Koszykarze Arki Gdynia na fali wznoszącej. Pokonali Arged BMSlam Stal Ostrów 75:65

dak.
31 marca 2019 (artykuł sprzed 5 lat)

Po raz pierwszy od dawna na parkiecie pojawił się Krzysztof Szubarga. Rozgrywający wrócił po poważnej kontuzji i w dzisiejszym meczu zdobył 4 punkty oraz zanotował 4 asysty. Po raz pierwszy od dawna na parkiecie pojawił się Krzysztof Szubarga. Rozgrywający wrócił po poważnej kontuzji i w dzisiejszym meczu zdobył 4 punkty oraz zanotował 4 asysty.

Koszykarze Arki Gdynia odnotowali 11. zwycięstwo z rzędu i w dzisiejszym, wyjazdowym spotkaniu pokonali Arged BMSlam Stal Ostrów Wielkopolski 75:65 (23:14, 22:15, 18:16, 12:20). Żółto-niebiescy po świetnej grze w pierwszej połowie wyrobili sobie kilkunastopunktowe prowadzenie i doskonale wykorzystali je w drugiej części spotkania. Kibice z Gdyni doczekali się powrotu na parkiet Krzysztofa Szubargi, dla którego był to pierwszy mecz po kontuzji.

Trefl Sopot pokonał Polharmę Starogard Gdański. Zobacz relację

Stal: Scott 14 (1x3), Chyliński 12 (1x3), Maras 10 (1x3), King 4 (16zb.), Żołnierewicz 1 oraz Ware 14 (3x3), Nowakowski 5 (1x3, 6zb.), Kostrzewski 3, Łukasik 2, Kowalenko 0, Szymkiewicz 0

ARKA: Bostic 18 (1x3), Florence 17 (1x3), Łapeta 6 (6zb.), Dulkys 6 (2x3, 9zb.) Wołoszyn 0 oraz Upshaw 9 (10zb.), Ginyard 7 (1x3), Szubarga 4 (4as.), Ponitka 3 (1x3), Garbacz 3 (1x3), Wyka 2

Oba zespoły mecz zaczęły od dwóch niecelnych rzutów. Na otwarcie wyniku musieliśmy poczekać blisko dwie minuty, kiedy to po raz pierwszy trafił Josh Bostić. Z każdą kolejną akcją gracze wzajemnie się nakręcali, choć od pierwszej minuty to gospodarze musieli gonić wynik. Znaczącą przewagę arkowcy zarysowali po ośmiu minutach, gdy pierwsze punkty w meczu zdobył Marcus Ginyard (17:10), jednak drużyna z Ostrowa Wielkopolskiego szybko zaliczyła 4 oczka, jakby chciała pokazać przyjezdnym, że wywiezienie kompletu punktów z ich hali nie będzie prostą sprawą. Przed końcem kwarty celnymi rzutami zza linii 6.75 m popisali się Jakub Garbacz i Deividas Dulkys, zapewniając tym samym spory komfort przed drugą częścią spotkania z 9-punktową zaliczką (23:14).

Czterech prób potrzebowali gospodarze, by zaliczyć 3-punktowe trafienie w drugiej kwarcie, a sztuki tej dokonał Ivan Maras dopiero po 4. minutach gry. W tym czasie przyjezdni wyrabiali sobie przewagę, a mecz bardziej przypominał walkę z z outsiderem, niż z piątą drużyną tabeli (28:18). Szczególnie aktywny był Josh Bostic, który z łatwością dochodził do klarownych okazji i szybko przekroczył dwucyfrowy pułap punktowy. Nie tylko nieskuteczność Stali, ale dobra gra w obronie pozwalała Arce na powiększanie przewagi, a na 3 minuty przed końcem połowy wynosiła ona już 19 punktów (41:22). Do końca meczu było jednak jeszcze sporo czasu, a gospodarze nie próżnowali i próbowali pomniejszyć przewagę. Na posterunku stał jednak James Florence, do którego należały ostatnie słowa w pierwszej połowie, trafiając 2 z 3 rzutów osobistych (45:29).

Tylko 23% punktów z gry zdobyli gracze Stali w pierwszej połowie i jeżeli chcieli myśleć o czymś więcej w tym spotkaniu, mocno musieli poprawić celowniki w drugiej połowie. Te lepsze zdecydowanie mieli podopieczni Przemysława Frasunkiewicza, co doskonale potwierdził Bostic rzutem za 3 na początku trzeciej kwarty. W kolejnej fazie meczu oba zespoły dosłownie wymieniały ciosy, bowiem zdobycze punktowe na konta drużyn przez znaczą część wpadały przemiennie. Dlatego też arkowcy mogli spokojnie kontrolować przebieg spotkania, utrzymując wciąż kilkunastopunktowe prowadzenie. Sfrustrowani gracze z Ostrowa popełniali wiele przewinień, co skutkowało rzutami osobistymi. Te szczególnie skrupulatnie wykorzystywał Florence. Amerykanin przed ostatnią kwartą wykorzystał aż 9 z 12 prób.

18-punktowe prowadzenie po trzeciej kwarcie miało być sporym argumentem do dopełnienia formalności i odnotowania kolejnej wygranej Arki w tym sezonie. Już w pierwszej akcji kolejną trójką popisał się Marcel Ponitka, a gdynianie ze stoickim spokojem maszerowali w stronę zwycięstwa. Punkty dla Arki w meczu ze Stalą zdobył również Krzysztof Szubarga. Dla rozgrywającego była to pierwsza zdobycz punktowa po długiej przerwie spowodowanej kontuzją (70:55). Przed końcem meczu goście jednak zbyt szybko zaczęli myśleć o kolejnym meczu, w efekcie czego gospodarze mogli pomniejszać rozmiary porażki. Spotkanie ostatecznie zakończyło się wygraną przyjezdnych 75:65.

Wyniki 25 kolejki

• TREFL SOPOT - Polpharma Starogard Gdański 82:71 (23:19, 17:23, 22:16, 20:13)
  • Arged BMSlam Stal Ostrów Wielkopolski - ARKA GDYNIA 65:75 (14:23, 15:22, 16:18, 20:12)
  • King Szczecin - TBV Start Lublin 72:75 (11:17, 23:19, 22:20, 16:19)
  • Anwil Włocławek - MKS Dąbrowa Górnicza 77:79 (25:20, 11:20, 15:15, 26:24)
  • Legia Warszawa - AZS Koszalin 79:69 (18:15, 24:16, 19:24, 18:14)
  • Miasto Szkła Krosno - HydroTruck Radom 76:92 (16:29,28:16,11:28,21:19)
  • GTK Gliwice - Polski Cukier Toruń 70:94 (17:27, 22:19, 10:25, 21:23)
  • Stelmet Enea BC Zielona Góra - Spójnia Stargard 104:87 (25:16, 29:30, 24:18, 26:23)
dak.

Opinie (22) 1 zablokowana

• (1)

Marcelek jest najlepszym naszym zawodnikiem a tak mało gra i takie słabe ma oceny.