Koszykarki Arki Gdynia lepsze od Ostrovii. Doświadczenie wzięło górę

Damian Konwent
27 stycznia 2019 (artykuł sprzed 5 lat)

Emma Cannon po raz kolejny w tym sezonie poprowadziła Arkę do zwycięstwa. Amerykanka zdobyła 15 punktów i była jedną z jaśniejszych postaci dzisiejszego popołudnia w Gdyni. Emma Cannon po raz kolejny w tym sezonie poprowadziła Arkę do zwycięstwa. Amerykanka zdobyła 15 punktów i była jedną z jaśniejszych postaci dzisiejszego popołudnia w Gdyni.

Zawodniczki Arki Gdynia wykazały się doświadczeniem i wygrały przed własną publicznością z TS Ostrovią Ostrów Wielkopolski 70:54 (14:19, 20:13, 11:5, 13:8), choć do pewnego momentu ich gra nie powalała na kolana. Pod nieobecność Rebbecki Allen głównymi zdobyczami punktowymi dzieliły się Emma Cannon - 15 pkt, Sonja Greinacher - 14 i Barbora Balintova - 13.

Koszykarki Politechniki bliskie sprawienia sensacji ze Ślęzą. Przeczytaj relację z meczu

ARKA: Cannon 15 (9 zb.), Greinacher 14, Balintova 13 (1x3), Makurat 7 (1x3), Rembiszewska 3 (1x3, 7zb.) oraz Jurcenkova 11 (8 zb.), Morawiec 3, Stelmach 2, Baltkojiene 2, Podgórna 0

Ostrovia: Bilotserkivska 12 (4x3, 5 zb.), Wajler 11 (3x3), Ossowska 10 (1x3), Jackowska 7 (5 zb.), Podkańska 2 oraz Jaworska 6, Motyl 6 (2x3), Nowicka 0, Kaczmarek 0

W meczu z ostatnią w tabeli Ostrovią nie zagrała Rebecca Allen. Jedna z liderek drużyny z Gdyni doznała kontuzji kolana w meczu Pucharu Polski przeciwko Enerdze Toruń. Australijka w tym sezonie nie pojawi się już na parkiecie.

Kontuzja jednej z liderek Arki. Nie zagra do końca sezonu

Mecz zaczął się od niecelnych rzutów z obu stron. Niemoc została przełamana dopiero po półtorej minuty gry, a wynik spotkania otworzyła Arina Bilotserkivska z Ostrovii. W dalszej fazie gry zawodniczki na przemian dzieliły się punktami, choć przez długi okres gospodynie nie mogły wyjść na prowadzenie. Objęły je dopiero po 8 minutach gry za sprawą Emmy Cannon (14:13) jednak już po kilkunastu sekundach do zawodniczek z Ostrowa traciły 5 punktów.

W kolejnej kwarcie Arka próbowała dorównać przyjezdnym, jednak te raz za razem świetnie trafiały za 3 punkty, co pozwalało zwiększać przewagę nad rywalem. Podczas pierwszych pięciu minut tej części gry gospodynie zdobyły zaledwie 4 punkty, przez co trener Gundars Vetra zdecydował się na zmianę całej piątki. Taki ruch poskutkował i szybko przyniósł zamierzony efekt, bowiem po niespełna trzech minutach Arka prowadziła 29:26. Przewagę udało się utrzymać do końca pierwszej połowy, a do szatni oba zespoły schodziły z wynikiem 34:32.

By dowieźć zwycięstwo do końca z pewnością konieczne było uspokojenie gry w celu budowania kolejnych składnych akcji, by konsekwentnie realizować założenia taktyczne. I faktycznie, po zmianie stron koszykarki Arki utrzymywały prowadzenie, mimo długiej wymiany ciosów.

Gra swoich podopiecznych nie podobała się Mirosławowi Trześniawskiemu, który zażądał przerwy po 5 min drugiej połowy. Słowa trenera bardziej pozytywnie podziałały jednak na gospodynie, które po wejściu na parkiet szybko zaliczyły serię 7 pkt, którymi podzieliły się Sonja Greinacher, Anna Jurcenkova i Barbora Balintova (47:39). Doświadczenie zawodniczek z Gdyni przeważyło i ostatecznie na ostatnią kwartę obie ekipy wychodziły przy wyniku 57:46.

W czwartej odsłonie meczu zawodniczki Arki ponownie zaczęły bardzo dobrze, szybko zdobywając kolejne punkty. Ostrovia nie składała broni i próbowała walczyć do końca, jednak nie starczało sił i determinacji przy atakach ze strony gospodarza. Podopieczne Vetry utrzymywały kilkunastopunktowe prowadzenie do końca spotkania, które ostatecznie zakończyło się ich zwycięstwem 70:54.

Wyniki 15 kolejki

• Ślęza Wrocław - SUNREEF YACHTS POLITECHNIKA GDAŃSKA 66:64 (21:24, 16:17, 8:13, 21:10)
  • ARKA GDYNIA - Ostrovia niedziela 15:0070:54 (14:19, 20:13, 11:5, 13:8)
  • PGE MKK Siedlce - Widzew Łódź 86:92 (21:20, 30:22, 17:21, 18:29)
  • Energa Toruń - CCC Polkowice 63:76 (19:18, 17:15, 16:24, 11:19)
  • Pszczółka Polski-Cukier AZS-UMCS Lublin - InvestInTheWest Enea Gorzów Wlkp. 88:81 (27:24, 17:22, 26:16, 18:19)
  • Enea AZS Poznań - Artego Bydgoszcz (przełożony na 6.03)

Opinie (17) 4 zablokowane

• Spokojne? (2)

Spokojne?Powiedziałbym że tak słabego meczu dawno nie widziałem.Gdyby z lepszymi koszykarkami grały to byłaby sromotna porażka.Na duży minus Stelmach (tradycyjnie),Rembiszewska no i Kanon nic nie grała.

• 6 27

• Największy minus jest dla p.Santy Baltkojiene

Zawodniczka która jest zagraniczna powinna prezentować jakiś poziom.
      Stelmach ,Rembiszewska grały krótko i nic złego nie zrobiły.
      Cannon grała swoje. Tylko Cannon ma taką wadę że mało widzi co się dookoła dzieje. Więc można ją podwajać albo potrajać i nie grozi to odrzuceniem piłki na obwód do wolnej zawodniczki.

• 12 2

• Opinia została zablokowana przez moderatora

• Brawo Wielka Arka! (1)

• 20 12

• Głupio zrobili z ta zmiana nazw wszystkiego na Arka. Teraz nie wiadomo o kogo chodzi (3)

Arka to piłkarze a nie inne sporty

• 14 9

• A rugby to co? Nie Arka? (1)

Nazwa super. Miałem dość już co 2 lata innej nazwy koszykarek. Teraz będzie stabilnie na dekady co najmniej.

• 3 11

• A skąd wiesz że nazwa tego sponsora nie zniknie za rok czy dwa?

• 3 1

• A dlaczego głupio myśle ze fajnie Arka Gdynia

• 3 6

• spokojne?

Tak tez nie powiem,żeby spokojnie.Zespół Ostrowi póki były siły, swoja agresywnością uprzykrzał gospodyniom życie na boisku .Jak opadły z sił ,to gdynianki uzyskały przewagę i wygrały mecz.Jednakże poziom meczu daleko do błysku.Oeniając zespół ,stwierdzam,że wyraznie widac już brak Rebeccy Allen-rzut z dystansu staje się juz problemem ( widoczne to już dzisiaj nawet na tle Ostrowii wynik 9:30 przy skuteczności 27 procent w rzutach za 3,a i za 2 tylko 49 procent).Przez wielu minut panował chaos i niedokładnośc gry i mamy też niski procent z gry tylko 45 procent.Rozgrywające maja problem z zrobieniem różnicy w grze 1 na 1 i do tego trzeba dołożyć 16 strat.Reasumując wcale to nie wyglądało spokojnie i bez nerwowości.Można powiedzieć mecz się odbył i zwycięstwo faworyta.Wcale tego nie piszę ,aby się pastwić,tylko pod kątem zastanowienia się na widocznymi problemami gry zaepołu ( jak poszukaniem wzmocnienia zespołu) ,gdyz apetyty zostały rozbudzone i jeżeli chcemy wrócić do sukcesów z przeszłości.

• 15 0

• Brawo Arka!! Brawo nasza Gdynia!

• 7 6

• (2)

Bardzo słaby mecz.Przy lepszym przeciwniku by było w plecy. Mamy cztery( Cannon,Balintova,Greinacher,Makurat) zawodniczki a reszta to statystki. Co w tej druzynie robi Baltkojene,Jurcenkowa ,Rembiszewska i inne Polskie wynalazki to nie wiem. Ich gra to antykoszykówka a Makurat tez dzisiaj zagrała słabo.Jezeli nie bedzie wzmocnien to o medalu mozna zapomniec.

• 7 3

• Makurat (1)

Ona akurat miala prawo zagrać słabiej, ostatnio jest bardzo mocno eksploatowana... Jurcenkova pod koszem robi swoje, choć momentami razi nieco powolnością w r******h. Co do Santy, to pełna zgoda- Basket potrzebuje lepszej 1.

• 7 0

• Od Baltkojene to każda tania amerykanka po uczelni byłaby lepsza.

• 4 0

• Niezatapialny Miecio

Makurat grała na dwa fronty ? U22 i seniorki ? Jeżeli tak to tylko pogratulować, zajechać dziewczynę dla własnych ambicji ! Co do medalu to zawsze można dokupić kilka zawodniczek i będzie sukces. Gdzie jest szkolenie młodzieży w tym klubie ? Gdzie jest wkład tak zasłużonego klubu dla polskiej koszykówki, kasa to nie wszystko Panie Prezesie, musi być jeszcze duch , musi być jeszcze miłość do klubu i dyscypliny , niech Pan podgląda się wokół siebie , czy to jest to czy tylko kasa ( ciężko Pan na nią pracuje i to Pana i Pani Prezes sprawa na co ja wynajęcie) i nie tylko mówię o klubie . Życzę Klubowi medalu a sobie satysfakcji z bycia kibicem

• 6 5

• Zmęczenie i pustka (1)

Boję się,że roztrwonimy tak ciężko wywalczoną zdobycz punktową zanim przyjdą dwie nowe zawodniczki za Allen i...?Oparcie tylko gry na 3,4 zawodniczkach może skutkować katastrofą kontuzji i przemęczeniem organizmu.Już dzisiaj obciążeń nie wytrzymało kolano Amalii Rembiszewskiej.Plaga kontuzji może(oby nie)przyjść bardzo szybko z meczu na mecz.Po co grała Ania Makurat w meczu U-22 MP z Poznaniem skoro i tak Gorzów ten "odpuścił".Dzisiaj Ania nie była sobą.Przemęczenia rodzą kontuzje i choroby.Pytam się po co?Zanim nowe zawodniczki zgrają się to będzie pozamiatane.

• 12 1

• Grała dlatego bo reszta Polek to statystki.Bez zmian będzie ciężko.potrzebna zawodniczka na pozycję 1 za Baltkojene i druga za Allen. I to zawodniczki punktujące a nie zapchajdziury.