie pozwoliły. Zdobyły 4 kolejne punkty i do końca meczu trzymały Polki na dystansie.

W sumie Makurat spędziła na boisku 16 minut, trafiła 2 z 8 rzutów z gry - po 1/4 za dwa i za trzy punkty - miała 2/2 z linii rzutów wolnych, miała 2 zbiórki, 2 asysty i 3 straty. Kiedy była na parkiecie rywalki zdobyły od biało-czerwonych 7 pkt więcej.

Tabela gruby B
kolejno: mecze, punkty, zwycięstwa, porażki, zdobyte, stracone
1. Turcja    1     2    1-0     81:56
2. Białoruś 1 2 1-0 70:62
3. POLSKA 1 1 0-1 62:70
4. Estonia 1 1 0-1 56:81

W środę Polki zagrają kolejne spotkanie, tym razem na wyjeździe z Turcją. Początek meczu w Ankarze o godz. 17:30 czasu polskiego. Do Eurobasketu 2019 awansują zwycięzcy 8 grup oraz 6 najlepszych drużyn z drugich miejsc.

Opinie (6)

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

13 Widzew Łódź 14 1 13 834:1132 15

W rundzie zasadniczej drużyny grają systemem mecz i rewanż. Po niej, do play-off awansuje czołowa ósemka.

19.01 (pt) godz.19:30 BASKET 90 Gdynia typuj AZS Politechnika Korona Kraków
27.01 (sob) InvestInTheWest AZS AJP Gorzów Wlkp. BASKET 90 Gdynia
03.02 (sob) JAS-FBG Zagłębie Sosnowiec BASKET 90 Gdynia
14.01 (nd) godz.18:00 Basket 90 Gdynia 74:64 Pszczółka Polski-Cukier AZS-UMCS Lublin
11.01 (czw) godz.20:30 Virtus Eirene Ragusa 71:66 BASKET 90 Gdynia