Polki dwukrotnie uległy Szwedkom w Sopocie

16 maja 2015 (artykuł sprzed 8 lat)
aktualizacja: godz. 20:09 (17 maja 2015)

Reprezentantki Polski przygotowania do EuroBaksetu zaczęły od dwóch porażek w meczach sparingowych ze Szwecją. Reprezentantki Polski przygotowania do EuroBaksetu zaczęły od dwóch porażek w meczach sparingowych ze Szwecją.

W pierwszym tegorocznym sparingu reprezentacja Polski koszykarek przegrała w Hali 100-lecia Sopotu ze Szwecją 57:75 (13:18, 9:20, 21:20, 14:17). Rywalki grały szybciej, a przede wszystkim były bardziej skuteczne, głównie w rzutach za trzy punkty. W biało-czerwonych barwach zadebiutowały dwie 20-letnie koszykarki Basketu Gdynia: Angelika StankiewiczMonika Naczk oraz 21-letnia Dominika Miłoszewska. W niedzielę odbył się drugi mecz pomiędzy tymi drużynami, także w Sopocie, ale już bez udziału publiczności. Biało-czerwone ponownie uległy rywalkom, tym razem 56:67 (16:16, 9:19, 16:14, 15:18).

POLSKA: Żurowska-Cegielska 19 (6 zb.), Skobel 6, Owczarzak 6 (1x3), Koc 6, Morawiec 0 oraz McBride 13 (2x3), Misiuk 4, Pawlak 3 (1x3), Stankiewicz 0, Naczk 0, Miłoszewska 0

Szwecja: F. Eldebrink 14 (4x3), Key 11 (3x3), E. Eldebrink 8 (5 as.), Halvarsson 6, Vesterberg 5 (1x3, 5 zb.) oraz Yderstrom 14 (4x3), Barthold 5, Anderson 4, Stalvant 4, Drammeh 3, Hamilton Carter 1 (5 zb.), Gultekin 0

Po zgrupowaniu w Cetniewie, na którym kadra Polski przebywała od 5 maja, trener Jacek Winnicki wybrał 12 koszykarek, które wpisał do protokołu na pierwszy sparing w okresie przygotowań do mistrzostw Europy (11-28 czerwca Rumunia i Węgry). Wśród nich znalazły się trzy młode zawodniczki Basketu Gdynia: Angelika Stankiewicz, Dominika MiłoszewskaMonika Naczk.

Zabrakło natomiast kilku doświadczonych koszykarek, z trzema byłymi zawodniczkami gdyńskiego zespołu: Pauliny Pawlak, Magdaleny LeciejewskiejMarty Jujki oraz m.in. Agnieszki Szott-Hejmej. Szkoleniowiec biało-czerwonych będzie miał jednak jeszcze jedną okazję w Sopocie, aby sprawdzić koszykarki. W niedzielę odbędzie się bowiem kolejny mecz ze Szwedkami, ale już bez udziału publiczności.

A sobotnie stracie Polki zaczęły od słabszej obrony na obwodzie. Rywalki szybko to wykorzystały i po dwóch rzutach za trzy prowadziły 6:0. A trafiała Frida Eldebrink. Polki starały się gonić jedynie rzutami wolnymi, ale gdy były tuż przy rywalkach, te ponownie posłały celny rzut zza linii 6,75 m (5:9).

Na pierwsze trafienie biało-czerwonych z gry czekaliśmy aż do 7 minuty. Niemoc strzelecką przełamała Justyna Żurowska-Cegielska (8:12). Później debiutanckie punkty w oficjalnym meczu kadry zdobyła naturalizowana Julie McBride jednak Polki wciąż były trzymane przez Szwedki w bezpiecznym dla nich dystansie.

Rywalki, które także zagrają podczas czerwcowego EuroBasketu, jeszcze bardziej przycisnęły w drugiej kwarcie. W niej na boisku zobaczyliśmy Stankiewicz oraz Naczk. Pierwsza zagrała niemal trzy minuty, druga półtorej. Stankiewicz poza minutami wpisała się w tym czasie stratą.

I choć drugą cześć gry trójką rozpoczęła Aleksandra Pawlak (16:18), to było to jedyne trafienie Polek w pierwszej połowie zza linii 6,75 m. Ogólnie zakończyły ją ze skutecznością 6 na 28 z gry. A Szwedki tylko w rzutach za trzy punkty miały 6 na 7.

W 17. min dwa wolne trafiła kolejna była koszykarka klubu z Gdyni, grająca w barwach rywalek, Louice Halvarsson. Wtedy Szwedki prowadziły 33:20. A kwartę zakończyły nie inaczej, jak rzutem za trzy punkty Eldebrink (22:38).

W drugiej połowie Polki obudziła nieco McBride. Po jej trójce straty zmniejszyły się do 31:44. Właśnie rozgrywająca dbała o to, aby Szwedki nie budowały większej przewagi. Rzucała, asystowała, ale rywalki dalej były skuteczne zza linii 6,75 m. W 28. minucie zakończyły tak dwie kolejne akcje i biało-czerwone przegrywały 38:54. Następną, zadaniową zmianę zaliczyła w trzeciej kwarcie Stankiewicz, podobnie było w czwartej.

A w niej wyniku pilnowała Stefanie Yderstrom, której druga trójka w tej części gry dała Szwedkom najwyższe wówczas prowadzenie w meczu 64:45. Później rywalki podbiły je jeszcze o trzy punkty (47:69), a Polkom pozostawało już wyciągać wnioski przed kolejnym starciem.

Trener Winnicki na ostatnie minuty wpuścił na boisko Miłoszewską, ale skrzydłowa, podobnie jak jej koleżanki z Basketu, nie dała rady wpisać się do protokołu jako zdobywczyni punktów.

5% 15 typowań Szwecja

POLSKA - Szwecja 56:67 (16:16, 9:19, 16:14, 15:18)

POLSKA: Koc 12, McBride 9, Morawiec 9, Owczarzak 7, Naczk 6, Misiuk 4, Żurowska-Cegielska 3, Pawlak 3, Stankiewicz 2, Miłoszewska 1

Szwecja: F. Eldebrink 14, Andersson 10, Stalvant 10, Yderstrom 8, Vesterberg 7, Hamilton-Carter 6, E. Eldebrink 5, Drammeh 5, Barthold 2, Halvarsson 0, Gultekin 0, Holmquist 0

Także w niedzielę trener Winnicki sprawdził podobny skład. Tym razem Szwedki były mniej skuteczne, pierwsze punkty w kadrze zdobyło trio z Basketu, ale to nie pomogło kadrze Polski. Ta i tym razem musiała uznać wyższość rywalek.