Koszykarki Arki Gdynia pokonane przez Artego Bydgoszcz. Ostatnie trzy minuty bez punktu

23 lutego 2019 (artykuł sprzed 5 lat)

Nia Coffey już w pierwszym meczu stała się jedną z liderek Arki. Z drugiej strony było widać, że nie jest zgrana z koleżankami z drużyny. Nia Coffey już w pierwszym meczu stała się jedną z liderek Arki. Z drugiej strony było widać, że nie jest zgrana z koleżankami z drużyny.

Drugiej porażki z rzędu doznały koszykarki Arki Gdynia, które uległy przed własną publicznością Artego Bydgoszcz 58:70 (12:2, 17:15, 17:21, 12:12). Przyjezdne kontrolowały wynik niemal przez cały mecz, ale w 37 minucie Arka zbliżyła się na 58:60. Niestety później żółto-niebieskie już nie trafiły do kosza. Debiut w Arce zaliczyła Nia Coffey, która zdobyła 13 punktów, 9 zbiórek, ale i 7 strat.

ARKA: Coffey 13 (1x3, 9 zb., 7 st.), Cannon 13 (5 zb.), Makurat 9 (2x3, 5 as.), Balintova 7 (1x3), Greinacher 5 (1x3) oraz Morawiec 6, Stelmach 3, Jurcenkova 2, Baltkojiene 0, Podgórna 0

Artego: Stanković 21 (10 zb.), Szott-Hejmej 17, Morrison 9 (5 zb.), Międzik 6 (2x3, 5 zb.), McBride 5 (10 as.) oraz Poboży 9, Hombuckle 3 (1x3, 6 zb.), Radocaj 0

Arka Gdynia, wreszcie w pełnym składzie, przystąpiła do meczu z wicemistrzyniami kraju. Dlatego w pełnym, ponieważ na boisku pojawiła się koszykarka, która do końca sezonu zastąpi kontuzjowaną Rebeccę Allen. Nia Coffey pojawiła się w Gdyni we wtorek, a już w sobotę, w hali GCS trener Gundars Vetra wystawił ją do gry w pierwszym składzie. A jeszcze tydzień temu grała w lidze australijskiej, w finale play-off tamtejszej ligi i została wicemistrzynią.

Koszykarki Politechniki Gdańskiej wygrały na wyjeździe z Enea AZS Poznań. Przeczytaj relację z tego meczu

Żółto-niebieskie mają obecnie serię meczów z drużynami z górnej połowy tabeli. Wcześniej przegrały z InvestInTheWest Enea Gorzów Wielkopolski, wygrały z Wisłą CanPack Kraków i uległy Ślęzie Wrocław. Walcząc o drugie miejsce w tabeli margines błędu mocno im się skurczył.

Pierwszych 5 punktów zdobyła w sobotę dla Arki Emma Cannon. Następnie z pomocą przyszła jej Coffey, która dołożyła 5 kolejnych (10:11). Od tego momentu gdynianki były przez niemal 4 min. tylko nieskuteczne. Przerwała to na koniec 9 min Cannon, ale po pierwszej kwarcie, po celnym rzucie za trzy Elżbiety Międzik to Artego prowadziło 22:12.

Gdynianki poprawiły w drugiej kwarcie obronę, nie dały Artego zdobyć punktów od 11 do 14 min. ale niestety same w tym czasie dołożyły do swojego dorobku tylko trzy (15:22). Rywalki odblokowały się 4 punktami (15:26) i ponownie Arka była w nieciekawej sytuacji. Jeszcze gorzej zrobiło się w 16 min. po trafieniu Julie McBride (17:29). Bydgoszczanki nie pozwalały gospodynią na nic więcej, niż na grę kosz za kosz, dlatego zespół Vetry przegrywał w połowie 29:37.

Po zmianie stron nie było lepiej. Do 24 min. tylko Coffey trafiła raz do kosza po stronie Arki. Z drugiej strony parkietu Agnieszka Szott-Hejmej oraz Ziomara Morrison dołożyły 9 pkt i było już 46:31 dla Artego. Gdynianki zupełnie nie miały pomysłu na to, jak przeciwstawić się wyrachowanej grze rywalek. I choć za chwilę zza linii 6,75 m wstrzeliła się Anna Makurat - trafiła nawet z faulem - a jej drużynie udało się zmniejszyć stratę do 42:48, to na więcej nie było je stać. Kwartę dwoma celnymi wolnymi zakończyła Szott-Hejmej i czwarta kwarta zaczynała się przy prowadzeniu bydgoszczanek 58:46.

W niej nie mieliśmy wiele ciekawej gry, choć niespodziewanie emocji nie zabrakło. Dominowała defensywa, która dała nadzieję Arce. W 37 min za trzy trafiła Barbora Balintova, spod kosza punkty dołożyła Makurat i zrobiło się tylko 58:60. Niestety, jak się później okazało, było to ostatnie trafienie gospodyń. Artego zakończyło mecz serią 10:0 i pewnie wygrało 70:58.

Wyniki 19 kolejki

• Enea AZS Poznań - SUNREEF YACHTS POLITECHNIKA GDAŃSKA 82:89 (19:29, 22:21, 19:10, 22:29)
  • ARKA GDYNIA - Artego Bydgoszcz 58:70 (12:2, 17:15, 17:21, 12:12)
  • Ostrovia - Wisła CanPack Kraków 62:85 (23:24, 17:17, 7:24, 15:20)
  • PGE MKK Siedlce - Ślęza Wrocław 57:94 (16:18, 16:27, 16:27, 9:22)
  • InvestInTheWest Enea Gorzów Wielkopolski - Widzew Łódź 108:61 (27:15, 19:20, 31:14, 31:12)
  • Pszczółka Polski-Cukier AZS UMCS Lublin - CCC Polkowice 55:85 (17:18, 10:16, 11:34, 17:17)
  • Pauza: Energa Toruń

Opinie (23)

• Kierownik

Gdybym był kerownikiem to bym siem zwolnił za nieudolność

• 7 5

• Wnioski z meczu (1)

Coffey i Makurat myślą trochę szybciej od pozostałych.
    Na drugim biegunie bbIQ Cannon. Swoją drogą ona wie że jak jest potrojona tzn że 2 jej koleżanki są wolne bez krycia. Czy to tak super skomplikowane.