Koszykarki Arki Gdynia dały radę bez Emmy Cannon. Enea rozbita w końcówce

Arka Gdynia - kosz. k.

Barbora Balintova (nr 41) była jedną z koszykarek, które poprowadziły Arkę do wygranej pod nieobecność Emmy Cannon. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Koszykarki Arki Gdynia pokonały we własnej hali Eneę AZS Poznań 91:69 (29:24, 19:17, 20:19, 23:9). Podopieczne Gundarsa Vetry poradziły sobie z niżej norowanymi rywalkami pomimo osłabienia brakiem Emmy Cannon, odniosły pewne zwycięstwo. Jego rozmiar wypracowały jednak dzięki znakomitej czwartek kwarcie.

ARKA: Allen 17 (1x3), Balintova 18 (2x3, 5 as.), Makurat 16, Greinacher 12 (7 zb._, Jurcenkova 8 oraz Rembiszewska 7 (1x3), Baltkojiene 6, Podgórna 5 (1x3), Stelmach 2

Enea AZS: Hillsman 22 (9 zb.), Davis 10, Matović 8 (2x3), Parysek-Bochniak 6, Demczur 2 (7 as.) oraz Samburska 15 (2x3), Nowicka 2, Urbaniak 2, Parzeńska 2, Stefańczyk 0, Niemojewska 0

Sobotni mecz był pierwszym z serii tych z zespołami z dolnych rejonów tabeli, które czekają Arkę do końca roku. Gdynianki przystąpiły do spotkania w hali GCS bez swojej liderki Emmy Cannon, która nabawiła się drobnego urazu łokcia.

Pod jej nieobecność już w pierwszej minucie gry chęć poprowadzenia drużyny do triumfu wyraziła Rebecca Allen, która po niespełna 60 sekundach miała już na koncie 5 punktów.

Poznanianki postawiły się jednak od początku spotkania i nawet prowadziły 9:7 po rzucie Khaalii Hillsman. Seria 11:0 dla gdynianek pozwoliła jednak odskoczyć gospodyniom na 23:11. Napędzane przez Hillsman i Olenę Samburską przyjezdne zdołały jednak zmniejszyć stratę do 5 pkt przed końcem premierowej kwarty.

W drugiej kwarcie Arka zanotowała trwający 3 minuty przestój i Enea po trójce Ireny Matović podgoniły na 34:36. Gdynianki obroniły jednak przewagę i na przerwę zeszły z zaliczką 7 pkt. Dobre wejście w trzecią partię zaliczyła Anna Jurcenkova, której wjazdy pod kosz zakończyły się serią 4 pkt dla podopiecznych Gundarsa Vetry.

NOWA AMERYKANKA NIE POMOGŁA POLITECHNICE. SPRAWDŹ, JAK POSZŁO W TEJ KOLEJCE GDAŃSKIM KOSZYKARKOM

Gospodynie kontrolowały grę, ale 2 ostatnie minuty przed końcem kwarty znów dały znać o sobie Samburska i Hillsman, które nie pozwoliły Arce odskoczyć dalej niż na 8 pkt.

Z początkiem czwartej kwarty gdynianki wrzuciły wyższy bieg. Za trzy sypnęła Barbora Balintova, a koleżanki dorzuciły kolejne trafienia, dzięki czemu w krótkim czasie udało się więcej niż podwoić przewagę. Rywalki na pierwszą zdobycz w ostatniej odsłonie czekały blisko 4 minuty, a i po przełamaniu nie dały rady powstrzymać zmierzających po pewny triumf gospodyń.

Wyniki 9 kolejki:

• Arka Gdynia - Enea AZS Poznań 91:69 (29:24, 19:17, 20:19, 23:9)
  • Pszczółka Polski-Cukier - SUNREEF YACHTS POLITECHNIKA GDAŃSKA 74:54 (23:12, 30:17, 12:7, 9:18)
  • Ostrovia - CCC Polkowice 43:81 (15:25, 14:19, 6:29, 8:8)
  • Ślęza Wrocław - Wisła CanPack Kraków 80:69 (17:17, 20:15, 16:24, 27:13)
  • InvestInTheWest Enea Gorzów Wielkopolski - Artego Bydgoszcz 73:74 (17:14, 22:22, 10:21, 24:17)
  • PGE MKK Siedlce - Energa Toruń 69:77 (14:22, 18:22, 18:17, 19:16)