Koszykarki Arki Gdynia w ćwierćfinale play-off z Wisłą CanPack Kraków

30 marca 2019 (artykuł sprzed 5 lat)

Również w ostatnim meczu sezonu zasadniczego Emma Cannon była liderką punktową Arki. Również w ostatnim meczu sezonu zasadniczego Emma Cannon była liderką punktową Arki.

Koszykarki Arki Gdynia pokonały Widzew Łódź 77:75 (18:19, 19:12, 23:22, 17:22) na zakończenie sezonu zasadniczego Energa Basket Ligi Kobiet. Przy równoczesnej porażce Ślęzy Wrocław z Energą Toruń, zajęły 4. miejsce w tabeli przed play-off. To oznacza, że w ćwierćfinale zmierzą się z Wisłą CanPack Kraków, nad którą będą mieć przewagę parkietu. Początek rywalizacji w Gdyni. We wtorek o godz. 17 i w środę o godz. 18 mecze odbędą się w hali GCS przy ul. Olimpijskiej.

Widzew: Wilson 33 (2x3), Ajemba 19 (9 zb.), Pawlak 5 (1x3), Gertchen 4, Perisa 4 (6 as.) oraz Vucković 9 (1x3), Drop 1, Paździerska 0

ARKA: Cannon 18 (7 zb.), Coffey 16 (5 as.), Balintova 14 (3x3, 5 as.), Makurat 9 (3x3), Greinacher 7 (7 zb.) oraz Jurcenkova 11, Baltkojiene 2, Podgórna 0, Morawiec 0, Rembiszewska 0

Przed meczem w Łodzi koszykarki Arki Gdynia wiedziały, że jeśli chcą skończyć sezon zasadniczy na 4. miejscu w tabeli i mieć przewagę parkietu w ćwierćfinale play-off, muszą wygrać i liczyć na potknięcie Ślęzy Wrocław w meczu z walczącą o pozycje wicelidera tabeli Energą Toruń. Taki scenariusz wydawał się wielce prawdopodobny, gdyż zespoły Arki i Energi były faworytami sobotnich starć.

Choć od początku spotkania z Widzewem punktowały liderki żółto-niebieskich, czyli Emma Cannon oraz Nia Coffey, to obrona nie radziła sobie głównie z Dominique Wilson. Sprawiło to, że pierwsza część gry była wyrównana. Mało tego, po trafieniu liderki łódzkiego klubu, w 8. minucie zrobiło się 17:12. Anna Jurcenkova i Coffey sprawiły, że kwarta zakończyła się jednopunktowym prowadzeniem gospodyń (19:18).

Politechnika przegrała na koniec sezonu. Przeczytaj relację z meczu z drużyną z Gorzowa, oceń koszykarki i trenera

Pierwsze punkty w drugiej kwarcie gdynianki zdobyło dopiero na początku 14. min. Ich autorką, zza linii 6,75 metra była Anna Makurat (22:21). I choć rywalki zdołały odpowiedzieć na to trafieniem spod kosza, to za moment ich obrona stała się bezradna wobec ataków Arki. Trójka Barbory Balintovej, trafienia Jurcenkovej oraz Coffey i na tablicy wyników pojawiło się 29:24 dla przyjezdnych. Kolejna trójka słowackiej rozgrywającej powiększyła przewagę do 8 pkt (26:34). Połowę zamknęło trafienie Cannon (31:37).

W tym samym czasie, w Toruniu, Energa prowadziła ze Ślęzą 38:36. Wrocławianki musiały jeszcze uważać na Wisłę CanPack Kraków, która pewnie wygrywała z Enea AZS Poznań 45:24. W przypadku porażki drużyny z Dolnego Śląska i zwycięstw Arki oraz Wisły, wrocławianki spadały na 6. miejsce, a na 5. wskakiwała Wisła - dzięki lepszemu bilansowi w bezpośrednich meczach.

Na starcie drugiej połowy gdynianki szybko roztrwoniły niemal całą przewagę (37:38), a w 25. min, po kolejnym trafieniu Wilson prowadzenie było po stronie Widzewa (42:41). Trójka Makurat oraz trafienie Coffey szybko przywróciły inicjatywę Arce (42:46). Następnie 5 pkt z rzędu Balintovej powiększyło prowadzenie do 51:44. Z taka przewagą żółto-niebieskie schodziły z parkietu na koniec trzeciej kwarty (53:60).

I kiedy wydawało się, że gdynianki postawią kropkę nad i, wówczas ponownie zaczęły mieć spore problemy z Wilson oraz z Ijeomą Ajembą. Druga z Amerykanek sprawiła, że w 36. min Widzew znowu był na prowadzeniu (65:64). Po punktach Wilson zrobiło się 68:66, ale wówczas serię 8:0 zapoczątkowała trójką Makurat, a zakończyła Jurcenkova (68:74). W ostatnich minutach Arka nie dała wyrwać sobie zwycięstwa.

A w Toruniu triumfowała Enerag, co oznaczało, że Arka kończy sezon zasadniczy na 4. miejscu. W ćwierćfinale play-off zmierzy się z Wisłą, która pewnie pokonała Enea AZS.

Wyniki 26 kolejki

• Widzew Łódź - ARKA GDYNIA 75:77 (19:18, 12:19, 22:23, 22:17)
  • SUNREEF YACHTS POLITECHNIKA GDAŃSKA - InvestInTheWest Enea Gorzów Wielkopolski 51:89 (12:18, 12:27, 16:23, 11:21)
  • Pszczółka Polski-Cukier AZS-UMCS Lublin - PGE MKK Siedlce 102:58 (26:15, 23:12, 26:15, 27:16)
  • Enea AZS Poznań - Wisła CanPack Kraków 50:91 (11:26, 15:23, 13:18, 11:24)
  • Energa Toruń - Ślęza Wrocław 75:69 (19:6, 19:30, 15:21, 22:12)
  • CCC Polkowice - Artego Bydgoszcz 61:44 (15:11, 20:8, 15:12, 11:13)
  • Pauza: Ostrovia

Opinie (14)

• Ale się męczyły,myślałem że nie dadzą rady .Ania Makurat grała jak z nut..Qrde bałem się . Miały fart .Obrona słaba Ogólnie czarno widzę play-offy

• 10 6

• No to

We wtorek o 17.00 i środa o 18.00 w Gdyni na starej hali.Brawo dziewczyny.

• 13 1

• Słabo to widzę (1)

Jeśli dziewczyny nie przejdą jakieś metamorfozy do wtorku to o przejściu Wisły możemy sobie tylko pomarzyć. Dzisiejsze rotacje trenera to śmiech, chyba nie lubi Polek nasz trener. Jeśli chodzi o obronę to przez 2 lata nie potrafił nauczyć dziewczyn efektywnie bronić. Szkoda bo z tym składem liczyłem na medal ale w tym sezonie to się niestety nie wydarzy :-(

• 8 5

• Czego mamy oczekiwać po trenerze?! Aldona w środę 19pkt bo dostała szansę gry. Dziś już o niej zapomniał jak o innych Polkach

• 8 1

• Mikrocykl przed playoff dlatego dziś ciężkie nogi. Ogramy Wisłę a potem co Bóg da

• 9 4

• Od czasu zmiany prezesa najlepszy wynik w rundzie zasadniczej

Ale teraz ważna jest tylko walka o medal!

• 8 1

• Polki nic nie znaczo

Przykre ale prawdziwe.Polki nic nie znaczą.Podgórna nie wiem czy powinna mieć płacone.Ja jakbym weszła też bym nic nie rzuciła...

• 4 13

• Szkoda że wpadły na Wisłę

dwa miesiące tematu pewnie by spokojnie ją przeszły ale teraz grają padakę i są bez szans.

• 4 5

• Nasz amerykanki kochają piłkę i siebie (1)

• 8 1

• Janek to Ty?

To Ty Janku, były kiero Arki? Znany na mieście

• 3 0

• (3)

Na mecze chodzę od około 15 lat. Jeżeli w nastepnym sezonie będzie tutaj Baltkojene Rembiszewska Jurcenkova Podgórna mnie nie zobaczycie