Basket wygrał drugi raz z rzędu

8 lutego 2015 (artykuł sprzed 9 lat)

Dominika Miłoszewska ma od niedzieli nowy rekord punktowy w TBLK, który wynosi 20 punktów. Dominika Miłoszewska ma od niedzieli nowy rekord punktowy w TBLK, który wynosi 20 punktów.

Koszykarki Basketu Gdynia dalej mogą myśleć o play-off. Drużyna Vadima Czeczuro po raz pierwszy w sezonie wygrała drugi mecz z rzędu. Tym razem pokazała zdecydowaną wyższość nad ostatnim w tabeli Basketem Konin. Gdynianki wygrały 95:62 (26:23, 22:12, 17:17, 30:10), a aż pięć z nich skończyło mecz z dwucyfrowym dorobkiem punktowym.

BASKET GDYNIA: T. Brown 18 (2x3, 8 zb., 5 as.), Jakubiuk 13 (1x3), Gala 10 (9 zb.), Dorogobuzowa 12 (3x3, 9 zb., 9 as.), Stankiewicz 6 (5 zb.) oraz Miłoszewska 20 (5 zb.), Naczk 9 (3x3), Różyńska 5 (1x3), Pyka 2, Adamowicz 0, Śmietańska 0, Kuras 0

Bakset Konin: Dąbek 11 (5 zb.), G. Brown 11 (7 zb.), Taylor 9 (1x3, 5 zb., 6 as.), Ellenberg 8, Urbaniak 2 oraz Kaja 8, Baletić 8, Płóciennik 5, Visguadaite 0

Niedzielne mecze rozpoczynające się w Gdynia Arena o godzinie 19 zaczęły być szczęśliwe dla koszykarek Basketu. Tydzień wcześniej zawodniczki Vadima Czeczuro sprawiły pierwszą niespodziankę w sezonie i pokonały KSSSE AZS PWSZ Gorzów Wielkopolski 74:66. Było to zarazem pierwsze zwycięstwo gdynianek w 2015 roku.

W kolejnym spotkaniu przytrafiła się okazja, aby wygrać drugi mecz z rzędu. Do Gdyni przyjechała drużyna z Konina, która jest czerwoną latarnią Tauron Basket Ligi Kobiet. Trener Czeczuro nie miał przed tym starciem większych problemów z urazami swoich koszykarek, więc wystarczyło powtórzyć dobrą grę sprzed tygodnia.

Ale Basket zaczął mecz nieśmiało. Rywalki skorzystały z tego i to one wyszły na prowadzenie 4:0. Dopiero po dwóch i pół minutach gry gdynianki przebudziły się w ataku. Pierwsze punkty zdobyła Angelika Stankiewicz, a to odblokowało jej koleżanki. I choć po kilku wymianach drużyna z Konina wciąż prowadziła 18:16, to trójka Kateryny Dorogobuzowej dała gdyniankom pierwszą przewagę w meczu (19:18).

Zespół Czeczuro ostatecznie przejął inicjatywę w 10 min. Wszystko dzięki trafieniom bardzo aktywnych w pierwszej połowie Dominiki MiłoszewskiejTiffany Brown (25:23). Polka zaczęła także 11. min. od trafienia za dwa punkty z faulem, po którym dołożyła osobistego (29:23). A gdy w połowie drugiej kwarty ponownie razem z Brown podziurawiły kosz przyjezdnych było już 35:27.

Miłoszewska pierwszą połowę zakończyła z 17 pkt. Ważne było także to, że gdynianki potrafiły wzmocnić defensywę i pozwoliły rywalkom w drugiej kwarcie jedynie na 12 pkt. Tę cześć gry trafieniem zamknęła Ewelina Gala, a na tablicy wyników pojawiło się 48:35.

W 22 min. Miłoszewska dołożyła kolejne trafienie za dwa i... przestała być widoczna w ataku. Wydawało się jednak, że już nie będzie potrzeba. Trafienie za trzy punkty Anny Jakubiuk powiększyło prowadzenie do 56:37. Jeszcze lepiej było 5 min. później. Zza linii 6,75 m piłkę do kosza posłała Monika Naczk (62:42). Od tego momentu do końca trzeciej kwarty m.in. 6 pkt zdobyła koszykarka z Czarnogóry, Ana Baletić. A przyjezdne zmniejszyły stratę do 52:65.

Zryw zespołu z Konina okazał się na szczęście chwilowy. Gdynianki przyspieszyły grę, do tego dalej były skuteczne w rzutach za trzy punkty i przewaga wróciła w okolice 20 pkt. A po trafieniach Gali, Brown i jeszcze raz Polki w 37 min. było 83:57 i po meczu.

Warto spojrzeć na statystyki Dorogobuzowej. Skrzydłowa z Ukrainy była bliska rzadkiego jak na polskie boiska koszykarskie, tak męskie czy żeńskie, triple-double. Zabrakło jej do tego raptem po jednej asyście i zbiórce.

- Cieszę się, że w końcu zagraliśmy tak dobre spotkanie. Cieszy mnie, że dziewczyny w końcu realizują postawione przed meczem cele. Po zmianach kadrowych drużyna z Konina gra zupełnie inaczej. Zmieniła się ich taktyka, a mimo to udało nam się odpowiednio przygotować do tego spotkania. Moje zawodniczki zagrały dziś bardzo zespołowo i przyniosło to efekt - podsumowuje Czeczuro.

- Wiedziałyśmy, że dzisiejsze spotkanie jest dla nas bardzo ważne. Chciałyśmy wygrać, więc od początku realizowałyśmy przedmeczowe założenia. Chciałyśmy również udowodnić, że wygrana z ubiegłego tygodnia z zespołem z Gorzowa to nie był przypadek. Jestem zadowolona z naszej dzisiejszej postawy. Chciałabym również podziękować kibicom za doping. Byli dziś oni naszym dodatkowym zawodnikiem - dodaje Miłoszewska.

Wyniki 17 kolejki

• BASKET Gdynia - Chemat Basket Konin 95:62 (26:23, 22:12, 17:17, 30:10)
  • Widzew Łódź - KSSSE AZS PWSZ Gorzów Wlkp. 59:69 (16:18, 12:19, 16:16, 15:16)
  • Artego Bydgoszcz - MKK Siedlce 75:70 (22:17, 11:24, 19:12, 23:17)
  • Glucose ROW Rybnik - Ślęza Wrocław 64:72 (18:21, 16:15, 12:17, 18:19)
  • Pszczółka AZS UMCS Lublin - Wisła Can-Pack Kraków 61:103 (13:31, 16:22, 14:27, 18:23)
  • Energa Toruń - CCC Polkowice 64:67 (12:12, 16:23, 21:13, 15:19)

Opinie (8)

• Brawo (1)

Cieszy kolejny wygrany mecz. Tak mało ich w tym nieudanym sezonie... Brawo dziewczyny!

• 19 4

• Dlaczego od razy sezon nie udany?

Cel założony na ten sezon jest nadal aktualny:
      dla drużyny Basketu Gdynia utrzymanie,
      dla drużyny Politechniki Gdańsk awans.
      Jak po odjęciu pensji prezesa z dotacji od miasta starcza tylko na walkę o utrzymanie to trudno "taki mamy klimat".

• 2 3

• Dobry news

Gratulacje dla dziewczyn! Cieszy wygrana, do zobaczenia za tydzień na kolejnym meczu.
    Taka mała dygresja, skoro wygrywają w niedzielę o 19 to może niech mecze będą rozgrywane właśnie w niedzielę i o 19 :-)

• 19 4

• Mecz

Wygrana cieszy, setka mogła paść.
    Wejście Kuras, Pyki, Śmietanki to też duży plus, widać było, że zmienniczki rwały się do gry. Aby tych szans było więcej.

• 19 3

• :)

Brawo! Oby tak dalej!

• 13 4

• Brawo brawo brawo (1)

Pełen sukces wygrać z ostatnią drużyną w tabeli. Dalej takie sukcesy a z pewnością zawsze ten klub będzie walczył o to aby nie spaść.

• 5 16

• nie to co kosz damski w Gdańsku. tam się dzieje...

• 0 0

• Drugie fajne zwycięstwo.. Coś lepiej to wygląda wszystko, jakby się poukładało. Dziewczyny lepiej się rozumieją i rzuty wpadają do kosza. Oby tak dalej.