Koszykarki Politechniki przegrały z Energą Toruń. Fatalna druga połowa

Karol Żebrowski
16 lutego 2019 (artykuł sprzed 5 lat)
Obrona nie była mocna stroną zawodniczek Politechniki w meczu z Energą Toruń. Obrona nie była mocna stroną zawodniczek Politechniki w meczu z Energą Toruń.

Koszykarki Sunreef Politechniki przegrały w Toruniu z miejscową Energą 69:109 (21:27, 21:23, 12:28, 15:31). O ile w pierwszej połowie podopieczne trenera Rafała Knapa potrafiły dotrzymać kroku faworytkom spotkania, tak trzecia i czwarta kwarta były prawdziwym pokazem sił gospodyń.

Koszykarki Arki Gdynia uległy na wyjeździe Ślęzie Wrocław. Przeczytaj relację z tego meczu

Energa: Stankiewicz 19, Begić 12, Svaryte 12 (10 zb.), Trzeciak 10 (2x3), Skobel 4 oraz Brezinova 12 (2x3), Tłumak 11 (3x3), Diawakana 9 (1x3), Kunek 7 (1x3), Schmidt 7 (1x3), Harris 6

POLITECHNIKA: Clarke 27 (1x3), Conwright 8 (2x3), Koc 9 (1x3), Pyka 2, Bujniak 0 oraz Holopainen 13 (1x3), Szymańska 6, Naczk 2, Haryńska 2, Duszkiewicz 0, Ostrowska 0

Koszykarki Politechniki w ostatnim spotkaniu nie dały rady CCC. Przeczytaj relację z tego spotkania

Gospodynie rozpoczęły spotkanie od celnego rzutu, na który jednak szybko odpowiedziała Martyna Pyka. Trzecia minuta przyniosła pierwsze trafienie za trzy punkty, którego autorką była Martyna Koc, dzięki czemu koszykarki Politechniki po raz pierwszy znalazły się na prowadzeniu w meczu (7:4). Była to jednak nieznaczna przewaga, którą szybko nadrobiły torunianki. W kolejnych minutach oba zespoły naprzemiennie wychodziły na prowadzenie, a żadna z drużyn nie potrafiła odskoczyć na różnicę większą niż trzy oczka. W szóstej minucie na 17:17 trafiła Maegan Conwright i niestety od tego momentu coś zacięło się w ofensywnych poczynaniach zawodniczek trenera Rafała Knapa. Drużyna Energi wykorzystała to bez skrupułów i zdobyła dziesięć punktów z rzędu. Niemoc strzelecką przełamała dopiero dwoma celnymi rzutami wolnymi Annika Holopainen. Stratę zmniejszyła jeszcze Tiffany Clarke, ale to Energa kończyła inauguracyjną część meczu z sześciopunktowym prowadzeniem.

Zawodniczki Sunreef brały udział w mistrzostwach Polski U-22

Drugą kwartę celnym trafieniem rozpoczęła Ana-Marija Begić, ale po chwili swój dorobek punktowy otworzyła Paulina Szymańska, a do tego trafiła Holopainen i przewaga Energi wynosiła już tylko cztery oczka. Dalszy fragment meczu wyglądał następująco - Politechnika niwelowała część start, by po chwili gospodynie znowu powiększały swoje prowadzenie. Najbliżej zawodniczki Sunreef były w 14 minucie meczu kiedy po skutecznym rzucie z dwutaktu Holopainen Energa prowadziła zaledwie 37:35, lecz w kolejnej akcji trafiła Laura Svaryte, a po chwili trójkę dołożyła kapitan toruńskiego zespołu Emilia Tłumak i ponownie straty były znaczne. Ostatecznie akademiczki schodziły do szatni z deficytem ośmiu punktów, przy wyniku 50:42 na korzyść gospodyń.

Przerwa bardzo motywująco wpłynęła na drużynę gospodyń, które w nieco ponad minutę zdobyły osiem punktów, co przy zerowym dorobku koszykarek Politechniki dało im szesnaście oczek przewagi. Prosząc o czas reagował trener Knap, ale na nic to się zdało. Torunianki nie tylko utrzymywały prowadzenie, ale potrafiły je także powiększyć. W połowie trzeciej odsłony było to już dwadzieścia punktów więcej. Akademiczki nie radziły sobie zarówno w ofensywie, jak i defensywie. Na dziesięć minut przed końcem meczu Energa prowadziła 78:54 i miała na wyciągnięcie ręki trzynaste zwycięstwo w rozgrywkach ligowych.

Gospodynie w ostatniej kwarcie nie zatrzymywały swoich ofensywnych zapędów i punktowały, zaś zrezygnowane zawodniczki z Gdańska mogły się temu tylko biernie przyglądać. Odpowiadać próbowały Clarke i Holopainen, ale to było zbyt mało na rozpędzone koszykarki Energi. Końcówka spotkania nie była rywalizacją o zwycięstwo w meczu, ale o przekroczenie bariery 100 punktów. To udało się toruniankom na nieco ponad dwie minut przed końcem spotkania za sprawą celnego rzutu Angeliki Stankiewicz. Ta sama zawodniczka zdobyła ostatnie punkty w spotkaniu, co sprawiło, że przewaga Energi wzrosła aż do 40 oczek. Drużyna Politechniki kompletnie nie potrafiła się odnaleźć w drugiej połowie spotkania i powinna jak najszybciej o niej zapomnieć, aby dobrze przygotować się do kolejnego meczu z AZS Poznań, który będzie bardzo ważny w kontekście walki o miejsce dające utrzymanie.

Wyniki 18 kolejki

• Energa Toruń - SUNREEF YACHTS POLITECHNIKA GDAŃSKA 109:69 (27:21, 23:21, 28:12, 31:15)
  • Ślęza Wrocław - ARKA GDYNIA 62:60 (18:16, 14:14, 18:14, 12:16)
  • InvestInTheWest Enea Gorzów Wielkopolski - Ostrovia 100:47 (17:15, 25:13, 29:12, 29:7)
  • Artego Bydgoszcz - Pszczółka Polski-Cukier AZS-UMCS Lublin 72:76 (15:21, 16:18, 21:17, 20:20)
  • Widzew Łódź - Enea AZS Poznań 80:61 (17:14, 24:13, 22:13, 17:21)
  • Wisła CanPack Kraków - PGE MKK Siedlce (przełożone na 19 marca)

Opinie (3)

• Panie Prezesie trzeba znowu odnalezć "team spirit" bo taki zespół chcemy oglądać i to jest Pana rola bo w trenera już nikt nie wierzy

• 7 0

• (1)

obrona obrona nikt jej nie pokona - nie moze powiedziec nasz zespol tracac reordowa liczbe punktow 109 trzeba to dograc do konca utrzymac sie za wszelka cene a potem mocno zastanowic się co dalej bo chcialbym ogladac zespol a nie zlepek indywidualnosci