King Szczecin - Arka Gdynia 94:105. 10 "trójek" Jamesa Florence'a

Asseco Arka Gdynia

James Florence dalej imponuje formą strzelecką. W Szczecinie ustanowił nowy rekord punkty sezonu na poziomie 35. fot. Mateusz Słodkowski/Trojmiasto.pl

Koszykarze Arki Gdynia zakończyli 2018 rok zwycięstwem nad Kingiem Szczecin 105:94 (26:21, 17:23, 31:29, 31:21) trafiając w całym meczu aż 21 rzutów za trzy. 10 z nich było autorstwa Jamesa Florence'a, który łącznie zdobył 35 punktów, co jest nowym rekordem sezonu 2018/2019.

TREFL SOPOT PRZEGRAŁ Z WICEMISTRZEM POLSKI BM SLAM STALĄ OSTRÓW WIELKOPOLSKI. PRZECZYTAJ RELACJĘ, OCEŃ KOSZYKARZY I TRENERA

King: Kikowski 23 (2x3), Sajus (11 zb.), Schenk 17 (3x3, 9 as.), Diduszko 7 (8 zb.), Paliukensa 2 oraz Bartosz 10 (1x3), Mckee 8 (5 as.), Jogela 7 (1x3), Wilczek 2

ARKA: Florence 35 (10x3), Dulkys 15 (5x2), Dylewicz 10 (2x3), Łapeta 10, Bostic 7 (1x3) oraz Ponitka 11 (1x3), Garbacz 6 (2x3), Szubarga 6, Upshaw 3, Wyka 2

2018 rok koszykarze Arki Gdynia zamknęli wyjazdem do Szczecina i meczem z Kingiem. Przed sezon drużyna ta typowana była na "czarnego konia" Energa Basket Ligi. Przed piątkowym starciem King wygrał jednak tylko pięć z 11 meczów i początku rozgrywek nie mógł zaliczyć do udanych. Natomiast Arka wybrała się do stolicy województwa zachodniopomorskiego jako jeden z dwóch najlepszych zespołów ligi - pod względem bilansu. Do tego żółto-niebiescy nie musieli już myśleć o europejskich pucharach, ponieważ z nich odpali.

Mecz w Szczecinie zaczął się dobrze dla przyjezdnych, którzy w 4. minucie prowadzili 10:4. W tym czasie pierwszą trójkę w spotkaniu trafił będący ostatnio w wysokiej formie James Florecne. Za chwile dołożył kolejną i zrobiło się 13:6 dla Arki. Z drugiej strony boiska aktywny był Jakub Schenk. Gdy zdobywał 8. punkt w meczu King przegrywał 12:16. I choć trafieniami szybko odpowiedzieli mu Florence oraz Deividas Dulkys (12:21), to w końcówce kwarty Kingowi udało się nieco zniwelować stratę (21:26).

W drugiej kwarcie w ataku błyszczał Paweł Kikowski. Jego punkty oraz trafienie Mateusza Bartosza i mieliśmy remis 26:26. Gości odblokował wsadem Mateusz Ponitka, ale w 14. min. King prowadził 31:28. 2 min. później, po dwóch celnych wolnych Kikowskiego zrobiło się 37:32 dla szczecinian. I choć na finiszu kwarty po trójce dołożyli Florence oraz Dulkys, to także trójka Kikowskiego zadecydowała, że King prowadził w przerwie 44:43.

Rzuty zza linii 6,75 m dominowały na początku trzeciej kwarty. Wysoką skutecznością popisał się ponownie Florence, który pomiędzy 20. a 23. min. trafił aż czterokrotnie za trzy, mając w sumie na swoim koncie już 25 pkt. Gospodarze także dali popis w ataku, więc to oni prowadzili 57:55. Rzuty wolne Kikowskiego powiększyły w połowie kwarty prowadzenie Kinga do 64:57. Dwie trójki Filipa Dylewicza przedzielone takim samym trafieniem Florence'a i w 27. min. Arka odzyskała prowadzenie (68:69). Ostatnie 70 sekund to już starcie na rzuty wolne, po których gdynianie wciąż przeważali punktem (73:74).

Adam Łapeta, Ponitka oraz Dulkys sprawili, że początek czwartej kwarty był bardzo udany dla Arki (73:82). I choć gdynianie mieli problemy ze skutecznością przez kolejne dwie minuty, to późniejsze trafienia Ponitki oraz Dariusza Wyki znowu dały im w miarę bezpieczne prowadzenie (76:86). Arka zaczęła pokazywać wyrachowanie w ataku. A gdy dziewiątą trójkę w meczu dołożył Florence prowadziła 94:81. Przez ostatnie 3 min. gdynianie kontrolowali wynik i wywieźli ze Szczecina komplet punktów, a pod koniec starcia po raz dziesiąty za trzy trafił amerykański obrońca przyjezdnych.

Wyniki 12 kolejki:

• King Szczecin - ARKA GDYNIA 94:105 (21:26, 23:17, 29:31, 21:31)
  • BM Slam Stal Ostrów Wlkp. - TREFL SOPOT 91:77 (19:18, 32:22, 22:14, 18:23)
  • TBV Start Lublin - Polski Cukier Toruń 93:91 (20:24, 20:28, 21:16, 32:23)
  • Polpharma Starogard Gd. - Spójnia Stargard 93:90 (26:17, 13:25, 25:22, 29:26)
  • Stelmet Enea BC Zielona Góra - Rosa Radom 99:71 (22:15, 26:17, 29:27, 22:12)
  • AZS Koszalin - Miasto Szkła Krosno 99:94 (21:15, 30:23, 16:27, 20:22, d. 12:7)
  • MKS Dąbrowa Górnicza - Legia Warszawa 74:80 (16:28, 23:14, 13:20, 22:18)
  • GTK Gliwice - Anwil Włocławek 81:86 (22:24, 19:19, 16:25, 24:18)