Koszykarki Arki Gdynia mają najlepszy bilans w EBLK. Widzew Łódź rozgromiony

6 stycznia 2019 (artykuł sprzed 5 lat)

Anna Jurcenkova ma za sobą jeden z najlepszych występów w EBLK. Rzuciła Widzewowi 24 punkty. Anna Jurcenkova ma za sobą jeden z najlepszych występów w EBLK. Rzuciła Widzewowi 24 punkty.

Koszykarki Arki Gdynia rozgromiły w hali GCS Widzewa Łódź 100:78 (24:27, 23:14, 34:16, 19:21) i zakończyły pierwszą część sezonu zasadniczego z bilansem 10 zwycięstw i dwóch porażek. A to oznacza, że obok CCC Polkowice i Artego Bydgoszcz są pod tym względem najlepsze w Energa Basket Lidze Kobiet.

SUNREEF YACHTS POLITECHNIKA GDAŃSKA ULEGŁA PO WALCE W GORZOWIE WIELKOPOLSKIM. PRZECZYTAJ RELACJĘ Z MECZÓW, OCEŃ KOSZYKARKI I TRENERA

ARKA: Cannon 21 (11 zb.), Greinacher 13 (1x3), Makurat 12 (3x3), Balintova 10 (2x3, 15 as.), Allen 6 oraz Jurcenkova 24, Rembiszewska 7 (1x3, 5 zb.), Morawiec 3, Podgórna 2, Baltkojiene 2 (6 as.), Stelmach 0

Widzew: Pawlak 23 (3x3), Wilson 22, Vucković 10 (1x3, 5 zb.), Gertchen 7 (7 zb.), Perisa 5 oraz Drop 11 (1x3, 5 as.)

Na zakończenie pierwszej rundy sezonu zasadniczego Energa Basket Ligi Kobiet koszykarki Arki Gdynia dostały teoretycznie łatwego rywala. Do tego już przed meczem wiedziały, że mogą znaleźć się obok CCC Polkowice oraz Artego Bydgoszcz z najlepszym bilansem tej części rozgrywek. Mistrzynie Polski przegrały bowiem w niedzielę na wyjeździe z wicemistrzyniami 68:72.

Starcie w hali Gdyńskiego Centrum Sportu zaczęło się jednak trochę niespodziewanie. Choć pierwszych 8 punktów dla Arki zdobyła Emma Cannon, dwa dołożyła Sonja Greinacher i zrobiło się 10:6 dla Arki, to później żółto-niebieskie zapomniały o obronie. I choć same zdobyły w tej części gry 24 pkt, to straciły ich aż 27. W ataku Widzewa widoczna była m.in. Aleksandra Pawlak.

Przyjezdne utrzymywały się na prowadzeniu do 16. minuty. Wówczas akcję dwa plus jeden wykonała Anna Makurat i zrobiło się 35:33 dla Arki. Seria 9:0 dla żółto-niebieskich przyniosła im prowadzenie 39:33. Dołożyła się do niej Anna Jurcenkova, która również pod koniec pierwszej połowy przypilnowała, aby przewaga jej drużyny nie spadła poniżej 6 pkt (47:41). Słowaczka rzuciła do przerwy w sumie aż 18 pkt, a 14 Cannon. Resztę dołożyły Makurat oraz Greinacher. Nikt więcej w Arce nie punktował.

Cannon, Greinacher oraz w końcu Rebecca Allen zaczęły od celnych rzutów pierwszą minutę drugiej połowy i zrobiło się 54:42 dla Arki. Zawodniczki Gundarsa Vetry wreszcie zaczęły bronić, wymuszać błędy rywalek i budować coraz większą przewagę. Po trójce Amalii Rembiszewskiej w 30. min. dotarła ona do 26 pkt (81:55). W tym momencie było już po meczu.

Nic więc dziwnego, że w ostatniej kwarcie gdynianki nie były już tak aktywne. Z drugiej strony dopiero w końcówce starcia pozwoliły Widzewowi zejść poniżej 20 pkt straty czym pokazały, że spokojnie kontrolują grę. Choć z drugiej strony warto dodać, że Widzew grał tylko szóstką koszykarek, czyli tylko jedna weszła do gry z ławki rezerwowych.

Wyniki 13 kolejki

• ARKA GDYNIA - Widzew Łódź 100:78 (24:27, 23:14, 34:16, 19:21)
  • InvestInTheWest Enea Gorzów Wielkopolski - SUNREEF YACHTS POLITECHNIKA GDAŃSKA 89:75 (23:19, 22:23, 22:15, 22:18)
  • Artego Bydgoszcz - CCC Polkowice 72:68 (26:10, 14:28, 14:12, 18:18)
  • PGE MKK Siedlce - Pszczółka Polski-Cukier AZS-UMCS Lublin 82:72 (25:9, 27:12, 8:26, 22:25)
  • Wisła CanPack Kraków - Enea AZS Poznań 89:66 (20:12, 24:24, 16:14, 29:16)
  • Ślęza Wrocław - Energa Toruń 65:78 (11:18, 20:17, 20:23, 14:20)

Opinie (13) 1 zablokowana

• Olewanie kibiców. (8)

Zamiast dobić słabe rywalki trener wystawia dublerki na czwartą kwartę.Dobrze że chociaż z łachą rzuciły setkę mając 81pkt po 3 kwartach.Dlaczego nie można wygrać meczu z tak słabym rywalem 30 pkt albo wiecej ?A potem zdziwienie że na mecze chodzi garstka ludzi.

• 7 28

• (3)

Inne zawodniczki też muszą grać. Po co zajeżdżać pierwszą piątkę? Liczy się zwycięstwo i trzeba mieć siły na kolejne spotkania

• 26 6

• Ale niech grają.

Chodzi o kompletne odpuszczenie 4 kwarty i grą samymi rezerwowymi-taka Cannon już się ani na minutę na parkiecie nie pojawiła.Z takimi drużynami jak Widzew gdzie wiadomo że nie ma jak tego meczu przegrać- trzeba zespołowi stawiac dodatkowe cele-jak np wygranie każdej kwarty czy wygrana plus 30.Ktoś powie że to nic nie da-ale tak się buduje zespół na mecze z silnymi rywalami, Widzew i kilka innych drużyn to nie są poważni przeciwnicy.
        Liderki powinny grać po ok 30 minut w meczu-potem przyjdą poważniejsze spotkania a one nie będą gotowe na wyzwania bo są oszczędzane w meczach ze słabeuszami.To nie NBA gdzie mecze są codziennie, tu nie ma czego oszczędzać, zawodniczki tak naprawdę grają za mało.

A kibice też chcą oglądać w akcji gwiazdy-przychodzę na mecz np pooglądać Cannon a ona gra 22 minuty.Czy np w NBA gwiazdy grają po pół meczu?Tu też chodzi o widowisko, o show. Te podstawowe zawodniczki w takich meczach gdzie wynik jest już pewny mogłyby się pobawić grą pokazać na luzie coś fajnego.
        Tu chyba same zawodniczki się wypowiadają bo nie wierzę że normalni kibice wolą oglądać zmienniczki niż nasze gwiazdy. Po prostu w takiej sytuacji szkoda czasu na mecze ze słabeuszami.

• 1 2

• Zajeżdżać? To jakiś problem dla zawodowej zawodniczki zagrać 30 minut w meczu raz na tydzień?

Emma z chęcią by zagrała w 4 kwarcie i powalczyła o odzyskanie lidera klasyfikacji strzelców a została zepchnięta na 3 miejsce.

• 4 7

• Stelmach

Kiedyvtaka Stelmach ma sie nauczyc grac?Drewniana jest na maxa wiec choc te 4 min niech pobiega i powalczy z nadwagą

• 5 6

• (1)

Masz szanse chodzić na kopaną Areczkę .Tam trudno zobaczyć gola.To jest dopiero olewanie kibiców

• 2 5

• Ale walisz głupoty .Drugi garnitur zawodniczek też chce pograć .Dawały radę i dobrze im szło.Co za sens ma robienie setki .Ani za to nie ma punktów ani kwiatów .Jest za to ogranir wszystkich zawodniczek .Setka była i to wystarczy .Nawet w bilansie wystarcza

• 12 6

• Do kompletu dobrych wiadomości w I lidze zespół GTK Arka pokonał AZS W-wa 73:68 i nadal ma 3 miejsce w tabeli

Do wygranej zespół Karoliny Wieczorek i Jeleny Skerović poprowadziła Martyna Stelmach i Karolina Stawińska zdobywając po 15 pkt oraz Aldona Morawiec 11 pkt. Po dwóch godzinach i Martyna a zwłaszcza Aldona wspomagały koleżanki w zwycięskim meczu z Widzewem.